Polityka

Władysław Kurowski: Życie trwa od poczęcia do naturalnej śmierci, a Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. Koniec i kropka

Władysław Kurowski: Życie trwa od poczęcia do naturalnej śmierci, a Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. Koniec i kropka
Fot. Karina Kiczek

"Jestem jednym ze 119 Posłów, którzy wnioskowali do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności z konstytucją przepisów antyaborcyjnych (…) Życie ludzkie trwa od poczęcia do naturalnej śmierci, a Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. Koniec i kropka"

- sytuację związaną ze Strajkiem Kobiet komentuje poseł „ziemi myślenickiej” Władysław Kurowski, reprezentujący w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość

 

Oświadczenie posła pojawiło się w tygodniku wydawanym przez gminną spółkę. Ponieważ nie zostało zamieszczone na oficjalnych kanałach komunikacji, jakimi do tej pory posługiwał się poseł, czekaliśmy na potwierdzenie jego autentyczności. To otrzymaliśmy w czwartek 5 listopada.

Przypomnijmy: w czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie dopuszczalności przerwania ciąży ze względów embriopatologicznych. Trybunał stwierdził, że aborcja ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – jest niezgodna z Konstytucją. Przepis wejdzie w życie zaraz po opublikowaniu w „Dzienniku ustaw”.

Od tego dnia w całym kraju ludzie wychodzą na ulice, aby manifestować swoje niezadowolenie. Demonstracje odbywają się również w Myślenicach.

Jak oceniasz ostatnią decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?

 • popieram popieram 24%
 • nie popieram nie popieram 69%
 • nie mam zdania nie mam zdania 7%
 • Głosów: 1606

Każdego dnia protestów, mieszkańcy zbierali się pod drzwiami prowadzącymi do kamienicy, w której znajduje się biuro posła Władysława Kurowskiego (PiS), reprezentującego w Sejmie "ziemię myślenicką". W tym miejscu zapalali znicze, a na drzwiach protestujący przyklejali kartki zawierające takie hasła jak „I ty Władku przeciwko kobietom?”, „Mamy dosyć”, „Wojna! Aborcja rządu”, „PiS OFF”, „Polskie piekło”, „Wybór! Nie zakaz!”, „Nie dam się!”, "W takiej Polsce dziecka nie urodzę", "Zmuszanie kogoś do kontynuacji ciąży, porodu i rodzicielstwa nie ma w sobie nic z ochrony życia", "piekło kobiet", "moje ciało, moja sprawa", "PiS OFF".

W piątek 30 października, kiedy w Warszawie odbywał się główny marsz Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, ulicami miasta ponownie przeszli myśleniczanie

Głos w sprawie protestów do tej pory zabrał m.in. burmistrz Jarosław Szlachetka, czy wójt gminy Raciechowice Wacław Żarski. Od kilku dni w sieci można było znaleźć oświadczenie posła. Po potwierdzeniu jego autentyczności, publikujemy je w całości.

Co na temat sytuacji w kraju i decyzji trybunału twierdzi Władysław Kurowski?

Poseł Władysław Kurowski (PiS): Jestem jednym ze 119 Posłów, którzy wnioskowali do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności z konstytucją przepisów antyaborcyjnych, dlatego czuję się w obowiązku, aby skomentować to wszystko, co dzieje się dzisiaj wokół wyroku ogłoszonego w dniu 22 października 2020 roku. *Wyrok Trybunału nie jest dla nikogo zagrożeniem. Jest potwierdzeniem istniejących już dzisiaj przepisów, a przede wszystkim tego, co zostało zapisane w polskiej konstytucji.

Życie ludzkie trwa od poczęcia do naturalnej śmierci, a Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. Koniec i kropka.

Nie powstały w ostatnim czasie żadne nowe przepisy, nie została uchwalona żadna nowa ustawa. Wyrok ten jest dzisiaj olbrzymią szansą na to, by w końcu dziecko w łonie matki, mimo tego, iż zagrożone jest niepełnosprawnością, miało szanse na szczęśliwe życie. Do nich należy bardzo duża grupa dzieci z zespołem Downa, które mogą być dla wielu osób przykładem codziennej pięknej radości z życia, a na mocy dzisiaj stosowanych przepisów często nie mają szansy, by się móc urodzić. Tak dalej być nie może!

