Myślenice

Wicestarosta odpowiada w sprawie zamiany dróg. "Opinia zarządu powiatu jest negatywna"

Rafał Kudas (FZM) zabrał głos w sprawie propozycji gminy Myślenice, dotyczącej ewentualnej zamiany dróg gminnych na powiatowe na terenie miasta.

„Zarząd powiatu podjął uchwałę wyrażającą negatywną opinię do propozycji zawartych w uchwale rady miejskiej” – mówi wicestarosta.

 

To odpowiedź na uchwałę podjętą przez radnych reprezentujących gminę Myślenice w w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe, znajdujące się na terenie Myślenic. W czerwcu radni upoważnili burmistrza do prowadzenia negocjacji z reprezentantami powiatu.

Wśród dróg wyznaczonych przez radnych miejskich do ewentualnej zamiany znalazła się ul. Juliusza Słowackiego w Myślenicach (jezdnia południowa na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Niepodległości i ul. Żwirki i Wigury o dł. 460 metrów) oraz droga Łęki-Kornatka na odcinku od drogi powiatowej nr 1928K do granicy gminy o długości 1,6 km.

W uchwale rada wskazuje listę dróg powiatowych na terenie Myślenic, które leżą w jej zainteresowaniu. Należą do nich ulica Tadeusza Kościuszki (całość 110 m), fragment ul. Jana Sobieskiego od ronda przy Domu Greckim na długości 75 metrów, cała ulica Mikołaja Reja (280 metrów) i cała ulica Rzemieślnicza (366 metrów).

Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia (30 czerwca), a więc burmistrz w każdej chwili może rozpocząć negocjacje w tej sprawie ze starostą.

Na pozycję z jakiej do nich przystąpi, przed głosowaniem zwracał uwagę m.in. radny Tomasz Wójtowicz (KW MO), który mówił m.in., że rekomendowanie dróg w uchwale daje ograniczone pole do ewentualnych dyskusji. „Lepszym rozwiązaniem byłoby podjęcie uchwały intencyjnej pozwalającej rozpocząć burmistrzowi rozmowy ze starostwem na temat wymiany dróg. W momencie porozumienia trafi do nas uchwała, która wskazuje drogi do wymiany będące wynikiem porozumienia” – wskazywał inne rozwiązanie. W podobnym tonie wypowiadał się przewodniczący rady Jan Podmokły (KW MO) i Wojciech Malinowski (BU).

- Starosta będzie mógł wybrać spośród dróg wymienionych w uchwale i dokonać zamiany za dwie drogi, które uważamy, że w pierwszym kroku powinny przejść na mienie miasta i gminy Myślenice – ripostował burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Drogi znajdujące się na terenie Myślenic powinny należeć do:

 • Miasta i Gminy Myślenice
 • Starostwa Powiatowego
 • Do obu zarzadców jak dotąd
 • Zobacz wyniki
 • Miasta i Gminy Myślenice Miasta i Gminy Myślenice 61%
 • Starostwa Powiatowego Starostwa Powiatowego 9%
 • Do obu zarzadców jak dotąd Do obu zarzadców jak dotąd 30%
 • Głosów: 358

Wicestarosta: Zarząd powiatu podjął uchwałę wyrażającą negatywną opinię do propozycji rady miejskiej

O komentarz w tej sprawie i odniesienie się do uchwały będącej poniekąd propozycją dla powiatu poprosiliśmy starostę Józefa Tomala (FZM).

Otrzymaliśmy odpowiedź wicestarosty, który wyjaśnia, że organem wskazanym do zarządzania drogami powiatowymi zgodnie z obowiązującymi przepisami jest zarząd powiatu i to on posiada kompetencje do opiniowania propozycji zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych.

Co więcej, zarząd powiatu myślenickiego (Rafał Kudas (wicestarosta), Bolesław Pajka, Andrzej Pułka, Józef Tomal (starosta), Krzysztof Trojan) negatywnie ocenił propozycję gminy dotyczące zamiany dróg.

Wicestarosta Rafał Kudas (FZM): Zarząd powiatu myślenickiego wyraził opinię do projektu uchwały Rady Miejskiej w Myślenicach, opiniując negatywnie propozycje zawarte w tym projekcie w związku z tym, że gmina Myślenice wskazuje w nim, iż zamierza przeznaczyć pod wymianę drogi gminne o łącznym kilometrażu 2,1 km, a w zamian przejąć drogi powiatowe o łącznej długości zaledwie 0,831 km.

Dodatkowo należy zaznaczyć, iż wymienione w projekcie uchwały drogi powiatowe, które chce przejąć gmina Myślenice są - po przeprowadzeniu przez powiat myślenicki wielu inwestycji i remontów - w znacznie lepszym stanie technicznym niż drogi gminne, która są rekomendowane do zamiany. Powiat musiałby ponieść kolejne, ogromne wydatki na remont tych dróg równocześnie ponosić znacząco wyższe koszty bieżącego utrzymania w związku ze zwiększeniem kilometraża przejętych dróg.

Pomimo takiej opinii do projektu, rada miejska podjęła przedmiotową uchwałę, w związku z tym zarząd powiatu na posiedzeniu w dniu 20 lipca 2020 r. podjął uchwałę wyrażającą negatywną opinię do propozycji zawartych w uchwale rady miejskiej, mając na względzie uwagi i zastrzeżenia przedstawione we wcześniejszym piśmie wyrażającym opinię do projektu uchwały.

Ponadto informuję, że zarząd powiatu wystosował wcześniej inną propozycję zamiany drogi powiatowej z drogą gminną, która to propozycja nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony burmistrza, będącego zarządcą dróg gminnych. W związku z taką opinią zarząd powiatu nie rekomendował radzie powiatu podjęcia uchwały dotyczącej przedmiotowej zamiany.

Powiązane tematy

Komentarze (9)

 • 23 lip 2020

  Ciężko jest zrozumieć działania starostwa. Dlaczego nie chcą zamienić wyremontowanych przez siebie dróg na te do remontu? I to dwa razy dłuższych, czyli trzeba będzie więcej kasy na remonty. Nie da się pojąć tej niechęci. A można było przy okazji świecić przykładem w innych kwestiach, np. Zamienię stare M3 na nowe, bez dopłaty. Taka gminna kampania. Nowa tradycja.

  28 1 Odpowiedz
 • 23 lip 2020

  Tak się zastanawiam czy radni gminni to wiedzą nad czym głosują ?

  23 3 Odpowiedz
 • mirek@ 23 lip 2020

  niepowazna propozycja radnych gminnych to nie ma co sie dziwic ze sceptycznie do tego podeszli. kto by zamienil sprawne auto na gruza do remontu?

  24 6 Odpowiedz
 • 23 lip 2020

  No wiadomo wymienić rozwaloną drogę na zadupiu na wyremontowaną w centrum, gdzie można walnąć parking :P Mistrzowie biznesu :D

  17 3 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 23 lip 2020

  mozna sie bylo spodziewac takiej reakcji. nie i nie generalnie wszyscy na nie

  14 9 Odpowiedz

Zobacz więcej