Muzyka

HellHaven próbuje zamieszać na polskiej scenie muzycznej. Myśleniczanie wydali kolejną płytę

HellHaven próbuje zamieszać na polskiej scenie muzycznej. Myśleniczanie wydali kolejną płytę

Progmetalowcy z HellHaven po raz kolejny próbują zamieszać na polskiej scenie muzycznej ze swoim premierowym, czwartym albumem pt. "Mitologia Bliskości Serc". Pierwszy raz śpiewają po polsku

 

Po raz pierwszy w historii zespołu album został nagrany po polsku. Jak zapowiadają myśleniccy muzycy; „będzie to w pełni polska płyta z muzyką na światowym poziomie”.  – Mitologia Bliskości Serc dedykowana jest naszemu rodzimemu rynkowi, który po prog-rockowym renesansie w latach 90-tych zaczął gwałtownie przechylać się w stronę zachodnich rynków muzycznych, zatracając siłę przekazu i moc poruszania ludzkich serc w zrozumiałym dla wszystkich słuchaczy języku. Chcemy w końcu tworzyć bez granic w języku naszych myśli – mówi lider zespołu Sebastian Najder.

HellHaven w "Mitologii Bliskości Serc" postawiło na zdecydowany krok ku nowemu, zachowując jednak kontynuację swoich dotychczasowych rozwiązań. Z perspektywy wszystkich poprzednich płyt, album ten stanowi najbardziej kompletne dzieło pod kątem muzycznym i lirycznym. Jest wypadkową wypracowanego przez lata, wyróżniającego się stylu, którego kołem napędowym od zawsze było łączenie wielu gatunków i koncepcji, zachowując przy tym spójność i harmonię.

Na płycie znajdziemy klasyczny heavy metal, rock progresywny, muzykę etniczną, elektronikę, techniczny metal, czy art rock wymieszany gdzieniegdzie ze smakami synth-popowymi i wirtuozerią, a wszystko to wsparte polskim damsko-męskim wokalem.

Czym zatem jest wspomniana 'Mitologia Bliskości Serc'? „Niczym innym jak zbiorem mitów, które każdy z nas indywidualnie stworzył we własnej głowie. To mity na temat otaczającego nas świata, ludzi i emocji, będących katalizatorem dla naszej codzienności. To specyficzne wymieszanie gotowych, narzuconych przez religię i kulturę wzorców z targającymi nas namiętnościami tworzy indywidualny zbiór mitów naszej wyobraźni. Obrazy te, często wynaturzone, najczęściej odbiegają od rzeczywistości. A jednak bez nich niemożliwe byłoby złożenie w kompletną i stabilną całość naszego "ja". Tym bardziej odpowiednie umiejscowienie nas samych w otaczającym świecie. Mity tworzymy o ludziach, których kochamy, o kraju i świecie, w którym żyjemy, o przyjaciołach i wrogach, których szanujemy i nienawidzimy. Wreszcie o nas samych. Mitologia Bliskości Serc spisywana jest przez ego, aby mogło ono istnieć samo w sobie, w swoim naturalnym środowisku” – czytamy w opisie płyty.

Zespół HellHaven powstał w roku 2008. Obecnie tworzą go Sebastian Najder (wokal, syntezatory), Jakub Węgrzyn (gitara, syntezatory), Hubert Kalinowski (gitara, syntezatory), Paweł Czartoryski (perkusja, sample), Marcin Jaśkowiec (bas), Adrianna Zborowska (wokal, lira korbowa - gościnnie).

Wykonuje szeroko pojęty metal progresywny oraz art rock z elementami muzyki etnicznej, technicznego metalu, heavy metalu oraz nutą elektroniki. Grupa zadebiutowała w 2010 roku dobrze przyjętą płytą "Art for Art's Sake" będącą pierwszą próbą odnalezienia się w gatunku łączącym heavy metal i rock progresywny. Muzyka z płyty zdobyła popularność dzięki wsparciu wielu redaktorów muzycznych, czego wynikiem była częsta obecność w audycjach autorskich w wielu polskich rozgłośniach radiowych.

W roku 2012, dzięki współpracy z niemiecką wytwórnią Legacy-Records zespół wydał pierwszy kompletny krążek koncepcyjny "Beyond The Frontier", który w całej Europie, USA i Japonii rozszedł się w sumarycznym nakładzie 5000 sztuk. Po 5 latach grupa wydała w 2017 roku płytę "Anyhere Out Of The World". „Mitologia Bliskości Serc” jest wynikiem półtorarocznej pracy w studio.

Powiązane tematy

Komentarze (2)

Zobacz więcej