Powiat myślenicki

Myślenice, Dobczyce, Pcim. Śmieci coraz więcej. Problem dociera do gospodarzy. Jak go rozwiązać?

Myślenice, Dobczyce, Pcim. Śmieci coraz więcej. Problem dociera do gospodarzy. Jak go rozwiązać?
Fot. www.gminapcim.pl

W Pcimiu ktoś wyrzucił opony na parkingu, myśleniczanie od kilku tygodni zgłaszają najbardziej zanieczyszczone miejsca, a Dobczyce montują fotopułapki. Toniemy w śmieciach. Jak sobie z tym poradzić?

 

Nie ma tygodnia, abyście na redakcja@miasto-info.pl nie wysyłali kolejnych miejsc w których zalegają śmieci. Najczęściej fotografie otrzymujemy po weekendach, kiedy mieszkańcy decydują się na spacer po okolicy. W Myślenicach zwracacie uwagę nie tylko na brudne ulice miasta, ale również na zaśmiecone Zarabie na Górnym i Dolnym Jazie, okoliczne lasy i szlaki, a także brzegi Raby od Myślenic w kierunku Stróży i Pcimia.

To właśnie na oficjalnej stronie gminy Pcim znalazł się komunikat mówiący o zbiórce odpadów wielkogabarytowych i zaśmieconym parkingi w Stróży. Jak informują urzędnicy; ktoś wyrzucił w tym miejscu opony samochodowe. Władze gminy liczą na pomoc w ustaleniu sprawcy.

„Spotykamy się z nieuczciwą praktyką wystawiania w tym samym czasie dużej ilości opon z samochodów ciężarowych, koparek, ciągników, fadrom. Wczoraj byliśmy świadkiem takiego procederu przy parkingu w Stróży. Mamy pierwsze zgłoszenia o potencjalnych osobach, które dokonywały tego procederu. (…) zwracamy się z prośbą o zgłaszanie się osób, które były świadkiem wyrzucania uwidocznionych na zdjęciach opon o zgłaszanie tego faktu do urzędu - tel. 12 274 80 50, celem wyegzekwowania wobec takich osób określonych czynności”

– czytamy w urzędowym komunikacie.

To kontynuacja działań podobnych do ubiegłorocznej akcji „Mieszkańcu – reaguj”, w ramach której władze gminy Pcim próbowały włączyć w swoje działania mieszkańców. W kwietniu 2020 r. po wiadomościach naszych czytelników, zwracaliśmy uwagę, że na całej długości drogi wzdłuż wschodniej części Raby prowadzącej z Pcimia do mostu w Stróży, widnieją tabliczki zakazujące wyrzucania śmieci i informujące o monitoringu. 

Jednak nie odstraszają mieszkańców, którzy w pasie drzew między drogą a Rabą wyrzucają wszystko co popadnie. Wśród śmieci można było znaleźć odpady budowlane, ubrania, buty, pudełka, butelki, opony, dywaniki samochodowe, deskę do prasowania i wiele innych. 

O podobnych stertach śmieci informowaliście niedawno, a dzikie wysypiska coraz częściej można znaleźć na terenie wzdłuż Raby od małpiego gaju w Myślenicach, w kierunku Stróży.

 

Dobczyce stawiają na fotopułapki

Problem zaśmieconych ulic i terenów rekreacyjnych dotyka kolejnych gmin. Wszędzie tam, gdzie mieszkańcy nielegalnie wyrzucają śmieci, gmina Dobczyce postanowiła zainstalować fotopułapki.

Jak informują urzędnicy; urządzenia będą montowane „w obszarze przestrzeni publicznej, gdzie pojawiają się nielegalnie podrzucane odpady”. Jak przekonują; fotopułapki mają przyczynić się do wykrycia „sprawców”.

Materiał z fotopułapki zostanie przekazany policji, w celu ustalenia sprawcy i ukarania odpowiedniej wysokości mandatem. Dzikie wysypiska śmieci na terenie gminy Dobczyce pojawiają się w okresie wiosennym co roku. Mieszkańcy wyrzucają co popadnie najczęściej przy bocznych, przelotowych i słabo oświetlonych drogach.

 

Myślenice? Jest „bardzo brudno” – oceniacie

O śmieciach zalegających na terenie miasta po raz pierwszy w tym roku alarmowaliście w lutym, kiedy pierwsze promienie słońca stopiły śnieg.

