NA ŻYWO

Debata. Czy udusimy się w smogu? Zadaj pytanie ekspertowi z Polskiego Alarmu Smogowego

Debata. Czy udusimy się w smogu? Zadaj pytanie ekspertowi z Polskiego Alarmu Smogowego

Trwa debata na temat smogu. Na pytanie czy czeka nas cicha śmierć oraz czy i kiedy udusimy się od smogu przedstawiciela Polskiego Alarmu Smogowego zapyta Adrian Burtan. To audycja w której pytania zadawać może każdy...

 

46 tysięcy - tyle zgonów rocznie spowodowanych jest w Polsce przez smog. O powietrzu, które wdychamy na co dzień z Piotrem Siergiejem rozmawia Adrian Burtan. 

Smog to powolny zabójca. Liczba dni z przekroczonymi normami powietrza w Polsce jest zatrważająca, a polskie miasta przodują w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Co robimy, że jest tak źle?

Dlaczego smog jest niebezpieczny? Powoduje raka płuc, jest odpowiedzialny za problemy z oddychaniem, nie pozwala oddychać pełną parą podczas wieczornego biegania. Z kominów unosi się czarny dym, a ludzie na przystankach kaszlą co niemiara.

To nie tylko problem miast. Coraz częściej  powietrze na wsiach i w miasteczkach również pozostawia sporo do życzenia. Co więcej, to w mniejszych miejscowościach, dokąd dawniej ludzie uciekali, by zaczerpnąć świeżego powietrza, teraz duszą się w ekstremalnym smogu. Skala zaniedbań jest ogromna, a palenie w piecach czym popadnie tylko utrudnia sprawę.

Jak wykopać smog z naszego życia? I jak na nas wpłynie wieloletnie wdychanie „czarnej śmierci”? O smogu i jego ogromnym wpływie na nasze zdrowie Adrian Burtan porozmawia w cyklu ZaBurtąPytań z Piotrem Siergiejem, ekspertem i aktywistą z Polskiego Alarmu Smogowego, organizacją zajmującą się monitorowaniem i edukowaniem w zakresie smogu.

ZaBurtąPytań to cykl społeczno-kulturalnych spotkań w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu prowadzonych przez dziennikarza i blogera Adriana Burtana. Podczas dyskusji poruszane są ważne i kontrowersyjne tematy społeczne, o których na co dzień dyskutujemy nie tylko przy rodzinnym obiedzie.

Powiązane tematy

Komentarze (3)

 • 25 lut

  Może przy okazji warto zapoznać się z nowoczesnymi pomysłami wdrażanymi w niedalekim Andychowie.

  "Czy Andrychów będzie prekursorem?

  Jeszcze nigdzie w Polsce nie powstał zakład tak nowoczesny do przetwarzania śmieci, jaki może powstać w Andrychowie. I nie będzie to spalarnia odpadów, ale supernowoczesna instalacja mineralizacji, a zarazem źródło ekologicznej energii i paliw. Znacząco wpłynie też na stawkę odbioru odpadów.
  Kilka dni temu burmistrz Andrychowa Tomasz Żak udzielił kilku wywiadów radiowych – np. Radiu WNET i Radiu Andrychów – w których opisał swoje dalekosiężne plany. Chodzi o budowę „instalacji mineralizującej odpady przez beztlenowe zagazowywanie w niskich temperaturach”. (...)"

  radioandrychow.pl

  6 Odpowiedz
 • 10 mar

  Miastowi budują domy na wsiach, stać ich na takie luksusy, nie stać tylko na czystą energię, wywóz nieczystości czy dodatkowy kosz na odpady.
  Proponuję wam przejść się po lesie w stróży, pcimiu, bysinie, tokarni, beczarce, glogoczowie, gdziekolwiek. Uważajcie na tony śmieci i płynące potokami szambo.

  1 Odpowiedz
  • 10 mar

   Ludzie to w większości wieprze, w dodatku wymagające od wszystkich, tylko nie od siebie samych

   1 Odpowiedz

Zobacz więcej