Kultura

Jubileusz 680-lecia lokacji Myślenic. Przemówienia na Rynku, gala i koncert Mateusza Ziółko

Jubileusz 680-lecia lokacji Myślenic. Przemówienia na Rynku, gala i koncert Mateusza Ziółko
Fot. Bartek ZIółkowski

Punktem kulminacyjnym obchodów 680-lecia lokacji Myślenic było widowisko koncertowe “Vivat Myślenice!”. Po przemówieniach polityków, zebrani na Rynku mieszkańcy mogli obejrzeć występy artystyczne, które zwieńczył występ Mateusza Ziółko 

 

artykuł aktualizowany

 

Punktem kulminacyjnym zapowiadanych w maju obchodów 680-lecia lokacji Myślenic, było widowisko koncertowe “Vivat Myślenice”, które odbyło się na płycie Rynku, w niedzielę 12 czerwca. Wydarzenie poprzedziła msza w intencji myśleniczan, a kilkanaście minut po godz. 19 otworzyła go para prowadzących; Ida Nowakowska i Konrad Sołtys.

Po przywitaniu gości, na scenie pojawił się burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS). W swoim przemówieniu odwołał się do historii miasta i osób, które miały wpływ na jej kształtowanie oraz rozwój miejscowości. "Dzisiaj wiedząc to skąd nasze miasto wyrasta i znając jego piękne, choć czasem tragiczne dzieje, mamy w rękach klucz do naszej przyszłości. Możemy z niego korzystać wszyscy, choć należy to robić z rozwagą" - mówił.

Podkreślał, że dąży do tego, aby "uczynić z naszej małej Ojczyzny jak najlepsze miejsce do życia", co według niego ma się przejawiać w 6 kluczowych obszarach: dbałości o ludzi, o poziom życia, środowisko i ekonomię, poprawę mobilności i zarządzania, a tradycja z historią mają być "spoiwem łączącym naszą społeczność".

Jarosław Szlachetka, burmistrz MiG Myślenice (PiS): Cieszę się, że razem możemy świętować te urodziny 680-lecia lokacji Myślenic. Przyszłość to drzwi, a przeszłość jest kluczem. W słowach francuskiego pisarza Wiktora Hugo kryje się wielka mądrość. Nasze miasto ma już 680 lat, choć korzenie samej myślenickiej osady sięgają jeszcze głębiej, przynajmniej do XIII w. Przez te minione stulecia królewskie miasto Myślenice przeżywało okresy rozbudowy i upadku, radości i smutku.

Historia to nie tylko budynki i ulice, ale i nasi przodkowie, którzy współdecydowali o losie tego miasta. Nie potrafimy sobie wyobrazić Myślenic bez senatora Andrzeja Średniawskiego, ppłk Jana Dunin Brzezińskiego, księcia Kazimierza Lubomirskiego, czy zastępów zwykłych legionistów, którzy walczyli o to, aby Myślenice stały się częścią odradzającego się państwa polskiego. Jestem pewien, że nie bez znaczenia dla naszej historii jest także obecność wśród nas Eleusy Beskidzkiej, Matki Bożej Myślenickiej Pani.

Dzisiaj wiedząc to, skąd nasze miasto wyrasta i znając jego piękne, choć czasem tragiczne dzieje, mamy w rękach klucz do naszej przyszłości. Możemy z niego korzystać wszyscy, choć należy to robić z rozwagą. Nie wystarczy bowiem przejść przez próg drzwi i bezwolnie dać się porwać przyszłości. Należy tą przyszłość kreować i kształtować wedle naszych oczekiwań.

Jako burmistrz i spadkobierca poprzednich gospodarzy miasta, wraz moim zespołem dążę do tego, aby uczynić z naszej małej ojczyzny jak najlepsze miejsce do życia, zarówno dziś i jutro. Pragnę ,aby miasto i gmina Myślenice, jako wspólnota samorządowa rozwijały się w sposób zrównoważony i odpowiedzialny, zapewniając mieszkańcom bezpieczeństwo i wysoką jakość życia.

Te dążenia chcemy realizować w 6 kluczowych obszarach. Chcemy dbać o ludzi, o poziom ich życia, o środowisko i ekonomię. Pragniemy również poprawić mobilność oraz zarządzenie. Nasze działania prospołeczne, to przede wszystkim dbanie o ludzi, bo Myślenice są domem nas wszystkich i dlatego zależy mi ,aby żyło się w nim jak najlepiej. W tym celu inwestujemy w edukację, usługi społeczne, kulturę, ale także w sport i rekreację umożliwiając samorealizację mieszkańców i dbając o ich potrzeby.

W staraniach samorządu z zakresu ekonomii dążymy do tego, aby Myślenice były atrakcyjnym miejscem dla inwestorów i pracodawców, dla dużego biznesu, ale i mniejszych, rodzinnych firm. Naszym celem jest to, aby w naszym mieście nie tylko dobrze się mieszkało, ale żeby można było tu realizować swoje kariery zawodowe bez konieczności wyjeżdżania do dużych miast.

W najbliższych latach poprzez rozmaite inwestycje drogowe i transportowe oraz poprzez rozbudowę ścieżek rowerowych będziemy poprawiać mobilność i bezpieczeństwo w naszym mieście. Nie boimy się marzyć i realizować te marzenia, czego najlepszym przykładem jest sprawa budowy linii kolejowej z Myślenic do Krakowa, której projektowanie rozpocznie się już wkrótce.

