Myślenice

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Remontowana ulica Kościuszki w Rynku należy do starostwa. Radni chcieliby zamienić ją za jedną z czterech proponowanych w uchwale.

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne

Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się na terenie Myślenic, radni upoważnili burmistrza do prowadzenia negocjacji z reprezentantami powiatu.

Wśród dróg wyznaczonych przez radnych miejskich do ewentualnej zamiany znalazła się ul. Juliusza Słowackiego w Myślenicach (jezdnia południowa na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Niepodległości i ul. Żwirki i Wigury o dł. 460 metrów) oraz droga Łęki-Kornatka na odcinku od drogi powiatowej nr 1928K do granicy gminy o długości 1,6 km.

W uchwale rada wskazuje listę dróg powiatowych na terenie Myślenic, które leżą w jej zainteresowaniu. Należą do nich ulica Tadeusza Kościuszki (całość 110 m), fragment ul. Jana Sobieskiego od ronda przy Domu Greckim na długości 75 metrów, cała ulica Mikołaja Reja (280 metrów) i cała ulica Rzemieślnicza (366 metrów).

Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia (30 czerwca), a więc burmistrz w każdej chwili może rozpocząć negocjacje w tej sprawie ze starostą. Na pozycję, z jakiej do nich przystąpi, przed głosowaniem zwracał uwagę radny Tomasz Wójtowicz (KW MO), który mówił m.in., że rekomendowanie dróg w uchwale daje ograniczone pole do ewentualnych dyskusji. 

Tomasz Wójtowicz (KW MO): Jeśli ma to być początek rozmów ze starostwem, to zastanawiam się, jak będą one przebiegać, skoro damy im uchwałę na zasadzie „te drogi przekazujecie nam, a my przekazujemy wam te drogi”. Jakie to daje pole manewru burmistrzowi i staroście w negocjacjach?

Lepszym rozwiązaniem byłoby podjęcie uchwały intencyjnej pozwalającej rozpocząć burmistrzowi rozmowy ze starostwem na temat wymiany dróg. W momencie porozumienia trafi do nas uchwała, która wskazuje drogi do wymiany będące wynikiem porozumienia.

Ta uchwała to zamknięcie możliwości dyskusji; burmistrz będzie miał kilka dróg, staroście też wskażemy drogi, które chcemy przejąć. Obawiam się o efektywność tych rozmów.

Podobnego zdania jest przewodniczący rady Jan Podmokły (KW MO), który zachęcał do powołania komisji składającej się z reprezentantów gminy i starostwa.

Jan Podmokły (KW MO): Jestem zwolennikiem wymiany. Ten temat trzeba wreszcie zacząć załatwiać. Propozycja idzie w dobrym kierunku, ale temat poprzez podjęcie uchwały nie załatwi sprawy.

Może powołajmy wspólną komisję, aby usiąść do jednego stołu i porozmawiać z reprezentantami starostwa, a nie podejmujmy uchwały, która moim zdaniem utrudni rozmowy ze starostwem.

 

"Te drogi pierwszej kolejności powinny przejść na mienie miasta i gminy Myślenice"

Podobnego zdania w czasie dyskusji był radny Wojciech Malinowski (Bez Układów). Natomiast burmistrz przekonywał, że taka uchwała nie zamyka możliwości negocjacji. Zwracał uwagę, że obecnie trwa rewitalizacja centrum, w ramach której gmina modernizuje ul. Kościuszki, która należy do powiatu. Podkreślał brak chęci współpracy ze strony starosty Józefa Tomala (FZM) i wicestarosty Rafała Kudasa (FZM). 

Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS): Starosta będzie mógł wybrać spośród dróg wymienionych w uchwale i dokonać zamiany za dwie drogi, które uważamy, że w pierwszym kroku powinny przejść na mienie miasta i gminy Myślenice.

To pierwszy krok w wyjściu do tego, aby temat, który nie został rozwiązany przez prawie 12 lat, wstępnie zacząć w jakiś sposób wyjaśniać. (…) Drogi, które są wypisane do potencjalnej wymiany ze starostą, nie powinny budzić żadnych niepokojów z którejkolwiek ze stron.

