Miasto

Ratownicy medyczni apelują o trzyosobowe zespoły ratunkowe

Ratownicy medyczni z Myślenic apelują o przywrócenie trzyosobowych składów zespołów karetek działających przy SP ZOZ

 

W liście otwartym podpisanym przez 32 osoby, ratownicy apelują o przywrócenie trzyosobowych składów zespołów ratownictwa medycznego działających przy SP ZOZ w Myślenicach. Do tej pory zespoły dwuosobowe dyżurowały w nocy w tygodniu, teraz ma tak być przez całą dobę. Pozwala na to ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Według ratowników, praca w dwuosobowych zespołach nie zapewnia pacjentom wystarczającej opieki jak w przypadku zespołów trzyosobowych.

-  W takim zestawieniu niejednokrotnie zdarza się, że dwie osoby muszą przenieść pacjenta oraz sprzęt ratowniczy, a pomocy podczas transportu chorego udziela jedna osoba, ponieważ druga musi prowadzić karetkę – argumentują w materiale TVP Kraków.

W dzisiejszym wydaniu Gazety Myślenickiej odpowiada im dyrektor szpitala Adam Styczeń, który mówi m.in.:

- W zespołach trzyosobowych trzecia osoba to wyłącznie kierowca, który nie posiada uprawnień do wykonywania medycznych czynności ratunkowych. W takim zespole ratowników medycznych jest dwóch – czyli dokładnie tyle samo, ile w zespołach dwuosobowych. Z powyższego wynika, iż poziom gwarantowanej opieki przez zespół dwuosobowy jest taki sam, jak w przypadku zespołu trzyosobowego.

Dodaje również, że zespół będący w terenie może wezwać do pomocy drugą załogę.

Na ten temat piszecie również na forum

Powiązane tematy

Komentarze

 • 13 lut 2014

  oj panie Styczeń, żeby panu te "oczywiste wyliczenia" kiedyś nie zaszkodziły jak będzie panu potrzebna pomoc.

  42 6 Odpowiedz
 • 13 lut 2014

  Tak, można wezwać drugi zespół, tylko po co zajmować kolejną karetkę, która w komencie gdy trzyosobowy zespół świetnie by sobie poradził, mogłaby uratować życie innym.

  39 3 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 13 lut 2014

  Panie Styczeń może ruszył by pan główką i pomyślał: kto będzie niósł torbę jak dwoje poniesie nosze z chorym,rannym,kto otworzy drzwi,no chyba Pan bo ja innego rozwiązanie nie widzę.Kto będzie reanimował w czasie jazdy,też pan ?

  30 2 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 13 lut 2014

  trzeba sie bylo szkolic, teraz sie okazuje ze nie maja kwalifikacji wszyscy

  6 22 Odpowiedz
 • 13 lut 2014

  Naprawdę szczerze gratuluję refleksu redakcji....dopiero jak pojawi się jakakolwiek informacja w innych mediach a najczęsciej są to gazety to dopiero o tym piszecie...po co można być pierwszym jak można powtarzać...nic nowego nie piszecie doga redakcjo,nic....

  16 3 Odpowiedz
  • 14 lut 2014

   Mimo, że ratownicy pominęli nas jako adresata wspomnianego apelu, uważamy zagadnienie na tyle istotne, aby zamieścić wzmiankę na ten temat. Nawet z opóźnieniem.

   4 12 Odpowiedz
 • 13 lut 2014

  W odpowiedzi na obliczenia Pana Dyrektora; powinien on zasiadać do pracy ze stoperem w ręce i odejmować czas który nie jest jego efektywnym czasem pracy ponieważ z tego wynika że poziom gwarantowanych usług jest taki sam przy niższej pensji Pana Dyrektora jak przy pensji za jego pełny czas pracy.
  Cokolwiek to znaczy.

  Doceńmy pracę ratowników,strażaków,policji bo każdy z nas może być w potrzebie...

