Myślenice, Dobczyce, Pcim. Śmieci coraz więcej. Problem dociera do gospodarzy. Jak go rozwiązać?
- 13 maja 2021
W Pcimiu ktoś wyrzucił opony na parkingu, myśleniczanie od kilku tygodni zgłaszają najbardziej zanieczyszczone miejsca, a Dobczyce montują fotopułapki. Toniemy w śmieciach. Jak sobie z tym poradzić?
Nie ma tygodnia, abyście na redakcja@miasto-info.pl nie wysyłali kolejnych miejsc w których zalegają śmieci. Najczęściej fotografie otrzymujemy po weekendach, kiedy mieszkańcy decydują się na spacer po okolicy. W Myślenicach zwracacie uwagę nie tylko na brudne ulice miasta, ale również na zaśmiecone Zarabie na Górnym i Dolnym Jazie, okoliczne lasy i szlaki, a także brzegi Raby od Myślenic w kierunku Stróży i Pcimia.
To właśnie na oficjalnej stronie gminy Pcim znalazł się komunikat mówiący o zbiórce odpadów wielkogabarytowych i zaśmieconym parkingi w Stróży. Jak informują urzędnicy; ktoś wyrzucił w tym miejscu opony samochodowe. Władze gminy liczą na pomoc w ustaleniu sprawcy.
„Spotykamy się z nieuczciwą praktyką wystawiania w tym samym czasie dużej ilości opon z samochodów ciężarowych, koparek, ciągników, fadrom. Wczoraj byliśmy świadkiem takiego procederu przy parkingu w Stróży. Mamy pierwsze zgłoszenia o potencjalnych osobach, które dokonywały tego procederu. (…) zwracamy się z prośbą o zgłaszanie się osób, które były świadkiem wyrzucania uwidocznionych na zdjęciach opon o zgłaszanie tego faktu do urzędu - tel. 12 274 80 50, celem wyegzekwowania wobec takich osób określonych czynności”
– czytamy w urzędowym komunikacie.
To kontynuacja działań podobnych do ubiegłorocznej akcji „Mieszkańcu – reaguj”, w ramach której władze gminy Pcim próbowały włączyć w swoje działania mieszkańców. W kwietniu 2020 r. po wiadomościach naszych czytelników, zwracaliśmy uwagę, że na całej długości drogi wzdłuż wschodniej części Raby prowadzącej z Pcimia do mostu w Stróży, widnieją tabliczki zakazujące wyrzucania śmieci i informujące o monitoringu.
Jednak nie odstraszają mieszkańców, którzy w pasie drzew między drogą a Rabą wyrzucają wszystko co popadnie. Wśród śmieci można było znaleźć odpady budowlane, ubrania, buty, pudełka, butelki, opony, dywaniki samochodowe, deskę do prasowania i wiele innych.
O podobnych stertach śmieci informowaliście niedawno, a dzikie wysypiska coraz częściej można znaleźć na terenie wzdłuż Raby od małpiego gaju w Myślenicach, w kierunku Stróży.
Dobczyce stawiają na fotopułapki
Problem zaśmieconych ulic i terenów rekreacyjnych dotyka kolejnych gmin. Wszędzie tam, gdzie mieszkańcy nielegalnie wyrzucają śmieci, gmina Dobczyce postanowiła zainstalować fotopułapki.
Jak informują urzędnicy; urządzenia będą montowane „w obszarze przestrzeni publicznej, gdzie pojawiają się nielegalnie podrzucane odpady”. Jak przekonują; fotopułapki mają przyczynić się do wykrycia „sprawców”.
Materiał z fotopułapki zostanie przekazany policji, w celu ustalenia sprawcy i ukarania odpowiedniej wysokości mandatem. Dzikie wysypiska śmieci na terenie gminy Dobczyce pojawiają się w okresie wiosennym co roku. Mieszkańcy wyrzucają co popadnie najczęściej przy bocznych, przelotowych i słabo oświetlonych drogach.
