Lifestyle

Robert Makłowicz zwiedza Beskid Wyspowy. Gotuje potrawy o których jego mieszkańcy zapominają

Robert Makłowicz zwiedza Beskid Wyspowy. Gotuje potrawy o których jego mieszkańcy zapominają

"W kilku najbliższych odcinkach będę poruszał się po terenie bliskim mojemu sercu. To właśnie tutaj spędziłem znaczną część swego sielskiego i szczęśliwego dzieciństwa. To Beski Wyspowy" – spacerując po górze Chełm zapowiada Robert Makłowicz

Dawny prezenter TVP, a dzisiaj przede wszystkim youtuber pierwszy odcinek z serii opowiadającej o historii oraz atrakcjach turystycznych i kulinarnych Beskidu Wyspowego poświęca Myślenicom, Dobczycom i Szczyrzycowi.

W zapowiadanym cyklu będzie można poznać nie tylko historię regionu, ale również tradycyjne, jednak z czasem zapomniane dania charakterystyczne dla tego trenu.

Robert Makłowicz: W kilku najbliższych odcinkach będę poruszał się po terenie bliskim mojemu sercu. To właśnie tutaj spędziłem znaczną część swego sielskiego i szczęśliwego dzieciństwa. To Beskid Wyspowy. Będziemy mieli ściśle określony teren geograficznie, ale mamy też kilka rzeczy, które tradycyjnie tutejsze kulinaria wyznaczały.

Kojarzy się z podhalem, ale gospodarka pasterska to również te regiony. Mamy oscypki, bundz, bryndzę, żytni chleb, wędzoną słoninę i coś o czym miejscowi niemal całkowicie zapomnieli - czyli karpiele, brukiew, która kiedyś uchodziła za jedną z najważniejszych – oprócz kapusty i ziemniaków jarzyn. To będzie kuchnia beskidzko-wyspowa.

W pierwszym odcinku prezentuje górę Chełm i widoczną z niej panoramę oraz zbiornik dobczycki. Natomiast w części kulinarnej, prowadzący pokazuje jak z charakterystycznych dla naszego regionu produktów przygotować sapkę z gałuszkami.

Robert Makłowicz swoją popularność zawdzięcza głównie niemal 20-letniej współpracy z Telewizją Polską dla której w latach 1998-2008 realizował cykl niedzielnych reportaży "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza", a następnie od 2008 do 2017 r. prowadził program "Makłowicz w podróży". Ponadto był przewodnikiem po świecie kulinarnym w programie "Bake Off – Ale ciacho". W marcu 2017 r. TVP zakończyła współpracę z prowadzącym, który trzy lata później uruchomił swój kanał na youtube.

Urodził się w Krakowie, ale z Myślenicami jest związany od lat 60. Wtedy jego rodzice wybudowali dom letniskowy w Myślenicach przy ulicy Wczasowej. Zazwyczaj spędzał tu wakacje, a w 1970 nawet do pierwszej klasy szkoły podstawowej.

"Myślenice to całe moje dzieciństwo. Jeśli mówi się, że człowiek posiada swoją małą ojczyznę z powodu zapachu rzeki, wschodów i zachodów słońca, kąpieli w Rabie, wówczas jeszcze nie uregulowanej, czystej, górskiej rzece, a nie w rozjechanym spychaczami ścieku, pierwszych skokach na główkę nad jazem, pierwszych wyprawach do lasu na zamczysko to to była moja mała ojczyzna, moje dzieciństwo" - w jednym z wywiadów mówił w 2009 roku

Powiązane tematy

Komentarze (42)

 • mysleniczaninzdziada 2 lut 2021

  Powrót do dzieciństwa wspaniałe smaki o jak narobił mi Pan ochotę na taką kulinarna podróż co dzisiaj już nie jwt takie łatwe. Trzeba samemu próbować przyrządzić jak na filmie

  17 2 Odpowiedz
 • 2 lut 2021

  No niestety ale w artykule znajdują się błędy. Ma rację Kiernoz Blachowski pisząc o Beskidzie Makowskim lub Beskidzie Śląskim. Dariusz Dyląg i Piotr Sadowski w przewodniku wydanym przez REWASZ wręcz nazywają te tereny Beskidem Myślenickim.
  Makłowicz mówi, że przygotuje sabkę z gałuszkami. Nie ma czegoś takiego jak sabka..... jest sapka .

  "Sapkę gotowano wrzucając na gotującą się wodę mąkę razową. Po około pół godziny gotową potrawę wykładano na talerz i kraszono słoniną lub olejem. Tłuszcz wlewało się do dołka, robionego na środku potrawy w misce. Jadło się ją także z mlekiem. Potrawa ta stanowiła gęstą i pożywną polewkę, chętnie spożywana w dni powszednie, popularną i dziś."
  Cytat ze strony https://www.gminapcim.pl/post/potrawy-regionalne

  Zaś gałuszki to kluski popularne na Śląsku Cieszyńskim.
  https://www.slaskiesmaki.pl/staticcontent/141420/galuszki--kluski-po-cieszynsku

  15 5 Odpowiedz
 • 2 lut 2021

  żadna przesada tylko czysta geografia, z takim stereotypem to można byłoby Myślenice określać żydowskie lub lenne blond włose :). Możemy się wiele uczyć od Wyspowego i jej władz, choćby gospodarki turystycznej, której tutaj poza kolesiostwem zwyczajnie nie ma.

  16 9 Odpowiedz
 • 3 lut 2021

  To ustaw na Chełmie tablice informacyją o treści.: Chełm ,614 n.p.m Beski Wyspowy (wg.Kondrackiego I Irussusa), ,Beskid Makowski (wg.reszty) :?

  13 4 Odpowiedz
 • 3 lut 2021

  Aga75 to jeszcze nic.Ja czytając jego wpis musiałem wyżucić budyń śmietankowy ,który żem właśnie sporzywał. Obrzydliwiec jeden !!!

  10 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Nowy iPad – jakie akcesoria warto kupić?
Lifestyle 0

Nowy iPad – jakie akcesoria warto kupić?

Zakup nowego iPada jest inwestycją, która otwiera drzwi do zaawansowanych możliwości technologicznych w dziedzinie pracy, edukacji i rozrywki. Aby maksymalnie...

Ile kosztuje dobry zegarek?
Lifestyle 0

Ile kosztuje dobry zegarek?

Cena zegarka zależna jest od zróżnicowanych i licznych czynników, składających się na finalny produkt. Zależnie od tego, jakie są Twoje oczekiwania wobec czas...

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024
Kultura 0

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024

Szósta edycja Myślenickiego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą” to pochodów w stylu nowoorleańskim oraz koncerty   Festiwal Jazzu rozpoczął się poc...