Kultura

Myślenickie „Zamczysko”. Czym jest, kto za nie odpowiada i czy powinno zostać odbudowane?

Ruiny myślenickiego Zamczyska znajdujące się na Zarabiu

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z myślenickim „Zamczyskiem” można było usłyszeć podczas inauguracji wystawy poświęconej temu miejscu, przygotowanej przez Muzeum Niepodległości

Myślenickie „Zamczysko” to obiekt budzący duże emocje, a temat jego stanu i instytucji za niego odpowiedzialnych, niejednokrotnie poruszaliście na forum.

Wiele wątpliwości związanych z tym miejscem podczas wykładu inaugurującego wystawę "Myślenickie »Zamczysko« - archeologia, historia, legendy” wyjaśnił dyrektor muzeum:

Paweł Lemaniak, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach: Wśród wielu zabytków Myślenic „Zamczysko” jest jednym z wyjątkowych. Warto jednak wyjaśnić, że znajduje się na terenie, który nadzorują trzy instytucje.

Jego właścicielem jest Nadleśnictwo Myślenice. Ze względu na to, że to rezerwat – pieczę nad nim sprawuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a także Wojewódzki Konserwator Zabytków, ponieważ znajduje się tam zabytek.

Jest to dla Myślenic miejsce niezwykle ważne; zarówno przyrodniczo, jak i historycznie, dlatego należy się nad tym tematem pochylić, ale działania muszą mieścić się w obrębie przepisów obowiązującego prawa – zwracał uwagę.

Podczas swojego wystąpienia odniósł się do pomysłu odbudowy „Zamczyska”, powołując się m.in. na konsultacje z Janem Janczykowskim – Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, prowadzone w ramach prac nad „Monografią Myślenic”. Według dyrektora, konserwator powołując się na walor estetyczny i historyczny tego miejsca - jego odbudowy nie uznał za zasadną.

 

Czym było myślenickie „Zamczysko”?

Ruiny znajdujące się na zboczach góry Uklejna wskazują na wieżę, którą należy zaliczać do tzw. stołpów (bergfriedów), czyli budowli o charakterze obronnym - zwanych także "wieżami ostatecznej obrony”. „Zamczysko” w czasie średniowiecza najprawdopodobniej pełniło rolę „bramy” nazywanej „broną”. Terminem tym określano w średniowieczu umocnione, strzeżone przepusty w przesiece, usytuowane zazwyczaj w wąskich dolinach rzecznych – czytamy w „Monografii Myślenic”.

Pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z 1342 r., a wydany wówczas dokument opisuje komorę celną, w której pobierano opłaty od kupców przewożących towary traktem z Krakowa na Węgry.

Warownię stanowiła wolnostojąca, okrągła wieża zbudowana z miejscowego kamienia o średnicy 10,2 m, i murach grubości ponad 4 metrów. Budowla otoczona była wałem ziemnym oraz drewnianą palisadą. Od strony zbocza Uklejny oddzielał ją rów. Do naszych czasów zachowała się jedynie najniższa część wieży.

Z „Zamczyskiem” związanych jest wiele legend. Jedne mówią o tym, że było połączone podziemnymi korytarzami z zamkiem w Dobczycach, inne o tym, że skrywało skarby i zostało wysadzone przez poszukiwaczy kosztowności. Wieża myślenickiego zamku została prawdopodobnie zniszczona w XV wieku, podczas jednego z przemarszów wojsk husyckich.

W roku 1957 na terenie "Zamczyska" prowadzono badania archeologiczne. Odkryto wówczas skorupy garnków, groty do strzał z kuszy i podkówkę do buta. Kolejne badania przeprowadzono podczas prac związanych z powstaniem „Monografii Myślenic”, a znalezione w tym miejscu przedmioty można obejrzeć na wystawie prezentowanej w Muzeum Niepodległości.

 

Wnętrze „Zamczyska” odwzorowane w muzeum 

Inauguracyjna prelekcja Pawła Lemaniaka przedstawiła rys historyczny oraz porównanie myślenickiego „Zamczyska” z podobnymi budowlami powstającymi w tym samym okresie na terenie kraju.

Na jednym z pięter w Muzeum Niepodległości w przygotowaniu znajduje się wystawa poświęcona myślenickiemu bergfriedowi. Do tej pory w skali 1:1 wykonano przekrój wieży myślenickiego „Zamczyska” wraz z lochem głodowym.

Ekspozycja miała zostać uzupełniona o materiały multimedialne, wyświetlane na ekranach umieszczonych w ścianach. W trakcie wykładu dyrektor pokazał ich fragmenty, prosząc o nierejestrowanie „ze względu na cofnięcie funduszy przez Urząd Miasta i Gminy Myślenice”.

Pytanie o powód takiej decyzji wysłaliśmy do myślenickiego magistratu dociekając, czy fundusze zostały cofnięte, pytając o powód takiej decyzji o to, czy sytuacja ma charakter stały, czy może przejściowy oraz o to czy ekspozycja zostanie dokończona. 

- Informujemy, iż wypowiedź dyrektora Muzeum Niepodległości Pana Pawła Lemaniaka jest niezgodna z prawdą. Nic takiego jak cofnięcie funduszy nie miało miejsca. Zakup wyposażenia muzeum realizowany jest bezpośrednio przez Urząd Miasta i Gminy Myślenice, stąd nie mogło zaistnieć żadne "cofnięcie" funduszy przez UMIG Myślenice - w nadesłanym przez magistrat komunikacie informuje Marek Pajka.

„Myślenickie „Zamczysko” - archeologia, historia, legendy” to druga czasowa wystawa w Muzeum Niepodległości od jego otwarcia. Pierwszą było „Przenikanie w przeszłość” Mieczysława Nowaka, prezentujące kolaż charakterystycznych dla Myślenic miejsc sprzed lat z fotografiami współczesnymi.

- Wystawy są tworzone przez pracowników muzeum pod kątem młodzieży. Chcąc prowadzić edukację dzieci, musimy wprowadzać je do przestrzeni w skali jeden do jednego i pokazywać jak to, o czym mówimy, wyglądało w rzeczywistości – podczas wykładu zwracał uwagę Paweł Lemaniak, dyrektor Muzeum Niepodległości.

Zabytki archeologiczne oraz dodatkowe informacje związane z myślenickim "Zamczyskiem", można obejrzeć na miejscu - w godzinach otwarcia placówki; od wtorku do piątku w godzinach 8-18 oraz w niedzielę w godz. 12-18.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 24 lut

  Następnym elementem muzeum powinien być dymny system ostrzegania. Będą tam wtedy waliły tłumy. Instytucja ta była tak potrzebna Myślenicom, jak umarłem kadzidło.

  17 38 Odpowiedz
  • 24 lut

   Szkoda, że takiego systemu nie mieli Twoi rodzice, może udałoby się im zapobiec Twojej tragedii :-( szkoda słów na Ciebie...
   Ps. Jeśli faktycznie umarłeś to szczerze współczuję i żałuję, że w piekle jest Wi-Fi i ciągle możesz pisać :p

   19 22 Odpowiedz
  • 25 lut

   Mam dokładnie takie samo zdanie.
   Zamiast budować muzeum można stworzyć:
   a.) kolejne miejsca pracy w ramach programu "rodzina pis na państwowych lub gminnych posadach",
   b.) powołać jeszcze 5ciu zastępców burmistrza
   c.) zainwestować w ustawienie konkursów na stanowiska np: dyrektorskie w ościennych szkołach.

   Mamy już przeszło 4 miesiące od wyborów na stanowisko burmistrza.
   W Myślenicach tyle zmian - nie tylko kadrowych.