Przypominam, że jesteśmy na etapie przebudowy drogi Kościuszki, na którą będziemy ponosić kilka milionów złotych. Poza tym chcielibyśmy pewne sprawy uregulować w ścisłym centrum, aby później dokonywać zamiany w innych częściach miasta, ale także w miejscowościach wiejskich. Ta uchwała ma charakter intencyjny i mam nadzieję, że w końcu po kilkunastu miesiącach zarząd powiatu i starosta wykażą dobre chęci podjęcia poważnych i konkretnych rozmów.

(...) Do sprawy zamiany ulic podchodzimy kolejny raz i jestem utwierdzony w tym, że zła wola jest ze strony starosty i zarządu powiatu. Pomijam, że w innych tematach starosta w odpowiednim terminie nie dotrzymuje czasu i udzielania odpowiedzi na moje wystąpienia. W związku z drogą na Chełm, przewodniczący rady powiatu nie odpowiada na moje wystąpienia, podobnie w przypadku przekazania terenów na Zarabiu. To pokazuje niechęć i brak współpracy dla dobra mieszkańców gminy Myślenice.

Pomijam sytuacje, do których dochodzi na sesjach rady powiatu. Pomijam, że non stop moja osoba jest wywoływana do tablicy, nie jestem obecny, nie jestem zapraszany na wszystkie sesje rady powiatu i nie powiem, co odbywa się na każdej sesji i jakie przekłamania, nieprawdziwe informacje padają z ust panów starosty Tomala i wicestarosty Kudasa. Nie życzę sobie, żeby w ten sposób pan starosta traktował burmistrza i mieszkańców gminy Myślenice. Przypominam państwu, że jesteście radnymi miasta i gminy Myślenice i mam nadzieję, że będziecie przestrzegać tego, co ślubowaliście w rocie.

Pomysł powoływania zespołów odrzucił zastępca burmistrza Mateusz Suder (PiS), który twierdzi, że gminę reprezentuje burmistrz, dlatego powoływanie zespołów uznał za niezasadne. - Takie zespoły były powoływane odnośnie drogi na Chełm i pan starosta nadal wypiera się własnej drogi, którą odśnieża, utrzymuje i znakuje – przekonywał.

Zastępca burmistrza Mateusz Suder (PiS): Chciałbym zwrócić uwagę na początek uzasadnienia. "Wskazane w treści uchwały i na załącznikach graficznych drogi powiatowe znajdują się w ściśle zurbanizowanym terenie miejskim gminy Myślenice tworząc ciąg ulic w centrum miasta Myślenice".

Nie jest to oczywiście uchwała, która zamyka nam możliwość dyskutowania na temat wymiany innych dróg, ale chcielibyśmy zacząć rozmowy od dróg znajdujących się w ścisłym centrum.

(...) Gminę Myślenice reprezentuje burmistrz, dlatego powoływanie jakichkolwiek zespołów wydaje mi się niezasadne. Takie zespoły były powoływane w odnośnie drogi na Chełm i pan starosta nadal wypiera się własnej drogi, którą odśnieża, utrzymuje i znakuje.

Wiceprzewodniczący rady Mirosław Fita (PiS) przekonywał, że „w obrębie miasta i gminy Myślenice wszystkie powinny drogi być gminne, nie powiatowe. Nie może być tak, że droga w połowie należy do powiatu a w połowie do gminy” - argumentował.

Taki sposób myślenia krótko podsumowała radna Grażyna Ambroży (Bez Układów) przekonując, że „tego, aby wszystkie ulice w obrębie miasta były drogami gminnymi nigdy nie uda się zrealizować, ponieważ mamy drogę krajową w ramach miasta, a niektóre drogi są przelotowe - z racji tego są powiatowe. Najważniejsza droga krajowa nigdy nie będzie gminna” – wyjaśniała pozostałym radnym zamykając dyskusję.

Drogi znajdujące się na terenie Myślenic powinny należeć do:

 • Miasta i Gminy Myślenice
 • Starostwa Powiatowego
 • Do obu zarzadców jak dotąd
 • Zobacz wyniki
 • Miasta i Gminy Myślenice Miasta i Gminy Myślenice 61%
 • Starostwa Powiatowego Starostwa Powiatowego 9%
 • Do obu zarzadców jak dotąd Do obu zarzadców jak dotąd 30%
 • Głosów: 358

 

Czy porozumienie jest w ogóle możliwe?

Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę 12 głosami za, przy 5 przeciw i 3 wstrzymujących się. O tym, czy burmistrz dojdzie w tej kwestii do porozumienia ze starostą. przekonamy się niebawem.

Jednak ostatnie wydarzenia pokazują, że może to nie być takie łatwe. Konflikt między gminą a starostwem pogłębił m.in. brak porozumienia w kwestii remontu drogi prowadzącej na Chełm, przekazanie terenów na Zarabiu pod bazę treningową Wisły Kraków, a w ostatnim czasie samorządowcy spierali się o to, kto przyczynił się do zakupu dwóch karetek dla myślenickiego szpitala.

Powiązane tematy

Droga do niezrozumienia
Chełm 29

Droga do niezrozumienia

Sprawa odwlekającego się kilkanaście miesięcy remontu drogi prowadzącej na Chełm zaczyna urastać do symbolu konfliktu, jaki coraz wyraźniej rysuje się...

Komentarze

 • Jacek Karwatowski 7 lip

  taaa dogadaja sie juz to widze o drogach to oni akurat super sie dogaduja hahaha

  22 7 Odpowiedz
  • 9 lip

   Co do ulic? Masz dom, masz miejsce na samochód. Mieszkańcy Osiedli wielorodzinnych nie mają podziemnych garaży ( a powinni) i parkują na ulicach na które wszyscy łożą.

   1 1 Odpowiedz
 • 7 lip

  Drogi powinny należeć do gminy.Inny pomysł jest pomysłem z kosmosu.

  9 20 Odpowiedz
 • 7 lip

  A jakie profity z dróg ma powiat, poza kosztami ich utrzymywania?
  Jeżeli żadnych, oddałbym natychmiast te drogi gminie. Mają kasę niech na nie łożą.
  To mniejsze obciążenie dla powiatu.
  No chyba że za tymi drogami idzie też kasa, a to już jest kalkulacja co się bardziej opłaca.

  17 4 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 7 lip

  A co na ten temat sądzą radni czesław bisztyga, jozef błachut, izabela kutrzeba?

  19 4 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 7 lip

   obejrzałem te dyskusje do konca i nie zabierali glosu wynikow głosowania tez nie znalazlem a szkoda.. to chyba nie tajemnica

   17 2 Odpowiedz
  • 9 lip

   Co sadzą? Umarł król, niech żyje król.

   „Wasze kamienice nasze ulice”-, to jest teraz aktualne hasło. Nie masz ulicy, nie dojedziesz do domu.
   Ale dojedziesz na Osiedle. Tam nie ma parkomatów.
   Czyli nie buduj domu, tylko mieszkanie na łosiedlu.

   1 Odpowiedz
 • 7 lip

  Czyli po zamianie przybędzie więcej parkomatów????

  29 1 Odpowiedz
 • Marta 7 lip

  nie dogadaja sie jedni i drudzi sie nadaja do wymiany

  12 7 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lip

  Na logikę gminne, chyba że przez teren miasta jedynie przebiegają. Na (też) logikę - powiat lepiej dba o drogi niż gmina, więc z punktu widzenia mieszkańca nie koniecznie tak być powinno (zwłaszcza w zimie, ale może nie tylko bo dziury żyją sobie własnym życiem).

  A tak wgle - czy to kokejny przytyk w wojnie urzędów, to tu się powinna burmiszczowi doradzać Szydłowa, ekspertka od dróg w Przecieszynie.

  19 5 Odpowiedz
 • 7 lip

  To ta, której zafundowano kawałek asfaltu do chałupy? Beato wiem, że Tobie się należało.

