Chełm

Od dwóch lat kłócą się o to, kto wyremontuje tę drogę. Teraz do sporu dokładają odśnieżanie...

Od dwóch lat kłócą się o to, kto wyremontuje tę drogę. Teraz do sporu dokładają odśnieżanie...

Od niespełna dwóch lat trwa konflikt na linii starostwo-gmina dotyczący remontu drogi prowadzącej na Chełm. Teraz pojawił się nowy wątek. Tym razem spór dotyczy odśnieżania, albo jego braku

O tym, że sprawa odwlekającego się prawie dwa lata remontu drogi prowadzącej na Chełm urosła do symbolu konfliktu, jaki coraz wyraźniej rysuje się na linii starostwo powiatowe - gmina Myślenice - pisaliśmy w lipcowym wydaniu papierowego magazynu Miasto-info.pl.

Odkąd mieszkańcy Chełmu po raz pierwszy alarmowali o katastrofalnym stanie drogi prowadzącej do ich domów, staliśmy się obserwatorami polemiki starosty i burmistrza, którzy nie potrafią dojść do porozumienia w kwestii własności ulicy i jej podziału. Kiedy w mediach i na sesjach rady powiatu oraz gminy trwa słowna przepychanka, mieszkańcy jak mówią każdego dnia pokonują niszczejące odcinki, największe dziury zasypując tłuczniem, żwirem i kamieniami.

Problem nie polega wyłącznie na tym, że droga jest zaniedbana. Największą zmorą mieszkańców jest jej podział. Jak się bowiem okazuje; od skrzyżowania ulicy Parkowej z Leśną na Zarabiu jej zarządcą jest starostwo powiatowe, natomiast za górną jej część odpowiada gmina Myślenice. Spór między samorządowcami toczy się m.in. o wyznaczenie punktu granicznego, który oddzieli od siebie odcinek gminny i powiatowy (więcej na ten temat piszemy w artykule „Droga do niezrozumienia”).

Czy samorządowcom reprezentującym gminę Myślenice i starostwo powiatowe uda się doprowadzić do remontu drogi prowadzącej na Chełm?

 • Zdecydowanie tak
 • Raczej tak
 • Trudno powiedzieć
 • Raczej nie
 • Zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • Zdecydowanie tak Zdecydowanie tak 11%
 • Raczej tak Raczej tak 9%
 • Trudno powiedzieć Trudno powiedzieć 16%
 • Raczej nie Raczej nie 29%
 • Zdecydowanie nie Zdecydowanie nie 35%
 • Głosów: 449

Niedawno na łamach Powiatowego Magazynu Informacyjnego starosta Józef Tomal (FZM) mówił m.in. o tym, że powiat deklaruje na remont drogi do 200 tys. zł. „Jednocześnie jesteśmy w kontakcie z wojewodą i staramy się ustalić stan prawny drogi, a przede wszystkim jednej działki po której przebiega” – dodaje. Natomiast jego zastępca Rafał Kudas (FZM) przekonuje, że gmina powinna pomyśleć o budowie alternatywnej drogi na Chełm np. przez Porębę. Dzisiaj dojazd na Chełm możliwy jest drogą asfaltową prowadzącą od Zarabia w Myślenicach. 

Jak nie remont to odśnieżanie

Jak się okazuje brak porozumienia w sprawie remontu to jedno, ale w tym niekończącym się sporze pojawił się nowy wątek. Tym razem dotyczy odśnieżania. Zapalnikiem wciąż jest wspomniany wcześniej sporny odcinek drogi, który według doniesień jednego z radnych nie został uwzględniony przez starostwo w przetargu ogłoszonym na „Zimowe utrzymanie dróg powiatowych w sezonie zimowym 2020/2021”.

