Powiat myślenicki

Burze i ulewy w regionie. Woda wyrządziła pierwsze szkody w Myślenicach i Wiśniowej

Burze i ulewy w regionie. Woda wyrządziła pierwsze szkody w Myślenicach i Wiśniowej
Centrum Wiśniowej w nocy z 3 na 4 czerwca

W powiecie myślenickim ostrzeżenia meteorologiczne osiągnęły trzeci stopień. Przed nami silny deszcz z burzami, które trwać będą do późnego wieczora.

Jak dotąd strażacy interweniowali w Myślenicach i Wiśniowej, gdzie nocą woda płynęła drogą przez centrum

 

artykuł aktualizowany

 

godz. 7:34

Ulewa i potężna burza przetoczyła się nad regionem w poniedziałek wieczorem. Te z przerwami w całym województwie trwały do samego rana, ale deszcz nie przestaje padać. Meteorolodzy przewidują intensywne opady nad powiatem myślenickim do późnego wieczora.

Pierwsze sygnały o zalanych posesjach i drogach do strażaków dobiegały z powiatu limanowskiego, a następnie z myślenickiego (12 interwencji, do godz. 12 - 42).

W Wiśniowej w centrum woda płynęła drogą wojewódzką, gdzie pierwsze skutki nawałnicy usuwali strażacy OSP Wiśniowa, OSP Wierzbanowa, OSP Poznachowice Dolne oraz OSP Lipnik.

Wójt gminy Wiśniowa wczoraj o godz. 21.00 wprowadził na swoim terenie pogotowie przeciwpowodziowe. W wyniku obfitych opadów deszczu zostały zalane m.in. sklepy, piwnice, zatkany przepust na drodze gminnej nad szkołą podstawową.

W Myślenicach strażacy z OSP Zarabie i JRG Myślenice usuwali żwir z jezdni na ul. Leśnej.

Prognozy nie napawają optymizmem. Przed nami silny deszcz z burzami, które trwać będą do późnego wieczora. IMGW wydał 3 – najwyższy stopień ostrzeżenia, a prawdopodobieństwo prognozy szacowane jest na 80%.

Tylko we wtorek 4 czerwca ma spaść od 90 mm do 110 mm wody. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 65 km/h, możliwy grad.

godz. 9:14

Obecnie III – najwyższy stopień ostrzeżenia meteorologiczne o silnym deszczu z burzami  obejmuje 17 powiatów (bocheński, brzeski, gorlicki, krakowski, Kraków, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, oświęcimski, suski, tarnowski, Tarnów, tatrzański, wadowicki i wielicki).

godz. 9:49

Wysokość Raby w Lubniu to 120 cm i poziom osiągnął stan ostrzegawczy. Trend wskazuje, że w najbliżśzych godzinach wody będize przybywać.

Wskaźniki w Stróży pokazują 113 cm (220 to stan ostrzegawczy), a trend jest rosnący.

godz. 11:24

Burmistrz Sułkowic ogłosił w gminie pogotowie przeciwpowodziowe. Uruchomiono całodobowy dyżur w Urzędzie Miejskim w Sułkowicach pod numerem telefonu: 12 273 20 75 wew.14.

Informacje o podjętych działaniach oraz sytuacji powodziowej na terenie gminy przekazywać można do Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Sułkowicach, tel. 12 273 20 75.

"Informujemy, że wszystkie jednostki OSP zostały zadysponowane do działań na terenie Gminy Sułkowice. Istnieje możliwość pobrania worków z piaskiem przy Strażnicy w Sułkowicach do zabezpieczenia gospodarstw domowych" - czytamy w komunikacie. 

godz. 11:54

- Od godz. 15 w poniedziałek do godz. 11 we wtorek jednostki PSP i OSP wyjeżdżały do 54 wezwań w związku z pompowaniem wody z zalanych posesji i budynków, udrażnianiem przepustów, usuwaniem połamanych gałęzi i materiałów z jezdni – informuje asp. Bartłomiej Bednarz, rzecznik prasowy PSP Myślenice.

