Myślenice

Park na Zarabiu w Myślenicach będzie nosił imię Jana Izydora Sztaudyngera. Radni nazwali też 5 rond

Park na Zarabiu w Myślenicach będzie nosił imię Jana Izydora Sztaudyngera. Radni nazwali też 5 rond

Podczas dzisiejszej sesji radni miasta i gminy Myślenice przegłosowali uchwałę w sprawie nadania parkowi miejskiemu na Zarabiu im. Jana Izydora Sztaudyngera. Nazwy nadano także rondom na terenie miasta 

 

Park miejski na Zarabiu będzie nosił imię Jana Izydora Sztaudyngera. Tak zdecydowali miejscy radni podczas dzisiejszego posiedzenia. Za nadaniem mu takiej nazwy głosowało 18 radnych, przeciw był 1, wstrzymał się - 1 i nieobecny był również 1.

Granicami parku jest „brzeg rzeki Raby, brzeg potoku Kobylak, ul. Józefa Piłsudskiego oraz ul. Parkowa”. Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Jak czytamy w uzasadnieniu; "Jan Izydor Sztaudynger, to polski poeta, fraszkopisarz, satyryk, teoretyk lalkarstwa, tłumacz był związany z myślenickim Zarabiem, gdzie w latach młodzieńczych spędzał wakacje. Do dziś na Zarabiu zachował się dom jego dziadków. Wspomnienia z tych czasów opisał w wydawanej książce pt. "Szczęście z datą wczorajszą", w której Myślenice wymieniane są jako miejsce szczęśliwe przeżywanego dzieciństwa.

Był spowinowacony z burmistrzem Myślenic Mikołajem Klakurką. Wniosek słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego wieku wniesiony do burmistrza miasta i gminy Myślenice o upamiętnienie Jana Izydora Sztaudyngera, poparty został opiniami Dyrekcji Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach, Dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Dyrekcji Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. W 2020 roku przypada 50 rocznica śmierci poety".

 

Nazwali też 5 rond 

W trakcie sesji radni przegłosowali również nadanie imion 5 rondom na terenie Myślenic.

„Rondo im. Braci Ralskich” znajdzie się na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Cegielskiego w Myślenicach. 

"Rondo im. Teodora Pitali" to skrzyżowanie ulic Kazimierza Wielkiego i Słonecznej w Myślenicach, znajdujące się w pobliżu Galerii Myślenickiej.  

"Rondo im. Żołnierzy Niezłomnych" to skrzyżowanie ulic 3-go Maja, Kniaziewicza i Dunina-Brzezińskiego usytuowane przy budynku dawnej mleczarni.

"Rondo im. Jana i Stanisława Hołujów" to skrzyżowanie ulic Kazimierza Wielkiego i Cegielskiego, w pobliżu budynku "Tauronu" i myjni samochodowej. 

"Rondo im. Druha Andrzeja Burzawy" to skrzyżowanie ulic Słowackiego, Kościuszki, Niepodległości oraz Poniatowskiego - znajdującego się w Śródmieściu w sąsiedztwie strażnicy OSP Śródmieście. 

Podczas poprzedniej sesji, która odbyła się 5 października radni podjęli uchwałę w sprawie nadania nazwy ronda "Imieniem Braci Eugeniusza i Stanisława Różankowskich" skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego, Zdrojowej, Zacisze oraz Parkowej na Zarabiu - przy stadionie Dalinu Myślenice.

Powiązane tematy

Komentarze (31)

 • 3 lis 2020

  Jak już wspominałem pod innym artykułem, proponuje radnej złożyć mandat. Pani sobie nie radzi, nic pani nie robi dla ludzi a tylko utrudnia prace rady. Słychać na mieście że nawet koledzy z klubu Ostrowskiego mają Pani serdecznie dość.

  66 32 Odpowiedz
 • 3 lis 2020

  No i brawo! W koncu to jest uporządkowane. A wiecznie niezadowolonej Radnej Ambroży cóż mogę napisać? :D niech pani dalej utrudnia i szuka problemów, chociaż osobiście proponuje zrobić w koncu coś pożytecznego dla swoich wyborców :D trzymam kciuki, żeby chociaż to panią nie przerosło ;)

  70 49 Odpowiedz
 • 3 lis 2020

  A przecież można było zrobić nazwy narodowe np:
  Telewizji Narodowej, Żołnierzy Wyklętych, Ofiar Pandemii, Obrońców Życia Poczętego, Braci -Premiera i Prezydenta.
  A park Ofiar Aborcji.

  75 68 Odpowiedz
 • 3 lis 2020

  Nie bądź okrutny! Kobitka dalej czuje rozgoryczenie po zrzuceniu jej z krzesła wiceprzewodniczącej rady. Dlatego teraz postanowiła walczyć ze wszystkim i z wszystkimi. Brawo gmina! Wkoncu ktoś upamiętnił Hołujów!

  Czaicie, jak by się te ronda nazywały gdyby stary układ dalej rządził?
  „Stalina”
  „Wałęsy”
  „prezydenta komorowskiego”
  „Premiera Tuska”
  „ profesora (bez matury) Bartoszewskiego” itd.
  Hahahahahahaha jeeezu to by było straszne!

  65 52 Odpowiedz
 • 3 lis 2020

  Proponuje jeszcze ronda:
  „Darusia ogrodnika” i „Ciepłego Rafała”

  43 18 Odpowiedz

Zobacz więcej