Chełm

Radni zdecydowali o zamknięciu tej szkoły w lutym. Na razie budynek stoi pusty. Ile to kosztuje i co z nim teraz zrobić?

Radni zdecydowali o zamknięciu tej szkoły w lutym. Na razie budynek stoi pusty. Ile to kosztuje i co z nim teraz zrobić?

To pytania jakie podczas ostatniej sesji rady miejskiej zadawali radni KW „Bez Układów”. Jak się okazuje, w byłym budynku szkoły gmina chce stworzyć Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

O zamknięciu szkoły na Chełmie radni miejscy zdecydowali w lutym 2020 roku. Wraz z nadejściem nowego roku, uczniowie z dawnej Szkoły Podstawowej nr 6 trafili do podstawówki nr 4 na Zarabiu, natomiast budynek po zamkniętej szkole stoi nieużywany.

Dyskusja na ten temat została wywołana, kiedy radni omawiali propozycję zmian w budżecie miasta i gminy Myślenice na rok 2020. Wśród nowych wydatków znalazło się 20 tys. zł z przeznaczeniem na "opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego budynku likwidowanej Szkoły Podstawowej nr 6 w Myślenicach - Chełm na wniosek wydziału GP".

Radna Grażyna Ambroży (KW Bez Układów) dopytywała o to w jaki sposób zostanie zagospodarowany budynek byłej szkoły oraz o koszt jego utrzymania. - W momencie, kiedy szkoła była zamykana, burmistrz nie miał sprecyzowanych informacji o tym, jakie będzie przeznaczenie budynku i do tego momentu nie wiemy co tam może powstać, a mamy przeznaczyć 20 tys. zł – zwracała uwagę radna.

W odpowiedzi burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) informował, że w budynku byłej szkoły na Chełmie ma powstać Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne.

- Po rozmowach z rodzicami osób niepełnosprawnych, szczególnie dorosłych - uznałem, że będziemy chcieli wejść do programu i stworzyć w tym miejscu Centrum Opiekuńczo Mieszkalne. Jego celem jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych poprzez zapewnienie możliwości zamieszkania w formie pobytu dziennego lub całodobowego dla takich osób. Osoby niepełnosprawne, będą miały zapewnioną możliwość samodzielnego, niezależnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb. Centrum ma też spełniać formę jednostki wytchnieniowej, gdzie opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli na jakiś czas oddać taką osobę. Na ten czas trafi ona pod fachową opiekę terapeutów, opiekunów, czy nawet wyjechać na urlop lub wakacje, żeby zwyczajnie odpocząć od tych obowiązków - wyjaśnia Jarosław Szlachetka. 

Szacowany koszt utrzymania pustego budynku to 20 tys. zł 

Burmistrz zapewnia, że wcześniej prowadził rozmowy z przedstawicielami Stowarzyszenia OREW, którym proponował zaadoptowanie pomieszczeń w budynku po zamkniętej szkole na potrzeby funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy. Dzisiaj placówka ma swoją siedzibę na Zarabiu w budynku starej Szkoły Podstawowej nr 4 i przedszkola. Ostatecznie strony nie doszły do porozumienia.

Na kolejne pytanie radnej dotyczące podmiotu, który będzie zarządzał Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym na Chełmie, burmistrz wyjaśnił że to zadanie przypadnie Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, który w niedługim czasie zastanie przemianowane na Centrum Usług Społecznych w Myślenicach.

Radny Wojciech Malinowski (Bez Układów) dopytywał o koszty utrzymania pustego budynku szkoły oraz o to, czy budynek będzie dostępny dla mieszkańców sołectwa Chełm. - Pomieszczenia, czy sala do wspólnych spotkań integracyjnych oraz teren wokół placówki, będzie udostępniony dla mieszkańców – zapewniał Jarosław Szlachetka. –Koszty utrzymania pokaże pierwszy miesiąc bez dzieci. Wraz ze skarbnik szacujemy, że będzie to ok. 20 tys. zł rocznie – odpowiedział na temat kosztów utrzymania pustego budynku szkoły.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 7 wrz

  A może by pomyśleć o przeznaczeniu budynku na obsługę turystów przez cały rok a część wydzielić jak w projekcie i byłyby fundusze na pokrycie kosztów utrzymania.

  25 2 Odpowiedz
 • 7 wrz

  Przetarg i ktoś to weźmie.
  Najgorszym pomysłem są pomysły samorządowców i społeczników. Do ich pomysłów zawsze mysimi dopłacić!!!

  27 5 Odpowiedz
 • 7 wrz

  Myślę, że powinno być to izolatorium dla nieszczęśników z covidem,

  8 12 Odpowiedz
 • mirek@ 7 wrz

  Można tam przenieść urząd np burmistrz może tam że swoim zastępca zasiadać to raz dwa zrobią drogę 🙂

  47 4 Odpowiedz
  • 8 wrz

   Genialne. Potrzebna jest jeszcze taczka lub taczki. Dwóch na takim pojeździe się nie zmieści..No to co robimy ściepę

   12 4 Odpowiedz
  • 8 wrz

   Nie rozumiem tylko jednego, dlaczego Burmistrz ma remontować drogę za Józka z Powiatu? przecież to odcinek drogi powiatowej. Miruś doczytaj na przyszłość :) Ja wiem że przyzwyczailiście się już do tego że Szlachetka odwala czarną robotę za powiat, ale bez jaj, wszystkiego gość nie ogarnie :)

   6 12 Odpowiedz
 • 7 wrz

  Burdel zrobić i będzie kasa na MPK i może pociąg !

  32 5 Odpowiedz
  • 8 wrz

   Masz rację, cudne miejsce na uboczu. Ale z takich przybytków korzystają alfonsi a nie MPK a nie pociągi.

   5 7 Odpowiedz
 • 7 wrz

  izolatkę dla urzędników

  28 3 Odpowiedz
 • 8 wrz

  Co oni tam chcą zrobić jak dojazdu niedługo nie będzie chyba ze traktorem albo końmi jak do morskiego oka

  13 2 Odpowiedz
  • 8 wrz

   No to schronisko!

   10 1 Odpowiedz
  • 11 wrz

   Tylko nie to. Lubisz oglądać leniwców pakujących tyłki na konne wozy ?Którym nie chce się ruszyć pieszo do Morskiego Oka?Wiem, że zażartowałeś.Ja zakazałabym wożenia tych lewniwców.. Niech siedzą w swoich klitkach. Najbardziej żal mi koni.

   1 Odpowiedz
 • 11 wrz

  Bono,schronisko jest na Kudłaczach. Za blisko. Ja myślę o domu uciech.Na uboczu. Dyskretnie. Zostało jeszcze parę niepracujacych pisowskich przyjaciół do obsadzenia.

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Droga do niezrozumienia
Chełm 29

Droga do niezrozumienia

Sprawa odwlekającego się kilkanaście miesięcy remontu drogi prowadzącej na Chełm zaczyna urastać do symbolu konfliktu, jaki coraz wyraźniej rysuje się...