Najwięcej, bo 32 razy strażacy interweniowali w gminie Sułkowice, następnie Myślenice (9), Wiśniowa (7), Raciechowice (3), Dobczyce (2) i Siepraw (1).

godz. 12:15

Burmistrz Myślenic wprowadza stan pogotowania przeciwpowodziowego na terenie gminy.

W komunikacie przypomina, że "wszelkie przypadki zagrożeń powodziowych należy zgłaszać do: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej tel. 12 373 41 20; Biura Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych UMiG Myślenice, tel. 12 373 90 30, 12 372 90 31, 12 639 23 75; W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia można również korzystać z telefonów alarmowych 112 oraz 998"

godz. 14:10

Na redakcja@miasto-info.pl przesyłacie linki do zdjęć i materiały z różnych miejsc z terenu powiatu. Tutaj nowy most na Głogoczówce w Krzyszkowicach. 

godz. 14:46

Aktualna sytuacja w województwie omawiana była podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Czego się dowiedzieliśmy?

* Do godz. 22.00 w Małopolsce obowiązuje ostrzeżenie III - najwyższego - stopnia przed silnym deszczem z burzami. Częściowo ostrzeżenie hydrologiczne zostało podniesione do III stopnia. Możliwe są wezbrania rzek z przekroczeniem stanów alarmowych.

* Państwowa Straż Pożarna podjęła od północy interwencje do blisko 500 zdarzeń atmosferycznych – najwięcej KM Kraków (ponad 150), Sucha Beskidzka (ponad 70), Myślenice (ponad 60), Wieliczka i Oświęcim (po ponad 30).

Rodzaj prowadzonych działań to głównie udrażnianie przepustów, usuwanie połamanych drzew/gałęzi, pompowanie wody z zalanych posesji/budynków. Straż nie podejmowała działań ewakuacyjnych.

Pogotowie przeciwpowodziowe zostało ogłoszone przez wójta gminy Wiśniowa oraz starostę myślenickiego.

Stan wody w rzekach można śledzić tutaj. Będzie się on zmieniał w najbliższym czasie w związku z przemieszczaniem się wód opadowych.

godz. 14:55

Najnowsze informacje dotyczące działań strażaków.  

Ponad 80 razy byli wzywani do pompowania wody z zalanych posesji i budynków, udrażniania przepustów, usuwania połamanych gałęzi i materiałów z jezdni. Najwięcej zdarzeń odnotowano w gminie Sułkowice, Myślenice, Jaworniku i w Krzyszkowicach. 

Na chwilę obecną stany rzek opadają. Strażacy dalej wykonują działania związane z usuwaniem materiałów z jezdni, udrażnianiem przepustów drogowych, zabezpieczaniem workami z piaskiem posesji i pompowaniem zalanych piwnic w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej.

Na terenie Komendy Powiatowej PSP w Myślenicach funkcjonuje magazyn przeciwpowodziowy Powiatowego Zespołu  Zarządzania Kryzysowego, gdzie strażacy m.in przygotowują worki z piaskiem - informuje asp. Bartłomiej Bednarz, rzecznik prasowy PSP Myślenice. 

godz. 15:51 

Tak z góry wyglądają Krzyszkowice. 

godz. 17:09 

Granica Krzyszkowic i Głogoczowa; 

Powiązane tematy

Komentarze (4)

 • 4 cze

  Tak to jest jak ścizecki rowerowe ważniejsze od utrzymania rowów, kanalizacji, przepustów, mostków i regulacji potoków. I standardowo zwalanie na pogodę/klimat, brak pieniędzy, wody polskie ect.

  37 21 Odpowiedz
 • 4 cze

  bo ważniejszy przepych i arogancja !!!!!! włodarzy ale zarobki są ważniejsze od bezpieczeństwa

  36 6 Odpowiedz
 • 4 cze

  Głogoczówka też wylała i podeszła prawie pod zakopiankę. Widziałam jak strażacy walczyli żeby nie zalało budynków w centrum Glogoczowa, mam nadzieję że się udało.

  21 2 Odpowiedz
 • 4 cze

  a gdzie szlachetka już nie wali tych farmazonów do roboty !!!!!!! a nie opowiadanie bajek

  14 6 Odpowiedz

Zobacz więcej