Myślenice a droga S7

Siepraw, Wieliczka, Świątniki Górne, Biskupice i Mogilany wspólnie przeciwko budowie S7 na ich terenie

Siepraw, Wieliczka, Świątniki Górne, Biskupice i Mogilany wspólnie przeciwko budowie S7 na ich terenie
Fot. Urząd Miasta i Gminy Wieliczka

„Wspólnie mówimy stanowcze NIE dla poprowadzenia drogi ekspresowej przez nasze gminy! Realizacja drogi ekspresowej w tym obszarze przyniosłaby ogromne koszty nie tylko finansowe, ale przede wszystkim negatywne skutki społeczne i środowiskowe” to fragment sprzeciwu, który podpisali przedstawiciele gmin

 

Podczas spotkania, które miało miejsce 22 lutego 2022 r. w urzędzie gminy Siepraw, pod Sprzeciwem wobec propozycji korytarzy drogi ekspresowej S7 zaproponowanych w „Studium Korytarzowym dla projektu budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku Kraków – Myślenice” podpis swój złożył wójt Tadeusz Pitala. Wcześniej podpisała to Małgorzata Duży - burmistrz Świątnik Górnych, Renata Gawlik - wójt gminy Biskupice, Piotr Piotrowski - wójt gminy Mogilany oraz Artur Kozioł - burmistrz miasta i gminy Wieliczka.

Samorządowcy podziękowali mieszkańcom swoich gmin za wsparcie sprzeciwu wobec wszystkich propozycji korytarzy drogi ekspresowej S7 i podpisali wspólne Stanowisko.

Z zaskoczeniem i zdumieniem przyjmujemy kolejne komunikaty medialne prezentowane przez przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dotyczące obecnych i nowych wariantów korytarzy drogi ekspresowej S7 zaproponowanych w „Studium Korytarzowym dla projektu budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku Kraków – Myślenice”.

W sprzeciwie czytamy m.in.:

Pragniemy podkreślić, że sugerowanie kolejnych rozwiązań będzie budziło jeszcze większy sprzeciw społeczny. Wspólnie mówimy stanowcze NIE dla poprowadzenia drogi ekspresowej przez nasze gminy!

Realizacja drogi ekspresowej w tym obszarze przyniosłaby ogromne koszty nie tylko finansowe, ale przede wszystkim negatywne skutki społeczne i środowiskowe.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, że dotychczasowe błędy popełnione przy projektowaniu obecnych wariantów korytarzy drogi ekspresowej S7 powinny być przestrogą przed kolejnymi nieprzemyślanymi działaniami i zagrażają „prawu własności mieszkańców”.

 

Dzień wcześniej z inicjatywy wójta Tadeusza Pitali oraz radnych,  w Sieprawiu odbyło się wspólne posiedzenie komisji rady gminy, które dotyczyło zaprezentowanego niedawno przez Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych i Autostrad (GDDKiA) "Studium dla drogi ekspresowej S7 " na odcinku Kraków - Myślenice. W posiedzeniu uczestniczyli również sołtysi oraz mieszkańcy.

Czy samorządowcom związanym z "ziemią myślenicką" uda się doprowadzić do zmiany planowanej trasy S7 prowadzącej przez Myślenice?

 • TAK TAK 23%
 • NIE NIE 60%
 • TRUDNO POWIEDZIEĆ TRUDNO POWIEDZIEĆ 17%
 • Głosów: 2269

Na oficjalnej stronie gminy Siepraw znaleźć można przekierowanie do „Petycji w sprawie drogi S7”. Do tej pory podpisy pod nią złożyło 159 mieszkańców, którzy wyrażają „stanowczy sprzeciw dla budowy nowego odcinka drogi S7 oraz S52 (Beskidzkiej Drogi Integracyjnej), które miałby przebiegać przez Gminę Siepraw”.

 

 

Sześć wariantów. "Nowa Zakopianka" przez Siepraw, Dobczyce i Myślenice

Plany budowy nowego odcinka Zakopianki na trasie Kraków-Myślenice, to w ostatnich tygodniach najpopularniejszy temat wśród mieszkańców regionu.

Jako pierwsi swój sprzeciw i zaniepokojenie wobec zaprezentowanych w styczniu planów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dotyczących wstępnych lokalizacji korytarzy pod przyszłą drogę ekspresową S7, wyrażali mieszkańcy Krakowa, Mogilan i Wieliczki.

Niedawno dołączyli do nich myśleniczanie, jednocząc się wokół facebookowego profilu „NIE dla projektu budowy S7 przez Myślenice”.

