Myślenice

Myślenice. Spada zainteresowanie budżetem obywatelskim. Te projekty wybrano do realizacji w 2023 roku

Myślenice. Spada zainteresowanie budżetem obywatelskim. Te projekty wybrano do realizacji w 2023 roku

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zagłosowało 6482 mieszkańców. To o 1482 mniej niż w poprzednim roku, kiedy oddano 7967 głosów. Do realizacji w 2023 r. zostanie skierowanych 17 spośród 34 zgłoszonych projektów

 

Głosowanie w Myślenickim Budżecie Obywatelskim trwało od 15 do 23 września. Mieszkańcy mieli do wyboru 4 projekty ogólnomiejskie i 30 sołeckich lub okręgowych. Głosować można było elektronicznie (2607 osób), jak również na papierowych kartach (3875 kart - 508 głosów nieważnych).

Łącznie w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zagłosowało 6 482 mieszkańców spośród 39 318 uprawnionych do głosowania, co daje frekwencję na poziomie 16,49%. To o 1482 osoby mniej niż w poprzednim roku, kiedy oddano 7 967 głosów i o 1946 głosów mniej, niż w trzeciej edycji.

Te projekty trafią do realizacji w 2023 roku

W piątej edycji Budżetu Obywatelskiego w wielu miejscowościach wiejskich oraz w okręgu nr 1 w Myślenicach zgłoszono tylko po jednym projekcie. Zgodnie z regulaminem, by ten projekt mógł zostać realizowany, musiał zyskać 15% poparcia mieszkańców uprawnionych do głosowania.

W ramach zadania ogólnomiejskiego 1 wygrał projekt „Bezpieczny STRAŻAK = poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Myślenic” (3040 głosów) na którego realizację z budżetu gminy przeznaczonych zostanie 200 tys. zł. Za te pieniądza zostanie zakupiony zestaw sprzętu specjalistycznego dla jednostek OSP Myślenice Górne Przedmieście oraz OSP GPR Myślenice.

Drugim projektem realizowanym na terenie Myślenic będzie „Bezpieczeństwo i sport - wspólny projekt OSP i Orła” (624 głosy) o wartości 172 150 zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu ratowniczego dla druhów ochotników OSP Myślenice - Dolne Przedmieście oraz sprzętu do konserwacji obiektów i terenów zielonych Orła Myślenice.

W Bęczarce wygrał projekt na zakup ogólnodostępnego defibrylatora AED przy OSP oraz realizacja szkoleń z obsługi oraz doposażenie strażaków ochotników w niezbędny sprzęt (183 głosy) o wartości 22 061,12 zł.

W Bysinie realizowany będzie projekt pn. „Modernizacja ogrzewania i instalacji na piętrze strażnicy OSP w Bysina” (64 głosy) o wartości 27 980,00 zł. 

W Bulinie (43 głosy) za 12 655 zł zakupione zostaną urządzenia do waty cukrowej, popcornu oraz kuchenka mikrofalową, mały pawilon namiotowy, stół do piłkarzyków i agregat prądotwórczy wraz z lampą doświetlająca teren przy strażnicy OSP.

W Drogini za kwotę 25 600 zł (158 głosów) wymienione zostanie ogrodzenie na stadionie LKS Sęp Droginia od strony drogi głównej.

Z jakiego sposobu ogrzewania swojego domu/mieszkania będziesz korzystać podczas nadchodzącej zimy?