Sprawę przetargu w mediach społecznościowych nagłośnił radny powiatowy i sekretarz gminy Myślenice Robert Pitala (PiS). „Zwróciłem się do starosty z zapytaniem dlaczego w ogłoszonym przetargu na zimowe utrzymanie dróg powiatowych nie ujęto całej drogi na Chełm o dł. 4,1 km jak to było dotychczas tylko skrócono odcinek przeznaczony do odśnieżania do zaledwie 3,3 km. Co z pozostałym górnym odcinkiem o dł. ok. 0,8 km, który przy pierwszym ataku zimy będzie właściwie nieprzejezdny? Nie wiem jak wyobraża sobie Starosta dowóz dzieci z Chełmu do szkół w Myślenicach, i jak mieszkańcy tego sołectwa mają dojeżdżać do pracy! Co zrobią władze Powiatu w sytuacji kiedy karetka pogotowia, policja lub straż pożarna nie będzie w stanie dojechać na miejsce?” – pisze samorządowiec.

Jak dotąd żaden z reprezentantów starostwa nie zabrał głosu w tej sprawie.

23 października

Józef Tomal: Mieszkańcy nie zostaną pozbawieni właściwej przejezdności drogi

Do naszej redakcji wpłynęło pismo starosty Józefa Tomala w którym zapewnia, że odcinek drogi na Chełm będzie odśnieżany "wzorem lat poprzednich"

Pełna treść wiadomości: "Zarząd Powiatu Myślenickiego dementuje, że sporny odcinek drogi na Chełm nie będzie odśnieżany. Zapewniam, iż mieszkańcy Chełmu wzorem lat poprzednich nie zostaną pozbawieni właściwej przejezdności drogi - starosta Józef Tomal".

Powiązane tematy

Droga do niezrozumienia
Chełm 29

Droga do niezrozumienia

Sprawa odwlekającego się kilkanaście miesięcy remontu drogi prowadzącej na Chełm zaczyna urastać do symbolu konfliktu, jaki coraz wyraźniej rysuje się na lini...

Komentarze

 • mirek@ 22 paź

  Sprawę trzeba rozwiązać analogicznie do tej z czujnikami powietrza. Zamknąć drogę albo zlikwidować i nie będzie problemu z dziurami i śniegiem 😎😉

  30 7 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 22 paź

  jedni i drudzy siebie warci jedyne co zrobili z chelmem to zamieszanie i zamkniecie szkoly

  14 8 Odpowiedz
 • 22 paź

  Czyżby było tak, że przez wszystkie minione lata powiat odśnieżał całość drogi (z gminną włącznie)?
  Kolejny dowód na to, jak ważna jest współpraca. Nie dziwi mnie, że gdy między obydwoma urzędami zrobiło się chłodno, powiat nie chce oddawać przysługi i odśnieżać odcinek który nie jest jego wlasnością. Z drugiej strony dla mieszkańców znaczy to tyle co dalsze kłopoty z tą piękną przyrodniczo, lecz technicznie uciążliwą drogą.

  Jaka jest szansa, że powiat pozostanie gospodarzem całej drogi, a gmina wykaże solidarność i udzial w kosztach?

  13 4 Odpowiedz
  • 23 paź

   Przecież od dawien dawna to jest odcinek POWIATU!!!! Nawet ostatnio u wojewody toczyło się postępowanie komunalizacyjne i jednoznacznie wskazano ze po reformie w 1999 przedmiotowy odcinek należy do POWIATU (a mówi o tym również rozporządzenie ministra komunikacji z 1986)! Dodatkowo specjalnie starostwo próbowało opóźniać proces i nie odpowiadało na pytania wojewody. Dlaczego? No właśnie :D Ludzie! Doczytajcie najpierw, bo fakty które przytaczam są ogólnodostępne w sieci! zainteresujcie się tematem a nie siejecie te brednie jak pelikany który wszystko łykają.

   Wiec teraz pytanie, dlaczego gmina po raz kolejny ma zajmować się sprawami powiatu??? Gmina ma swoje statutowe obowiązku a Powiat swoje, z tym ze ten drugi jak widzimy nie ma zamiaru się z nich wywiązywać i wszystko chce jak zwykle zwalić na gminę. Tyle, bo szkoda mojego czasu na tłumaczenie tysiąc razy tego samego.

