Miasto

Coraz częstsze pożary sadzy w kominach. Co robić w takim przypadku?

Przede wszystkim wezwać straż, wygasić ogień w piecu lub kominku oraz zamknąć dopływ powietrza do tych urządzeń. - Absolutnie nie wolno wlewać do palącego się komina wody, gdyż grozi to jego rozerwaniem - przestrzega Marian Rokosz

W ostatnim czasie strażacy powiatu myślenickiego odnotowują wzmożoną ilość wyjazdów do pożarów sadzy w kominach, do których dochodzi najczęściej, gdy urządzenia grzewcze pracują wiele godzin bez nadzoru.

Bezpośrednią przyczynę tego zjawiska należy upatrywać w zaniedbaniach, których dopuszczają się właściciele lub zarządcy.

- Pamiętajmy, iż konsekwencje pożaru sadzy mogą być bardzo poważne. Chodzi tu bowiem o czyjeś życie, bezpieczeństwo i często gromadzony przez całe życie majątek, dlatego nie warto lekceważyć obowiązku przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych - zwraca uwagę Marian Rokosz, rzecznik PSP Myślenice.

Co zrobić, gdy sadza się już zapali? Należy niezwłocznie wezwać Straż Pożarną, dzwoniąc pod numer 998 lub 112, powinniśmy także wygasić ogień w piecu lub kominku oraz zamknąć dopływ powietrza do tych urządzeń. - Absolutnie nie wolno wlewać do palącego się komina wody, gdyż grozi to jego rozerwaniem - dodaje Marian Rokosz.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 21 gru 2016

  Gaśnica pianowa obowiązkowym wyposażeniem każdej kotłowni. Coroczne czyszczenie pieca/komina też zapobiega pożarom. Piszcie o prewencji a nie o tym co robić jak się już pali, o tym że trzeba zadzwonić na straż pożarna a nie pogotowie to każdy wie.

  24 10 Odpowiedz
 • Ewcia 21 gru 2016

  Panie kolego gaśnicą pianową to możesz zgasić samochód ,uśmiech szwagra ale nie komin, proponował bym raczej proszkową. Piece powinny być czyszczone 4 razy w roku, z tego ubezpieczyciel wymaga 2 od kominiarza,a 2 następne możesz wykonać z w/w szwagrem. Z własnego doświadczenia wiem, że to w głównej mierze czym palimy powoduje osadzanie się sadzy /np. mokre drewno, śmieci/. Pytasz o prewencje: pal odpowiednie paliwo, czyść komin regularnie, dbaj o porządek w kotłowni.

  22 3 Odpowiedz
 • Ewcia 21 gru 2016

  Prawo budowlane, rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. 4 razy do roku trzeba czyścić, 1 raz musisz mieć dokument, iż był to fahowiec /patrz. kominiarz/. Ale zakład ubezpieczeniowy wymaga min. 2 dokumentów wdanych w roku. Dotyczy domów jednorodzinnych.

  11 1 Odpowiedz
 • 21 gru 2016

  Dzięki . O to właśnie mi chodziło . