Myślenice. Czy burmistrz może odstąpić od negocjacji w sprawie nowego osiedla na Zarabiu? Mieszkańcy zbierają podpisy
- 7 października 2024
„My, niżej podpisani mieszkańcy i miłośnicy Myślenic, a przede wszystkim Zarabia WZYWAMY Pana jako naszego przedstawiciela (…) do jak najszybszego odstąpienia od negocjacji w zakresie treści projektu umowy urbanistycznej oraz projektu ZPI” – czytamy w petycji, która trafiła do sieci.
W ubiegłym tygodniu radni dali zielone światło na przystąpienie do rozmów z deweloperem i sporządzenia Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego. Jeśli negocjacje potoczą się bez przeszkód, w rekreacyjnej dzielnicy Myślenic może stanąć 5 bloków, a w nich od 120 do 160 mieszkań
Przypomnijmy; Podczas 5. sesji rady miejskiej radni 11 głosami za, przy 5 przeciw, 3 wstrzymujących się i 2 nieoddanych dali zgodę na podjęcie uchwały, na mocy której sporządzony zostanie Zintegrowany Plan Inwestycyjny dla obszaru „Zarabie – rejon ul. Bukowej”. Ta decyzja dopuszcza do stołu negocjacyjnego inwestora, burmistrza i przedstawiciela rady.
Docelowo na łącznym obszarze 1,69 ha w pięciu blokach usytuowanych między ul. Bukową i Leśną (w pobliżu myślenickiego „Zamczyska”), może powstać od 120 do 160 mieszkań.
Deweloper - Wieliczka Park Sp z o.o., korzysta z nowego prawa, które obowiązuje od września 2023 roku. Ustawodawca przewidział, że plan miejscowy ZPI (Zintegrowany Plan Inwestycyjny) będzie obejmował dwa rodzaje inwestycji; to, co proponuje inwestor oraz inwestycję towarzyszącą, która może wynegocjować gmina.
Tymi mają być droga łącząca osiedle z ul. Leśną, siłownia, plac zabaw, tężnia solankowa oraz boiska wielofunkcyjne i teren otwarty o powierzchni ok. 50 arów. Za to inwestor domaga się m.in. zmiany wysokości budynków z 10 do 15 metrów. Deklaruje też, że dostęp do osiedla będzie możliwy tylko i wyłącznie za pomocą nowej drogi, która na projekcie oznaczona jest kolorem białym.
Zgodnie z przepisami burmistrz po przyjęciu wniosku inwestora, przedstawia go radzie miejskiej, a ta decyduje o tym, czy będą prowadzone dalsze rozmowy w tym zakresie. Radni miejscy nie tylko dali temu zielone światło, ale też wybrali swojego przedstawiciela, który będzie reprezentował ich podczas negocjacji. Na mocy podjętej uchwały został nim Wojciech Spyrka - naczelnik wydziału gospodarki przestrzennej w UMiG Myślenice.
To on jako przedstawiciel rady, razem z burmistrzem Jarosławem Szlachetką (PiS) i inwestorem, w roli którego podczas sesji wystąpił Patryk Jania, będą negocjować zakres zgłoszonego planu dotyczącego budowy osiedla mieszkaniowego i inwestycji towarzyszących na Zarabiu.
„Stanowczo sprzeciwiamy się wprowadzeniu na tym terenie zabudowy wielorodzinnej”
I to właśnie zablokowania tych rozmów domagają się mieszkańcy (264 podpisy w chwili publikacji artykułu – przyp. red.) i autorka petycji Małgorzata Pawłowska z Zarabia.
Jak czytamy w jej treści „My, niżej podpisani mieszkańcy i miłośnicy Myślenic, a przede wszystkim Zarabia WZYWAMY Pana jako naszego przedstawiciela (…) do jak najszybszego odstąpienia od negocjacji w zakresie treści projektu umowy urbanistycznej oraz projektu zintegrowanego planu inwestycyjnego”.
