Krzyszkowice

Droga "na Psiary" w Krzyszkowicach stała się droga gminną. Prowadzi do mającego tu powstać tunelu pod Zakopianką

Droga "na Psiary" w Krzyszkowicach stała się droga gminną. Prowadzi do mającego tu powstać tunelu pod Zakopianką

Droga "na Psiary" w Krzyszkowicach stała się droga gminną. Połączy dzielnicę z mającym tu powstać tunelem pod Zakopianką

 

Decyzją radnych droga „na Psiary” w Krzyszkowicach została zaliczona do kategorii dróg publicznych - gminnych. Będzie łącznikiem tej dzielnicy z mającym powstać pod Zakopianką tunelem.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały; „Droga zlokalizowana na działkach 1415/2, 612, 1736/3 w miejscowości Krzyszkowice (dzielnica Psiary) pełni istotną rolę komunikacyjną w sieci drogowej na trenie gminy Myślenice i prowadzi ruch od drogi krajowej nr 7 w kierunku Krzyszkowic”.

Na brak lokalnego skomunikowania planowanego tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach - podczas ubiegłorocznego spotkania informacyjnego  zwracali uwagę m.in. mieszkańcy dzielnicy Psiary, Bugaj oraz „Wójciakówka".

„Ważne, aby równolegle do działań GDDKiA, gmina wykonała projekt techniczny skomunikowania osiedli z węzłem Krzyszkowice. (…) Skomunikowanie tych osiedli to zadanie gminy, bo drogi mają charakter gminny” – na miejscu sprawę komentował starosta Józef Tomal (FZM).

O bezkolizyjnym skrzyżowaniu w Krzyszkowicach mówi się od lat. Od protestu mieszkańców i blokady Zakopianki minęły ponad 2 lata. W listopadzie 2021 r. mieszkańcy mogli się wypowiedzieć na temat planowanej budowy tunelu podczas spotkania informacyjnego. Tego dnia przedstawiciele GDDKiA informowali o przełożeniu terminu oddania tunelu. Początkowo zakładano, że będzie to 2024 rok, ale za nowy termin zakończenia inwestycji podano kwiecień 2025 roku.

W lipcu 2020 r. podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej, 1 września 2021 r. złożony został wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Planowane uzyskanie zgody na realizację (ZRID) przedstawiciele GDDKiA przewidują na rok 2022, natomiast realizację robót na lata 2023-2025.

"Skrzyżowanie w Krzyszkowicach zostanie przebudowane na węzeł dwupoziomowy. W styczniu 2022 r. uzyskaliśmy DŚU dla tego zadania. Aktualnie trwają prace nad projektem budowlanym" - informuje krakowski oddział GDDKiA.

Czy lokalnym politykom uda się doprowadzić do budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach?

 • TAK TAK 28%
 • NIE NIE 72%
 • Głosów: 1313

Zadanie jest realizowane na podstawie trójstronnego porozumienia zawartego 5 października 2020 r. pomiędzy GDDKiA, gminą Myślenice oraz zarządem powiatu myślenickiego. Zgodnie z tym porozumieniem GDDKiA zleciła opracowanie dokumentacji i zapewniła udział przedstawicielom gminy i powiatu w projektowaniu oraz wyborze najkorzystniejszego wariantu przebudowy skrzyżowania.

W ramach zobowiązań finansowych powiat zapewnia 2 mln zł, a gmina 0,5 mln zł na realizację robót budowlanych. Pozostałe 31 mln zł pokryje GDDKiA.

ZA podjęciem uchwały w sprawie zaliczenia drogi do kategorii dróg gminnych publicznych i ustalenie jej przebiegu głosowało 19 radnych: Bisztyga Czesław, Błachut Józef, Cachel Jerzy, Dyląg Halina, Fita Mirosław, Gablankowski Wojciech, Grzybek Andrzej, Jaśkowiec Małgorzata, Kutrzeba Izabela, Lejda-Kuklewicz Eleonora, Motyka Piotr, Ostrowski Kamil, Podmokły Bogusław, Podmokły Jan, Stankiewicz Bogusław, Szczotkowski Wacław, Topa Stanisław, Wierzba Czesław, Wójtowicz Tomasz; PRZECIW (1): Ambroży Grażyna; a od głosu WSTRZYMAŁ SIĘ (1) Malinowski Wojciech.

Powiązane tematy

Komentarze (2)

 • Jacek Karwatowski 9 maj

  buahahaha tunelu co? bedziecie miec tunel jak kolej, old traford na dalinie, podziemne parkingi i te wszystkie obiecane cuda na kiju ??

  21 3 Odpowiedz
 • 9 maj

  A ja proponowałbym zamiast gdybań o kolei , tunelu zacząć zmieniać wąskie dróżki o szerokości 2.5 metra jednokierunowe w dwukierunkowe bo to ewenement w skali kuli ziemskiej mieć takie dróżki nadające się do ruchu pieszego a nie samochodowego.

  13 4 Odpowiedz

Zobacz więcej