   Powstały nowe miejsca pracy, gminne drogi i chodniki zostały wyremontowane, zostały wybudowane nowe przedszkola, szkoły, problemy z parkowaniem zostały rozwiązane (durni lokalni przedsiębiorcy zostali zastąpieni parkometrami), „pendolino” z Krakowa do Myślenic dojeżdża w 3 min, czystość powietrza została poprawiona, cena wody i ścieków obniżona, ceny w sklepach nie zostały podniesione, lokalny biznes ma się świetnie i nikt nie zamyka swoich sklepów. Tłumy zadowolonych myśleniczan walą na obowiązkowe msze do kościoła. Po tym jak opozycja domagała się równouprawnienia - najjaśniejszy budowniczy wież zdecydował, że obecni (w tym myśleniccy) księża mogą oficjalnie kandydować do parlamentu (już nie będą po cichu wspierać chlebodawców). Książa oficjalnie będą mogli zajmować się polityką. Mając na uwadze, ich doświadczenie będą robić niesamowite kariery. To kwestia czasu jak ksiądź zostanie burmistrzem, posłem, senatorem, czy ministrem. W Myślenicach bezrobocie wśród członków pis wynosi - 5 % (tak, minus 5%) Wszyscy znaleźli pracę w spółkach gminnych lub urzędzie, również Ci nienarodzeni członkowie partii.

   Rząd wprowadza nowy podatek tzw. "oddechowy" aby sfinansować program "planowane dziecko +".
   Z programu będą mogli skorzystać wszyscy (księża również).

   Po prostu kraina miodem i mlekiem płynąca.
   Dlatego w najbliższych wyborach zagłosuję na pis.

   20 14 Odpowiedz
   • 27 lut

    Oczywiście, masz rację, jednak budowa muzeum w prowincjonalnej mieścinie, gdzie istnieje tysiąc innych potrzeb, jak parkingi, szpital, drogi, szkoły, to decyzja nie wstydźmy się tego słowa - głupia. Gdyby miasto było krainą mlekiem i miodem płynącą, i nie było innych potrzeb, przyklasnąłbym temu projektowi. Niestety, teraz trzeba toto finansową do końca życia.

    2 9 Odpowiedz
    • 27 lut

     Myślenice i jego mieszkańcy nie zasługują na muzeum ?
     Po co przez tyle lat utrzymywano Dom Grecki ?
     Czy Myślenice są prowincją ?
     Jeśli się siedzi na pisowskiej posadzie to może tak. Dla mnie to nie jest prowincja - to piękne miasto.

     koli napisał/a:

     szpital,

     Szpital nie należy do gminy a do powiatu.

     koli napisał/a:

     to decyzja nie wstydźmy się tego słowa - głupia.

     Uzasadnij.

     koli napisał/a:

     Gdyby miasto było krainą mlekiem i miodem płynącą,

     Przecież w Polsce mamy dobrobyt. W TVP1 słyszę, że finanse Państwa są najlepsze po 1980 zł. Luka VATOWSKA zniwelowana, a ściągalność podatków z Polaków wysoka. Reaktywując nową szkołę podstawową - miasto ma chyba na to kasę , podobnie jak ma na obniżenie kosztów wody i ścieków lub wspólfinansowania "pedolino" do Myślenic.

     6 2 Odpowiedz
 • mirek@ 25 lut

  Co to znaczy, ze miasto cofnęło fundusze na ekspozycje? Przecież nowy burmistrz zapowiadał ze dokończy muzeum i rewitalizację miasta po swoim poprzedniku

  20 8 Odpowiedz
 • 25 lut

  Poprzedni Burmistrz zostawił nam długi, na planowane inwestycje nie ma pieniędzy (Rynek, ul. Solidarności, Bergla itp.), a my odbudowujmy Zamczysko, by Muzeum Niepodległości miało czym zarządzać.