Podpisujący petycję podkreślają, że „stanowczo sprzeciwiają się wprowadzeniu na tym terenie zabudowy wielorodzinnej”. Powołują się na obowiązujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego z 2014 r., gdzie obszar „przeznaczony pod inwestycję oznaczono jako o tereny zabudowy jednorodzinnej. Zgodnie z powyższym podstawowym przeznaczeniem ww. terenu jest zabudowa jednorodzinna (posiadająca maksymalnie 2 mieszkania w każdym budynku), o maksymalnej wysokości do 10 m, posiadająca minimum 2 miejsca postojowe dla jednego mieszkania. (…) Podsumowując; należy stwierdzić, że inwestycja jest społecznie nieuzasadniona, a wyłącznym beneficjentem procedowanych zmian jest deweloper i jego zysk” – argumentują zwolennicy petycji.
Treść petycji kierowanej do Jarosława Szlachetki, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice:
PETYCJA W SPRAWIE ODSTĄPIENIA OD NEGOCJACJI DLA INWESTYCJI ZARABIE – REJON ULICY BUKOWEJ
My, niżej podpisani mieszkańcy i miłośnicy Myślenic, a przede wszystkim Zarabia WZYWAMY Pana jako naszego przedstawiciela, obdarzonego w ostatnich wyborach zaufaniem społecznym, będącego reprezentantem interesów lokalnej społeczności, a jednocześnie podmiotem zobligowanym do prowadzenia negocjacji w sprawie Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego, który zgodnie z art. 37ec ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977 ze zm.), cyt.: Do czasu zawarcia umowy urbanistycznej wójt, burmistrz albo prezydent miasta może odstąpić od negocjacji, informując o tym radę gminy do jak najszybszego odstąpienia od negocjacji w zakresie treści projektu umowy urbanistycznej oraz projektu zintegrowanego planu inwestycyjnego lub jeśli w/w nie jest formalnie możliwe przed przystąpieniem do w/w negocjacji do odstąpienia od nich zaraz po ich formalnym rozpoczęciu.
UZASADNIENIE
Zarabie stanowi dzielnicę wypoczynkowo – rekreacyjną dla mieszkańców całego miasta i regionu Małopolski posiadającą swoisty spokojny charakter. W związku z powyższym stanowczo sprzeciwiamy się wprowadzeniu na tym terenie zabudowy wielorodzinnej. Obowiązujące aktualnie na terenie Zarabia Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego nie dopuszczają na tym terenie zabudowy wielorodzinnej! W związku powyższym nie uważamy za zasadne wprowadzenie tego rodzaju precedensu dla realizowania interesu jednostki (dewelopera). Obecnie na terenie objętym proponowanym Zintegrowanym Planem Inwestycyjnym obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego uchwalony Uchwałą Rady Miejskiej w Myślenicach Nr 408/XLV/2014 z dnia 23 kwietnia 2014 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru w mieście Myślenice pn. Zarabie wraz z sołectwem Chełm. W/w teren oznaczono w planie symbolem 28MN1 tj. tereny zabudowy jednorodzinnej. Zgodnie z powyższym MPZP podstawowym przeznaczeniem ww. terenu jest zabudowa jednorodzinna (posiadająca maksymalnie 2 mieszkania w każdym budynku), o maksymalnej wysokości do 10 m, posiadająca minimum 2 miejsca postojowe dla jednego mieszkania. Powierzchnia zabudowy budynkiem w tym terenie nie może być większa niż 30% powierzchni działki/terenu inwestycji, a ZPI zakłada zwiększenie maksymalnej powierzchni zabudowy terenu do 50%. Obecnie Inwestor proponuje wprowadzenie za pomocąZintegrowanym Planem Inwestycyjnym - (który stanowi szczególną formę planu miejscowego, a