Jak piszemy od kilku tygodni; GDDKiA spośród wstępnych propozycji tras do dalszych analiz wytypowała 6 korytarzy. Dla wszystkich założono dwie jezdnie po trzy pasy ruchu w obu kierunkach.

Co więcej, każdy z 6 prezentowanych korytarzy planowanej S7 przebiega przez Myślenice. Droga miałaby prowadzić od węzła na Zakopiance w północnej części miasta, następnie w okolicach kompleksu leśnego Dalin, przez zachodnią część Myślenic (tzw. Górne Przedmieście - Bysinę), tunelem pod Plebańską Górą, aby na terenie gminy Pcim połączyć się z dotychczasową Zakopianką.

 

W Myślenicach radni wnioskują o wspólną komisję, starosta zaprasza dyrektora GDDKiA

O zwołanie podobnego jak w Sieprawiu spotkania w Myślenicach do przewodniczącego rady miejskiej Wacława Szczotkowskiego (PiS) wnioskują radni Wspólnie Dla Gminy.  Proponują też udział w spotkaniu przedstawicielom mieszkańców, „jeżeli do Rady Miejskiej wpłynęłyby odpowiednie wnioski”.

- Na posiedzeniu powinny zostać omówione wszystkie proponowane warianty przebiegu drogi S7 oraz przedstawione uzasadnienie proponowanych rozwiązań. Radni Rady Miejskiej powinni mieć również możliwość zadania pytań dotyczących proponowanych rozwiązań oraz przedstawienie uwag i wniosków – w przesłanym do nas stanowisku – argumentuje Jerzy Cachel, przewodniczący WDG.

Z kolei starosta Józef Tomal informował w mediach społecznościowych, że zaprosił do udziału w dzisiejszej sesji rady powiatu Tomasza Pałasińskiego, dyrektora krakowskiego oddziału GDDKiA. "Ważne jest dla mnie dobro mieszkańców - dlatego szybko reaguję na moje i wasze obawy. Rozpoczynamy działania" - zapewnia Józef Tomal. Dyrektor nie odpowiedział na zaproszenie.

 

Kiedy rozmowa z przedstawicielami GDDKiA?

godz. 12:29

Właśnie trwa sesja rady powiatu i jej przewodniczący Tadeusz Żaba poinformował, że dyrektor nie weźmie w niej udziału. Z wyjątkiem zapowiedzi udziału dyrektora GDDKiA, starosta do tej pory nie zabrał głosu na temat planów budowy odcinka drogi S7 Kraków-Myślenice.

godz. 15:07

Przewodniczący rady informuje, że w trakcie sesji z powiatem skontaktowali się przedstawiciele GDDKiA.

- Zaprosiliśmy do dyskusji przedstawicieli GDDKiA. Uważam, że protesty są słuszne, ale trzeba rozmawiać. Do wczoraj Generalna nie odpowiedziała na nasze zaproszenie. Wiele osób poinformowaliśmy na początku, że ten punkt nie znajdzie się w porządku obrad - mówił starosta Józef Tomal (FZM).

Zaproponował spotkanie z przedstawicielami GDDKiA na kolejnej - tematycznej sesji, zwołanej w innym terminie. Na spotkanie mogą zostać zaproszeni przedstawiciele grup mieszkańców, którzy protestują przeciwko koncepcjom przebiegu S7.

- Ustalimy z Generalną Dyrekcją termin i w najbliższym możliwym czasie zwołamy sesję w trybie online - dyskusję zakończył przewodniczący Tadeusz Żaba.  

Powiązane tematy

Komentarze (2)

 • 24 lut 2022

  A czemu mają niby akurat tam nie budować, krzyszkowice, glogoczow,beczarka i inne miejscowości tyle już lat musza zmagac sie z zakopianka wiec moze teraz niech inne miejscowosci sie poswieca, dlaczego ciagle jedni i Ci sami maja znosic ruchliwe drogi

  9 5 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 24 lut 2022

  a w myslenicach ma isc nad miastem i jest luz nic sie nie dzieje na stronie miasta informacj o glogoczowie spotkania z harcerzami i strazakami no super nie ma problemu wszystko cacy

  7 4 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ekomaniacy w gminie Sułkowice
Sułkowice 0

Ekomaniacy w gminie Sułkowice

W 2023 roku na terenie Gminy Sułkowice realizowany był projekt pn. „Ekomaniacy w Gminie Sułkowice”, dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środo...