logo-web9
Kościół

Ukoronował obraz Matki Bożej Myślenickiej, a jaki ślad Karol Wojtyła zostawił po sobie w pamięci myśleniczan?

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował film o papieżu Polaku i obrazie Matki Bożej Myślenickiej. Kardynał Karol Wojtyła ukoronował go w 1969 roku. A jaki ślad zostawił po sobie w pamięci myśleniczan?

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował film o papieżu Polaku i obrazie Matki Bożej Myślenickiej. Jako kardynał Karol Wojtyła ukoronował go 24 sierpnia 1969, wielu myśleniczanom udzielił też bierzmowania, ale do Myślenic przyjeżdżał częściej. Jaki ślad pozostawił po sobie w pamięci mieszkańców?

Historię myślenickiego obrazu i związanych z nim przeżyć w filmie opowiada m.in. ks. proboszcz Zdzisław Balon, ale również ks. Karol Jarosz (proboszcz w latach 1995-2010), historyk i kulturoznawca Marek Stoszek oraz mieszkańcy, którzy brali udział m.in. w uroczystości jego ukoronowania, czy obchodach 50-lecia tego wydarzenia. Jest wśród nich Tadeusz Batko, Barbara Kalinowska, Krystyna Pędzisz, Dominika Stoszek, czy Zbigniew Syrek.

Ks. Karol Jarosz, proboszcz parafii w Myślenicach w latach 1995-2010: - Ukoronowanie to było w tym czasie wielkie wydarzenie - zwłaszcza, że Polska była pod butem komunistów, a mimo wszystko ludzie swoją postawą zaprezentowali postawę, że jednak najważniejszy jest dla nich Bóg i najświętsza Maryja Panna.

Koronacja miała odbyć się na plebańskich polach, ale ówczesne władze jasno się na to nie zgodziły. Jak się ogląda zdjęcia z koronacji, to widać nieprzebrane tłumy, które są wokół kościoła, ale i w bocznych uliczkach, na ulicach, na Rynku. To była wielka manifestacja ludzka… Ta Matka Boża ich pociągała. Akt koronacji jako wywyższenie jej i ukazanie, że jest kimś niezwykłym – opowiada 

Obraz Matki Bożej Myślenickiej powstał w XVII wieku. Był przykładem malarstwa niezwiązanego z polskim kręgiem artystycznym. Bardzo szybko wizerunek zaczęto uważać za cudowny. Od roku 1633 w parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny rozwijał się kult Maryjny. Ówczesny proboszcz, ksiądz Wojciech Ofiarowicz wydał drukiem opis 1428 łask otrzymanych w Sanktuarium. Dokument powstał z okazji 390. rocznicy wydarzeń.

 

W maju każdego roku wierni zbierają się przy kapliczce, stojącej w miejscu dawnego domu Grabyszów. Stąd do Sanktuarium w Rynku przechodzi procesja z obrazem Matki Boskiej, gdzie przy ołtarzu polowym zostaje odprawiona msza. W tym roku została odprawiona w intencji pokoju na świecie i bezpieczeństwa Polski.

W 2019 roku na myślenickim Rynku odbyły się uroczystości będące zwieńczeniem tygodnia obchodów Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Podczas uroczystej mszy kazanie wygłosił Arcybiskup Marek Jędraszewski Arcybiskup Marek Jędraszewski, a jej zwieńczeniem było przyjęcie aktu zawierzenia losów Miasta i Gminy Myślenice Matce Boskiej Myślenickiej.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!