Myślenice

Jarosław Szlachetka: Sytuacje do jakich dochodzi w ostatnich dniach na myślenickim Rynku mogą być przyczyną tragedii

Jarosław Szlachetka: Sytuacje do jakich dochodzi w ostatnich dniach na myślenickim Rynku mogą być przyczyną tragedii
Fot. Kacper Jaśkowiec

„Sytuacje do jakich dochodzi w ostatnich dniach na myślenickim rynku mogą być przyczyną tragedii. Nie zapominajmy jednak, że choć wiele może nas różnić, to łączyć powinno nas jedno: walka z pandemią”

- w przesłanym do mediów apelu mówi burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka (PiS).

W swoim apelu burmistrz odnosi się do protestów jakie odbywają się na myślenickim rynku nieprzerwanie od soboty 24 października. Podobne manifestacje mają miejsce w miastach na terenie całego kraju i trwają od czwartku 22 października, po tym jak Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie dopuszczalności przerwania ciąży ze względów embriopatologicznych.

Trybunał stwierdził, że aborcja ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – jest niezgodna z Konstytucją.

Jak oceniasz ostatnią decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?

 • popieram popieram 24%
 • nie popieram nie popieram 69%
 • nie mam zdania nie mam zdania 7%
 • Głosów: 1606

W środę w całej Polsce protesty przybrały formę blokad miast, wczoraj strajku kobiet, a na piątek 30 października planowany jest centralny marsz na Warszawę. Na ulice wychodzą również myśleniczanie. Mieszkańcy co wieczór spotykają się pod drzwiami prowadzącymi do kamienicy, w której znajduje się biuro posła Władysława Kurowskiego reprezentującego w Sejmie "ziemię myślenicką" z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. 

Na drzwiach przyklejane są kartki zawierające takie hasła jak „I ty Władku przeciwko kobietom?”, „Mamy dosyć”, „Wojna! Aborcja rządu”, „PiS OFF”, „Polskie piekło”, „Wybór! Nie zakaz!”, „Nie dam się!”, "W takiej Polsce dziecka nie urodzę", "Zmuszanie kogoś do kontynuacji ciąży, porodu i rodzicielstwa nie ma w sobie nic z ochrony życia", "piekło kobiet", "moje ciało, moja sprawa", "PiS OFF".

Burmistrz pierwszy raz zabrał głos w tej sprawie po dwóch dniach protestów na myślenickim Rynku . Mówił m.in., że nie odmawia nikomu prawa do manifestowania swoich poglądów, „ale zwoływanie zgromadzeń w czasie trwania epidemii i dramatycznej sytuacji choćby w naszym szpitalu powiatowym jest skrajną nieodpowiedzialnością”.

Dzisiaj urząd przesłał do mediów jego kolejny apel odnoszący się do protestów i sytuacji związanej z koronawirusem.

Jarosław Szlachetka, burmistrz miasta i gminy Myślenice: Sytuacje do jakich dochodzi w ostatnich dniach na myślenickim Rynku mogą być przyczyną tragedii. Każdy ma prawo tak do swoich poglądów, jak i manifestowania ich. Nie zapominajmy jednak, że choć wiele może nas różnić, to łączyć powinno nas jedno: walka z pandemią. Wobec pogarszającej się sytuacji, także w naszej gminie zachowujmy się odpowiedzialnie – bo konsekwencje naszych działań mogą wpłynąć na zdrowie i życie wielu mieszkańców, w tym naszych rodzin i bliskich.

W całej Gminie Myślenice w ostatnich dniach notujemy coraz większą ilość zachorowań. Także sytuacja w powiecie i w całym województwie jest bardzo poważna - w sytuacji bardziej gwałtownego wzrostu chorych, staniemy przed groźba paraliżu służby zdrowia! Już teraz otrzymuje liczne sygnały o problemach nie tylko naszego szpitala, ale i innych placówek w całym województwie.

Powtarzam: każdy ma prawo do manifestowania swojego zdania, ale możemy wybrać taką formę protestu, która nie naraża innych ludzi. Zachowajmy spokój i rozwagę, stosujmy się do zasad bezpieczeństwa. Nie dajmy się zmanipulować, czy sprowokować do działań, których konsekwencje będą nieodwracalne.

Dzisiejsze liczby podane przez Ministerstwo Zdrowia mówią o 20 156 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i o śmierci 301 osób. W powiecie myślenickim w ciągu ostatniej doby potwierdzono 110 przypadków koronawirusa. Czekamy na potwierdzenie z magistratu dotyczące danych dla gminy Myślenice.