   6 12 Odpowiedz
   • 23 paź

    no wlasnie, nie macie co robic w tym urzędzie tylko wypisywać na forach ze macie racje? Jak burmistrz mowi ze droga starosty to jest starosty, a jak starosta mowi ze burmistrza to burmistrza. taka prawda

    6 4 Odpowiedz
   • 23 paź

    Nie toczyło, tylko dalej się toczy. Jak się już dotoczy, to można mówić co jest prawdą. To może Ty mi wytłumaczysz, który to odcinek ulicy Leśnej Urząd Gminy zlecił do odśnieżania, skoro cały jest Powiatu? Bo jeśli cały to dlaczego Gmina z chęcią chce zapłacić za odcinek, który ma odśnieżyć Powiat?

    4 1 Odpowiedz
 • Marta 22 paź

  Zamienić drogę żeby miała jednego właściciela i rozliczać go z tego jak wygląda bo jak dzieciaki w przedszkolu będą się przekrzykiwać kto jest gorszy i nic nie robią żeby to zmienić

  11 7 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 22 paź

  Ktoś chyba potrzebuje uwagi i szuka problemów z odśnieżaniem zamiast rozwiązać sytuację. Jak ktoś jest radnym powiatowym i sekretarzem to ma kontakty z obiema stronami. Dlaczego nie rozwiązać sprawy tylko pogłębiać konflikt? A wszystko kosztem ludzi...

  16 6 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   22 paź

   100%

   4 3 Odpowiedz
  • 23 paź

   Dlaczego od kilku lat starostwo bombarduje każdy pomysł gminy? Mało tego-wszystko utrudnia i to w dodatku kosztem mieszkańców? Jak ktoś się nie chce dogadać to nigdy się nie dogada! Starosto kończ waść! Przerosło już to wszystko pana!

   7 9 Odpowiedz
 • 22 paź

  To tak z ciekawości: skoro ulica Leśna, jako droga powiatowa zaczyna się od skrzyżowania z Parkową i za nią odpowiada Starosta aż do Chełmu, to gdzie jest ten odcinek, który Urząd Gminy wykazał w przetargu na odśnieżanie? Niby tylko 350m, ale jednak gdzie?

  17 3 Odpowiedz
 • 22 paź

  La La La La La La Ta piosenka to piosenka chyba zła To piosenka, która mówi Jak się nie ma, co się lubi To nie lubi się i tego, co się ma .

  3 4 Odpowiedz
 • 22 paź

  Przecież już wyjaśnione w uwm zostało że ten odcinek drogi od Ok 30 lat należy do Powiatu. Jakoś gdy burmistrzem był ostrowski to powiat ogarniał ten odcinek bezproblemowo. Nagle starosta ma problem? I to kosztem mieszkańców? Brawo powiat!

  6 12 Odpowiedz
 • 22 paź

  Ludzie co się niepotrafią dogadać w tak błachych sprawach,choćby głośili najwzniošlejsze ideały, nie nadają się do reprezentowania ludzi..Należy ich pogonić w piz......!!!

  11 7 Odpowiedz
  • 23 paź

   Jak się starosta dogadać nie chce, bo jak dziecko obraził się że Krzysiu nie został burmistrzem, to trzeba już mu podziękować za pełniona funkcje i czas na emeryturę a nie utrudnianie ludziom życia!

   7 10 Odpowiedz
 • 22 paź

  Dokładnie tak, jak napisał kolega wyżej i inni. Co się do chol... dzieje? Bareja był geniuszem, choć wszystkiego nie przewidział.

  Czy któraś strona prowadzi rozgrywkę pseudo- polityczną kosztem bezpieczeństwa ludzi (to droga w warunkach zimowych skrajnie niebezpieczna).

  Proponowana prosta metoda, wszystkim znana: szkoda na mieniu, zdrowiu w wyniku stanu nawierzchni - zatrzymujemy pojazd w miejscu zdarzenia, wzywamy policję, niech stwierdzą przyczynę - potem pozew przeciw zarządcy drogi + piętno medialne. Nota bene ten najbardziej karkołomny odcinek to ten po wyjeździe z lasu po górną stację wyciągu.

  Samo pisanie tu nic nie pomoże, na prywatę niektórych karierowiczów najwidoczniej nie ma innej rady.

