Kryzys komunikacyjny

Starosta publikuje liczbę kursów. Nowy przewoźnik czeka na decyzję. Kiedy wyjedzie na trasę Myślenice - Kraków?

Starosta publikuje liczbę kursów. Nowy przewoźnik czeka na decyzję. Kiedy wyjedzie na trasę Myślenice - Kraków?
Fot. Piotr Jagniewski

Starosta publikuje liczbę kursów i cząstkowy rozkład jazdy oraz potwierdzenie, że uzgodnił z Urzędem Marszałkowskim wydanie zezwolenia na wykonywanie przewozu osób na linii Myślenice - Kraków.

Sam przewoźnik czeka na zakończenie ścieżki administracyjnej. Kiedy JKA BUS wyjedzie na trasę?

 

Mijają dwa tygodnie, odkąd żółte autobusy przestały kursować na linii Myślenice-Kraków. W trakcie kryzysu komunikacyjnego – jak sytuację określił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) - mieszkańcy Myślenic, którzy chcą dojechać do stolicy Małopolski, muszą korzystać z busów prywatnych przedsiębiorców, realizujących przewozy na tej trasie.

Jak zgłaszacie od początku października; przejazd busami nie jest łatwy. Przewoźnicy nie zawsze są w stanie zabrać wszystkich pasażerów, a pełne pojazdy nie zatrzymują się na każdym przystanku. Zwracacie też uwagę na zbyt małą liczbę kursów, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych.

Obecnie busy to jedyna możliwość dostania się do Krakowa dla osób nieposiadających własnych samochodów. Są jeszcze autokary obsługujące dłuższe trasy jak Zakopane - Kraków, jednak nie wszystkie wjeżdżają na myślenicki dworzec.

W piątek 30 września zastępca burmistrza Myślenic informował, że udało się znaleźć nowego przewoźnika. Jak pisaliśmy; nie oznacza to jednak, że autobusy i busy będą wozić pasażerów od początku miesiąca, a zebranie wszelkich pozwoleń i organizacji przewozów zajmie trochę czasu.

Tydzień temu Mateusz Suder (PiS) podkreślał, że przewoźnik otrzymał uzgodnienie przystanków ze strony gminy, od Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, MDA i ZDP w Myślenicach oraz GDDKiA w Krakowie. - Z każdą z tych instytucji byliśmy w stałym kontakcie, aby uzgodnienia wydano w trybie pilnym. Teraz po dostarczeniu wspomnianych uzgodnień zezwolenie musi wydać marszałek województwa małopolskiego i od tego zależy termin rozpoczęcia kursów – mówił zastępca burmistrza.

Kto odpowiada za obecny chaos w komunikacji zbiorowej na linii Myślenice-Kraków?

 • władze gminy
 • władze starostwa
 • władze województwa
 • Małopolska PKS
 • żaden z wymienionych
 • wszyscy wymienieni
 • nie wiem
 • Zobacz wyniki
 • władze gminy władze gminy 45%
 • władze starostwa władze starostwa 9%
 • władze województwa władze województwa 6%
 • Małopolska PKS Małopolska PKS 11%
 • żaden z wymienionych żaden z wymienionych 3%
 • wszyscy wymienieni wszyscy wymienieni 21%
 • nie wiem nie wiem 6%
 • Głosów: 1368

 

Kiedy wyjadą na trasę?

Odpowiedzi na pytanie o to, kiedy nowy przewoźnik zabierze do Krakowa pierwszych pasażerów, domagacie się pisząc na redakcja@miasto-info.pl.

Jak się okazuje w departamencie infrastruktury drogowej i transportu Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie "toczy się postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na wykonywanie krajowego drogowego przewozu osób na linii Myślenice-Kraków".

W środę 12 października starosta opublikował korespondencję z urzędem marszałkowskim oraz wstępną liczbę kursów i godziny odjazdów pierwszych busów z Myślenic oraz Krakowa w tygodniu, soboty i niedziele.