  26 1 Odpowiedz
 • 13 lut 2014

  Komentarze Pana Dyrektora jak i niektórych forumowiczów są nie na miejscu:
  - ratownik!! będący jednocześnie kierowcą ma uprawnienia ratownicze więc stwierdzenie Dyrektora jest fałszywe!! w skład zespołu ratownictwa medycznego P - podstawowego wchodzi: ratownik - kierowca, ratownik - kierownik zespołu oraz 3.ratownik - taki zespół gwarantuje zabezpieczenie czynności ratowniczych wg. norm i wytycznych
  - zespoły 2 osobowe umożliwia ustawa o RM - a czy starano się o podpisanie kontraktu w NFZ o zespoły P 3 osobowe??? w Krakowie funkcjonują zespoły P - 3 osobowe
  - mysleniczaninzdziada - nie wypowiadaj się proszę na tym forum w tematach których nie znasz bo wychodzisz zwykle na dyletanta

  20 5 Odpowiedz
 • 13 lut 2014

  jeszcze wszyscy mało wiecie o co wtym wszystkim biega

  5 6 Odpowiedz
 • Bogdan Banat 14 lut 2014

  A ile jest w Myślenicach ratowników medycznych którzy nie maja uprawnień do wykonywania tej pracy czy ktoś wie? bo ja tak

  5 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  14 lut 2014

  Z wypowiedzi dyrektora
  " W zespołach trzyosobowych trzecia osoba to wyłącznie kierowca, który nie posiada uprawnień do wykonywania medycznych czynności ratunkowych. W takim zespole ratowników medycznych jest dwóch – czyli dokładnie tyle samo, ile w zespołach dwuosobowych. Z powyższego wynika, iż poziom gwarantowanej opieki przez zespół dwuosobowy jest taki sam, jak w przypadku zespołu trzyosobowego."Jak taki sam jak w dwuosobowym w czasie jazdy chorym zajmuje się jedna osoba a w trzyosobowym dwie.
  Może ten pan zna się na kanalizacji ale na prowadzeniu szpitala kompletnie i dlatego go trzymają na stanowisku tyle czasu,po prostu wykonuje ślepo polecenia a gdyby się znał mógłby sie im stawiać.

  11 3 Odpowiedz
  • Bogdan Banat 14 lut 2014

   Kierowca również musi mieć dyplom i uprawnienia ratownika,wiem to bo córka jest ratownikiem w Krakowie i jest to wymóg w całym kraju,ale Myślenice widocznie maja swoje przepisy

   8 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  14 lut 2014

  Szukają złotówek oszczędności a grube miliony przeciekają między paluchami, dotyczy to całego majątku zarządzanego przez powiat. Pytam zatem jakie jest zadłużenie szpitala i czy takie zmiany coś dadzą oprócz tego że będzie dziadostwo?

  11 1 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 14 lut 2014

  a ja sie zastanawiam w czym jest problem - skoro jezdzily zespoly 2osobowe do tej pory w nocy w tygodniu i to sie sprawdzilo to dlaczego nie moga jezdzic na co dzien? kiedys wezwalismy karetke do domu i panownie mowili ze sa z prywatnej firmy dlatego jest ich 2. wychodzi na to ze mozna wynajac zespol ratunkowy i tam sa dwuosobowe i nikomu to nie przeszkadza? Pytam jako przecietny mieszkaniec nie znajacy sie na procedurach ratowniczych...

  1 12 Odpowiedz
 • 14 lut 2014

  Proponuję pójść dalej i stworzyć zespoły jednoosobowe a w przyszłości dążyć do karetek bezzałogowych ! To będzie oszczędność !

  16 2 Odpowiedz
 • 14 lut 2014

  Dziwne to jest jakby ratownikom kazano powiększyć załogę ,a oni by nie chcieli to rozumiem ,ale skoro ratownicy z własnej woli chcą powiększyć skład to w czym jest problem???????

  5 2 Odpowiedz
 • OKOKI 14 lut 2014

  Ustawę tą wprowadził Platfus obywatelski,szukają oszczędności gdzie się da, podnosząc podatki,ceny ,akcyzy .likwidując szkoły ,biblioteki,nie dając nic w zamian.Sami trownią pieniądze na lewo i prawo .Taki Tusk np. w sprawie lobbowania na rzecz Ukrainy latał sobie do Budapesztu, z Budapesztu do Paryża z Paryża do Berlina.Taka wycieczka to koszt kilku milionów złotych.Na to pieniądze są a na ratowników od których zależy zycie ludzkie ,pieniążków nie ma.

