Kultura

Jan Biela otrzymał Małopolską Nagrodę Poetycką „Źródło”. To jeden z najważniejszych konkursów poetyckich w kraju

Jan Biela otrzymał Małopolską Nagrodę Poetycką „Źródło”. To jeden z najważniejszych konkursów poetyckich w kraju
Fot. fot. fb.com/Centrum Sztuki Mościce/Przemysław Sroka

Myśleniczanin Jan Biela zajął pierwsze miejsce w ramach Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło”. To jeden z najbardziej uznanych konkursów poetyckich w kraju

 

Uroczysta, piąta już gala podsumowująca Małopolską Nagrodę Poetycką „Źródło”„Małe Źródło” odbyła się w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Spotkanie było okazją do zapoznania się z twórczością laureatów konkursu, rozmów o poezji i zdobycia tomiku wierszy wydanego na tę okoliczność.

Teksty nadesłane przez twórców oceniało jury w składzie: poeta Józef Baran, dziennikarz, poeta i autor tekstów Adam Ziemianin, aktorka Beata Paluch oraz poetka Jadwiga Malina (jedna z założycielek Myślenickiej Grupy Literackiej Tilia). Laureatem pierwszego miejsca został Jan Biela z Myślenic.

Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło” to konkurs poetycki skierowany do wszystkich pełnoletnich Polaków. Idea konkursu wynika z potrzeby umacniania – zagrożonego w dobie globalizacji – poczucia tożsamości. Ponadto jest też związana z istotnymi pytaniami: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, jakie są źródła naszego systemu wartości, na czym opiera się ten system.

Organizatorami Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” są Centrum Sztuki Mościce – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.

- „Źródło” staje się jednym z najważniejszych konkursów poetyckich w Polsce i to nie tylko z uwagi na bardzo dużą ilość zgłoszeń (blisko 300 uczestników z kraju i z zagranicy), ale i z uwagi na szeroki diapazon ważnych tematów i problemów podejmowanych przez autorów prac. Obok reminiscencji z dzieciństwa, powrotów w przeszłość, znalazły się tu wiersze wskazujące wręcz na ekologiczne uwrażliwienie na naturę, świat przyrody.

A obok tego liczne zestawy dotyczące przemian społecznych, czy dramatycznych relacji międzyludzkich, jak również zagrożeń związanych z cywilizacja współczesną, w której nie zawsze postęp duchowy idzie pod rękę z postępem technologicznym. Miłość, wiara, wątpliwości egzystencjalne, degradacja pewnych tradycyjnych wartości, zachwyt jako wyraz pochwały istnienia – to tylko niektóre tematy, wątki i motywy podejmowane w liryce

- o konkursie mówi Józef Baran, przewodniczący Jury.

Czym i po co jest poezja, czy będzie zawsze? Czy dobrym pomysłem jest zamieszczanie jej w internecie? Na te pytania odpowiadają prof. Stanisław Górka, Józef Baran i Jan Biela, którzy byli gośćmi Doroty Kunc w kolejnym odcinku CSM Studio.

 

W materiale głos na temat swojej poezji zabiera też laureat konkursu.

Jan Biela: Starałem się, aby teksty zawierały wspólny przekaz związany z moimi emocjami. Jest daleki od moich dotychczasowych twórczych poszukiwań. Ja słowa traktuję bardzo materialnie. Będąc inżynierem-chemikiem, moje ego humanistyczne jest jakieś niedowartościowane, stąd uważam się za spełnionego chemika, ale nie poetę.

W przeciwieństwie do innych dziedzin sztuk; malarstwa, rzeźby nawet utworów muzycznych, bardzo łatwo wycenić materialnie pracę. Natomiast nie wiem dlaczego wiersze i liryki nie nazywa się pracą. Wiersz jest również pracą rzemieślniczą - przy użyciu słów. Wiem, że słowa materializują myśl, ale w pewnym układzie który nazywamy poezją odsłaniają pewne warstwy, jakieś immanentne rzeczywistości.

Jan Biela urodził się w Myślenicach, jest też bratem zmarłego w tym roku Emila Bieli – pisarza, poety i nauczyciela. Jan ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach oraz Wydział Chemiczny Politechniki Krakowskiej.

To autor licznych publikacji - wierszy i recenzji w prasie codziennej i w czasopismach m.in.: "Czas Krakowski", "Gazeta Wyborcza", "Nowe Książki", "Życie Literackie", "Miesięcznik Literacki", "Kultura", "Radar", "Nowy Wyraz", "Tygodnik Kulturalny", "Poezja", "Gość Niedzielny", "Tygodnik Powszechny", "Przegląd Powszechny", "Więź".

Wcześniej otrzymał wyróżnienie w trzeciej edycji Warszawskiego Konkursu Poetyckiego im. x. Józefa Baki, wielokrotnie nagradzany w konkursach literackich m.in. w Starachowicach "Konkurs im. Leopolda Staffa". Okazjonalnie wykonuje prace rzeźbiarskie w drewnie. Mieszka w Myślenicach. Jest też autorem wielu tomików poezji, a ostatni pt. „Grawitacja” został wydany w 2018 roku.

Powiązane tematy

Komentarze (1)

Zobacz więcej