Wielka ulewa 2024. Stan wody w Rabie oceniany jako średni. Samorządy organizują pomoc dla powodzian
- 12 września 2024
Po ulewach, jakie przeszły nad południową częścią kraju, najgorsza sytuacja panuje w województwie opolskim i dolnośląskim. W Myślenicach i Dobczycach ruszają pierwsze akcje pomocowe dla powodzian.
W powiecie myślenickim obowiązuje ostrzeżenie 1 stopnia dotyczące silnego deszczu z burzami oraz 1 stopień związany z gwałtownym wzrostem poziomu wód w Rabie i okolicznych ciekach
Raba na odcinku od Lubnia do Myślenic określana jest jako strefa stanów średnich. Rano w poniedziałek 16 września jej poziom w Lubniu, Stróży i w Myślenicach nie przekroczył stanu ostrzegawczego
artykuł aktualizowany
Poniedziałek, 16 września
godz. 7:34
Tak o godz. 7:21 wyglądała Raba na Górnym Jazie w Myślenicach:
Rzeka na odcinku od Lubnia do Myślenic określana jest jako strefa stanów średnich. Rano w poniedziałek 16 września jej poziom w Lubniu, Stróży i w Myślenicach nie przekroczył stanu ostrzegawczego
Jej poziom w Lubniu wynosi 82 cm (stan ostrzegawczy 120, stan alarmowy 140 cm), w Stróży 70 (stan ostrzegawczy 220 cm, stan alarmowy 290 cm), w Dobczycach 247 cm (stan ostrzegawczy 600, stan alarmowy 690).
godz. 5:58
Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna wraz z MiG Myślenice z Myślenic założyło internetową zrzutkę pt. ""Nie zostawiajmy Ich Samych - Pomoc dla Powodzian".
"Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup najbardziej potrzebnych rzeczy dla poszkodowanych, takich jak: żywność o długim terminie ważności, woda pitna, środki higieny osobistej i czystości, koce, ubrania, ręczniki, środki do dezynfekcji i osuszania zalanych budynków, wyposażenie dla dzieci i niemowląt" - czytamy w opisie akcji.
godz. 5:48
Podobna zbiórka ruszyła w gminie Dobczyce. Od poniedziałku do piątku w godz. 10-13 w Środowiskowym Domu Samopomocy w Dobczyach (ul. Jagiellońska 2) i w MGOPS Dobczyce (ul. Jagiellońska 44H) można przynosić wodę w butelkach, środki czystości i środki higieniczne, suchą żywność.
godz. 5:45
Centrum Aktywności Usług Społecznych w niedzielę ogłosiło organizację pomocy dla mieszkańców zalanych terenów.
Potrzebna jest przede wszystkim woda pitna, pościel, środki na uczulenia, żywność długoterminowa oraz środki czystości.
Zbiórka będzie odbywała w Centrum Aktywności Lokalnej w Myślenicach Rynek 27 oraz w Centrum Usług Społecznych, ul. Słowackiego 82 w Myślenicach.
godz. 5:30
W powiecie myślenickim obowiązuje ostrzeżenie 1 stopnia dotyczące silnego deszczu z burzami oraz 1 stopień związany z gwałtownym wzrostem poziomu wód w Rabie i okolicznych ciekach.
Raba na odcinku od Lubnia do Myślenic określana jest jako strefa stanów średnich. Rano w poniedziałek 16 września jej poziom w Lubniu, Stróży i w Myślenicach nie przekroczył stanu ostrzegawczego
Jej poziom w Lubniu wynosi 82 cm (stan ostrzegawczy 120, stan alarmowy 140 cm), w Stróży 70 (stan ostrzegawczy 220 cm, stan alarmowy 290 cm), w Dobczycach 247 cm (stan ostrzegawczy 600, stan alarmowy 690).
W ciągu 24 godzin najwięcej wody spadło w Bogdanówce, gdzie stacja meteorologiczna zanotowała opady na poziomie 80,6 mm. W Dobczycach 43,6 mm, w Krzeczowie 9,8mm, Lubniu (41,3mm), Sieprawiu 46,5mm, Stróży 58 mm, Trzemeśni (46 mm), Węglówce 38,7mm.
---
Niedziela, 15 września
godz. 19:01
Premier Donald Tusk poinformował na platformie X, że zlecił przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. Zapewnił także, że nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy.
"Poleciłem ministrowi finansów przygotowanie środków na pomoc doraźną i usuwanie skutków powodzi. Minister ds Unii Europejskiej wystąpi o pomoc europejską. Nie zostawimy nikogo samemu sobie. Ministra obrony poprosiłem o skierowanie na tereny zagrożone dodatkowych sił" - napisał.
godz. 14:11
W związku z powodzią, która dotknęła południowo-wschodnią Polskę Centrum Usług Społecznych w Myślenicach zwraca się z apelem o pomoc dla mieszkańców zalanych terenów, w szczególności Głuchołaz.
"Bardzo prosimy o wodę pitną oraz środki czystości. Zbiórka będzie odbywała w Centrum Aktywności Lokalnej w Myślenicach Rynek 27 oraz w CUS, ul. Słowackiego 82 w godz. 8-18 i w godz. otwarcia CUS: 7-15, pon:7-17.
godz. 9:55
Odprawa małopolskich służb, inspekcji i straży z udziałem szefa MON i wojewody
Bieżącą sytuację powodziową w Małopolsce podsumował Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu uczestniczył wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Spotkaniu przewodniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Przestały obowiązywać alerty meteorologiczne 3. stopnia, jednakże w dalszym ciągu mamy dla całej Małopolski ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia o wezbraniach z przekroczeniem stanów alarmowych.
- Wszystkie zbiorniki retencyjne w naszej jurysdykcji są gotowe do przyjęcia wody. Procedury zarówno wypuszczania, jak i przyjmowania wody są przestrzegane. Na tę chwilę zbiorniki spełniają swoje zadanie. Większość cieków wodnych, które mamy pod kontrolą, nie wystąpiło z brzegów. Nasze służby nadzorów wodnych usuwają na bieżąco wszystkie nieprawidłowości, które wystąpiły. Małopolska na tę chwilę może czuć się bezpieczna – mówił dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak.
godz. 7:34
Tak wyglądała Raba na Górnym Jazie w Myślenicach w niedzielę 15 września o godz. 7:07:
Raba na odcinku od Lubnia do Myślenic określana jest jako strefa stanów wysokich.
Jej poziom w Lubniu wynosi 89 cm (stan ostrzegawczy 120, stan alarmowy 140 cm), w Stróży 106 cm (stan ostrzegawczy 220 cm, stan alarmowy 290 cm), w Dobczycach 247 cm (stan ostrzegawczy 600, stan alarmowy 690).
Z kolei tak po godz. 7 wyglądała Bysinka przepływająca przez centrum Myślenic:
godz. 6:47
Mimo, że w niedizelę 15 września nad powiatem myślenickim nie przewiduje się opadów, to wciąż obowiązuje najwyższe zagrożenie 3 stopnia dotyczące możliwości przekroczenia stanów alarmownych na Rabie.
godz. 6:44
Utrzymujący się od kilku dni na 3 (najwyższy) stopień zagrożenia intensywnymi opadami przez IMGW został odwołany.
W ciągu 24 godzin najwięcej wody spadło w Bogdanówce, gdzie stacja meteorologiczna zanotowała opady na poziomie 72,8 mm. W Dobczycach 33,8mm, w Krzeczowie 9,8mm, Lubniu (brak danych), Sieprawiu 46,5mm, Stróży 51,5mm, Trzemeśni (brak danych), Węglówce 37,7mm.
godz. 6:34
Za nami "krytyczna noc", jak sytuację pogodową w Polsce określali meteorolodzy. Po ulewach, jakie przeszły nad południową częścią kraju najgorsza sytuacja panuje w woj. opolskim.
Poziom wody w Wiśle i wielu rzekach Małopolski podnosi się. Występują lokalne podtopienia. Fala kulminacyjna na Wiśle spodziewana jest na godz. 15.
---
Sobota, 14 września
godz. 15:34
Poziom Raby w Lubniu wynosi 80 cm (stan ostrzegawczy 120, stan alarmowy 140 cm), w Stróży 58 cm (stan ostrzegawczy 220 cm, stan alarmowy 290 cm), w Dobczycach 226 cm (stan ostrzegawczy 600, stan alarmowy 690).
godz. 15:01
Nad naszym regionem utrzymują się opady deszczu, których natężenie sięga do 10 mm/ godz., punktowo do ok. 15 mm/godz. Od rana wysokość opadów sięga przeważnie do 10-20 mm, punktowo do około 30 mm. W najbliższym czasie natężenie opadów będzie się utrzymywać na zbliżonym poziomie. Do końca dnia całkowita wysokość opadów wynosić będzie 50-70 mm. Cały czas obowiązują ostrzeżenia 3. stopnia meteorologiczne i hydrologiczne.
godz. 13:33
Państwowa Służba Geologiczna (PSG) – Centrum Geozagrożeń ostrzega o możliwości uruchomienia się osuwisk w związku z intensywnymi opadami deszczu w południowej Polsce.
Jak informuje biuro wojewody: sytuacja na zbiornikach jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Wszystkie zbiorniki posiadają pojemność powodziową większą niż wymagana w instrukcjach gospodarowania wodą na obiektach. Wczoraj od godz. 8.00 nastąpiło zwiększenie odpływu do wartości 8,4 m3/s ze ZW Dobczyce w celu wypracowania dodatkowej rezerwy powodziowej.
godz. 14:07
Raciechowice, Komorniki. Strażacy z OSP Raciechowice pracują nad udrożnieniem przepustów przy drogach gminnych.
godz. 8:34
Niż Boris nie daje za wygraną. Ostatnia doba zapisała się niezwykle deszczowo w południowo zachodniej Polsce, gdzie potrafiło spaść niemal 160 mm deszczu. To więcej niż podczas powodzi stulecia w 1997 r. Na tym jednak nie koniec, gdyż jak wskazują prognozy, przed nami główne uderzenie ulewnego deszczu. W sobotę 14 września w Myślenicach może spaść od 30 do 40 mm wody na m.kw.
W ciągu minionej doby stacja w Stróży odnotowała opady na poziomie 33 mm wody na m.kw. , ale w Dobczycach było to 50 mm. W Sieprawiu spadło 47 mm,
godz. 8:05
Pierwsza noc opadów w powiecie myślenickim przebiegła spokojnie.
W powiecie myślenickim nadal obowiązuje 3 (najwyższy) stopień zagrożenia intensywnymi opadami, a prawdopodobieństwo wystąpienia przewidywanych zjawisk szacowane jest na 90%. Alert ma obowiązywać do poniedziałkowego poranka 16 września.
IMGW wprowadziło ostrzeżenie 1 stopnia dotyczące silnego wiatru (prawdopodobieństwo 80%), które obowiązywać będzie do godz. 10 w niedzielę 15 września.
Trzeci i najwyższy stan alarmowy dotyczy wezbrania rzek w ujściu Raby i Mszanki do zapory w zbiorniku Dobczyckim. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska określane jest na 90%. Alert obowiązuje do poniedziałku 16 września do godz. 11.
Poziom Raby w Lubniu wynosi 75 cm (stan ostrzegawczy 120, stan alarmowy 140 cm), w Stróży 49 cm (stan ostrzegawczy 220 cm, stan alarmowy 290 cm), w Dobczycach 226 cm (stan ostrzegawczy 600, stan alarmowy 690).
godz. 7:52
Tak wyglądała Raba na Górnym Jazie w Myślenicach w sobotę 14 września o godz. 7:52.
Stan wody w Rabie na godz. 6 określany był jako średni.
godz. 6:14
W nocy IMGW podniósł poziom ostrzeżenie meteorologicznego dla części Małopolski. W tym momencie znów cały region objęty jest alertami o intensywnych opadach deszczu 3. stopnia.
-----
Piątek 13 września
godz. 17:05
Przed południem IMGW obniżyło stopień ostrzeżenia meteorologicznego dla części Małopolski na drugi stopień. W powiecie myślenickim nadal obowiązuje trzeci (najwyższy stopień) zagrożenia opadami.
Występują i nadal prognozowane są opady deszczu o natężeniu silnym i bardzo silnym, miejscami nawalnym. Prognozowana suma opadów dla okresu:
od godz. 7.00 13.09. do godz. 7.00 14.09. wyniesie od 50 mm do 70 mm, miejscami do 90 mm,
od godz. 7.00 14.09. do godz. 7.00 15.09. wyniesie od 90 mm do 120 mm, lokalnie od 150 mm do 190 mm,
od godz. 7.00 15.09. do godz. 7.00 16.09. suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm, miejscami do 60 mm.
Suma (max) za cały okres: 340 mm (!).
Jest też ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia o wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach.
Ostrzeżenie dotyczy wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych na rzece Rabie oraz w jej zlewni od ujścia Mszanki do zapory na zbiorniku Dobczyckim.
W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami w województwie małopolskim spodziewane są wzrosty poziomu wody, początkowo do strefy stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a następnie liczne przekroczenia stanów alarmowych.
Największa intensywność zjawisk wystąpi w dniach 14-15.09., gdzie punktowo będą mieć miejsce znaczne wzrosty powyżej stanów alarmowych.
godz. 16:56
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar (PSL) wizytował Wojewódzki Magazyn Przeciwpowodziowy dla Małopolski przy ulicy Półłanki w Krakowie.
Jak informuje biuro wojewody; takich magazynów w Małopolsce jest 6 (w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu oraz przy Komendach Powiatowych PSP w Suchej Beskidzkiej, Oświęcimiu, Dąbrowie Tarnowskiej). Łącznie dysponują prawie 2 mln worków. Na wyposażeniu znajdują się też worki Big Bag, osuszacze, agregaty pompowe, agregaty prądotwórcze, łodzie, zapory wodne, zapory przeciwpowodziowe.
godz. 12:11
Strażacy z OSP Bysina apelują do mieszkańców o oczyszczenie przepustów, rowów i "niezostawianie blisko rzeki samochodów i przedmiotów wielogabarytowych, które mogą zostać zabrane przez wezbrane wody".
godz. 8:14
W najnowszym komunikacie IMGW informuje o ostrzeżeniach hydrologicznych dotyczących możliwych gwałtownych wezbrań rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Zlewnia Raby od ujścia Mszanki do zapory zbiornika dobczyckiego została oznaczona 3 stopniem zagrożenia wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk określa się na 90%.
godz. 8:13
Noc w Małopolsce upłynęła spokojnie. Nie odnotowano interwencji związanych z prognozowanymi zagrożeniami meteorologicznymi. Brak przerw w dostarczaniu energii elektrycznej.
godz. 7:58
Niż genueński Boris dociera do Polski. W kraju przyniesie ulewne deszcze i silny wiatr. Najbardziej zagrożona jest południowa część Polski. Z każdą kolejną godziną opadów będzie coraz więcej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed lokalnymi powodziami. Miasta organizują sztaby kryzysowe, w gotowości pozostają strażacy oraz żołnierze.
---
Czwartek 12 września
godz. 20:36
Wieczorem odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem przedstawicieli zarówno służb, Wojska, instytucji, jak i samorządów (starostów i prezydentów miast).
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar (PSL): Sytuacja jest bardzo poważna. W godzinach popołudniowych IMGW wydał dla Małopolski ostrzeżenie meteorologiczne najwyższego – trzeciego – stopnia o intensywnych opadach deszczu. Suma opadów w całym okresie objętym ostrzeżeniem może sięgnąć 290 mm, co jest wartością bardzo wysoką. Służby są w gotowości.
Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy występować o zaangażowanie Wojska. Mam tu na myśli zarówno zaangażowanie sił, jak i określonego sprzętu. Jesteśmy w kontakcie z samorządami. To będzie dla nas wszystkich wymagający czas. Apeluję do mieszkańców o ostrożność. Przede wszystkim nie wolno zbliżać się do wezbranych rzek. Słuchajmy poleceń służb i komunikatów o zagrożeniu, ale zarazem nie wywołujmy nadmiernej paniki.
Wojewoda odebrał meldunki potwierdzające pełną mobilizację. Zwiększone są obsady osobowe, gotowy jest sprzęt, który może być wykorzystywany. W najbliższych dniach 24 godziny na dobę będą pracowały wojewódzkie magazyny przeciwpowodziowe z pompami, czy workami na piasek, których znajduje się tam ok. 2 mln.
Uruchomione są procedury na wypadek zaangażowania wojska. W gotowości są małopolscy „terytorialsi” z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w razie potrzeby będą pomagać mieszkańcom.
Tylko na najbliższą dobę przewiduje się też pozostawanie w gotowości do działań 400 strażaków PSP i ok. 50 tys. druhów OSP. W każdym powiecie w komendach PSP zostały zwiększone obsady osobowe.
godz. 19:43
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Słuchajmy komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania. Zadbajmy o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany, a pojazdy z terenu posesji przestawmy w niezagrożone miejsca. Przede wszystkim – nie zbliżajmy się do wezbranych rzek.
godz. 17:11
Burmistrz Myślenic zwołał posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jego celem było podniesienie w stan "gotowości służb do działania w przypadku zagrożenia mienia i zdrowia mieszkańców, spowodowanego wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych na terenie gminy" - czytamy w urzędowym komunikacie.
Numery alarmowe
W przypadku zagrożenia zdrowia lub mienia należy korzystać z telefonów alarmowych 112 oraz 998
Wszelkie przypadki zagrożeń powodziowych należy zgłaszać do:
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej: tel. 12 373 41 00, 12 373 41 26
Biuro Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych UMiG Myślenice (w godzinach pracy UMiG): tel. 12 373 90 30, 12 372 90 31, 12 639 23 75
godz. 16:14
Konsekwencją zapowiadanych opadów mogą być wezbrania rzek z przekroczeniem stanów alarmowych. Jak informuje biuro wojewody; wobec prognozowanej sumy opadów prawdopodobne są wystąpienia rzek z koryt, a tym samym podtopienia.
Wydane przez IMGW ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia wskazuje, że największa intensywność zjawisk wystąpi w sobotę i niedzielę. Punktowo będą mieć miejsce znaczne wzrosty powyżej stanów alarmowych.
godz. 15:17
Jak w mediach społecznościowych informuje burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS), na Zarabiu strażacy z KP PSP w Myślenicach ćwiczyli i sprawdzali gotowość pomp wysokiej wydajności na wypadek ewentualnej akcji powodziowej.
Podniesiona gotowość WOT
"Uważnie monitorujemy sytuację na południu i w zachodniej części Polski. Podniesiona została gotowość WOT, a amfibie i saperzy z Wojsk Lądowych zostają skierowani do zgrupowań na południu" – w serwisie X poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Minister Obrony Narodowej.
"Wszystkie służby są przygotowane, by udzielić potrzebnego wsparcia samorządom i lokalnej społeczności" – podkreśla wicepremier i szef MON w krótkim oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych
Uważnie monitorujemy sytuację na południu i w zachodniej części Polski. Podniesiona została gotowość @terytorialsi, a amfibie i saperzy z Wojsk Lądowych zostają skierowani do zgrupowań na południu. Wszystkie służby są przygotowane, by udzielić potrzebnego wsparcia samorządom i…
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) September 12, 2024
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się w czwartek odprawa z udziałem przedstawiciela Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Szef resortu Tomasz Siemoniak zaapelował do wojewodów o dyspozycyjność i zwrócił uwagę, że kluczową kwestią jest przepływ informacji pomiędzy wojewodami, PSP i kierownictwem resortu.
"Działania powinny być zawsze adekwatne do zagrożenia. Proszę o to, żeby te wszystkie kanały komunikacji działały niezawodnie przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę" – podsumował.,
Trzeci i nawyższy stopień zagrożenia dla powiatu myślenickiego
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wszystko rozpocznie się we Włoszech, gdzie w ciągu najbliższych godzin dojdzie do rozwoju ośrodka niskiego ciśnienia, który z upływem czasu będzie przemieszczał się na północ, przez rejon wschodnich Alp oraz Karpat.
Niż genueński Boris w nocy z piątku na sobotę (13/14 września) ma dotrzeć do południowej części Polski, stopniowo się pogłębiając.
Prognozowane są intensywne opady deszczu, o natężeniu umiarkowanym i silnym. W piątek może spaść od 40 do 70 mm deszczu, w sobotę od 80 do 120 mm, a w niedzielę od 70 do 110. Lokalnie do 150 mm.
„W związku z prognozowanym przez IMGW, w najbliższych dniach, zagrożeniem wystąpienia intensywnych opadów deszczu zwracamy się z prośbą do mieszkańców o zwiększenie czujności, zabezpieczenie dobytku oraz prowadzenie stałego monitoringu zagrożenia meteorologicznego” – czytamy w komunikacie gminy Myślenice.
Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego apeluje również do służb o utrzymaniu gotowości do natychmiastowego przystąpienia do działań zapobiegających zagrożeniom.
właśnie przed chwilą wpadłem na Zarabie by się przyjrzeć przygotowaniom przed wielką wodą. Nie dostrzegłem praktycznie żadnych. Zawsze największe zagrożenie powstaje w rejonie górnego jazu - a tam porozkładane stoliki, leżaki, parasole. Jedna budka gastronomiczna zabezpieczona jedną warstwą worków z piaskiem. Czyje to mienie? Niczyje?
Od dawna wskazywano na pilną potrzebę wycinki oraz wykarczowania krzewów i odrostów drzew z koryta i skarp Bysinki, ale problemem nikt się nie zainteresował! Pomimo apeli udokumentowanych zdjęciami nie przywrócono pełnej przepustowości potoku.
A kiedy ten burmistrz zacznie coś robić żeby nie zalało Myślenic?
Opadów powodujących powodzie błyskawiczne nie można przewidzieć, a te mające wystąpić za kilka dni już tak?
No dobra niech dmuchają na zimne, ale najpewniej będzie z dużej chmury mały deszcz.
A potem będą beczeć że im zalało i polecą po obniżkę czynszu
Ale jak można coś zrobić to się nie chce
Lepi liczyć że ktoś zrobi a samemu ino kasę trzepać