Myślenice

Myślenice. Nowe centrum w nowym roku

Myślenice. Nowe centrum w nowym roku
Fot. Bartek Ziółkowski

Remont centrum dobiega końca. Niedawno uruchomione zostało nowe oświetlenie ledowe Rynku, który na tle miasta odróżnia jego barwa. Prace potrwają najpóźniej do połowy stycznia

 

Dobiegają końca rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace remontowe w ramach drugiego etapu rewitalizacji ścisłego centrum Myślenic. W pierwszej kolejności drogowcy zajęli się ulicami Gałczyńskiego i Bema, na wiosnę tego roku skupili się na Rynku, a następnie rozkopali ulicę Kościuszki. Ta ostatnia została oddana do użytku na początku listopada, natomiast główny plac miasta już niemal w całości wyłożony jest granitem, porfirem i otoczakami.

Zanim oddaliśmy to wydanie magazynu MiastoInfo do druku, na płycie Rynku zainstalowane i uruchomione zostały latarnie, a dodatkowe iluminacje oświetlały główny ciąg pieszy, nową fontannę, figurę św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz budynek urzędu. Ponadto w obszarze Rynku wykonywane były prace związane z zielenią i montażem małej architektury. Z kolei główny front robót przeniósł się na Plac Kilińskiego, popularnie nazywany przez mieszkańców „Końskim Rynkiem”. To ostatni obszar wchodzący w projekt rewitalizacji centrum, gdzie budowlańcy układają nową kostkę. Jak długo jeszcze będą pracować i co zostało do wykonania?

 

Pytanie dotyczące planowanego terminu zakończenia robót przesłaliśmy do magistratu. Jak się okazuje, te potrwają nieco dłużej niż początkowo zakładano, a inwestycja zostanie oddana najprawdopodobniej w nowym roku. - Wykonawca złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia prac do 15 stycznia 2021 roku – poinformował nas Tomasz Sólnica, zastępca naczelnika wydziału inwestycji UMiG w Myślenicach.

Podczas grudniowej sesji rady miejskiej burmistrz Szlachetka (PiS) informował, że wykonawca przedstawił wniosek o przedłużenie terminu oddania prac ze względu na ewentualne załamanie pogody, które mogłoby utrudnić wykonanie robót wykończeniowych. Jak mówił; ich zakończenia można się spodziewać jeszcze w grudniu.

Miliony na remont

Na realizację projektu rewitalizacji centrum wraz z przyległą starówką i budową Muzeum Niepodległości, gminie Myślenice udało się pozyskać dotację w wysokości 25 mln zł. To rekordowa kwota, bowiem żadne z sąsiednich miast nie otrzymało podobnych pieniędzy. Te pochodziły z funduszy unijnych przydzielanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Otrzymana dotacja wiązała się z wkładem własnym, który miał wynieść ok. 8,3 mln zł (dokładne kwoty podamy po rozliczeniu działania).

Pierwsza część projektu obejmowała budowę Muzeum Niepodległości, które otwarto 10 listopada 2018 r. oraz przebudowę traktów pieszych wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny wraz z ulicami Piotra Skargi i Królowej Jadwigi (wykonana na wiosnę 2019 r.). Miejsce nierównego „otoczaka”, jak mieszkańcy przez lata nazywali kamień, którym wyłożona była alejka wokół kościoła, zastąpiła nowa i płaska posadzka z porfiru, z elementami granitu strzegomskiego. Takimi kamieniami wyłożona jest m.in. ul. Floriańska i Grodzka w Krakowie. Te same materiały zostały użyte podczas remontu płyty Rynku i ulic oraz traktów pieszych na Starówce.

Przebieg rewitalizacji jest nietypowy, bowiem jego realizacja rozpoczęła się w kadencji 2014-18, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski (KW MO), a jej kontynuacji podjął się wybrany w 2018 r. Jarosław Szlachetka (PiS). Nowy burmistrz w powyborczym wywiadzie udzielonym lokalnemu tygodnikowi zapowiadał weryfikację projektów rozpoczętych przez swojego poprzednika, zapewniając przy tym, że rewitalizacja Rynku znajduje się na jego liście zadań do dokończenia.

Tak też się stało, a na pierwsze dwa lata jego kadencji przypadło przeprowadzenie prac związanych z drugim etapem, który obejmował m.in. wymianę płyty Rynku oraz nawierzchni przyległych ulic Kościuszki, Klakurki, Kilińskiego („Koński Rynek”) wraz z traktem pieszym prowadzącym do ronda w Śródmieściu, ulicą Bema z miejscami postojowymi oraz fragmentem ulicy Reja przy skrzyżowaniu z ul. Gałczyńskiego.

Zgodnie z prezentowanym przez gminę projektem, po zakończeniu prac przez środek Rynku przebiegać ma szpaler drzew, w okolicy „Tereski” powstała już nowa fontanna posadzkowa, która latem może służyć za wodny plac zabaw dla dzieci. Na płycie znalazły się nowe latarnie, w ostatnich tygodniach uruchomiono oświetlenie placu oraz budynku magistratu, a na montaż czekają ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. W ramach prac z głównej alejki o 20 metrów przeniesiony i obrócony frontem do Rynku został Pomnik Niepodległości.

Według założeń projektu; po rewitalizacji centrum miasta ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej–płaskiej posadzki m.in. obejmą przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku. 

Artykuł premierę miał w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Powiązane tematy

Komentarze (2)

 • Brak zdjęcia
  17 gru 2020

  Miliony wydane, pozostaje niesmak. Jeśli wykonawca chciał zaoszczędzić na materiałach itd to gdzie był wtenczas Siedzący na Stołku i Ska.

  5 2 Odpowiedz
 • 21 gru 2020

  "Międzyzdroje Małopolski" w raz z "ja jako byłym" wędrują do lamusa. Dobra zmiana przyniosła nam teraz "Vegas Małopolski".
  No to teraz czekam na ten hotel z kasynem ;) ;) ;)

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej