logo-web9
Myślenice

Czy rewitalizacja centrum Myślenic dobiegła końca? „Sprawa największego remontu, który trwał od 2019 roku jest już poza nami"

Prace związane z rewitalizacją centrum dobiegły końca, jednak zanim projekt zostanie zamknięty, gmina musi dokonać wszelkich odbiorów i rozliczyć się z urzędem marszałkowskim. Mimo, że plac jest dostępny dla mieszkańców, samorządowcy nie podają terminu jego oficjalnego otwarcia. Jak oceniacie efekt prac?

Dobiegły końca rozpoczęte w październiku 2018 roku prace remontowe związane z rewitalizacją centrum Myślenic. Pierwsza część projektu obejmowała budowę Muzeum Niepodległości, które otwarto 10 listopada 2018 r. oraz przebudowę traktów pieszych wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny wraz z ulicami Piotra Skargi i Królowej Jadwigi (wykonana na wiosnę 2019 r.).

Z kolei w styczniu zakończyły się rozpoczęte we wrześniu 2019 r. prace remontowe w ramach drugiego etapu rewitalizacji obejmujące płytę Rynku i przyległe do niej ulice i Plac Kilińskiego.

Na płycie zostały zainstalowane i uruchomione latarnie, a dodatkowe iluminacje oświetlają główny ciąg pieszy, nową fontannę, figurę św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz budynek urzędu. Po wybrukowaniu placu Kilińskiego, popularnie nazywanego przez mieszkańców „Końskim Rynkiem” miało nastąpić oddanie inwestycji.

Weź udział w sondażu!

 

„Sprawa największego remontu, który trwał od 2019 roku jest już poza nami”

Jak w listopadzie deklarowali urzędnicy; prace na wniosek wykonawcy miały potrwać do połowy stycznia. Tak też się stało, ale na oficjalne otwarcie Rynku przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

- Wykonawca robót zgłosił do odbioru roboty budowlane w dniu 15 stycznia 2021 r. Zarządzeniem burmistrza została powołana komisja, która przystąpiła do odbioru robót. Kiedy warunki atmosferyczne ulegną poprawie, odbiór zostanie zakończony. Po jego zakończeniu będzie podjęta decyzja o zorganizowaniu konferencji prasowej (dotyczącej oficjalnego otwarcia – przyp. red.) – poinformował nas Tomasz Sólnica, zastępca naczelnika wydziału inwestycji UMiG w Myślenicach.

Natomiast podczas rady miejskiej, która miała miejsce 25 stycznia, burmistrz informował, że „sprawa największego remontu, który trwał od 2019 roku jest już poza nami”

Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS): Po zakończeniu prac z rewitalizacją Rynku ruch został przywrócony w tej części miasta. Osoby, które sprzedają płody rolne i inne wyroby wróciły w okolice Placu Kilińskiego. Wzdłuż całej pierzei północnej zostały wykonane nowe miejsca parkingowe. Mieszkańcy będą musieli nauczyć się parkować na wyznaczonych miejscach, tak aby nie zastawiać przejść komunikacyjnych w tej części rynku.

Na chwilę obecną trwały prace odbiorowe, wykonawca całego remontu również zgłosił zakończenie prac do odpowiednich służb budowlanych, inspekcji, instytucji, które powinny o tym wiedzieć. Czekamy na protokoły. W kolejnych dniach odbiór poszczególnych branż z inspektorami nadzoru rozpocznie się już z naszej strony. Sprawa największego remontu, który trwał od 2019 roku jest już poza nami. Teraz sprawy formalne, zakończenie projektu i rozliczenie z urzędem marszałkowskim.

 

Miliony na remont

Na realizację projektu rewitalizacji centrum wraz z przyległą starówką i budową Muzeum Niepodległości, gminie Myślenice udało się pozyskać dotację w wysokości 25 mln zł.

To rekordowa kwota, bowiem żadne z sąsiednich miast nie otrzymało podobnych pieniędzy. Te pochodziły z funduszy unijnych przydzielanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Otrzymana dotacja wiązała się z wkładem własnym, który miał wynieść ok. 8,3 mln zł (dokładne kwoty podamy po rozliczeniu działania).

Jak pisaliśmy w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo w artykule „Nowe centrum w nowym roku”; przebieg rewitalizacji jest nietypowy, bowiem jego realizacja rozpoczęła się w kadencji 2014-18, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski (KW MO), a jej kontynuacji podjął się wybrany w 2018 r. Jarosław Szlachetka (PiS).

Nowy burmistrz w powyborczym wywiadzie udzielonym lokalnemu tygodnikowi, zapowiadał weryfikację projektów rozpoczętych przez swojego poprzednika, zapewniając przy tym, że rewitalizacja Rynku znajduje się na jego liście zadań do dokończenia.

Tak też się stało, a na pierwsze dwa lata jego kadencji przypadło przeprowadzenie prac związanych z drugim etapem, który obejmował m.in. wymianę płyty Rynku oraz nawierzchni przyległych ulic Kościuszki, Klakurki, Kilińskiego („Koński Rynek”) wraz z traktem pieszym prowadzącym do ronda w Śródmieściu, ulicą Bema z miejscami postojowymi oraz fragmentem ulicy Reja przy skrzyżowaniu z ul. Gałczyńskiego.

Według założeń projektu; po rewitalizacji centrum miasta ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej–płaskiej posadzki m.in. obejmą przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku. 

Weź udział w sondażu!

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!