W sierpniu 2020 roku gmina Myślenice rozpoczęła kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem „Czyste Miasto”. Na terenie Myślenic stanęły tabliczki nawołujące do tego… żeby nie śmiecić. "W wielu miejscach (...) znajdziecie Państwo tabliczki z informacjami i dowcipnymi hasłami nawołującymi do nieśmiecenia, które mamy nadzieję uświadomią wielu osobom jak ważne jest, aby papierek czy puszkę wyrzucić do pojemnika, a nie na ziemię" – ideę akcji wyjaśniał zastępca burmistrza Mateusz Suder (PiS).

W roku 2021 na ulicach i skwerach w Myślenicach jest...

 • bardzo czysto
 • czysto
 • umiarkowanie czysto
 • brudno
 • bardzo brudno
 • Zobacz wyniki
 • bardzo czysto bardzo czysto 6%
 • czysto czysto 6%
 • umiarkowanie czysto umiarkowanie czysto 21%
 • brudno brudno 27%
 • bardzo brudno bardzo brudno 40%
 • Głosów: 832

Jak wynika z tegorocznego sondażu – nie pomogły. Poziom czystości na ulicach i skwerach w Myślenicach 72% z Was ocenia negatywnie, uważając że w mieście jest bardzo brudno (43%) lub brudno (29%). O porządku w mieście przekonany jest niespełna co dziesiąty biorący udział w sondażu (bardzo czysto – 6%, czysto – 3%).

W komentarzach zwracacie uwagę na czyste centrum i przyrost śmieci oraz spadek liczby koszy w miejscach oddalonych od Rynku. W ubiegłym roku największym problemem zgłaszanym przez mieszkańców były przepełnione kosze na Zarabiu. W trakcie weekendów, kiedy w części rekreacyjnej miasta czas spędzają nie tylko mieszkańcy, ale i turyści śmieci leżały dosłownie wszędzie. Jak będzie w tym roku?

Jak czytamy w tygodniku wydawanym przez gminną spółkę; na terenie Myślenic znajduje się 346 koszy. „Wszystkie opróżniane są 3 razy w tygodniu w poniedziałek, środę oraz sobotę z wyłączeniem dni świątecznych”. Ponadto jak informuje gazeta; W okresie od 1 maja do 30 września kosze zlokalizowane na: Zarabiu, alejce przy ul. Mostowej do mostu wiszącego wraz z skateparkiem i parkingiem przy ul. mostowej oraz ulicy Piłsudskiego opróżniane są codziennie także w dni świąteczne (136 koszy).

Mimo tych zapewnień jeszcze przed sezonem letnim otrzymaliśmy od was zgłoszenia dotyczących przepełnionych koszy w rekreacyjnej części miasta. 

 

Powiązane tematy

Komentarze (38)

 • Zofia 13 maj 2021

  takiego syfu w myslenicach nie pamietam. cala ulica 3maja bez koszy, gorne przedmiescie bez koszy, na zarabiu smiec na smieciu tylko rynek wyglancowany reszta jak mowia mlodzi masakra

  42 5 Odpowiedz
 • 13 maj 2021

  Nie zgodze sie z Tobą. W kwietniu robilem porzadki w "garażu". Załatwilem sobie busa, wszystko na pake i dawaj na Borzęte. Waga, rozladunek(?miedzy innymi 12 szt. starych opon!!!). Wynik po nastepnym wazeniu? 280kg staroci. Zaplacono 0(zero) zlotych. Mamy prawo do wywalania gabarytow.

  36 1 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 13 maj 2021

  Jaki pan, taki kram. Te śmieci to najlepsze świadectwo tego, jakim gospodarzem jest Jarosław Szlachetka.

  35 9 Odpowiedz
 • mirek@ 13 maj 2021

  Trzeba kolejny rok z rzedu podniesc cene smieci ???

  32 4 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 13 maj 2021

  Nie jest dobrze i to jak widac nie tylko problem myslenic. Co zrobic? Na pewno posprzatac, bo jak samorzady tego nie zrobia to te smieci beda lezec w lesie kolejny rok. I co dalej? Tabliczki nie dzialaja to pewne...

  24 2 Odpowiedz

Zobacz więcej