"Literackie Myślenice czyli od Reja do Bieli". Nowa wystawa w Bibliotece Pedagogicznej
- 5 kwietnia 2022
Literackie Myślenice czyli…, no właśnie jaki klucz przyjąć do tej wystawy, kogo wybrać, o kim trzeba wiedzieć, kto z pisarzy w życiu naszego miasteczka zostawił trwały ślad? Na te pytania starają się odpowiedzieć autorzy wystawy, którą do końca maja można oglądać w Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach
Literackie Myślenice czyli…, no właśnie jaki klucz przyjąć do tej wystawy, kogo wybrać, o kim trzeba wiedzieć, kto z pisarzy w życiu naszego miasteczka zostawił trwały ślad? Wybór niezwykle trudny. Nie sposób bowiem ująć w niedużej ekspozycji wszystkie talenty pisarskie związane z naszym miastem. Było i jest ich na szczęście bardzo dużo, dlatego prosimy nasz autorski wybór przyjąć z wyrozumiałością.
Już tytuł wystawy “Literackie Myślenice czyli od Reja do Bieli” zapowiada szeroki zakres czasowy i gatunkowy. Podstawowym jednak kryterium dla nas jako biblioteki, wszak nie tylko z nazwy Pedagogicznej, pozostał cel, by każdy zwiedzający naszą wystawę poznał osoby, które w piękny sposób wpisały się w dzieje naszego miasta, zawdzięczając to swoim literackim talentom. Są tu więc myśleniczanie z urodzenia, wyboru i...przejazdem.
Trochę historii...
Warto zatem wiedzieć, że Mikołaj Rej z Nagłowic - czołowy poeta polskiego renesansu, goszcząc we wrześniu 1567 roku na zaproszenie wójta Jordana w Myślenicach, właśnie tutaj ukończył III księgę „Żywota człowieka poczciwego”.
Drugą znamienitą postacią był Jan Izydor Sztaudynger – poeta i wybitny twórca fraszek, który dzieciństwo swoje (opisywane przez niego wręcz arkadyjsko) spędzał w Myślenicach u dziadków Kokowskich na Zarabiu. Ten czas i urok naszego miasteczka Sztaudynger pięknie uwiecznił w swoich wspomnieniach, które serdecznie polecamy.
W długiej historii naszego miasta postacią wybitną i zasłużoną był Rajmund Bergel- poeta, krytyk literacki, dramaturg, legionista - kapitan piechoty Wojska Polskiego, nauczyciel myślenickiego gimnazjum. Obdarzony wielkim talentem poetyckim przerwał studia polonistyczne na UJ, by wstąpić do Legionów.
Z tego samego okresu pochodzi kolejny pisarz Jan Szczęsny Płatkowski - autor licznych utworów dramatycznych, satyryk i etnograf. Ożywił życie literackie naszego miasteczka, prowadząc teatr amatorski, do którego pisał sztuki wykorzystując lokalną gwarę.
W dziejach Myślenic ludność żydowska odegrała ważną rolę. Przed II Wojną stanowiła niemal 1/3 populacji naszego miasta i miała wpływ na jego życie społeczno-kulturalne. Byli wśród niej nie tylko kupcy, handlarze i sklepikarze, ale również inteligencja, która tworzyła klimat i kulturę Myślenic. Tu należy wspomnieć o Adamie Goldwasserze utalentowanym poecie, doktorancie paryskiej Sorbony, który nie miał szczęścia przeżyć Holokaustu.
Dzisiejsze czasy…
Trudno pisać o historii z dystansem, gdy obok nas trwa tak niesprawiedliwa wojna w Ukrainie. Ale właśnie literaci, a poeci szczególnie, ten czas czują i opisują w rytm słów noblisty Czesława Miłosza : “Nie bądź bezpieczny, Poeta pamięta…”
Emil Biela – najwybitniejsza postać w dziedzinie literatury w historii naszego miasta. Człowiek niezwykły, patriota ze szczególnym umiłowaniem Ziemi Myślenickiej, znawca sztuki (zwłaszcza ludowej), wychowawca wielu pokoleń myśleniczan, których uczył tradycji i jej poszanowania.
Miłosz Biela syn p. Emila – ksiądz poeta, postać niepowtarzalna. Talentem literackim obdarzona jest większa część rodziny dr Emila Bieli – nagradzane wiersze tworzy także Jan Biela brat Emila.
Marek Oramus – fantastyczny pisarz! Znany w Polsce i na świecie. Świat literackiej fantastyki bez Oramusa byłby znacznie uboższy.
Katarzyna Żak – polonistka z kryminalnym zacięciem i… poczuciem humoru. Maria Miłek nasza długoletnia koleżanka z pracy, poetka parająca sie także krytyką literacką. Autorka książki o twórczości jej Mistrza - dra Emila Bieli. Polecamy!
Poetycka Grupa “Tillia” – poeci i poetki amatorskiej, lecz niezwykle prężnie działającej i obfitującej w talenty kompanii. Pierwszy skład grupy tworzyli: Piotr Oprzędek, Piotr Ślusarczyk, Maciej Skowronek, Inga Malina, Antonina Sebesta, Jadwiga Malina, Marta Żarska.
Proponujemy również literackie niespodzianki. Prezentujemy tu poezje myśleniczan, których możecie znać z bogatej działalności niekoniecznie na polu literatury. Dlatego ich poetyckie tomiki, które ofiarowali naszej bibliotece, często zaskakują czytelników.
Szczególnie polecamy literackie teksty – Jerzego Fedirki- kuratora wielu wystaw oraz animatora kultury w naszym mieście, Piotra Jarosa – wybitnego artysty plastyka, Teresy Święch- niezwykle aktywnej i zasłużonej mieszkanki Myślenic, która tak pięknie opowiada historię naszego miasta na łamach “Sedna”.
Kinga Hechsman
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Komentarze