  14 22 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 25 lut

   Zwróć uwagę, że dyrektor wyjaśnia kwestię rozbudowy i jest ona niewskazana... czasem warto cos przeczytac zanim napisze sie komentarz.

   kto jak nie muzuem ma dbac o nasze zabytki i pamiec o naszej przeszlosci? inicjatywa zwiazana z wykladem i sama ekspozcycja wewneatrz budynku to RE-WE-LA-CJA! nikt z nas nie widzial tej wiezy, a biorac udzial w takich wydarzeniach moze poznac lokalna historie i nabrac wyobrazania jak ona wygladala

   33 6 Odpowiedz
 • mirek@ 25 lut

  Tu znalazłem cały wykład warto obejrzeć https://youtu.be/VJKxWBIHVes

  9 2 Odpowiedz
 • 25 lut

  Nie rozumiem tej całej fali hejtu związanej z muzeum, jedni mówią ze fatana lokalizacja, ze pomysł słaby, ze to źle i tamto źle..
  Ludzie! Wejście do muzeum darmowe, można naprawdę dowiedzieć się czegos ciekawego, lokalizacja ? 200 metrów od rynku a obok duży parking, noż kurde!
  Do tego można dowiedzieć się czegos ciekawego o lokalnej historii, czy to nie jest wystarczające?!
  Choć mam wrażenie ze 80% negatywnie komentujących ostatni raz w muzeum było na wycieczce szkolnej w 85’ poświęconej leninowi i może stad te złe wspomnienia..

  37 7 Odpowiedz
  • Arthur Renegat 25 lut

   Jurku myślę że Twoja opinia tu jest najtrafniejsza. Myśleniczanie to społeczność bardzo narzekająca. Nie doceniają tego co już posiadają.

   18 3 Odpowiedz
 • 25 lut

  Albo odbudujemy basztę, albo nie mówmy o zamczysku, tylko o gruzowisku.

  8 9 Odpowiedz
 • 25 lut

  Jeden ze skarbów tego miasta, szkoda że brakuje funduszy nie tyle na odbudowę, co na zabezpieczenie przed procesami erozyjnymi etc.

  12 2 Odpowiedz
 • 25 lut

  co z pendolino spod garazof obok cieplowni mom czekoc czy z laka isc na airporte pyrzowice

  9 5 Odpowiedz
 • 25 lut

  Może jeszcze odbudujemy zamek na ulicy Żeromskiego .Myślenice jako zagłębie inteligencji pisowskiej ze swoim guru jarka kulawego szli do wyborów z myślą odbudowy zamków w wolsce.

  12 14 Odpowiedz
 • Raphaell 26 lut

  Kto to jest cyt "Książa"?...Głosuj na kogo zechcesz....wróć jednak po kadencji a nie rozliczaj ludzi po 4 miesiącach:)

  7 10 Odpowiedz
  • 26 lut

   Daj spokój, szkoda takich rad na malkontentyzm idący w parze z głupotą.

   7 5 Odpowiedz
 • 27 lut

  PiSowskiemu światkowi w Mcach zaczęło nagle przeszkadzać muzeum. No zastanawia mnie to o tyle, że przecież kto jak kto, ale wlaśnie ta partyja ma szczególne zamiłowanie do upamiętniania. Więc czemu muzeum się nie podoba, dlatego że zrobione za Maćka czy o co kaman? Pozbawić to miasto muzeum równa się degradacji wnet do statusu Pcimia. A co do wydanych pieniędzy, jest nowy zarządca gminy, prokuratura w partyjnych łapach Zebry to gdzie imć Szlachetny ma problem?

  To inwestycje w skali całego kraju od 89 r. poczynając powinny iść pod lupę, włącznie z tymi pisowskimi związanymi z firmą Srebrna, SKOKami, i tym co było za poprzednich ekip. Samorządowe, powiatowe, wojewódzkie czy te centralne, wszystko co finansowane z budżetu. Nielegalnie pozyskane majątki, dochody powinny być egzekwowane na rzecz skarbu państwa i to powinien być urzędniczy dekalog. A co na temat masowego wycinania lasów państwowych w ostatnich latach - to taki ten 'patryjotyzm' na pokaz czy jak, bo głupie wypowiedzi polityków jeszcze ścierpieć można, ale marnotrawienia majątku nas wszystkich to już nie za bardzo ;-p

  10 5 Odpowiedz
 • 3 mar

  odbudowa zamczyska to wspanialy pomysl !