którego wejście w życie powoduje utratę mocy obecnie obowiązującego MPZP) w części odnoszącej się do terenu objętego tym Zintegrowanym Planem Inwestycyjnym - budowę budynków wielorodzinnych, o wysokości zabudowy do 15 m (co daje możliwość budowy budynków 5 kondygnacyjnych porównywalnych do bloków na Osiedlu Tysiąclecia) i liczbie miejsc postojowych w ilości 1,4 miejsca postojowego na lokal mieszkalny. Powyższa zmiana zrujnuje istniejący ład przestrzenny i charakter Zarabia. Dla w/w terenu Inwestor posiada pozwolenie na budowę zgodne z w/w miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nr 136/2023 z dnia 10.03.2023 r. obejmujące: 22 budynki mieszkalne jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej, która stanowi II etap zrealizowanego już etapu I polegającego na budowie 14 budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, zatwierdzonego decyzją Nr 1286/2019 z dnia 29.11.2019 r. W związku z powyższym w chwili obecnej na terenie objętym wnioskowanym Zintegrowanymi Planem Inwestycyjnym Inwestor może realizować jeszcze budowę 44 lokali mieszkalnych. Po dopuszczeniu ZPI możliwa będzie zgodnie z jego wnioskiem budowa ok. 160 mieszkań. Obecnie w tej części Zarabia znajduje się ok. 140 domów jednorodzinnych. Tak więc planowana inwestycja znacznie przewyższa swoją intensywnością dotychczasowy stan zabudowy.
Mając na uwadze powyższe planowana inwestycja w ocenie społeczności negatywnie wpłynie na naszą jakość życia, stan techniczny nieruchomości w sąsiedztwie oraz walory rekreacyjno – krajobrazowe Zarabia tzn.:
Tak znaczne zwiększenie (dwukrotne) liczby mieszkańców spowoduje utrudnienia komunikacyjne w tej części miasta (wąskie gardło – rondo braci Różankowskich);
Wstępne założenia Inwestora dotyczące miejsc postojowych dla wnioskowanej inwestycji nie gwarantują zapewnienia dostatecznej ilości miejsc postojowych mieszkańcom planowanego osiedla, co będzie skutkowało niekontrolowanym parkowaniem samochodów na ulicach przyległych.
Wnioskodawca proponuje wykonanie w ramach planowanej inwestycji jako inwestycji uzupełniającej dodatkowej drogi do ulicy Leśnej. Należy stanowczo zwrócić uwagę, że ta inwestycja drogowa nie jest inwestycją prospołeczną, ponieważ będzie skutkowała krzywdą osób prywatnych poprzez wywłaszczenie ich gruntów, a w rzeczywistości jest warunkiem koniecznym do realizacji tej inwestycji i służyć będzie wyłącznie interesowi Dewelopera, obsługując wyłączenie planowane bloki.
Planowana inwestycja, jak wspomniano powyżej znajduje się w starym korycie Raby i jest cyklicznie zalewana, a skala inwestycji zintensyfikuje zagrożenia zalewaniem istniejących poniżej inwestycji budynków i uszkadzaniem ich konstrukcji;
Inwestycja o takiej skali zlokalizowana w tym miejscu może spowodować uruchomienie kolejnych osuwisk istniejącej skarpy (flisz karpacki) tak, jak miało to miejsce w 2010 r na zachodnim zboczu Uklejny.
Ogólne pogorszenie warunków życia na Zarabiu spowoduje znaczną utratę wartości nieruchomości położonych w tym obszarze.
Ten precedens (uchwalenie ZPI), niewątpliwe otwiera możliwość kolejnych takich inwestycji (np. na terenie zlikwidowanego przedszkola na Zarabiu) na szkodę lokalnych społeczności i powoduje niepewność co do możliwego sąsiedztwa, którą to pewność do tej pory dawały obowiązujące Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego.