 • ogrzewanie elektryczne
 • ogrzewanie gazowe
 • system wykorzystujący gaz płynny
 • instalacja na olej opałowy
 • system wykorzystujący węgiel
 • system wykorzystujący ekogroszek
 • ogrzewanie wykorzystujące drewno
 • inne
 • Zobacz wyniki
 • ogrzewanie elektryczne ogrzewanie elektryczne 7%
 • ogrzewanie gazowe ogrzewanie gazowe 46%
 • system wykorzystujący gaz płynny system wykorzystujący gaz płynny 2%
 • instalacja na olej opałowy instalacja na olej opałowy 2%
 • system wykorzystujący węgiel system wykorzystujący węgiel 13%
 • system wykorzystujący ekogroszek system wykorzystujący ekogroszek 7%
 • ogrzewanie wykorzystujące drewno ogrzewanie wykorzystujące drewno 10%
 • inne inne 12%
 • Głosów: 1146

W Głogoczowie za 50 tys. zł zostanie wykonana nawierzchnia z klińca porfirowego na drodze 941 (137 głosów).

W Jasienicy za 33 800 zł zostanie wymieniona podłoga w Przedszkolu Samorządowym (222 głosów), w Jaworniku również za 50 tys. zł do Szkoły Podstawowej trafi sprzęt informatyczny (502 głosy), a w Krzyszkowicach kwotę 50 tys. zł mieszkańcy zdecydowali przeznaczyć na zakup sprzętu do działań ratowniczo-gaśniczych dla OSP (313 głosów).

W Łękach wygrał montaż monitoringu oraz zagospodarowanie terenu przy budynku świetlicy o wartości 23 595 zł (40 głosów).

W Osieczanach za 39 460 zł rozbudowana zostanie strefa aktywnego wypoczynku (313 głosów), która wzbogaci się o nowe urządzenia do placu zabaw.

W Polance wygrał (137 głosów) montaż  ławek na terenie przyległym do boiska sportowego LKS Staw Polanka, co kosztować będzie 23 700 zł.

Z kolei w Porębie  jednostka OSP otrzyma kamerę termowizyjną i lampę stojącą led, a także przeprowadzone zostaną prace remontowe i modernizacyjne w budynku Szkoły Podstawowej. Całość projektu to 23 420 zł i poparły go 233 osoby.

W Trzemeśni „liczy się dobro dzieci”, a projekt o wartości 47 000 zł poparło 168 osób. Obejmuje wyposażenie szatni szkolnej w indywidualne szafki dla uczniów: zakup około 180 sztuk szafek do szatni.

W Zasani 372 mieszkańców poparło zakup pomieszczenia-kontenera biurowego na codzienne potrzeby sołectwa i KGW w Zasani "Razem dla Zasani" oraz wszystkich mieszkańców na działkę w Parku Społecznym – grillowisko za 24 935 zł.

Z kolei w Zawadzie wygrało wyposażenie lokalu Koła Gospodyń Wiejskich Michalinki, które poparło 164 mieszkańców i kosztować będzie 26 453 zł .

Na realizację wybranych zadań w 2023 r. gmina przeznaczy blisko milion złotych.

Powiązane tematy

Komentarze (14)

 • 10 paź 2022

  A co się dziwić ze spada wystarczy przywołać obraz Górnego nie dość że kilka lat potrwało zanim zadanie zostało wykonane to jeszcze powstało takie coś.... . Inna sprawa że propozycje są coraz gorsze.... wyposażenie osp, ogrodzenia etc ... takie rzeczy powinny być robione ot tak. W czym to pomoże mieszkańcom w BO powinny być zadania które ulatwia lub umila życie mieszkańcom.

  57 3 Odpowiedz
 • mirek@ 10 paź 2022

  Od dawna to pisze ze budzet obywatelski nie spelnia swojej roli. Wyposazenie strazy, szkol, budowa drog? To codziennie zadanie gminy.

  Nie mowie juz o takim hakowaniu systemu i laczeniu sil klubu sportowego i osp na sprzet i co roku osoby zwiazane z tymi jednostkami zgarniaja kase... To co się dziwic ze coraz mniej osób glosuje

  45 4 Odpowiedz
 • 10 paź 2022

  Większość z tych projektów to są zadania własne gminy. Głogoczów, Jasienica, Jawornik, Trzemeśnia. Dlaczego te projekty zostały w ogóle przyjęte pod głosowanie do budżetu obywatelskiego?

