Myślenice. Miejsca na parkingu „wyłącznie dla gości i pracowników Muzeum Niepodległości”?
- 3 stycznia 2023
Na parkingu w miejscu tzw. „dawnego placu targowego” pięć miejsc zostało zarezerwowanych dla gości i pracowników Muzeum Niepodległości. O to, czy można tam parkować - pyta radny Bogusław Podmokły (WDG)
Podczas 58. sesji rady miejskiej Bogusław Podmokły (WDG) poruszył temat parkingu przy ul. Traugutta w Myślenicach. Interesowało go uzasadnienie decyzji, na mocy której z placu wyłączono 5 miejsc parkingowych z przeznaczaniem dla Muzeum Niepodległości.
Jak można przeczytać na znakach stojących przy każdym z miejsc, te są przeznaczone "wyłącznie dla gości i pracowników Muzeum Niepodległości".
- Proszę o kilka zdań źródła takiej decyzji i odpowiedź na pytanie; jak często takich gości przyjmuje muzeum, że jest potrzeba blokowania kilku miejsc parkingowych na co dzień - mówił Bogusław Podmokły (WDG).
W odpowiedzi Mateusz Suder odpowiedział, że miejsca zostały wyznaczone na wniosek dyrektora muzeum oraz, że „te miejsca są dedykowane, nie są zamknięte i nie ma takiej możliwości, żeby nie było w ciągu dnia sposobności z nich skorzystać”.
Po tym jak Bogusław Podmokły prosił o doprecyzowanie czy na tych miejscach można parkować, głos zabrał sekretarz gminy, który wyjaśnił, że wspomniane miejsca „są dedykowane właśnie dla pracowników, dla gości muzeum. Także normalny człowiek, że tak powiem nie może tam stanąć - mieszkaniec, natomiast są też miejsca na parkingu pod muzeum jakby, chociaż tam też kilka miejsc jest wydzielonych dla muzeum”.
Mateusz Suder (PiS) zastępca burmistrza MiG: Miejsca zostały wyznaczone na wniosek dyrekcji Muzeum Niepodległości. Jeśli pan chciałby uzasadnienie, to trzeba wystąpić do pana dyrektora i on udzieli takiej informacji.
Te miejsca są dedykowane, nie są zamknięte i nie ma takiej możliwości, żeby nie było w ciągu dnia sposobności z nich skorzystać. Jakby nie było jednostka jednak ma dużo ludzi, którzy tam przyjeżdżają, korzystają z oferty muzeum, w związku z czym często też właśnie muzeum wychodzi naprzeciw temu i chce, aby ta oferta wiązała się również z możliwością bezpośredniego zaparkowania przy budynku.
Niestety parking, który został zaprojektowany przy budowie muzeum i oczywiście wynikający przede wszystkim z warunków terenowych jest zbyt mały. Tam nie ma możliwości, aby tych samochodów zaparkowało więcej. W dodatku do muzeum przyjeżdżają też wycieczki komunikacją zbiorową. Także jak przyjeżdża autobus z dziećmi, z młodzieżą to on też gdzieś musi zaparkować i wtedy zajmuje tych miejsc nie jedno, ale trzy.
Mateusz Suder (PiS) na stanowisku zastępcy burmistrza MiG Myślenice w kadencji 2018-24 radzi sobie:
- wybitnie wybitnie 7%
- pierwszorzędnie pierwszorzędnie 6%
- poprawnie poprawnie 8%
- przeciętnie przeciętnie 8%
- nieudolnie nieudolnie 14%
- fatalnie fatalnie 56%
- Głosów: 1202
Robert Pitala (PiS), sekretarz gminy Myślenice: Pan dyrektor zwrócił się do nas o uregulowanie tej kwestii – tam się zmieniła organizacja ruchu. Miejsca naprzeciw Muzeum Niepodległości, one są dedykowane zwłaszcza dla wycieczek szkolnych, które jeżdżą busami czy autobusami. Chodzi o to, aby ten autobus mógł się tam schować i żeby te dzieci bezpiecznie dotarły do tego muzuem.
One są dedykowane właśnie dla pracowników i dla gości muzeum. Także normalny człowiek, że tak powiem nie może tam stanąć - mieszkaniec, natomiast są też miejsca na parkingu pod muzeum jakby, chociaż tam też kilka miejsc jest wydzielonych dla muzeum.
Te miejsca były tutaj, można powiedzieć trochę zawłaszczone przez właściciela kiosku, który tam prowadzi działalność, natomiast jakby ta pani nie do końca legalnie te miejsca tam sobie zagospodarowała. W związku z czym dyrektor zwrócił się z prośbą, aby kilka miejsc dla gości, bo też dużo osób przyjeżdża do muzeum, żeby te kilka miejsc było zabezpieczone dla muzeum. Na przeciwko mamy głównie dla wycieczek szkolnych, natomiast jeżeli nie ma wycieczki to dla gości muzeum i dla pracowników te miejsca zostały gdzieś jakby zarezerwowane. Tam jest kilka tych miejsc dosłownie.
Muzeum Niepodległości zostało otwarte w 2018 r. w ramach rewitalizacji centrum miasta na którą myślenicki samorząd otrzymał 24,9 mln zł unijnej dotacji. Przy nim, w miejscu dawnego placu targowego znajduje się bezpłatny parking mieszczący kilkadziesiąt samochodów. To właśnie na nim wyznaczono 5 miejsc dla gości i pracowników muzeum. Z kolei z boku placówki od początku jej powstania znajdują się dodatkowe dwa miejsca parkingowe.
Jak oceniasz organizację ruchu i dostępność miejsc parkingowych na terenie Myślenic w 2022 roku?
- wzorowo wzorowo 4%
- bardzo dobrze bardzo dobrze 2%
- dobrze dobrze 4%
- dostatecznie dostatecznie 8%
- dopuszczająco dopuszczająco 13%
- niedostatecznie niedostatecznie 68%
- Głosów: 2392
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
To panie Mateuszu skoro jestem gościem urzędu miasta i gminy myślenic to dlaczego przed samym urzędem nie ma takich darmowych miejsc dla petenta??
co to za brednie, polska język taka trudna?
Robert Pitala (PiS), sekretarz gminy Myślenice: "Także normalny człowiek, że tak powiem nie może tam stanąć - mieszkaniec, natomiast są też miejsca na parkingu pod muzeum jakby, chociaż tam też kilka miejsc jest wydzielonych dla muzeum"
a nienormalni moga stawać?
Skoro zostało wyłączonych kilka miejsc na bezpłatnym parkingu kosztem mieszkańców to niech miasto odda je w innym miejscu w centrum np. parking przy szkole podstawowej nr 1 niech znowu będzie bezpłatny!
5 miejsc do tego pustych a ludzie nie maja gdzie stanac. na gornym zrobili parking to zablokowany donicami przy szkole auto na aucie stoi w centrum zaparkowanie graniczy z cudem a ci jeszcze blokuja miejsca jakby pracownik nie mogl przyjechac wczesniej i zaparkowac jak inni ludzie
Jaka jest definicja goscia muzeum? Rozumiem, ze chcąc odwiedzic placowke moge tam zaparkowac