Obowiązujące dzisiaj przepisy nie zmuszają – wbrew szerzonej propagandzie - matek do urodzenia dziecka poczętego w wyniku gwałtu czy w momencie, gdy zagrożone jest jej życie i zdrowie. Nic w tej kwestii się nie zmienia.

Oczywiście główni organizatorzy protestów, z ich światopoglądem już dzisiaj krzyczą głośno, że ich celem jest przede wszystkich aborcja na życzenie niezależna od stanu zdrowia dziecka i całkowite zliberalizowanie przepisów antyaborcyjnych. Nigdy nie będzie na to naszej zgody i myślę, że również zdecydowanej większości Polaków.

Proszę wszystkich, którzy dzisiaj biorą udział w protestach, czy popierają publicznie tego typu zachowania; zastanówcie się - czy chcecie być twarzą tych żądań? Zastanówcie się czy na pewno nie jesteście zmanipulowani przez osoby, które mają całkowicie inne od Waszego podejście do tych ważnych kwestii.

Wybierając cywilizację życia lub cywilizację śmierci osobiście zawsze będę za życiem. Pamiętajmy, że aborcja to zabicie bezbronnego człowieka! Ci, którzy są katolikami muszą pamiętać o piątym przykazaniu: Nie zabijaj!

Odchodząc nieco istoty problemu chciałbym także w kilku słowach odnieś się do formy protestów. Wielkie znaczenie mają tutaj słowa i symbole. Hasło „WY…LAĆ”, które wielu protestujących ma na swoich ustach, czy znak błyskawicy jakże kojarzący się z okrutnymi i złymi czasami okupacji i nazizmu. Co gorsza ataki na świątynie i wznoszenie wielu antykatolickich haseł. Przykro tego i słuchać i to obserwować. Nic nie usprawiedliwia takich zachowań.

Dziękuję wszystkim tym, którzy stanęli naprzeciw tej fali nienawiści. Dziękuję wszystkim, którzy przyszli pod kościoły by pomodlić się i dać świadectwo wiary, nadziei i miłości. Świadectwo życia! 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 6 lis

  se wybraliście, to se macie.

  65 10 Odpowiedz
  • 7 lis

   Aś gościu narobił kłopotu krajowi.
   Widzę tą rozpierającą dumę,
   jak z twórczości robotnika z Huty Lenina o treści:

   " Nad Odrą, Wisłą i Nysą (tu walnął pięścią w stół)
   Najlepsi k.wa to my są."

   Jest Pan panie pośle najlepszy, czekamy jeszcze na walnięcie pięścią w stół.

   31 2 Odpowiedz
 • 6 lis

  OMG schowaj gdzieś fundamentalistów kato- kaso- masochistycznych, niech sobie tą naciąganą moralność praktykują w swoich rodzinach i tyle

  38 6 Odpowiedz
 • 6 lis

  Szkoda że państwo nie zapewnia opieki i wsparcia finansowego, a zwłaszcza psychologicznego dla dotkniętych taką tragedią. Dla niektórych ochrona życia zaczyna się od poczęcia a konczy przy narodzinach. Dramat

  67 5 Odpowiedz
 • 6 lis

  No i wyszło na moje.... A NIE MÓWIŁEM !!!!!
  To będzie chyba główne dokonanie tego "poseła".........
  szkoda tylko, że za trzy lata znowu polecą zagłosować na tego... dostojnego działacza ......

  50 4 Odpowiedz
 • 13oddział 6 lis

  Słuchaj no poseł. Trzeba być skończonym idiotą lub wyrachowanym politykiem (nie wiem która obelga jest gorsza) by nie wiedzieć jak ludzie zareagują na ów "wyrok" (który jest interpretacją konstytucji- gdyż w konstytucji nie ma definicji "poczęcia"). A ów wyrok wydał Trybunał który jak i ty służy Jedynej Partii. Partia którą reprezentujesz a jest zarządzana przez niejakiego Jarosława K. działa cynicznie i liczy się dla niej tylko jedna rzecz : Władza . Zaprzeczasz też pośle (zasługujesz na tą obelgę) sam sobie : Piszesz "Życie ludzkie trwa od poczęcia do naturalnej śmierci, a Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. Koniec i kropka." a następnie zupełnie coś innego : "Obowiązujące dzisiaj przepisy nie zmuszają – wbrew szerzonej propagandzie - matek do urodzenia dziecka poczętego w wyniku gwałtu czy w momencie, gdy zagrożone jest jej życie i zdrowie. Nic w tej kwestii się nie zmienia." Więc jak ? Dalej idzie twoje niedouczenie lub cyniczna manipulacja "czy znak błyskawicy jakże kojarzący się z okrutnymi i złymi czasami okupacji i nazizmu" (oświadczenie ekspertów a nie podrzędnych polityczków : https://www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/jest-oswiadczenie-historykow-z-uniwersytetu-warszawskiego-w-sprawie-blyskawicy/g1v50ly,2b83378a ) . Bądź więc "mierny ale wierny"Kończąc dziekuje wszystkim tym że takim jak ty umieli głośno i wyraźnie (szkoda że nie prosto w twarz- bo się ukrywacie przed społeczeństwem ale może i słusznie) : „WY…LAĆ”. Więc choć raz posłuchaj ludzi i „WY…LAJ”

  56 6 Odpowiedz
 • 6 lis

  Szkoda, że większość posłów nie widzi, że te protesty to wyraz ogólnego buntu przeciw PIZZZ a nadmierna agresja jest wynikiem frustracji społeczeństwa. Nie mogę się też oprzeć wrażeniu, że w Sejmie zabawa taka w internecie - łapka w górę, łapka w dół

  34 4 Odpowiedz
 • 6 lis

  "(...) Życie ludzkie trwa od poczęcia do naturalnej śmierci, a Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. Koniec i kropka. (...)
  Wybierając cywilizację życia lub cywilizację śmierci osobiście zawsze będę za życiem. Pamiętajmy, że aborcja to zabicie bezbronnego człowieka! Ci, którzy są katolikami muszą pamiętać o piątym przykazaniu: Nie zabijaj! (...)"

  Czy doprowadzenie do sytuacji kiedy osoby z poważnymi schorzeniami i zagrożeniem życia nie mogą być na czas diagnozowane i leczone, to realizacja tych szczytnych haseł?
  Onkolodzy już wiosną bili na alarm, że przez blokowanie dostępu do leczenia, to na same nowotwory umrze dużo więcej osób niż na covid. A gdzie leczenie schorzeń kardiologicznych, neurologicznych itd...

  "Trzeba rozróżnić czy pacjent umiera rzeczywiście z powodu infekcji koronawirusa czy z koronawirusem. Do tej pory kilkaset osób w Polsce zmarło wyłącznie z powodu koronawirusa.
  Natomiast większość osób, prawie 90 procent osób umierających z infekcją wirusową umiera nie z powodu koronawirusa tylko z koronawirusem. Oni mają udary, mają zawały, mają nowotwory, mają wiele rożnych schorzeń, które doprowadzają do śmierci. I mają infekcję koronawirusową. Ale oni nie umierają z powodu koronawirusa."

  Pełna wypowiedź lekarza w materiale poniżej"
  "Lekarz: lockdown NIE MA SENSU, to Szwedzi mieli rację! Radosław Czosnowski" YouTube
  namzalezy.pl

  PILNE! Przez lockdown umiera więcej Polaków! Co ukrywa rząd RP? Klimczewski/Sumliński wRealu24 YouTube

  25 3 Odpowiedz
 • 6 lis

  Przekazał poseł ludowi stanowisko swojej partii, tylko że kierunek "posłowania" powinien być chyba odwrotny 🤔

  33 2 Odpowiedz
 • 6 lis

  Jeśli powyższe analizy to za mało, to proszę zapoznać się z kolejnymi materiałami:

  "Lockdown zbierze WIĘCEJ OFIAR niż pandemia. Wolność w Remoncie #115" YouTube
  Warsaw Enterprise Institute

  Wpiszcie w wyszukiwarkę:

  "Na twardy lockdown jest za późno
  Opinia Warsaw Enterprise Institute w kwestii polityki epidemiologicznej polskiego rządu
  Warsaw Enterprise Institute wskazuje, że słabości instytucjonalne nie mogą być usprawiedliwieniem dla wprowadzenia szkodliwej polityki epidemiologicznej, jaką byłby kolejny twardy lockdown."

  Mam nadzieję, że winni tej sytuacji poniosą konsekwencje.

  12 3 Odpowiedz
 • 7 lis

  Tak Suwerenie. Nie jestem godzien chodzić po ziemi po której stąpają Twe nogi.
  Niech będzie chwała Panu Władysławowi!
  Tak, Jemu chwała i cześć!

