Chełm

Radni zdecydowali o zamknięciu tej szkoły w lutym. Na razie budynek stoi pusty. Ile to kosztuje i co z nim teraz zrobić?

Radni zdecydowali o zamknięciu tej szkoły w lutym. Na razie budynek stoi pusty. Ile to kosztuje i co z nim teraz zrobić?

To pytania jakie podczas ostatniej sesji rady miejskiej zadawali radni KW „Bez Układów”. Jak się okazuje, w byłym budynku szkoły gmina chce stworzyć Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

O zamknięciu szkoły na Chełmie radni miejscy zdecydowali w lutym 2020 roku. Wraz z nadejściem nowego roku, uczniowie z dawnej Szkoły Podstawowej nr 6 trafili do podstawówki nr 4 na Zarabiu, natomiast budynek po zamkniętej szkole stoi nieużywany.

Dyskusja na ten temat została wywołana, kiedy radni omawiali propozycję zmian w budżecie miasta i gminy Myślenice na rok 2020. Wśród nowych wydatków znalazło się 20 tys. zł z przeznaczeniem na "opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego budynku likwidowanej Szkoły Podstawowej nr 6 w Myślenicach - Chełm na wniosek wydziału GP".

Radna Grażyna Ambroży (KW Bez Układów) dopytywała o to w jaki sposób zostanie zagospodarowany budynek byłej szkoły oraz o koszt jego utrzymania. - W momencie, kiedy szkoła była zamykana, burmistrz nie miał sprecyzowanych informacji o tym, jakie będzie przeznaczenie budynku i do tego momentu nie wiemy co tam może powstać, a mamy przeznaczyć 20 tys. zł – zwracała uwagę radna.

W odpowiedzi burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) informował, że w budynku byłej szkoły na Chełmie ma powstać Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne.

- Po rozmowach z rodzicami osób niepełnosprawnych, szczególnie dorosłych - uznałem, że będziemy chcieli wejść do programu i stworzyć w tym miejscu Centrum Opiekuńczo Mieszkalne. Jego celem jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych poprzez zapewnienie możliwości zamieszkania w formie pobytu dziennego lub całodobowego dla takich osób. Osoby niepełnosprawne, będą miały zapewnioną możliwość samodzielnego, niezależnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb. Centrum ma też spełniać formę jednostki wytchnieniowej, gdzie opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli na jakiś czas oddać taką osobę. Na ten czas trafi ona pod fachową opiekę terapeutów, opiekunów, czy nawet wyjechać na urlop lub wakacje, żeby zwyczajnie odpocząć od tych obowiązków - wyjaśnia Jarosław Szlachetka. 

Szacowany koszt utrzymania pustego budynku to 20 tys. zł 

Burmistrz zapewnia, że wcześniej prowadził rozmowy z przedstawicielami Stowarzyszenia OREW, którym proponował zaadoptowanie pomieszczeń w budynku po zamkniętej szkole na potrzeby funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy. Dzisiaj placówka ma swoją siedzibę na Zarabiu w budynku starej Szkoły Podstawowej nr 4 i przedszkola. Ostatecznie strony nie doszły do porozumienia.

Na kolejne pytanie radnej dotyczące podmiotu, który będzie zarządzał Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym na Chełmie, burmistrz wyjaśnił że to zadanie przypadnie Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, który w niedługim czasie zastanie przemianowane na Centrum Usług Społecznych w Myślenicach.

Radny Wojciech Malinowski (Bez Układów) dopytywał o koszty utrzymania pustego budynku szkoły oraz o to, czy budynek będzie dostępny dla mieszkańców sołectwa Chełm. - Pomieszczenia, czy sala do wspólnych spotkań integracyjnych oraz teren wokół placówki, będzie udostępniony dla mieszkańców – zapewniał Jarosław Szlachetka. –Koszty utrzymania pokaże pierwszy miesiąc bez dzieci. Wraz ze skarbnik szacujemy, że będzie to ok. 20 tys. zł rocznie – odpowiedział na temat kosztów utrzymania pustego budynku szkoły.

Powiązane tematy

Komentarze (14)

 • mirek@ 7 wrz 2020

  Można tam przenieść urząd np burmistrz może tam że swoim zastępca zasiadać to raz dwa zrobią drogę ?

  50 4 Odpowiedz
 • 7 wrz 2020

  Burdel zrobić i będzie kasa na MPK i może pociąg !

  32 5 Odpowiedz
 • 7 wrz 2020

  izolatkę dla urzędników

  28 3 Odpowiedz
 • 7 wrz 2020

  Przetarg i ktoś to weźmie.
  Najgorszym pomysłem są pomysły samorządowców i społeczników. Do ich pomysłów zawsze mysimi dopłacić!!!

  27 5 Odpowiedz
 • 7 wrz 2020

  A może by pomyśleć o przeznaczeniu budynku na obsługę turystów przez cały rok a część wydzielić jak w projekcie i byłyby fundusze na pokrycie kosztów utrzymania.

  25 2 Odpowiedz

Zobacz więcej