Podnosimy również jakość zarządzania tak, aby urząd był przyjaznym miejscem dla ludzi, a jego główną misją było nie tylko skuteczne administrowanie miastem, ale i służenie pomocą jego mieszkańcom.

I w końcu środowisko, nasze oczko w głowie. Myślenice to malownicze położone miasto w Dolinie Rzeki Raby, otoczone górami Beskidu Myślenickiego, która jest naszą perłą, którą znamy i doceniamy. Która powinna też błyszczeć na zewnątrz naszej gminy, aby przyciągać do Myślenic turystów i nowych mieszkańców. To na nas spoczywa obowiązek ochrony tego naturalnego bogactwa, aby jak najwięcej osób mogło poznać piękno naszego regionu. Niech wszyscy wiedzą, że w Myślenicach zaczynają się góry.

Te sześć obszarów naszej działalności są głównymi, choć nie jedynymi filarami na których chcemy oprzeć przyszłość Myślenic. Dużą wagę przykładam także do tradycji i historii, bo to one są spoiwem łączącym naszą społeczność. W przeszłości biografiach zasłużonych osób dla Myślenic możemy szukać wzorców do naśladowania, a czasem uczyć się na ich błędach. W tym miejscu chciałbym wyrazić wdzięczność wszystkim tym, którzy w trakcie tych prawie siedmiu wieków swoją pracę zawodową i społeczną przekładali na nasze dobro wspólne. Dziękuje bardzo.

Rozwój Myślenic Myślenic zależy od was, to bowiem my mieszkańcy tej pięknej ziemi razem decydujemy o tym, jak używać klucza do przyszłości naszych kochanych Myślenic. Niech żyją Myślenice! Vivat Myślenice!

Następnie odebrał list oraz flagę Rzeczpospolitej przesłane przez prezydenta, a poseł Władysław Kurowski (PiS) przeczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. "My dziś żyjący mamy obowiązek, żeby zadbać o nasze Myślenice. Mamy szczególny zaszczyt, aby wpisać się w historię miasta. Zadbajmy o Myślenice o ten piękny skrawek naszej Polski, to nasz skrawek od urodzenia, zamieszkania, to nasza mała ojczyzna, to jest nasz dom" - mówił poseł Kurowski.

Głos zabrał też wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który podkreślał m.in. pomoc udzieloną przez myśleniczan uchodźcom z Ukrainy podając te działania jako "wzór dla innych samorządów". Na koniec złożył list gratulacyjny na ręce przedstawicieli władz gminy.

"Vivat Myślenice!"

Po serii przemówień ok. godz. 20 rozpoczęła się część artystyczna pt. "Vivat Myślenice!". To widowisko historyczno-muzyczno-taneczne autorstwa Andrzeja Starowicza w którym wzięli udział wykonawcy związani na co dzień z gminą Myślenice.

Na scenie zaprezentował się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, zespół instrumentalny (smyczkowy), zespół jazzowy, Szkoła Muzyczna I st. w Myślenicach, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta, amatorskie grupy teatralne oraz zawodowi wokaliści, instrumentaliści i tancerze.

Narracja prowadziła od czasów średniowiecza, aż do współczesności pokazując najważniejsze lokalne wydarzenia, ale także to jak zmieniała się Polska i świat. 

Wydarzenie ok. godz. 22 zwieńczył koncert gwiazdy wieczoru, którym był Mateusz Ziółko.

Więcej zdjęć facebook: Bartek Ziółkowski FOTO 

Powiązane tematy

Komentarze (31)

 • Marta 13 cze 2022

  Takie rzeczy to sie powinno robic w sobote a nie wieczorem w niedziele jak ludzie rano ida do roboty tyle trwaly te przemowienia ze nawet nie zdazylam obejrzec koncertu a teraz to widac ze impreza dla urzednikow a nie dla ludzi i to mialo zastapic dni myslenic?

  89 13 Odpowiedz
 • mirek@ 13 cze 2022

  Kosciol, przemowy, prezenty, wzajemne chwalenie sie, akademia jak w szkole i na końcu recital... Sztywniutko. Ile kosztowalo to wydarzenie (bo rozumiem ze oplacone bylo z pieniedzy publicznych) i promocja polityczna okreslonego srodowiska?

  78 14 Odpowiedz
 • 13 cze 2022

  Pojedli, popili A większość sie na koncert nie doczekala...
  Ehhhh

  60 9 Odpowiedz
 • 13 cze 2022

  Widać Szlachetka ma obawy o fotel burmistrza bo bardzo wcześnie zaczyna kampanie wyborczą. Nic mu to nie pomoże

  49 8 Odpowiedz
 • 13 cze 2022

  Ta kolej do Krakowa jest już pewna.
  Wybory idą więc i kolei jeszcze będziemy słyszeć….. co tydzień.
  Po wyborach dowiemy się, że jest bojkot i nie ma którędy jej poprowadzić. Zrobią 6 korytarzy i korytarz mieszkańców. I tak do następnej kadencji.
  Lubie PiS, bo oni tak uwodzą, jak Kalibabka..

  Burmistrz będzie dbał o rozmaite środowiska, rozmaicie dbał o zdrowie mieszkańców, przyciągał rozmaite zakłady, taka rozmaita mowa trawa.

  50 16 Odpowiedz

Zobacz więcej