Okolice

Jak unikać podtopień w przyszłości? Powstał plan przeciwpowodziowy

Jak unikać podtopień w przyszłości? Powstał plan przeciwpowodziowy
fot. Łukasz Kaczmarczyk

Suche zbiorniki, przebudowa i wzmocnienie wałów przeciwpowodziowych, przebudowa mostów i zwiększenie rezerwy na zaporze w Dobczycach to kilka elementów planu na zabezpieczenie regionu przed kolejnymi podtopieniami

Po każdej powodzi jaka nawiedzi nasz region, wraca pytanie: w jaki sposób zabezpieczyć mieszkańców przed wodą? Ostatnie miesiące pokazały, że kilkugodzinna nawałnica może być tak samo groźna jak długie okresy deszczowe powodujące wzbieranie rzek. Jakie rozwiązania pomogą uniknąć zniszczeń takich jak po przejściu nad powiatem nawałnicy w nocy z poniedziałek na wtorek?

Jak pisze Gazeta Myślenicka po dwóch latach analiz powstał wojewódzki plan zabezpieczający dorzecze Raby. Obejmuje m.in. zwiększenie rezerwy powodziowej na zbiorniku w Dobczycach, utworzenie dziesięciu suchych zbiorników (na Krzczonówce, Krzyworzece, Stradomce), przebudowę zalewu w Wiśniowej, podwyższenie i wzmocnienie wałów przeciwpowodziowych na Rabie (12 km), Krzczonówce, Bogdanówce, Kaczance, Krzywoczece, Lipniku, Stradomce oraz przebudowę 8 mostów (w tym 6 na Bysince). 

Wymienione inwestycje kosztować będą ok. 260 mln zł, zostaną sfinansowane m.in. z funduszy europejskich. Czy to zagwarantuje bezpieczeństwo? 

Powiązane tematy

Komentarze (9)

 • Basia 7 sie 2014

  mam wrażenie że to reklama przedwyborcza obym się myliła

  21 7 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 7 sie 2014

  Ja obiecuję wybudowanie 20 mostów w tym 15 na Bysince ,wzmocnie wały nad Rabą na długości 24 km. Mogę liczyć na Wasz głos w wyborach ?

  15 4 Odpowiedz
 • 7 sie 2014

  Bezpieczeństwa nie zagwarantuje napewno, za to inna gwarancja jest jak w banku, wystarczy tylko wygrać wybory. A o co toczy się gra, każdy widzi. Ludzi tylko szkoda, część z nich pewnie uwierzy w te plany i zapewnienia o bezpiecznej przyszłości.

  17 10 Odpowiedz
 • 7 sie 2014

  Plan ... Jak zobaczę zmiany to uwierzę. Mydlić oczy ludziom obietnicami każdy potrafi.

  11 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 sie 2014

  Fachowcy wypowiadali się w czasie ostatnich wydarzeń że w przypadku tak intensywnych opadów nie ma żadnej ochrony ani zabezpieczeń zwłaszcza na terenach górskich gdzie energia spływającej wody niszczy wszystko.zauważcie jedno że głównie ucierpiały budynki zbudowane w ostatnich latach,dawniej ludzie bez internetu i komputerów wiedzieli że nie buduje się na terenach zalewowych oraz nie wydziera się terenów rzece bo ona wcześniej czy później upomni się o swoje.Regulacja górskich rzek jeszcze przyspiesza spływ wody .Jak długo wytrzymały słynne umocnienia koło Orła i mostu?Wszelkie programy to wyborcza zagrywka lub skok na kasę.

  10 5 Odpowiedz

Zobacz więcej

Pcim. Usmażyli jajecznicę z 1000 jajek
Pcim 0

Pcim. Usmażyli jajecznicę z 1000 jajek

Podczas pierwszej Pcimskiej Smażenicy na patelnię trafiło 1000 jaj. Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka na nowy wózek dla Szymona Starmacha   Zielone Świątki to...

Służebność drogi – co to takiego?
Prawo 0

Służebność drogi – co to takiego?

Nabycie działki budowlanej lub rekreacyjnej to świetny pomysł na lokowanie wolnego kapitału. Brak drogi dojazdowej wcale nie oznacza, że działka jest bezużyte...