PODSUMOWUJĄC NALEŻY STWIERDZIĆ, ŻE INWESTYCJA JEST SPOŁECZNIE NIEUZASADNIONA, A WYŁĄCZNYM BENEFICJENTEM PROCEDOWANYCH ZMIAN JEST DEWELOPER I JEGO ZYSK. Pozorne „korzyści” dla społeczności Myślenic tj. budowa tężni (która realizowana miała być przez Gminę Myślenice na działce ewid. nr 433/9 (Park) i na którą Gmina uzyskała pozwolenie na budowę nr 609/2022 z dnia 14.07.2022r) i placu zabaw oraz boiska w żaden sposób nie rekompensują strat i jako mieszkańcy ich nie akceptujemy. Nieprawdziwym jest jednocześnie twierdzenie, że w/w elementy rekreacyjne służyć będą ogółowi a stanowią w rzeczywistości jedynie element służący zwiększeniu ceny sprzedawanych mieszkań w planowanych blokach. Podkreślamy jednocześnie, że nie jesteśmy przeciwnikami inwestycji budowanych w obrębie Zarabia realizowanych zgodnie z obwiązującymi Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego. *Mając na uwadze powyższe APELUJEMY do Burmistrza o obronę interesów społeczności, a nie interesów dewelopera poprzez odstąpienie od dalszych z nim negocjacji, mając w pamięci, że zwycięstwo wyborcze odniósł Pan między innymi na kanwie hasła „walki z patodeweloperką”.
Z poważaniem w imieniu mieszkańców:
Małgorzata Pawłowska.
Całą petycję, dodatkowe materiały oraz podpisy mieszkańców można znaleźć tutaj.
Spotkanie z mieszkańcami
Jak czytamy na oficjalnej stronie MiG Myślenice; spotkanie informacyjne dla mieszkańców dotyczące zintegrowanego planu inwestycyjnego pn. „Zarabie - rejon ul. Bukowej” odbędzie się w poniedziałek 14 października 2024 r. o godz. 16:00 w sali lustrzanej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu (ul. Piłsudskiego 20).
Historię związaną z procedowaniem ZPI dla Zarabia, na bieżąco śledzimy w ramach w cyklu "Bloki na Zarabiu".
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
o sprawie społeczeństwo zostało poinformowane ale nie do dyskusji w ramach, tylko do informacji. Zebrania, odstępstwa tyle samo dadzą wam ile dało w przypadku larum przedszkola. Tam już kasa dawno wyłożona, tam już ślina do uścisku rąk dawno temu wytarta. Mieszkańcy Zarabia sami wybrali burmistrza, bo patrząc na głosy to praktycznie połowa głosowała za obecnym włodarzem, zatem o co chodzi? no cóż... spijajcie śmietankę swych mądrych decyzji.
dopiero przejrzycie na oczy jak wam zintegrowanym planem inwestycyjnym zaczna budowac zarabie 2.0 z takim czy innym deweloperem
Deweloperka po Szlachecku. Nie zazdroszczę ludziom którzy tam mieszkają. A swoją drogą dziwne to działanie obecnego burmistrza na rzecz tego dewelopera.
Ktoś przypomni gdzie wisiały banery Szlachetki przed wyborami?
Przeszło by po cichu gdyby ktoś czujny nie nagłośnił sprawy
Finał byłby jak w osieczanach przykre że władza w imię dobra mieszkańców robi dobrze bogatemu inwestorowi!
Szanowna rado ciemna jak plamy na krawacie kaczora czy wy wszyscy jesteście aż tak tępi że działacie na szkodę swoich wyborców i głosujecie po lini parti ? Obudźcie się jest po wyborach wyżej niż rada miasta nie wyskoczycie boście za krótcy więc nawet jak się sprzeciwicie i was wyrzucą z pod loga PiS zawsze możecie być niezrzeszeni bo wielkiej różnicy nie ma!
Wybraliście Szlachetkę.....no cóż mleko się rozlało, ale nie dajcie się kolejny raz otumanić. Walczcie o swoje miejsce w którym żyjecie tak jak radni i burmistrz walczą o swoje i biznes dewelopera.