  18 6 Odpowiedz
 • mirek@ 7 lip

  ciekawy sposob mowienia ma ten nasz burmistrz. ciagle powtarza ze cos pomija jakis temat ale o tym mowi powtarzajac kolejny raz ze to pomija zabawne to. co do drog te w miescie powinny byc utrzymywane przez miasto a powiatowe poza nim to by uporzadkowalo wiele spraw jak odsniezanie sprzatanie czy remont a najlepszym przykladem jest chelm

  15 4 Odpowiedz
 • 7 lip

  Widzę, że drugi Rzym się robi :) i wszystkie drogi będą prowadzić do Myślenic ;)

  12 5 Odpowiedz
 • 7 lip

  Wiecie co, w tej polityce samorządowej język kloszardów panuje tylko bardziej grzeczniejszy. Za to agresja ogromna.
  Żal

  10 1 Odpowiedz
 • 7 lip

  Dobrze. A Naftali się cieszy i zaciera ręce szepcząc pod nosem: Wasze ulice, nasze kamienice...

  3 6 Odpowiedz
 • 7 lip

  No co, gminie przecież brakuje jeszcze na płatne parkingi ul. Reja, Rzemieślnicza, Sobieskiego. Zamienią ulice które nie da się zparkingować na takie które są oblegane przez samochody Postawią parkomaty i złoty piniądz.

  20 1 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   7 lip

   Jedna z pierwszych myśli dlaczego ta bitwa o ulice - to może być to, czyli gdy nie wiadomo o co cho...
   👍

   11 1 Odpowiedz
 • Zofia 7 lip

  Wyremontuja rynek poza mieniają drogi wkolo i beda brac pieniądze za parkowanie.zadnych takich zamian co rusz tylko plac im i plac

  25 1 Odpowiedz
 • 8 lip

  Drogi powinny byc tego co rządzi bo jak nie to przeprosiny i kasiora na stoł nie ma to tamto

  5 2 Odpowiedz
 • 8 lip

  Wszystkie drogi przebiegające przez gminę mają być gminne. Warto jeszcze domagać się dostępu do morza dla naszej metropolii. W sumie, co za problem - przekop mierzei można pod Głogoczów podciągnąć.

  11 3 Odpowiedz
 • 8 lip

  Umig będzie bramki jak na autostradzie stawiać ?

  12 2 Odpowiedz
 • 9 lip

  Migli by się zamienić tymi ulicami. Np osiedle i wszystkie drogi nie nadające się do parkomatów , oddać powiatowi. A zabrać te na parkomaty, bo grosz łatwy ucieka: np Niepodległości, Piłsudskiego , Daszyńskiego, Kościuszki, Sobieskiego .....

  8 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 lip

  Dobra zmiana, dojna zmiana w Myślenicach, lecz ci co lubią być dojeni i tak pójdą na dojną czyli m.in. Dudę zagłosować w niedzielę, a do tego jeszcze wyślą wielebnemu Tadzikowi ostatnie pieniądze na kolejną limuzynę i tężnie solankowe. Być dojonym to specjalność Polaków, przynajmniej jest o czym po- narzekać.

  A Myślenice zamienić w płatny parking, a przy nim platne toalety, żeby ci w drodze między Zakopcem a Krk mieli gdzie kupkę zostawić.

  6 1 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   9 lip

   Swoją drogą czy np. Cegielskiego jest powiatowa, pewnie tak bo jeszcze stoją tu parkomaty a parkingi fajne.. podobnież droga przy targowisku

   3 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 lip

  Artykuł sponsorowany przez gminę na miasto.info, a w nim mowa o milionach. Niestety zamieścić komentarza się nie da, choć z chęcią odniosę się do tego fragmentu: "Ponadto w ramach rządowego Funduszu Inicjatyw Samorządowych miejski budżet zostanie zasilony kwotą 5,5 miliona złotych w ramach promesy przekazanej w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego przez posła Władysława Kurowskiego"

  "Promesa" to coś bardzo tajemniczego, szczególnie tuż przed wyborami. No to panowie, tablicę do ręki i focia, choć mogli tam jedno "0" dopisać, 50 mln to już by robiło zawrót głowy. No ale dobrze, gdzie te 5 mln można będzie obejrzeć?

  5 1 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   11 lip

   Dodam że chodzi rzecz jasna o artykuł p.t. "Dobry czas dla Myślenic"

   3 1 Odpowiedz

Zobacz więcej