Myślenice? Jest „bardzo brudno” – oceniacie
O śmieciach zalegających na terenie miasta po raz pierwszy w tym roku alarmowaliście w lutym, kiedy pierwsze promienie słońca stopiły śnieg.
W sierpniu 2020 roku gmina Myślenice rozpoczęła kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem „Czyste Miasto”. Na terenie Myślenic stanęły tabliczki nawołujące do tego… żeby nie śmiecić. "W wielu miejscach (...) znajdziecie Państwo tabliczki z informacjami i dowcipnymi hasłami nawołującymi do nieśmiecenia, które mamy nadzieję uświadomią wielu osobom jak ważne jest, aby papierek czy puszkę wyrzucić do pojemnika, a nie na ziemię" – ideę akcji wyjaśniał zastępca burmistrza Mateusz Suder (PiS).
W roku 2021 na ulicach i skwerach w Myślenicach jest...
- bardzo czysto bardzo czysto 6%
- czysto czysto 6%
- umiarkowanie czysto umiarkowanie czysto 21%
- brudno brudno 27%
- bardzo brudno bardzo brudno 40%
- Głosów: 832
Jak wynika z tegorocznego sondażu – nie pomogły. Poziom czystości na ulicach i skwerach w Myślenicach 72% z Was ocenia negatywnie, uważając że w mieście jest bardzo brudno (43%) lub brudno (29%). O porządku w mieście przekonany jest niespełna co dziesiąty biorący udział w sondażu (bardzo czysto – 6%, czysto – 3%).
W komentarzach zwracacie uwagę na czyste centrum i przyrost śmieci oraz spadek liczby koszy w miejscach oddalonych od Rynku. W ubiegłym roku największym problemem zgłaszanym przez mieszkańców były przepełnione kosze na Zarabiu. W trakcie weekendów, kiedy w części rekreacyjnej miasta czas spędzają nie tylko mieszkańcy, ale i turyści śmieci leżały dosłownie wszędzie. Jak będzie w tym roku?
Jak czytamy w tygodniku wydawanym przez gminną spółkę; na terenie Myślenic znajduje się 346 koszy. „Wszystkie opróżniane są 3 razy w tygodniu w poniedziałek, środę oraz sobotę z wyłączeniem dni świątecznych”. Ponadto jak informuje gazeta; W okresie od 1 maja do 30 września kosze zlokalizowane na: Zarabiu, alejce przy ul. Mostowej do mostu wiszącego wraz z skateparkiem i parkingiem przy ul. mostowej oraz ulicy Piłsudskiego opróżniane są codziennie także w dni świąteczne (136 koszy).
Mimo tych zapewnień jeszcze przed sezonem letnim otrzymaliśmy od was zgłoszenia dotyczących przepełnionych koszy w rekreacyjnej części miasta.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
takiego syfu w myslenicach nie pamietam. cala ulica 3maja bez koszy, gorne przedmiescie bez koszy, na zarabiu smiec na smieciu tylko rynek wyglancowany reszta jak mowia mlodzi masakra
Nie zgodze sie z Tobą. W kwietniu robilem porzadki w "garażu". Załatwilem sobie busa, wszystko na pake i dawaj na Borzęte. Waga, rozladunek(?miedzy innymi 12 szt. starych opon!!!). Wynik po nastepnym wazeniu? 280kg staroci. Zaplacono 0(zero) zlotych. Mamy prawo do wywalania gabarytow.
Jaki pan, taki kram. Te śmieci to najlepsze świadectwo tego, jakim gospodarzem jest Jarosław Szlachetka.
Trzeba kolejny rok z rzedu podniesc cene smieci ???
Nie jest dobrze i to jak widac nie tylko problem myslenic. Co zrobic? Na pewno posprzatac, bo jak samorzady tego nie zrobia to te smieci beda lezec w lesie kolejny rok. I co dalej? Tabliczki nie dzialaja to pewne...