  7 5 Odpowiedz
  • 22 paź

   PS
   odcinek górny - własność GMINY
   odcinek dolny (leśny) - własność POWIATU

   Zapłaci powiat za odśnieżenie swojego odcinka, zaś gmina za swój? Też nie rozumiem z jakiej racji powiat fundowałby gminie tą usługę, ale to zdaje się próbuje wymusić na staroście PiSowski radny.

   11 6 Odpowiedz
   • 23 paź

    Po co się produkujesz jak nie masz kompletnie pojęcia o podziale tej drogi? Jozek kazał?

    3 11 Odpowiedz
    • 23 paź

     To jak wygląda podział tej drogi? Masz jakieś źródło, bo nigdzie nie można znaleźć ani wykazu dróg ani jakichś dokumentów?

     8 1 Odpowiedz
     • 23 paź

      Z 99% przekonaniem, nawet biorąc rzecz zdroworozsądkowo, droga prowadząca przez teren Lasów Państwowych powinna mieć rangę wyższą niż gminna, zaś mniej więcej w miejscu które widać na zdjęciu w artykule pojawiają się za chwilę grunty prywatne i tu też może być początek drogi gminnej.

      Podstawa prawna: zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1445 z późn. zm.) i art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym problematyka dróg publicznych o charakterze ponadgminnym należy do powiatu.

      Potwierdzają to zarówno wcześniejsze artykuły na miasto.info i w innej prasie. Nie rozumiem tylko dlaczego wciąż niektórzy mają z tym problem i bronią się przed obowiązkami nalożonymi przez prawo. Ruszcie to, dla dobra tego miasta, które chętnie na tych zboczach odpoczywa.

      3 Odpowiedz
 • 23 paź

  Zanim Szlachetka objął funkcję burmistrza, sporu z Powiatem nie było bo grabie grabiły w tę samą stronę. A dzisiaj, jeden drugiemu podrzuca liście ze swojej części ogrodu. Taki sam numer jak z tą wycinką przy Bysince. Perfidia Książąt Międzyzdrojów Małopolski sięgnęła dna i pokrywa się mułem. Ciekawe czy dostaną za to po złotym dukacie.
  Jeszcze jakieś pytania?

  7 6 Odpowiedz
  • 23 paź

   Po prostu starostę już ta funkcja dawno przerosła i czas na emeryturę, oby jeszcze tego swojego „zastępcę” zabrał ze sobą w pakiecie. Na dzień dzisiejszy nic lepszego nie mogłoby spotkać powiatu myślenickiego!

   8 12 Odpowiedz
 • 23 paź

  Przecież to trzeba być chorym żeby nie zauważyć jawnej niechęci Józka ze starostwa do burmistrza. Jakim prawem ktoś taki piastuje taką funkcje w powiecie? W dodatku jak już słusznie zauważono prowadzi te swoje mizerne gierki polityczne kosztem obywateli. Panie Józku kończ waść wstydu oszczędź bo od kilku lat starostwo powiatowe to jeden wielki żart. Mieszkańcy Chełmu zapamietają sobie te pana farsę. Bądź pan pewny!

  8 14 Odpowiedz
 • mirek@ 23 paź

  Farsa dotyczy zarówno urzędników z gminy z burmistrzem na czele jak i ze starostwa ze starosta na czele. Dwa lata przepychanek i nic nie zrobione na drodze a pieniążki na konto idą, wypłata się zgadza a panowie się bawią w najlepsze. Do wymiany jedni i drudzy weźcie się za prace dla mieszkańców bo żyjecie z naszych pieniędzy panowie awanturnicy i towarzystwo wzajemnego „nie da się”

  7 9 Odpowiedz
 • 24 paź

  Po pierwsze jest znak zakaz wjazdu z wyjątkiem mieszkańców po drugie przez covid nie będzie można wychodzić z domu wiec droga jest zbędna a po trzecie i najważniejsze zimy i śniegu nie będzie Życzę wszystkim dobrej nocy

  7 Odpowiedz
 • 24 paź

  Przestać płacić podatki to zaraz wyremontują

  5 Odpowiedz
 • Roman 24 paź

  A w tym roku ma zimy nie być. Dziękuję 😁

  5 Odpowiedz

Zobacz więcej