Historia: 70. rocznica deportacji Żydów z Myślenic
- 14 sierpnia 2012
W sobotę, 22 sierpnia 1942 roku myślenicki Rynek zapełniły wozy i furmanki. Z miasta deportowano ponad tysiąc żydowskich mieszkańców. Siedemdziesiąta rocznica tych wydarzeń przypada w środę 22 sierpnia. Uroczystości upamiętniające ofiary zagłady odbędą się na myślenickim Rynku
fot. archiwum UMiG Myślenice
W sobotę, 22 sierpnia 1942 roku myślenicki Rynek zapełniły wozy i furmanki. Na rozkaz niemieckich okupantów z miasta deportowano jego żydowskich mieszkańców. Ponad tysiąc Myśleniczan, dzieci, rodziców i dziadków wyjechało z Myślenic po raz ostatni. Szabatowy, sierpniowy poranek zakończył wielopokoleniową sagę myślenickiej gminy żydowskiej. Ocalało tylko kilka osób: z polską armią w oflagach, na dalekim wschodzie, w stodołach i piwnicach katolickich sąsiadów, często spokrewnionych z tymi, których ocalali.
Stowarzyszenie „Wspólnota Myślenice”, Muzeum Regionalne „Dom Grecki”, Myślenickie Towarzystwo Kultury oraz Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach organizują uroczystości upamiętniające ofiary zagłady. Rozpoczną się 22 sierpnia o godzinie 17 na myślenickim Rynku przy tablicy upamiętniającej żydowskich mieszkańców Myślenic.
Na kamienicy, obok tablicy zostanie zaprezentowana fotografia wykonana w sierpniu 1942 roku, a przedstawiająca zgromadzonych tłocznie na rynku gotowych do wywozu Żydów. Następnie zostanie odprawiona modlitwa. Następnie uroczystości przeniosą się do Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”(godz. 18), gdzie z recitalem pieśni żydowskich zaprezentuje się kapela Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” oraz otwarta zostanie wystawa poświęcona myślenickim Żydom. W programie m.in. spotkanie ze szkockim artystą Ianem Hughesem, który od wielu lat pyta o moralne prawa sztuki “po Shoah”. Wieczór zakończy koncert norweskiej śpiewaczki Bente Kahan, w ogrodzie Muzeum o godz. 19.
Szczegółowy program uroczystości
"Przetrwać. Wojenne losy Żydów z Powiatu Myślenickiego", wykład Marka Stoszka
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Rynek ładniejszy niż dziś :)
Obejrzyjcie film:
http://vod.gazetapolska.pl/2204-prawda-o-obozach-koncentracyjnych
cała prawda i TYLKO prawda
No i cale szczescie ze tak sie stalo! Dzisiaj bylo by ich pewnie 5tysiecy,a tak to mamy "swiety spokuj" ppozdrawiam wszystkich ickow!
to miłe, że szanuje się tą społeczność która niegdyś tak licznie stanowiła o mieszkańcach tego miasta. na wiosne rededykacja cmentarza, a teraz ta rocznica.
Coś słabo ich deportowali.