Czy obawiasz się zarażenia covid-19?

 • bardzo boję się zakażenia
 • trochę boję się zakażenia
 • nie myślę o tym
 • w ogóle nie boję się zakażenia
 • Zobacz wyniki
 • bardzo boję się zakażenia bardzo boję się zakażenia 31%
 • trochę boję się zakażenia trochę boję się zakażenia 25%
 • nie myślę o tym nie myślę o tym 23%
 • w ogóle nie boję się zakażenia w ogóle nie boję się zakażenia 20%
 • Głosów: 1854

Premier: Nie chcemy całkowicie zamykać gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe

"Nie chcemy całkowicie zamykać gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe" - podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówił premier Mateusz Morawiecki (PiS).

- Jutro przedstawimy informacje dotyczącą Dnia Wszystkich Świętych, a także zasady pracy biurowej i kilka innych tematów, które chcemy uregulować - zapowiedział na koniec konferencji prasowej na Stadionie Narodowym, gdzie zorganizowany został szpital tymczasowy.

Czy działania prowadzone przez rząd ograniczą rozwój epidemii w Polsce?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 12%
 • raczej tak raczej tak 10%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 15%
 • raczej nie raczej nie 21%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 42%
 • Głosów: 1347

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 29 paź

  przeciez premier z pana partii niedawno mowil ze wirus w odwrocie i ze "nienalezy sie go bac"... a czy przed decyzja trybunalu nie bylo wirusa? przed protestami nie gromadzilismy sie na roznych wydarzeniach nawet w myslenicach? zaraz sie zacznie szukanie winnych wszedzie tylko nie tam gdzie zapadaja decyzje

  54 2 Odpowiedz
 • 29 paź

  A ja tam słucham premiera w lipcu był w odwrocie wirus i nie trzeba się go bać i co najważniejsze chętnie bym się przeszedł na wybory❗️❗️❗️❗️

  48 2 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 29 paź

  bedzie gmina rozdawac maseczki dla mieszkancow?

  30 Odpowiedz
 • 29 paź

  Niech chlopczyk bono się wypowie.

  17 4 Odpowiedz
 • 29 paź

  Nie ma to jak wylać na kogoś wiadro pomyj i ostrzegać, żeby mokry nie chodził bo się przeziębi....

  32 3 Odpowiedz
 • 29 paź

  Te protesty w Myslenicach i myslenickim rynku sa nielegalne bo jest pandemia i nie wolno sie gromadzic w jednym miejscu powyzej 5 osob. Gdzie jest policja, gdzie sluzby porzadkowe czy straz miejska pytam? Co to ma wogole byc? Jakies dziewuchy zdemoralizowane urzadzaja sobie tance w czasie pandemii co jest przestepstwem i narazaniem naszych bliskich i znajomych na zagrozenie zycia albo smierci. Trzeba rozgonic te rozwydrzona holote, wy kobiety nie macie zadnych praw to decydowaniu o ciazy ani do zabijania dzieci. Trzeba uzyc sily aby rozgonic te holote inaczej pandemia przybierze na sile.

  15 50 Odpowiedz
  • 30 paź

   Jesteś prymitywnym prowokatorem. Nie wstydż Ci ? Jeżeli robisz to z przekonania - staram się Cię zrozumieć. Jeżeli robisz to dla pieniędzy, to nie odbiegasz rozumem od wielu wybrańców narodu.

   22 2 Odpowiedz
 • 29 paź

  Pandemia strachu i manipulacji ludźmi którzy ślepo wierzą w to co przeczytają albo obejrzą w telewizji. Już niedługo skończy się cierpliwość a społeczeństwo przejrzy na oczy i wyjdzie manifestować na ulice typowo przeciwko działaniom rządu dotyczącym obostrzeń i lockdownu.

  29 4 Odpowiedz
 • 29 paź

  🙈
  "Perseweracje występują, gdy pacjent powtarza przez dłuższy czas jakieś słowo, zdanie czy ruch. O istnieniu perseweracji można mówić np. u osoby, która na zadawane, całkowicie różne pytania, odpowiada ciągle jednym i tym samym zdaniem. Same perseweracje nie są chorobą, pojawiają się one w przebiegu różnych zaburzeń psychicznych, ale nie tylko. Odkrycie przyczyn perseweracji jest ważne dlatego, że to właśnie ich leczenie może doprowadzić do ustąpienia perseweracji"

  5 Odpowiedz
  • 30 paź

   Jest jeden problem, perseweraci, tak jak i m.in. maniacy nie widzą problemu i potrzeby leczenia się.

