NA ŻYWO

Debata. Czy udusimy się w smogu? Zadaj pytanie ekspertowi z Polskiego Alarmu Smogowego

Debata. Czy udusimy się w smogu? Zadaj pytanie ekspertowi z Polskiego Alarmu Smogowego

Trwa debata na temat smogu. Na pytanie czy czeka nas cicha śmierć oraz czy i kiedy udusimy się od smogu przedstawiciela Polskiego Alarmu Smogowego zapyta Adrian Burtan. To audycja w której pytania zadawać może każdy...

 

46 tysięcy - tyle zgonów rocznie spowodowanych jest w Polsce przez smog. O powietrzu, które wdychamy na co dzień z Piotrem Siergiejem rozmawia Adrian Burtan. 

Smog to powolny zabójca. Liczba dni z przekroczonymi normami powietrza w Polsce jest zatrważająca, a polskie miasta przodują w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Co robimy, że jest tak źle?

Dlaczego smog jest niebezpieczny? Powoduje raka płuc, jest odpowiedzialny za problemy z oddychaniem, nie pozwala oddychać pełną parą podczas wieczornego biegania. Z kominów unosi się czarny dym, a ludzie na przystankach kaszlą co niemiara.

To nie tylko problem miast. Coraz częściej  powietrze na wsiach i w miasteczkach również pozostawia sporo do życzenia. Co więcej, to w mniejszych miejscowościach, dokąd dawniej ludzie uciekali, by zaczerpnąć świeżego powietrza, teraz duszą się w ekstremalnym smogu. Skala zaniedbań jest ogromna, a palenie w piecach czym popadnie tylko utrudnia sprawę.

Jak wykopać smog z naszego życia? I jak na nas wpłynie wieloletnie wdychanie „czarnej śmierci”? O smogu i jego ogromnym wpływie na nasze zdrowie Adrian Burtan porozmawia w cyklu ZaBurtąPytań z Piotrem Siergiejem, ekspertem i aktywistą z Polskiego Alarmu Smogowego, organizacją zajmującą się monitorowaniem i edukowaniem w zakresie smogu.

ZaBurtąPytań to cykl społeczno-kulturalnych spotkań w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu prowadzonych przez dziennikarza i blogera Adriana Burtana. Podczas dyskusji poruszane są ważne i kontrowersyjne tematy społeczne, o których na co dzień dyskutujemy nie tylko przy rodzinnym obiedzie.

Powiązane tematy

Komentarze (3)

 • 25 lut 2021

  Może przy okazji warto zapoznać się z nowoczesnymi pomysłami wdrażanymi w niedalekim Andychowie.

  "Czy Andrychów będzie prekursorem?

  Jeszcze nigdzie w Polsce nie powstał zakład tak nowoczesny do przetwarzania śmieci, jaki może powstać w Andrychowie. I nie będzie to spalarnia odpadów, ale supernowoczesna instalacja mineralizacji, a zarazem źródło ekologicznej energii i paliw. Znacząco wpłynie też na stawkę odbioru odpadów.
  Kilka dni temu burmistrz Andrychowa Tomasz Żak udzielił kilku wywiadów radiowych – np. Radiu WNET i Radiu Andrychów – w których opisał swoje dalekosiężne plany. Chodzi o budowę „instalacji mineralizującej odpady przez beztlenowe zagazowywanie w niskich temperaturach”. (...)"

  radioandrychow.pl

  6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 mar 2021

  Miastowi budują domy na wsiach, stać ich na takie luksusy, nie stać tylko na czystą energię, wywóz nieczystości czy dodatkowy kosz na odpady.
  Proponuję wam przejść się po lesie w stróży, pcimiu, bysinie, tokarni, beczarce, glogoczowie, gdziekolwiek. Uważajcie na tony śmieci i płynące potokami szambo.

  1 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   10 mar 2021

   Ludzie to w większości wieprze, w dodatku wymagające od wszystkich, tylko nie od siebie samych

   1 Odpowiedz

Zobacz więcej