Ubiega się o niego firma JKA BUS z Jerzmanowic. To nowy przewoźnik, którego obecność na wspomnianej linii zapowiadał zastępca burmistrza. Właściciel firmy pytany przez nas w piątek 7 października o przygotowania do wyjazdu na linię, liczył na to, że pierwszych pasażerów przewiezie w minionym tygodniu. Tak się jednak nie stało. - Nie mam decyzji. O to kiedy zostanie wydana, proszę pytać urząd marszałkowski - w czwartek 13 października powiedział nam Artur Kordaszewski z firmy JKA Bus z Jerzmanowic.

- Z tego co mi wiadomo, przewoźnik złożył komplet dokumentów, a urząd marszałkowski przesłał pisma do jednostek samorządu terytorialnego, przez które będzie przebiegać linia, aby uzgodnić jej szczegóły - miejsca przystanków. Czekamy na ich zwroty – mówi Magdalena Opyd, rzecznik prasowy marszałka województwa małopolskiego.

Wybierając się w trasę na odcinku Myślenice - Kraków najchętniej wsiadam w:

 • autobus autobus 65%
 • bus bus 8%
 • prywatny samochód prywatny samochód 27%
 • Głosów: 4033

 

Starosta publikuje fragmenty rozkładu

„Mamy nadzieję, że pierwsze transporty ruszą już niebawem. Dokładny rozkład jazdy podamy do informacji publicznej po zakończeniu sprawy” – czytamy w komunikacie starosty Józefa Tomala (FZM). Jak dowiadujemy się z dalszej jego części:

Przesłany i proponowany rozkład jazdy na trasie Myślenice - Kraków - Myślenice przewiduje realizację 27 kursów na trasie Myślenice – Kraków (od poniedziałku do piątku) oraz tę samą liczbę kursów na trasie Kraków – Myślenice.

Pierwszy kurs rozpoczynać się będzie na przystanku Myślenice Dekada o godz. 4:35, a ostatni o godz. 21:20 z tego samego przystanku. Z kolei pierwszy wyjazd z przystanku Kraków MDA przewidziano na godz. 4:30, a ostatni z tego samego przystanku na godz. 22:05.

W soboty realizowanych ma być 13 kursów na trasie Myślenice - Kraków oraz taka sama liczba na trasie Kraków – Myślenice. Pierwszy rozpocznie się na przystanku Myślenice Dekada o godz. 5:20, a ostatni z tego samego miejsca o godz. 20:50. Pierwszy odjazd z przystanku Kraków MDA o godz. 6:40, ostatni o godz. 22:05 (ten sam przystanek).

Na niedziele zaplanowano 9 kursów na trasie Myślenice – Kraków i taką samą liczbę kursów na trasie Kraków – Myślenice. Pierwszy kurs z przystanku Myślenice Dekada o godz. 5:20, a ostatni o godz. 21:20 z tego samego przystanku. Pierwszy kurs z przystanku Kraków MDA o godz. 6:20, ostatni kurs o godz. 22:20 z tego samego przystanku.

Powiązane tematy

Komentarze (26)

 • 13 paź 2022

  PANIE STAROSTO my cały czas czekamy na to obiecane 2 lata temu MPK.

  52 11 Odpowiedz
 • 13 paź 2022

  MPK, to rewelacja, w każdym aspekcie. Kursuje po powiecie wielickim, czemu nie po myślenickim .
  Nawet gdyby pomoc rozłożyła się i na gminę i na powiat.

  44 7 Odpowiedz
 • 13 paź 2022

  A gdyby przedwcześnie opublikował rozkład, a byłyby zmiany, to co wtedy? Zrobiłby się bałagan. Zresztą - po co publikować rozkład, jeśli nie ma kursów? Na razie podano ogólne założenia i ja bym również na tym poprzestał.

  35 9 Odpowiedz
 • 14 paź 2022

  A ten mityczny pociąg też nie ma być tylko do Swoszowic? To już z Borku lepsze połączenie :)

  28 3 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 13 paź 2022

  A co on sobie jaja z ludzi robi? Nie można od razu całego rozkładu opublikować skoro busiarz go do nich wysłał?

  31 10 Odpowiedz

Zobacz więcej