   7 Odpowiedz
 • 29 paź

  Jak dla mnie to jest koniec rządów PiS, przy takim skoku nieufności nie może być mowy o kontynuacji czegokolwiek, uparte trwanie na posadach a tym bardziej użycie siły budzić będzie coraz większą złość.

  Zalecam towarzyszom spakowanie manatek i wyjście tylnymi drzwiami na paluszkach, póki czas. Przykre, że tak długo udawało się wam mydlić społeczeństwu oczy mamoną i coś więcej: jesteście marginesem.

  30 Odpowiedz
 • Piotr 29 paź

  A tymczasem po cichutku ..... Ziobro już wydał rozkazy swoim generałom a oni swoim żołnierzom ....

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/strajk-kobiet-prokuratura-chce-scigac-organizatorow-demonstracji-grozi-im-wiezienie/bz7x6rz.amp

  11 1 Odpowiedz
 • Piotr 29 paź

  ".....Sytuacje do jakich dochodzi w ostatnich dniach na myślenickim Rynku mogą być przyczyną tragedii....."
  O jakiej to tragedii mowa ? Czyżby chodziło o zakażenie COVID-19 ?. Przecież słyszymy cały czas, że protestuje tylko "banda rozwydrzonych lewaków", w dodatku słyszymy, że na Myślenickim rynku zbierają się niewielkie grupy w skład których wchodzą tylko młodzi ludzie.
  Cały czas pojawiają się wypowiedzi, że trzeba uważać na seniorów. To pytam czemu Pan Burmistrz nie martwi się np tym co dzieje się / działo się w Kościele. Przecież to tam chodzą seniorzy (na spacerach wieczornych ich nie ma), to tam są duże zamknięte niedezynfekowane powierzchnie po 1 mszy jest następna, patrząc np w restauracjach jak klient po konsupcji ją opuścił to stół przy, którym siedział był przecierane, myty etc. i co restauracje są zamknięte a kościoły nie. To tam odbywa się kilka mszy dziennie, z których jedni ludzie opuszczają budynek kościoła a chwilę potem pojawiają się tam następni. To na te msze przychodzą seniorzy, wśród których zdarzają się tacy, którzy nabytą maskę używają po kilka, kilkanaście dni nie piorą jej lub też nie wymieniają na nową. Dlaczego tak się dzieje, powód jest prozaiczny po prostu wiele starszych osób liczy każdy grosz i nie pozwoli sobie na zakup "na zapas", a mając 1 maskę ciężko ją również prać bo wiąże się to z "uziemieniem" w domu bo przecież ona musi wyschnąć. Może tutaj jest pole do POPiSu i wykazania troski o seniorów.

  "Wobec pogarszającej się sytuacji, także w naszej gminie zachowujmy się odpowiedzialnie – bo konsekwencje naszych działań mogą wpłynąć na zdrowie i życie wielu mieszkańców, w tym naszych rodzin i bliskich"
  Proszę nie używać wypracowanych przez Pańskich kolegów z PiS socjotechnik mających na celu przerzucenie odpowiedzialności za zachorowania na COVID 19 na organizatorów strajku. Co w dalszym Waszym planie ma doprowadzić do zdyskredytowania strajkujących kobiet. Przecież to rządzący ustami Premiera zapewniali nas "..wirus jest w odwrocie..."

  Na sam koniec taka dygresja ciekawe w ilu miastach, gminach zarządzanych przez PiS pojawią się podobne apele, bo widząc w Telewizji podobne można domniemywać, że po naradzie na Nowogrodzkiej zachowanie wobec protestujących kobiet zaczyna się zmieniać tak jak miało to miejsce z rolnikami po słynnej 5-ce K.....

  29 1 Odpowiedz
 • 30 paź

  Pan burmistrz może sobie gadać.Mleko się rozlało.Bardzo cieszę się, że młodzi ludzie przejrzeli na oczy.

  31 1 Odpowiedz
 • 30 paź

  Ciekawe za czyja kasę policja od wczoraj pilnuje kościoła i balona....czego się boicie?
  Nie macie ubezpieczenia???

  17 2 Odpowiedz
 • 31 paź

  Jedyna przyczyna tragedii dla nas ale i dla wszystkich Polakow sa rzady twojej partii w kraju jak i twojej w Myślenicach. Milego dnia.

  15 1 Odpowiedz
 • 1 lis

  Lula dlaczego w kwietniu pietnowalas panie pracujące w wistuli jak wykryto tam zakażenia.Teraz jesteś za protestami żeby zakażeń było więcej i śmierci o to chodzi.

  2 5 Odpowiedz

Zobacz więcej