Myślenice

Pomoc Ukrainie. Jak robić to skutecznie? Instrukcje przedstawiają samorządowcy z powiatu

Pomoc Ukrainie. Jak robić to skutecznie? Instrukcje przedstawiają samorządowcy z powiatu
Fot. Starostwo Powiatowe

Co zbierać i na jakiej zasadzie? Gdzie przekazywać dary i dlaczego nie jeździć samemu na granicę? Podstawowe informacje dotyczące pomocy Ukrainie i jej obywatelom przekazali przedstawiciele starostwa powiatowego

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele starostwa powiatowego przekazali podstawowe informacje dotyczące pomocy dla Ukrainy. Starosta dziękował mieszkańcom za ogromny dar serca. - Pomoc jaką wyrażacie i pokazujecie w internecie, wskazuje że Polacy są z narodem ukraińskim, pomagają na wszelkie możliwe sposoby. Chcemy razem z wojewodą i rządem polskim, aby ta pomoc była skuteczna. Podamy wskazówki, które mają w tym pomóc - mówił starota Józef Tomal (FZM).

Decyzją Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity w Myślenicach powstał Powiatowy Magazyn Pomocy, którego siedziba znajduje się przy ul. Burmistrza Marka 10. Magazyn będzie czynny całą dobę. Trafią do niego dary, które mieszkańcy poszczególnych gmin przekażą w ramach organizowanych tam zbiórek.

– Ważne jest, aby mieszkańcy przekazywali potrzebne produkty tylko i wyłącznie do miejsc wyznaczonych przez gminę, do której należą – podkreśla starosta. Gminy będą je segregować i przekazywać do magazynu powiatowego. Stąd połowa z nich zostanie wysłana do Ukrainy, a druga trafi do uchodźców, którzy zostaną ugoszczeni w naszym regionie. Transporty będą przesyłane za pomocą agencji rządowej.

- Jeżeli macie już uchodźców, gościcie ich w swoich domach, to wypełnijcie formularz pobytu dla każdego z nich. To w przyszłości będzie państwu bardzo pomocne. Nasz rząd bierze na siebie rolę utrzymania i zabezpieczenia tych ludzi na przyszłość. Chcemy też uruchomić zbiórkę krwi dla Ukrainy. Jeśli będzie taka potrzeba, poinformujemy o tym w tym lub w kolejnym tygodniu – zapewniał Józef Tomal.

 

Co zbierać i na jakiej zasadzie?

- Apelujemy, aby mieszkańcy, którzy chcą pomóc nie robili tego w sposób oddolny. Jeśli ktoś przekracza granicę polsko-ukraińską, taki uchodźca powinien kierować się do punktu recepcyjnego, w którym są zbierane jego dane. Tam otrzymuje zaświadczenie i od tego momentu przysługuje mu pomoc medyczna, zakwaterowanie, wyżywienie, ale też transport do miejsca, gdzie został skierowany. Wiemy o przypadkach, że mieszkańcy chcieli pomóc - jechali na granicę, ale nie mogli tych osób odebrać, ani przewieźć i jeździli na próżno. Nie sztuką jest zaprosić kogoś do swojego domu, a za dwa miesiące może być problem z realizacją tego zobowiązania. Od tego jest państwo polskie i różnego rodzaju instytucje. Na terenie naszego powiatu stworzonych jest ponad 850 miejsc zakwaterowania uchodźców – mówił wicestarosta Rafał Kudas (FZM).

Jak podkreślał na ten moment potrzebne są płyny do kąpieli, mydło, pasta do zębów, pampersy, pieluchy, papier toaletowy, ręczniki, środki do dezynfekcji, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na kaszel, przeziębienie, baterie, powerbanki, koce, podkładki do spania i żywność do szybkiego przygotowania.

Ponadto w każdej gminie będą zbierane zgłoszenia chętnych wolontariuszy. Osoba, która chciałaby nim zostać będzie proszona o podanie obszaru, gdzie mogłaby się zaangażować oraz wymiaru czasu jakim dysponuje.

Opiekę medyczną dla uchodźców ma zapewnić szpital. - Ze swojej strony mogę zapewnić, że każda osoba która będzie wymagała pomocy medycznej, taką uzyska. Zarówno na poziomie lekarzy rodzinnych, którzy prowadzą swoje praktyki zawodowe, jak również na poziomie szpitala. W porozumieniu z powiatem i wojewodą, szpital zadeklarował pomoc w części sprzętu medycznego ale również w części sprzętu jednorazowego. mam tu na myśli bandaże, opaski uciskowe, czy pozostały asortyment niezbędny do zabezpieczenia na czas wojny – mówił Adam Styczeń, dyrektor myślenickiego szpitala.

Każdy kto chce pomóc w transporcie obywateli Ukrainy lub udostępnić im lokum niezbędne informacje znajdzie na stronie.

 

Powiązane tematy

Puchar dla Orła
Fotofelieton 0

Puchar dla Orła

19 listopada, godz. 15:35. Puchar Polski na szczeblu okręgowym trafił w szpony zawodników Orła Myślenice. W finale piłkarze z Dolnego Przedmieścia spotkali s...

Komentarze (19)

 • 2 mar 2022

  Lula polecam dzisiejszą Ewangelię Mt 6; 2-3, a gdybyś nie umiała znaleźć to zacytuję:

  "Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie".

  22 Odpowiedz
 • 2 mar 2022

  Kaczor jako praktykujący Katolik stosuje się do zaleceń Ewangieli Mt 6;2-3. Zawieś swe szczucie . .Dzięki temu zaoszczędzisz dużo energi na czas próby I pomoc potrzebującym którą to publicznie zaoferowałaś.

  17 4 Odpowiedz
 • mirek@ 2 mar 2022

  Dobrze wiesz ze nie przekażą. Jeśli nie chcesz pomoc to przynajmniej nie przeszkadzaj, jeśli chcesz to zanieś co trzeba do punktu albo przekaz swoje pieniądze

  19 8 Odpowiedz
 • 2 mar 2022

  A może radni przekażą swoje diety dla Ukraińców ? W mediach mówi się o braku pieniędzy, materiałów opatrunkowych, pieluch dla dzieci, żywności dla dzieci i dorosłych.

  20 12 Odpowiedz
 • 2 mar 2022

  Ino ich nie przekonuj do swoich poglądów, bo tego nawet najtwardsze charaktery nie wytrzymają I uciekną w popłochu.:-))

  14 2 Odpowiedz

Zobacz więcej