Myślenice

Myślenice. Obywatele Ukrainy mogą liczyć na jednorazowe wsparcie w kwocie 300 zł. Trwa przyjmowanie wniosków o tzw. „zasiłek na dzień dobry”

Myślenice. Obywatele Ukrainy mogą liczyć na jednorazowe wsparcie w kwocie 300 zł. Trwa przyjmowanie wniosków o tzw. „zasiłek na dzień dobry”
Wnioski o jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł można składać w Centrum Usług Społecznych od poniedziałku 21 marca. Fot. Piotr Jagniewski

W gminie Myślenice rusza nabór wniosków o wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Według wstępnych szacunków pomoc trafi do 1445 osób.

- To jednorazowe świadczenie na jedną osobę, zarówno na dorosłego jak i dziecko – podczas konferencji prasowej mówił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

 

Według wstępnych szacunków w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, wsparcie w wysokości 300 zł trafi do 1445 osób na łączną kwotę 433 500 zł. W marcu pomoc otrzyma 900 osób (270 tys. zł) z kolei w kwietniu trafi do kolejnych 545 (163,5 tys. zł).

Dzisiaj przed kamerami burmistrz wraz z dyrektor Centrum Usług Społecznych informowali o możliwości składania przez obywateli Ukrainy, wniosków o jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł na osobę.

Zgłoszenia należy zostawić w Centrum Usług Społecznych w Myślenicach przy ul. Słowackiego 82 lub wysłać za pomocą Profilu Zaufanego.

Jarosław Szlachetka, burmistrz MiG Myślenice: To kolejna pomoc z jakiej będą mogli skorzystać uchodźcy z Ukrainy przebywający na terenie miasta i gminy Myślenice. Chodzi o wypłatę 300 zł, w ramach tzw. "zasiłku na dzień dobry".

Wnioski o takie świadczenie można składać w Centrum Usług Społecznych od poniedziałku 21 marca. Z pomocy mogą skorzystać wszyscy uchodźcy z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską po 24 lutego, którzy mają nadany numer PESEL i przebywają na terytorium Rzeczpospolitej w sposób legalny. To jednorazowe świadczenie na jedną osobę, zarówno na dorosłego jak i dziecko.

Świadczenie przysługuje obywatelom Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny, przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r. i zostali wpisani do rejestru PESEL.

Małgorzata Aleksandrowicz, dyrektor CUS: Jednorazowe świadczenie dla obywateli Ukrainy zleciła gminie Myślenice organizacja rządowa. Środki będą pochodzić z budżetu państwa, a każda osoba która złoży wniosek otrzyma 300 zł.

Wnioski składają osoby dorosłe, a te dostępne są na stronie Centrum Usług Społecznych. Przyjmujemy je codziennie w naszej siedzibie przy ul. Słowackiego 82, gdzie przygotowaliśmy specjalne urny. Można je składać w poniedziałki w godz. 7-17 oraz od wtorku do piątku w godz. 7-15.

Przy składaniu wniosku niezbędny jest numer polskiego konta bankowego. Każdy z obywateli Ukrainy ma też profil zaufany i skorzystania z aplikacji o wsparcie tą drogą.

 

Przyjęliśmy 1062 obywateli Ukrainy. Urzędnicy wydają numery PESEL

Od środy 15 marca urzędnicy z myślenickiego magistratu wydali ponad 360 numerów PESEL. Obecnie na terenie miasta i gminy Myślenice przebywa 1062 uchodźców. Jak informuje burmistrz w głównej mierze obywatele Ukrainy znaleźli schronienie w domach prywatnych oraz w miejscach, które zabezpieczyła gmina. To 524 kobiety, 45 mężczyzn i 493 dzieci.

Szacunki gminy dotyczące wsparcia finansowego na kwiecień obejmują 545 osób, co pozwala stwierdzić, że liczba uchodźców w kwietniu może wynieść ponad 1600 osób.

- Jest to prawdopodobne – podczas dzisiejszej konferencji prasowej potwierdził burmistrz. Zwracał też uwagę, że wśród przyjeżdżających „jest duża rotacja”. Jak informowała dyrektor CUS; baza osób jest aktualizowana raz w tygodniu, jednak nie jest znana dokładna liczba tych, którzy jako cel obrali inne lokalizacje. Komendant straży miejskiej twierdzi, że odsetek tych osób w punktach prowadzonych przez gminę wynosi od 4 do 7%.

Powiązane tematy

Komentarze (22)

Zobacz więcej