Krzyszkowice

Krzyszkowice. Są pieniądze na odbudowę mostu na Głogoczówce. W 2021 r. uszkodziła go „powódź błyskawiczna”

Krzyszkowice. Są pieniądze na odbudowę mostu na Głogoczówce. W 2021 r. uszkodziła go „powódź błyskawiczna”
Fot. Piotr Jagniewski

Od 14 miesięcy mieszkańcy osiedli Na Brzeg, Nad Gaikiem i Pustać w Krzyszkowicach, aby dojechać do swoich domów korzystają z mostu tymczasowego postawionego przez wojsko. Niebawem mają rozpocząć się prace nad budową nowej przeprawy przez Głogoczówkę

 

Po przejściu przez gminę Myślenice w lipcu 2021 r. powodzi błyskawicznej, szkody wyrządzone przez wodę w mieniu, gmina oszacowała na 12 mln zł, natomiast starosta mówił o stratach w mieniu powiatu w kwocie kolejnych 7 mln zł.

Jednym ze skutków kilkugodzinnej nawałnicy jest uszkodzony most w Krzyszkowicach, znajdujący się na drodze gminnej prowadzącej do trzech osiedli: Na Brzeg, Nad Gaikiem i Pustać.

Miesiąc po powodzi obok uszkodzonego mostu, tymczasową przeprawę zbudowało wojsko, a dokładnie żołnierze z 3. Niżańskiego Batalionu Inżynieryjnego. Obiekt miał być tymczasowy i zostać przekazany gminie Myślenice z agencji rezerw strategicznych. 

Czternaście miesięcy później, bo w październiku 2022 r. wojewoda małopolski Łukasz Kmita (PiS) poinformował o rządowych środkach dla małopolskich samorządów na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Do gmin z Małopolski trafi 17,4 mln zł

- W 2021 roku opady zniszczyły most w Krzyszkowicach w gminie Myślenice, utrudniając mieszkańcom codzienne życie. Na jego odbudowę gmina otrzyma ponad 1,8 mln zł, co stanowi 80% wartości zadania – mówi Łukasz Kmita.

Według informacji podanych przez gminę Myślenice; wystąpiono już o zgody na realizację inwestycji drogowej, a "niebawem rozpocznie opracowanie dokumentacji i procedury przetargowej". Ta ma wyłonić wykonawcę budowy nowego mostu na rzece Głogoczówce w Krzyszkowicach. Całkowity koszt inwestycji według opracowanego kosztorysu wyniesie w granicach 2,2-2,4 mln zł.

Powiązane tematy

Komentarze (8)

 • Brak zdjęcia
  28 paź 2022

  wybory sie zbliżają nie dajcie sie nadziać na kiełbasę wyborczą dajcie kopa burmistrza i wójta pokażcie środkowy palec robią was w jajo i robią sztuczne problemy !!!!!

  28 6 Odpowiedz
 • mirek@ 28 paź 2022

  co z tym starym mostem jest nie tak? jest gdzies jakis wynik inspekcji?

  23 Odpowiedz
 • 28 paź 2022

  Trochę długo im to zajęło.

  23 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 paź 2022

  ochłapy wyborcze a zachowują sie włodarze gorzej od szmaty od podłogi

  18 3 Odpowiedz
 • 28 paź 2022

  Zobaczycie most tak jak tunel ...

  17 4 Odpowiedz

Zobacz więcej