Dzisiaj radni będą głosować nad wysokością zarobków dla siebie i burmistrza. W powiecie dla starosty
- 29 listopada 2021
Wśród uchwał jakie dzisiaj procedować będą radni, dwie dotyczą zmian w wynagrodzeniu dla samych radnych i burmistrza. Wcześniej radni powiatowi przegłosują stawkę dla starosty
artykuł aktualizowany
Na 7 godzin przed sesją rady gminy na stronie UMiG pojawiła się informacja dotycząca harmonogramu posiedzenia. Do tej pory (29 listopada, godz. 8:01) próżno jej też było szukać na myslenice.esesja.pl/, gdzie nie tylko można śledzić obrady na żywo, ale też zapoznać się z projektami uchwał. Nie tym razem.
Sesja odbędzie się w poniedziałek 29 listopada o godz. 15:00 w trybie on-line, a jak tłumaczy przewodniczący Wacław Szczotkowski; „W związku z trwającym stanem epidemii (COVID - 19) oraz nagłym wzrostem ilości zachorowań, informuję iż najbliższa XLIV-ta Sesja Rady Miejskiej w Myślenicach odbędzie się w formie wideokonferencji”.
Podczas dzisiejszego posiedzenia radni zajmą się m.in. podjęciem uchwały w sprawie zasad otrzymywania i wysokości diet dla radnych oraz w sprawie ustalenia wynagrodzenia burmistrza miasta i gminy Myślenice.
Wcześniej, bo o godz. 13 podczas sesji w starostwie radni będą głosować nad podjęciem uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla starosty.
godz. 10:48
Na stronie myslenice.esesja.pl pojawił się harmonogram XLIV sesji rady miejskiej.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały dotyczącej zasad otrzymywania i wysokości diet dla radnych; "Zgodnie z nowelizowanymi przepisami prawa w tym zakresie, wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca 2,5-krotności (dotychczas 1,5-krotności) kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Kwota ta wynosi obecnie 1789,42 zł i nie uległa zmianie od 2017 r. (...) W gminach takich jak Myślenice (mieszczących się w przedziale od 15 do 100 tys. mieszkańców), zgodnie z rozporządzeniem, radny otrzymuje najwyżej 75% kwoty maksymalnej". Taką otrzyma przewodniczący rady, a pozostałe "wysokości kształtują się na poziomie 75, 60 oraz 50% w zależności od pełnionych funkcji".
Z kolei w uzasadnieniu do projektu uchwały dotyczącej ustalenia wynagrodzenia burmistrza znajdujemy następujący zapis. "Ustala się wynagrodzenie miesięczne dla burmistrza miasta i gminy Myślenice pana Jarosława Szlachetki w następującej wysokości:
1. wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10 430,00 zł
2. dodatek funkcyjny w kwocie 3450,00 zł
3. dodatek specjalny w kwocie 4164,00 zł
Pozostałe składniki wynagrodzenia przysługują wg. obowiązujących przepisów".
W uzasadnieniu do uchwały czytamy m.in., że: "Art. 36 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych wskazuje, że burmistrzowi przysługuje dodatek specjalny. Zgodnie z rozporządzeniem dodatek specjalny przysługuje w kwocie wynoszącej 30 procent łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. W świetle ustawy o pracownikach samorządowych burmistrzowi przysługuje także dodatek za wieloletnią pracę (staż pracy), który nalicza się po osiągnięciu pięciu lat stażu pracy od 5 procent wynagrodzenia zasadniczego. Na dzień sporządzenia projektu uchwał burmistrzowi przysługuje dodatek w wysokości 16 procent miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Burmistrzowi zgodnie z właściwymi przepisami przysługują: nagrody jubileuszowe, dodatkowe wynagrodzenie roczne, odprawy".
Jaka będzie ostateczna kwota wynagrodzenia? Odpowiedź na to pytanie może paść podczas sesji.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
dla ludzi coraz drozsze ceny w sklepach na stacjach za prad i gaz ale dla PAN UJĄCYCH podwyzki no za### to sobie wymyslili ciekawe ile sobie dosola
Dlaczego społeczeństwo nie głosuje nad swoją wypłata tylko ma ustalone z góry?
Fajnie tak głosować nad swoją wypłata
el presidento podpisuje w ciemno, nocą, na kolanie więc przykład idzie z góry. tłuste koty chcąc ominąć wkurwienie ludu ogłaszają w poniedziałek rano by przez łykend nie było jatki. wiwat cezar!
Nad tym powinni głosować płatnicy czyli społeczność, nie sami zainteresowani. I powinna być publiczna weryfikacja kto jak sobie dotychczas zasłużył, czym się wykazał, jakie ma kompetencje. Można zaczynać burmistrzowanie jako ratownik basenowy, ale kończyć w taki sposób nie wypada. Szkolenia i rozwój nie bolą.
który to z nich ma takie brudne pazury