  28 3 Odpowiedz
 • 7 lis

  Zapis nic nie kosztuje (na razie), ciężar można zawsze włożyć na barki społeczeństwa, pytanie co oferuje PiS dalej za tym przepisem, póki co wygląda na to, że nic. Troszkę cyrk, niemądry.

  Tego typu zmiana wymaga szerokich konsultacji, najlepiej referendum a nie ślepego przepychania w tym trudnym czasie. Tak robi się w Rosji czy na Białorusi. Skutkiem są 'konsultacje' na ulicy. Nieodpowiedzialność decydentów i chaos rządzących 🖕

  Nie chcę powtarzać tego samego po raz kolejny (choć zapewne trzeba by do skutku), takich głosów których rząd nie słyszy aż nadto. Samarytańska postawa według PiS jest jakaś niekompletna: ma polegać na zagwarantowaniu dziecku przyjścia na świat. Co robi rząd dla ochrony życia osób z różnymi wadami które już żyją - dlaczego różnego typu charytatywnych zbiórek przybywa? Wystarczy wejść choćby na fb.

  Coś w tym temacie zrobił nasz wierzący myślenicki poseł obrońca życia? - Taaa, podnieść rękę w sejmie i napisać...

  21 Odpowiedz
 • 7 lis

  Kto normalny pcha się dom polityki?

  13 2 Odpowiedz
 • 8 lis

  Może jakiś spacer po Jaworniku?

  20 3 Odpowiedz
 • 8 lis

  (p)ośle hipokryto, jeżeli błyskawica kojarzy ci się z „okrutnymi i złymi czasami okupacji i nazizmu" dlaczego nie protestujesz przeciw tvppis, tam też używają błyskawicy, żółtej, toż przecież wg. was propagowanie nazizmu

  26 2 Odpowiedz
  • 8 lis

   I tu o zgrozo będę bronił naszego poseła !!!!! Jemu nic się nie kojarzy, żadna błyskawica z okrutnymi czasami....... Po prostu taki był przekaz dnia więc.... Jarkacz kazał poseł musi........

   22 2 Odpowiedz
 • 8 lis

  Panie Kurowski, wróć pan lepiej do nauczania techniki. Chociaż nie, to też Pan robił kiepsko.

  30 2 Odpowiedz
 • 9 lis

  Panie pośle, udzielaj też się w sejmie, bo nie po to, zostałeś tam wybrany, aby być ciągle marionetką prezesa. Twój dorobek w sejmie jest naprawdę żenujący.
  Tak wspaniale reprezentujesz Ziemię Myślenicką, niech jasny ... ... .

  Aktywność poselska
  Wystąpienia na posiedzeniach Sejmu
  Brak aktywności
  Interpelacje, zapytania, pytania w sprawach bieżących, oświadczenia
  Interpelacje, którym nadano bieg: 8
  Zapytania, którym nadano bieg: 7
  Pytania w sprawach bieżących: 1

  Tak wszyscy krzyczą dziś, ***** ***, ***** ***
  za Wasze beznadziejne decyzje, ustawy, rozporządzenia, wydawanie publicznych pieniędzy na lewo i prawo, bez przetargów, procedur, bez odpowiedzialności za marnotrawienie środków publicznych, za skłócenie, zniewolenie i szczucie obywateli

  Nie macie żadnej koncepcji na walkę z pandemią, o wszystkim decyduje jakiś mały śmieszny emeryt,
  Mateusz już sam nie wie, co mówi, tak jest przerażony.
  Wasza zyebana TV publiczna, zastrasza naród wiadomościami o pandemii, o obostrzeniach,
  A na koniec każecie chodzić ludziom w maskach, podczas sami nie przestrzegacie tego, zmuszając ludzi do wdychania, tego co wyzionęli z wydechem min. CO2, co jeszcze bardziej osłabia odporność organizmu. Dajcie ludziom normalnie funkcjonować.
  To jak usychający kwiatek, któremu nie trzeba żadnych nawozów, tylko wody i wróci do normalnego stanu.

  20 3 Odpowiedz
 • 15 lis

  Szkoda że tak stanowczo nie chroni się obywateli w powiecie myślenickim przed działaniem zorganizowanych grup w samorządach oraz przed postanowieniami niezawisłego sądu rejonowego...

  6 Odpowiedz
 • 18 lis

  No miszcz, należy się mu wieczna i doczesna chwała a także pomnik i 1M ziko (na driobne wydatki) !

  3 Odpowiedz
 • 20 lis

  On tak musi. Nie ma innego wyjścia.

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej