Myślenice

Radni będą głosować nad wotum zaufania dla burmistrza. W 2019 go nie otrzymał. Jak będzie tym razem?

Radni będą głosować nad wotum zaufania dla burmistrza. W 2019 go nie otrzymał. Jak będzie tym razem?
Podczas sesji burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) przedstawi raport o stanie gminy, a następnie radni będą głosować nad udzieleniem mu wotum zaufania i absolutorium

Podczas XXIV sesji rady miejskiej w Myślenicach burmistrz przedstawi raport o stanie gminy, a radni będą głosować nad udzieleniem mu wotum zaufania. W ubiegłym roku głosowali przeciwko. Jak będzie tym razem?

W czerwcu ubiegłego roku radni nie udzielili burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce (PiS) wotum zaufania. Jeśli sytuacja powtórzy się we wtorek 30 czerwca, będą mogli przeprowadzić referendum o jego odwołaniu. „To wyrachowane działanie radnych Bez Układów oraz Macieja Ostrowskiego obliczone na odwołanie nowo wybranego burmistrza” – sytuację komentował Jarosław Szlachetka. Jak będzie tym razem?

Najpierw debata nad stanem gminy

Przewodniczący rady Jan Podmokły (KW MO) XXIV posiedzenie radnych zwołał na wtorek 30 czerwca w budynku Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Sesja rozpocznie się o godz. 14, a już na samym początku burmistrz przedstawi raport o stanie gminy Myślenice (dokument dostępny jest tutaj) , po czym odbędzie się debata na ten temat.

Większość w głosowaniu oznaczać będzie wyraz zaufania radnych do dotychczasowej działalności burmistrza i sygnał o aprobacie obecnie realizowanej polityki.

Kolejnym punktem sesji jest rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia burmistrzowi wotum zaufania. Większość w głosowaniu oznaczać będzie wyraz zaufania radnych do dotychczasowej działalności burmistrza i sygnał o aprobacie obecnie realizowanej polityki. Uchwała o udzieleniu wotum zaufania powinna zostać podjęta bezwzględną większością głosów.

Czy może dojść do referendum w sprawie odwołania burmistrza?

Po bliźniaczej sesji w ubiegłym roku w swoim oświadczeniu wysłanym do mediów, taki scenariusz sugerował sam burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS). „Trzeba zaznaczyć, że dwukrotne nie udzielenie wotum zaufania może skutkować koniecznością przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza” – zwracał uwagę.

Za udzieleniem wotum zaufania dla burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki (PiS) w 2019 roku głosowało 10 radnych (z Prawa i Sprawiedliwości), natomiast od głosu wstrzymało się 11 radnych (KW Macieja Ostrowskiego i radni Bez Układów). W efekcie wotum nie zostało przyznane.

„W moim przekonaniu jest to wyrachowane działanie radnych Bez Układów oraz M. Ostrowskiego obliczone na odwołanie nowo wybranego burmistrza, któremu mieszkańcy rekordową ilością głosów dali mandat zaufania na najbliższe 5 lat. Pragnę zapewnić wszystkich mieszkańców, że pomimo takiego rozstrzygnięcia nie ustanę w realizacji mojego programu dla Myślenic, który przyszło mi realizować wraz z radnymi wspierającego mnie klubu Prawa i Sprawiedliwości”

– rok temu brak wotum zaufania komentował gospodarz gminy Myślenice.

Po tym wystąpieniu w jednym z naszych sondaży naszym czytelnikom zadaliśmy pytanie czy wierzą w to, że radni KW MO i Bez Układów dążą do referendum o odwołaniu burmistrza Jarosława Szlachetki?

W taki scenariusz prognozowało 78% z Was, 13% nie wierzyło w taki rozwój zdarzeń, a co dziesiąty uczestnik ankiety nie miał zdania w tej kwestii.

Czy uważasz, że radni KW MO i Bez Układów dążą do referendum o odwołaniu burmistrza Jarosława Szlachetki?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 65%
 • raczej tak raczej tak 13%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 10%
 • raczej nie raczej nie 7%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 6%
 • Głosów: 948

Jeśli burmistrz nie uzyska wotum zaufania podczas sesji 30 czerwca 2020 roku, to rada gminy będzie mogła podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania. Ustawa dopuszcza taką możliwość na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia wotum (w drugim kolejnym roku).

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. niepodjęcie uchwały o udzieleniu burmistrzowi/wójtowi wotum zaufania jest równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu mu wotum zaufania. Jeżeli wotum nie zostanie udzielone w dwóch kolejnych latach, rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania gospodarza gminy.

Powiązane tematy

Komentarze (8)

 • Brak zdjęcia
  29 cze 2020

  Skoro w 2019 r. nie otrzymał wotum, to co się stanie po sławetnych czynach w 2020 r. Jedno wiem na pewno - to nie jest mój burmistrz..

  45 5 Odpowiedz
 • 30 cze 2020

  Jeszcze nie było burmistrza, który straszył mieszkańców miasta za posługiwanie się ICH herbem. To tylko wierzchołek góry lodowej. Sprawa drogi do lasu Dalin, zamieciona pod dywan "bo nie ma pieniędzy" gdy co rusz chwali się o astronomicznych kwotach pozyskanych dla nas. Takich ściem jest więcej. Jeśli ktoś pyta o wotum zaufania to ja proponuje raczej referendum w sprawie odwołania.
  Pozdrawiam

  29 6 Odpowiedz
 • 30 cze 2020

  Niestety to radni decydują a nie mieszkańcy a szkoda bo , radni oczywiście nie wszyscy ale większość jest za pseudo burnistrzem

  12 4 Odpowiedz
 • mirek@ 30 cze 2020

  zebys sie nie zdziwil jak ci uzasadnia milczeniem tak jak przy likwidacji szkol

  9 3 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 30 cze 2020

  nie myslalem ze lokalna polityka moze byc tak ciekawa. mnie interesuje jak zaglosuja ci radni ktorzy odeszli z klubu macieja ostrowskiego i czy jakos uzasadnia swoj glos https://miasto-info.pl/myslenice/25723,czeslaw-bisztyga-i-izabela-kutrzeba-odchodza-z-klubu-macieja-ostrowskiego.html

  10 4 Odpowiedz

Zobacz więcej