  ten obiekt, a wlasciwie jego ruiny to zywa legenda, ludzie ktorzy wydaja pieniadze w naszej gminie sa totalnie niekompetentni.. muzeum niepodleglosci pochlonilo na pewno ogromne srodki, a jego wartosc historyczna bedzie wg mnie znikoma, wystawia pare sztuk amunicji, i podobnych rekwizytow i tyle.. a ktos bedzie musial przez nastepne lata utrzymywac ten dobytek. podobnie z rewitalizacja myslenickiego rynku.. bez sens, totalny bez sens. Miasto straci tylko swoj swojski charakter, wyloza plyte rynku jakimis nowymi plytkami, postawia kwadratowe laweczki, i bedzie cacy. jedyny kto na tym skozysta to firmy przystepujace do przetargow.

  zamczysko byloby swietna wizytowka, byloby go widac z samej zakopianki, i mysle ze historycznie byloby o wiele ciekawsze, bo ludzie mogliby sie dowiedziec o sredniowiecznej historii naszego miasta, ktora byla bardzo ciekawa, bywali tu krolowie, znani pisarze, jest o czym opowiadac i zamczysko wspaniale podkreslilo by historie naszego miasta..

  szkoda ze osoby ktore podejmuja decyzje nie maja odwagi i wyobrazni, tylko ida w zaparte, niepotrzebne nikomu renowacje, nowe muzea, to wszystko wieje straszna nuda! to miasto tylko traci swoj charakter, zamiast kusic swoja ciekawa historia.

  prawda jest taka, ze takie zamczysko nie stworzy dodatkowych stolkow dla znajomych burmistrza, wiec jest to z gory pomysl skazany na porazke. smutne to.

  jesli ktos przejezdzal obok Rytra to na pewno zauwazyl tamtejszy zamek. to poprostu robi wrazenie.. czemu u nas nie moze byc podobnie?

  tutaj tylko ciagla klutnia po-pis, i bezsensowne argumenty.

  3 4 Odpowiedz
 • 8 mar

  Informujemy, iż wypowiedź dyrektora Muzeum Niepodległości Pana Pawła Lemaniaka jest niezgodna z prawdą. Nic takiego jak cofnięcie funduszy nie miało miejsca. Zakup wyposażenia muzeum realizowany jest bezpośrednio przez Urząd Miasta i Gminy Myślenice, stąd nie mogło zaistnieć żadne "cofnięcie" funduszy przez UMIG Myślenice - w nadesłanym przez magistrat komunikacie informuje Marek Pajka

  Nic z tej odpowiedzi nie wynika. Skoro zakup wyposażenia jest realizowany przez Urząd Miasta to dlaczego tego wyposażenia jeszcze nie ma? Kiedy będzie?

  4 Odpowiedz

Zobacz więcej

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”
Kultura 3

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”

Wernisaż odbył się w ramach wydarzeń związanych z Kulturalnymi Dniami Myślenic 2019. Bogna Becker wróciła ze swoją twórczością do Myślenic po 15 latach przerwy, mimo że na co dzień mieszka i pracuje w Drogini Jej prace zostały zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach. Wernisaż był inauguracj...

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści
Kultura 0

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści

„Most Zamiast Murów - Artystyczne Przełamywanie Barier”. „ODDŹWIĘK” to hasło trwających na Zarabiu XXII Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w których każdy może wziąć udział Od 15 lipca w Myślenicach trwają XXII Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne dla artystów profesjonalnych oraz XIX Europejskie Warsztaty Plastyczne dla dzieci i młodzieży....

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach
Dobczyce 0

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach

„Kino w dobrym klimacie” to cykl plenerowych projekcji filmowych, które przez całe lato odbywać się będą na Staromiejskim Wzgórzu w Dobczycach Tegoroczny cykl filmowy rozpoczął seans filmu „Sugar Man”. Poza wspomnianym dokumentem, amatorzy plenerowych pokazów zobaczą m.in. komedię „Za jakie grzechy, dobry Boże?”, „Wszystko za życie” („Into the Wil...