Myślenice

Tak wyglądają płuca po dwóch tygodniach spędzonych na Rynku w Myślenicach. Co w tym czasie pokazał pyłomierz?

Tak wyglądają płuca po dwóch tygodniach spędzonych na Rynku w Myślenicach. Co w tym czasie pokazał pyłomierz?

Od 8 do 19 grudnia na płycie myślenickiego Rynku jakość powietrza mierzył pyłomierz wyposażony w sztuczne płuca. "Zmieniający się pod wpływem filtrowanego powietrza  kolor ma pokazać, jaka jest jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy” - wyjaśniają organizatorzy akcji

Mobilny czujnik wraz z kilkumetrową instalacją przedstawiającą ludzkie płuca stanął na myślenickim Rynku 8 grudnia w ramach akcji „Małopolska bez smogu”, realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy. Za pomocą urządzenia mierzona była jakość powietrza, jakim oddychamy w centrum miasta.

Imitacja płuc, w zależności od jakości badanego powietrza, zmienia swoją barwę. „Płuca oddychają przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrują zawieszone w nim zanieczyszczenia. Zmieniający się pod wpływem filtrowanego powietrza  kolor ma pokazać, jaka jest jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy” – wyjaśniali organizatorzy akcji.

Aktualizowane na bieżąco wyniki pomiarów można było śledzić m.in. na stronie Krakowskiego Alarmu Smogowego.

W dniach od 8 do 20 grudnia dopuszczalna norma stężenia pyłu PM10 została przekroczona 11 razy i średnio wynosiła 76,08 µg/m³. Według skali podanej na stronie organizatora akcji; oznacza to średnią jakość powietrza. Najgorzej było w dniu 17 grudnia, kiedy średnia dobowa wynosiła 120 µg/m³.

Tak akcję "Małopolska bez smogu" w informacji prasowej podsumowuje organizator: 

Od 8 do 19 grudnia, w ramach trzeciego, ostatniego etapu akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z Województwem Małopolskim, przenośne pyłomierze badały jakość powietrza w Myślenicach i gminie Rzepiennik Strzyżewski.

Na 12 dni pomiarów prowadzonych w obu miejscowościach, w Myślenicach stężenia pyłu PM10 były w normie (50 µg/m3) jedynie przez jeden dzień, natomiast w Rzepienniku Suchym (gmina Rzepiennik Strzyżewski) jakość powietrza była lepsza - tylko przez jedną dobę stężenia zbliżyły się do poziomu dopuszczalnego. Przez ogromną większość czasu mieszkańcy Myślenic oddychali zanieczyszczonym powietrzem. W Rzepienniku stężenia godzinowe, zwłaszcza w godzinach wieczornych, osiągały wysokie poziomy, ale dobowy poziom dopuszczalny nie został przekroczony w żadnym z 12 dni pomiarów.

W tym samym czasie mieszkańcy Krakowa mogli oddychać powietrzem spełniającym normy przez 7 dni – normy dla pyłu PM10 były przekroczone przez pięć dni, przy czym były to przekroczenia znacznie niższe niż w przypadku Myślenic.

Najwyższe dobowe stężenia pyłu w Myślenicach odnotowano 17.12 ( 120 µg /m3) – w tym dniu dzienne stężenie pyłu PM10 przekroczyło poziom informowania. Gdyby w Myślenicach prowadzone były oficjalne pomiary, to w tych dniach mieszkańcy powinni zostać powiadomieni o konieczności podjęcia działań na rzecz ochrony zdrowia. W Rzepienniku najwyższe dobowe stężenia wystąpiło również 17 grudnia i wyniosło 50 µg /m3. Także  w Krakowie w tym dniu obserwowano najwyższe stężenia na każdej ze stacji pomiarowej, co było spowodowane specyficznymi warunkami pogodowymi w całym województwie.

Najwyższe stężenia pyłów notowane były zazwyczaj w porach wieczornych. Powodowane jest to użytkowaniem przestarzałych kotłów, pieców i kominków na paliwa stałe (węgiel i drewno). Zdarzały się momenty kiedy stężenia w Myślenicach przekraczały 150µg /m3, a więc granicę powyżej której jakość powietrza uznawana jest za bardzo złą i szkodliwą dla zdrowia mieszkańców.

Najwyższe godzinne stężenie w Myślenicach wyniosło 323µg/m3, a w Rzepienniku Suchym 101µg/m3. Na koniec warto zaznaczyć, że stężenia badanych zanieczyszczeń w Myślenicach były wyższe niż stężenia odnotowane w Krakowie. Średnia dla całych pomiarów w Myślenicach wyniosła: 76µg/m3, w Krakowie 48µg/m3, natomiast w Rzepienniku 30µg /m3.

Wcześniej gmina Myślenice wypowiedziała umowę z firmą Airly na czujniki monitorujące jakość powietrza, na co w październiku zwracał uwagę Myślenicki Alarm Smogowy. Zanim na Rynku stanęło urządzenie pomiarowe z modelem płuc, na balkonie magistratu - we współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym, gmina zainstalowała pyłomierz, który mierzył jakość powietrza w dniach 18-30 listopada. 

Jak przekonują przedstawiciele Myślenickiego Alarmu Smogowego, to wciąż za mało, a takie działania nie pozwalają monitorować jakości powietrza na obszarze całego miasta oraz pozostałych miejscowości gminy Myślenice.

Działania antysmogowe podejmowane przez Miasto i Gminę Myślenice oceniam:

 • wzorowo
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dupuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • wzorowo wzorowo 12%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 5%
 • dobrze dobrze 6%
 • dostatecznie dostatecznie 6%
 • dupuszczająco dupuszczająco 9%
 • niedostatecznie niedostatecznie 62%
 • Głosów: 1486

Powiązane tematy

Komentarze (22)

 • 21 gru 2020

  Pamiętam jak około 25 lat temu Myślenice były miłym, niezbyt gęsto zabudowanym miasteczkiem. Na miejscu galerii był PKS, a wokół zarośla, które można było przerobić na jakiś mały park. A TERAZ KURCZE WSZĘDZIE Jania Construkciony, 4 Orleny, sieciówki gdzie nikt nie kupuje, parkingi na samochody ze Stróży i Pcimia. Nasze miasteczko niewątpliwie straciło urok i zostało bardzo zanieczyszczone co jest zauważalne na rynku.

  72 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  21 gru 2020

  A tymczasem dla 90% ankietowanych w obecnym czasie największym zagrożeniem dla układu oddechowego jest koronawirus.... Podstawówko wróć i popraw swoje błędy. Proponuję więcej biologii u fizyki, mniej religii.

  38 5 Odpowiedz
 • OKOKI 21 gru 2020

  Rządy Pis-u ,kolejna plaga.

  33 14 Odpowiedz
 • 21 gru 2020

  Brawo. Pieknie to określiles. Szacunek!!

  27 5 Odpowiedz
 • 22 gru 2020

  ... plus zabetonowany rynek i okolice z drzewami w donicach

  24 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...