Muzyka

Muzycy z HellHaven grają „Dorosłe Dzieci” zespołu Turbo z Grzegorzem Kupczykiem

Muzycy z HellHaven grają „Dorosłe Dzieci” zespołu Turbo z Grzegorzem Kupczykiem

Stawiający pierwsze kroki w Myślenicach HellHaven odświeża 40 letni klasyk. Tak brzmią „Dorosłe Dzieci” zespołu Turbo z wokalem wieloletniego frontmana tej grupy Grzegorza Kupczyka i gitarą Jerzego Styczyńskiego związanego z Dżemem

Tym razem HellHaven postawił nie na autorską kompozycję, lecz własną reinterpretację polskiego klasyka rockowego z repertuaru grupy Turbo „Dorosłe Dzieci”. Grupie udało się przearanżować utwór na nowoczesny, melodyjny i przestrzenny znany z HellHaven styl, zachowując jednak to co najpiękniejsze w oryginale.

Co może zaskoczyć, to goście, którzy pojawili się w nagraniu. To nie kto inny, jak sam Grzegorz Kupczyk (wieloletni frontman zespołu Turbo, obecnie lider CETI) którego głos znamy m.in właśnie z oryginalnego nagrania z roku 1983, oraz pierwsza gitara kultowego zespołu Dżem - Jerzy Styczyński. HellHaven wsparli również przedstawiciele młodej sceny - Adam Nawara na wokalu, Michał Górka na wiolonczeli oraz Bartosz Paludkiewicz na gitarze.

Jakub Węgrzyn i Sebastian Najder z zespołu HellHaven: Taka mieszanka wspaniałości pozwoliła nam nie tylko na reinterpretację tego cudownego polskiego klasyka rockowego wg naszego stylu, ale udało się zachować całą magię ducha oryginału. Głos Grzegorza jest niebywały i stanowi pewną przeciwwagę do naszego świeżego podejścia do muzyki sprzed 40 lat.

Dzięki temu nie jest to nachalny nowoczesny cover, próbujący wywrócić klasyk do góry nogami, tylko próba odpowiedzi na pytanie, "co by było, gdyby ten utwór miał powstać dzisiaj?". Piękna bluesrockowa solówka Jerzego Styczyńskiego stanowi wisienkę na torcie i mamy nadzieję, że wynosi ten utwór wysoko ponad inne reinterpretacje.

To był dla nas ogromny zaszczyt móc współpracować z mistrzami polskiej sceny rockowej i jest to swego rodzaju nasze podziękowanie za to, że mogli być dla nas inspiracją i motywacją przez te wszystkie lata.

 

Zespół HellHaven powstał w roku 2008. Obecnie tworzą go Sebastian Najder (wokal, syntezatory), Jakub Węgrzyn (gitara, syntezatory), Hubert Kalinowski (gitara, syntezatory), Paweł Czartoryski (perkusja, sample), Marcin Jaśkowiec (bas), Adrianna Zborowska (wokal, lira korbowa - gościnnie).

Wykonuje szeroko pojęty metal progresywny oraz art rock z elementami muzyki etnicznej, technicznego metalu, heavy metalu oraz nutą elektroniki. Grupa zadebiutowała w 2010 roku dobrze przyjętą płytą "Art for Art's Sake" będącą pierwszą próbą odnalezienia się w gatunku łączącym heavy metal i rock progresywny. Muzyka z płyty zdobyła popularność dzięki wsparciu wielu redaktorów muzycznych, czego wynikiem była częsta obecność w audycjach autorskich w wielu polskich rozgłośniach radiowych.

W roku 2012, dzięki współpracy z niemiecką wytwórnią Legacy-Records zespół wydał pierwszy kompletny krążek koncepcyjny "Beyond The Frontier", który w całej Europie, USA i Japonii rozszedł się w sumarycznym nakładzie 5000 sztuk. Po 5 latach grupa wydała w 2017 roku płytę "Anyhere Out Of The World".

Album "Mitologia Bliskości Serc" z 2021 r. została okrzyknięta przez czasopismo TerazRock "jednym z najlepszych progmetalowych zespołów w Polsce", a sama płyta określona "mocnym kandydatem do miana najciekawszej polskiej płyty rockowej AD 2021" przez magazyn MetalHammer. 

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej

Myślenice. Teatr Ognia na płycie Rynku
Myślenice 5

Myślenice. Teatr Ognia na płycie Rynku

Teatr Ognia Tesserakt z Bielska-Białej po raz trzeci pojawił się w Myślenicach. Artyści zaprezentowali bogaty taniec iskier, pirotechnikę i masę efektów   T...