  34 Odpowiedz
 • 11 paź 2022

  Pani Lilko1 może zacznie Pani być precyzyjna i opowie jakie zgłaszała zadanie przez ostatnie 2 lub 3 lata.
  Otóż gwoli wyjaśnienia, Pani Lilka1 wymyśliła sobie jako zadanie budżetowe remont fontanny którą ma pod oknem swojego bloku na ulicy matejki/piłsudskiego.
  Nie każdy się orientuje ale ów teren na którym stoi fontanna nie jest terenem gminnym tylko prywatnym terenem Rejenta, który jest właścielem biura notarialnego w budynku obok i spółdzielni Zorza, która jest właścielem lokalu wynajmownego na szkołę.
  Aparatura do napełniania i sterowania fontanny znajduje się w piwnicach rzeczonego prywatnego budynku.
  Remont, czy też brak remontu takiej infrastruktury tryskającej wodą ku uciesze sąsiadki, powinien więc leżeć po stronie WŁAŚCIELI terenu na którym stoi.
  To nie jest zadanie gminy żeby finansować prywatne przedsięwzięcia, czyż nie?
  Pani Lilka1 mimo wydrukowania ulotek i namawiania sąsiadów, a jest ich w okolicznych blokach sporo zebrała jedynie ok 250 głosów (prosze mnie poprawić jeżeli się mylę), co nie jest zawrotną liczbą, a świadczy tylko o tym, że nawet mieszkańcy tego osiedla nie poparli tego pomysłu w 100%.

  Jestem rodzicem dzieci które korzystają z terenów Orła Myslenice, sam tam chętnie przychodzę z nimi w weekend pobiegać i pokopać piłkę bo jest to jedyny otwarty "Orlik" w mieście i podpisuje się zawsze rękami i nogami pod projektami które tam składają.
  Orzeł skupia wokół siebie wielką społeczność której nie trzeba zmuszać przed treningami jak to Pani Lilko1 stwierdziłaś do podpisywania kartek na niewiadomo co, bo robią to z własnej inicjatywy bo wiedzą, że tam się dobrze dzieje. Wielu rodziców angażuje się oddolnie w każdą akcję m.in budżet obywatelski i życze Pani żeby się kiedyś znalazła w tak życzliwej i działającej we wspólnej sprawie społeczności - rozumiem jednak Pani ból tylnej części ciała że fontanna nie potrafi zgromadzić wokół siebie takiego kapitału ludzkiego.
  Z boiska sztucznego które powstało z Budżetu Obywatelskiego, a także z placu zabaw który ma powstać z ostatniej edycji, korzystają setki dzieci i młodzieży, przed południem przychodzą tam przedszkola i szkoły na zajęcia na świeżym powietrzu, trenują tam młodzi strażacy z osp którzy kiedyś będą ratować ludzkie życie, o samej działalności i treningach młodzieży z klubu nie będę już wspominał.
  Pisanie jak sama Pani wspomniała pism w tej sprawie do urzędu jest w mojej opini obrzydliwe i przykro mi, że stawia sobie Pani tryskające sikawki ponad sport i rekreacje dzieci i młodzieży.

  Najwłaściwszą droga moim zdaniem będzie zrobienie zrzutki osiedlowej, jeżeli te 250 osób dadzą po 100zł to będziecie mieli 25tys, myśle że właściele terenu (Rejent i Prezes spółdzielni) chętnie dorzucą pozostałą część żeby wyremontować Wam fontannę na ogródku, pewnie jeszcze wystarczy na jakieś kwiatki

  36 9 Odpowiedz
 • 10 paź 2022

  Pełna zgoda.
  Takie rzeczy powinny być robione na bierząco .

  Można by głosować czy w szkole ma być szatnia, a i OSP ma działać sprzętem jego członków .

  26 3 Odpowiedz

Zobacz więcej