Wielka woda 2020

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego szacuje powodziowe straty w gminie Myślenice

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego szacuje powodziowe straty w gminie Myślenice
W wyniku ulewy jaka nocą przeszła nad powiatem myślenickim miejscami występowały potoki i rzeki. Raba w Myślenicach zalała cały Górny Jaz. Fot. Piotr Jagniewski

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w gminie Myślenice od rana szacuje straty związane z nawałnicą jaka przeszła nad powiatem myślenickim w miniony weekend

Średni stan wody w rzece Rabie wynosi 67 cm, a w ciągu sekundy przepływa korytem 20 m3 wody. W ubiegły weekend w krytycznym momencie stan wody w Rabie wyniósł 390 cm, przekraczając stan alarmowy o 100 cm, natomiast w ciągu sekundy przepływało aż 438 m3 wody. To najwyższy odnotowany stan rzeki Raby od 2014 roku.

Jak pisaliśmy wczoraj; w Myślenicach Raba wystąpiła z brzegów na Górnym Jazie w okolicach lokali gastronomicznych płynęła drogą. Zalała plażę trawiastą, parkingi, drogę, do koszykówki i plażę piaszczystą stworzoną przez UMiG w ubiegłym roku. Do gminy docierają informacje o zniszczeniach w infrastrukturze drogowej m.in. w Bysinie, Jasienicy, Porębie i w Osieczanach.

- Jesteśmy na etapie szacowania skali zniszczeń, ale już teraz mogę powiedzieć, że choć czas wystąpienia rzeki Raby ze swojego koryta był znacznie krótszy od tego z 2010 roku, to wyrządzone szkody są porównywalne – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

Reprezentanci gminy Myślenice nie podają też szacowanej kwoty na jaką miałyby opiewać zniszczenia wyrządzone przez wodę.  

Biuro Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach w ciągu dwóch tygodni przedstawi Wojewodzie Małopolskiemu szacunkowy raport poniesionych strat spowodowanych powodzią na terenie Gminy Myślenice.

- Mieszkańcy, których skutki powodzi szczególnie dotknęły mają możliwość zgłoszenia poniesionych strat do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Myślenicach. Nasi pracownicy kontaktowali się z sołtysami, chcąc rozeznać sytuację o ewentualnych zniszczeniach jakie poniosło gospodarstwo domowe na terenie gminy Myślenice. Na ten moment takie sygnały do nas nie dotarły, niemniej jednak w przypadku zgłoszeń zostanie powołana komisja z udziałem biegłego do spraw budownictwa, a poszkodowani mieszkańcy mogą liczyć na rekompensatę do 6 tysięcy złotych – wyjaśnia Małgorzata Aleksandrowicz, kierownik MGOPS w Myślenicach.

Straty wyrządzone przez powódź mieszkańcy gminy Myślenice mogą zgłaszać pod numerem telefonu: 519 541 549.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej

Można już pić wodę z kranu
Wielka woda 2020 0

Można już pić wodę z kranu

Po kilku tygodniach mieszkańcy w gminie Wiśniowa mogą już odkręcić kran i popłynie z nich zdatna do picia woda Po obfitych ulewach, które doprowadziły do pow...