logo-web9
Myślenice

Tak wygląda nowa fontanna w Rynku. To ostatni element rewitalizacji. Oficjalne otwarcie w poniedziałek

Nowa fontanna posadzkowa to ostatni element trwającej od 2018 roku rewitalizacji centrum Myślenic. Oficjalne otwarcie inwestycji zapowiedziano na poniedziałek 7 czerwca

Fontanna została uruchomiona 1 czerwca i stanowi zwieńczenie trwającego od 3 lat remontu centrum. Wokół niej znalazły się też ławki i to miejsce w ostatnim czasie przyciąga uwagę nie tylko najmłodszych mieszkańców miasta.

Uroczyste otwarcie Rynku po rewitalizacji odbędzie się w samo południe, w poniedziałek 7 czerwca. Jak informuje UMiG w Myślenicach: "Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. wicemarszałek województwa małopolskiego, wojewoda małopolski oraz parlamentarzyści".

Remont centrum Myślenic rozpoczął się w październiku 2018 roku, a pierwsza część projektu obejmowała budowę Muzeum Niepodległości, które otwarto 10 listopada 2018 r. oraz przebudowę traktów pieszych wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny wraz z ulicami Piotra Skargi i Królowej Jadwigi (wykonana na wiosnę 2019 r.).

W styczniu 2021 r. zakończyły się prace remontowe w ramach drugiego etapu rewitalizacji obejmujące płytę Rynku i przyległe do niej ulice oraz wspomniany Plac Kilińskiego. Na płycie zostały zainstalowane i uruchomione latarnie, a dodatkowe iluminacje oświetlają główny ciąg pieszy, nową fontannę, figurę św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz budynek urzędu. Na głównej płycie miasta znalazły się też drzewa w donicach. 

Weź udział w sondażu!

Po wybrukowaniu placu Kilińskiego, popularnie nazywanego przez mieszkańców „Końskim Rynkiem” miało nastąpić oddanie inwestycji. To przeciągnęło się do czerwca.

 

Miliony na remont i nietypowy podział prac

Na realizację projektu rewitalizacji centrum wraz z przyległą starówką i budową Muzeum Niepodległości, gminie Myślenice udało się pozyskać dotację w wysokości 25 mln zł.

To rekordowa kwota, bowiem żadne z sąsiednich miast nie otrzymało podobnych pieniędzy. Te pochodziły z funduszy unijnych przydzielanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Otrzymana dotacja wiązała się z wkładem własnym, który miał wynieść ok. 8,3 mln zł (dokładne kwoty podamy po rozliczeniu działania).

Jak pisaliśmy w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo w artykule „Nowe centrum w nowym roku”; przebieg rewitalizacji jest nietypowy, bowiem jego realizacja rozpoczęła się w kadencji 2014-18, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski (KW MO), a jej kontynuacji podjął się wybrany w 2018 r. Jarosław Szlachetka (PiS).

Nowy burmistrz w powyborczym wywiadzie udzielonym lokalnemu tygodnikowi, zapowiadał weryfikację projektów rozpoczętych przez swojego poprzednika, zapewniając przy tym, że rewitalizacja Rynku znajduje się na jego liście zadań do dokończenia.

Tak też się stało, a na pierwsze dwa lata jego kadencji przypadło przeprowadzenie prac związanych z drugim etapem, który obejmował m.in. wymianę płyty Rynku oraz nawierzchni przyległych ulic Kościuszki, Klakurki, Kilińskiego wraz z traktem pieszym prowadzącym do ronda w Śródmieściu, ulicą Bema z miejscami postojowymi oraz fragmentem ulicy Reja przy skrzyżowaniu z ul. Gałczyńskiego.

Weź udział w sondażu!

Według założeń projektu; po rewitalizacji centrum miasta ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej–płaskiej posadzki m.in. obejmą przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!