Miasto

Ratownicy medyczni apelują o trzyosobowe zespoły ratunkowe

Ratownicy medyczni apelują o trzyosobowe zespoły ratunkowe

Ratownicy medyczni z Myślenic apelują o przywrócenie trzyosobowych składów zespołów karetek działających przy SP ZOZ

 

W liście otwartym podpisanym przez 32 osoby, ratownicy apelują o przywrócenie trzyosobowych składów zespołów ratownictwa medycznego działających przy SP ZOZ w Myślenicach. Do tej pory zespoły dwuosobowe dyżurowały w nocy w tygodniu, teraz ma tak być przez całą dobę. Pozwala na to ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Według ratowników, praca w dwuosobowych zespołach nie zapewnia pacjentom wystarczającej opieki jak w przypadku zespołów trzyosobowych.

-  W takim zestawieniu niejednokrotnie zdarza się, że dwie osoby muszą przenieść pacjenta oraz sprzęt ratowniczy, a pomocy podczas transportu chorego udziela jedna osoba, ponieważ druga musi prowadzić karetkę – argumentują w materiale TVP Kraków.

W dzisiejszym wydaniu Gazety Myślenickiej odpowiada im dyrektor szpitala Adam Styczeń, który mówi m.in.:

- W zespołach trzyosobowych trzecia osoba to wyłącznie kierowca, który nie posiada uprawnień do wykonywania medycznych czynności ratunkowych. W takim zespole ratowników medycznych jest dwóch – czyli dokładnie tyle samo, ile w zespołach dwuosobowych. Z powyższego wynika, iż poziom gwarantowanej opieki przez zespół dwuosobowy jest taki sam, jak w przypadku zespołu trzyosobowego.

Dodaje również, że zespół będący w terenie może wezwać do pomocy drugą załogę.

Na ten temat piszecie również na forum

Powiązane tematy

Komentarze (20)

 • 13 lut 2014

  oj panie Styczeń, żeby panu te "oczywiste wyliczenia" kiedyś nie zaszkodziły jak będzie panu potrzebna pomoc.

  42 6 Odpowiedz
 • 13 lut 2014

  Tak, można wezwać drugi zespół, tylko po co zajmować kolejną karetkę, która w komencie gdy trzyosobowy zespół świetnie by sobie poradził, mogłaby uratować życie innym.

  39 3 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 13 lut 2014

  Panie Styczeń może ruszył by pan główką i pomyślał: kto będzie niósł torbę jak dwoje poniesie nosze z chorym,rannym,kto otworzy drzwi,no chyba Pan bo ja innego rozwiązanie nie widzę.Kto będzie reanimował w czasie jazdy,też pan ?

  30 2 Odpowiedz
 • 13 lut 2014

  W odpowiedzi na obliczenia Pana Dyrektora; powinien on zasiadać do pracy ze stoperem w ręce i odejmować czas który nie jest jego efektywnym czasem pracy ponieważ z tego wynika że poziom gwarantowanych usług jest taki sam przy niższej pensji Pana Dyrektora jak przy pensji za jego pełny czas pracy.
  Cokolwiek to znaczy.

  Doceńmy pracę ratowników,strażaków,policji bo każdy z nas może być w potrzebie...

  26 1 Odpowiedz
 • 13 lut 2014

  Komentarze Pana Dyrektora jak i niektórych forumowiczów są nie na miejscu:
  - ratownik!! będący jednocześnie kierowcą ma uprawnienia ratownicze więc stwierdzenie Dyrektora jest fałszywe!! w skład zespołu ratownictwa medycznego P - podstawowego wchodzi: ratownik - kierowca, ratownik - kierownik zespołu oraz 3.ratownik - taki zespół gwarantuje zabezpieczenie czynności ratowniczych wg. norm i wytycznych
  - zespoły 2 osobowe umożliwia ustawa o RM - a czy starano się o podpisanie kontraktu w NFZ o zespoły P 3 osobowe??? w Krakowie funkcjonują zespoły P - 3 osobowe
  - mysleniczaninzdziada - nie wypowiadaj się proszę na tym forum w tematach których nie znasz bo wychodzisz zwykle na dyletanta

  20 5 Odpowiedz

Zobacz więcej