  13 2 Odpowiedz
 • 16 lut 2014

  Zdanie Dyrektora Stycznia, że "poziom gwarantowanej opieki przez zespół dwuosobowy jest taki sam, jak w przypadku zespołu trzyosobowego" jest śmieszne i świadczy żle o zrozumieniu tematu.
  Tym bardziej, że konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej DR HAB. MED. PROF. UJ LESZEK BRONGEL mówi cyt" Znam argumenty ratowników i uważam, że mają 100-procentową rację, ale obsada karetek zależy od szefów poszczególnych jednostek, a przepis ustawy dopuszcza zespoły 2-osobowe.
  To kompletny nonsens. Taki zespół może się owszem zająć, ale przetransportowaniem do domu pacjenta, który opuszcza szpital. Jednak nie do tego służy przecież ratownictwo medyczne. Dwie osoby to zespół transportowy, który zniesie np. pacjenta na noszach, a i tu czasem 2 osoby to za mało. W karetce, kiedy jedna osoba siedzi za kierownicą, to może być za mało, aby wykonać czynności ratownicze. W części przypadków może się to wiązać z narażeniem życia pacjenta"

  10 3 Odpowiedz
 • 16 lut 2014

  Dyrektor postępuje zgodnie z przepisami i ma rację a ratowników odesłać należy do panów Posłów to oni przecież w naszym kraju stanowią prawo.

  2 7 Odpowiedz
 • Bogdan Banat 17 lut 2014

  Zrobią i tak jak będą chcieli,maja w d.... społeczeństwo

  8 Odpowiedz

Zobacz więcej

Niewidoczne przejście dla pieszych i lustro odbijające niebo
Myślenice 5

Niewidoczne przejście dla pieszych i lustro odbijające niebo

Górne Przedmieście w Myślenicach to zdaniem wielu naszych Czytelników jedna z najbardziej zapomnianych części miasta. Jan Bylica (PiS) po raz kolejny zwraca uwagę na zaniedbania. Tym razem apeluje do starostwa o poprawę przejść dla pieszych i wyprostowanie lustra Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach w mieście? Wiele razy w komentarzach piszecie,...

Trwa budowa ulicy Solidarności. Pojedziemy nią w 2020 roku, a prędkość zmierzy nam radar
Myślenice 19

Trwa budowa ulicy Solidarności. Pojedziemy nią w 2020 roku, a prędkość zmierzy nam radar

Ruszyły prace na Osiedlu Tysiąclecia, gdzie powstaje półkilometrowy odcinek ulicy Solidarności. Będzie gotowy do końca sierpnia 2020 roku i wyposażony w radar Powstający łącznik ul. Solidarności będzie prowadzić od krytego basenu Aquarius do ul. Podpułkownika Dunina Brzezińskiego, znajdując swój koniec przy parkingu obok kościoła św. Brata Alberta...

Wzięli się za remont mostu na Górnym Przedmieściu
Myślenice 0

Wzięli się za remont mostu na Górnym Przedmieściu

Rozpoczęły się prace nad remontem poręczy mostu nad Bysinką, znajdującego się na Górnym Przedmieściu w Myślenicach. Apelował o to radny Jan Bylica (PiS) Niedawno pisaliśmy o interpelacji radnego Bylicy, reprezentującego tę dzielnicę miasta. Apelował do starosty o konieczność naprawy poręczy przy moście nad Bysinką. - Mogą stanowić zagrożenie dla...

Ireneusz Krzykawski odnaleziony
Alarmujecie 0

Ireneusz Krzykawski odnaleziony

Rano został przewieziony do szpitala w Myślenicach. Pod nieuwagą sanitariuszy udało mu się uciec z SORu. Porusza się o lasce. Jest chory na raka kości i potrzebuje leków. Udało się go odnaleźć po kilku godzinach  Mężczyzna został przewieziony na SOR około godziny 10. Wystarczył moment, aby zniknął. Najprawdopodobniej wyszedł z budynku. „Porusza si...

Radny apeluje o kosz przy kapliczce. Burmistrz obawia się kradzieży
Myślenice 22

Radny apeluje o kosz przy kapliczce. Burmistrz obawia się kradzieży

Wojciech Gablankowski (PiS) apelował o ustawienie kosza na śmieci na niebieskim szlaku turystycznym, łączącym Polankę i Borzętę. Kosza nie będzie m.in. "ze względu na możliwość kradzieży" Radny apelował w imieniu mieszkańców o ustawienie kosza na śmieci na niebieskim szlaku turystycznym, łączącym miejscowości Polanka i Borzęta. W odpowiedzi na jeg...

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku
Myślenice 24

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku

Główne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości miały miejsce na płycie myślenickiego Runku, gdzie burmistrz przekazał klucze do miasta Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu Sto pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Myślenicach rozpoczęła się od Rajdu Patriotycznego organizowanego przez Stowarzyszenie Moto Sport Myś...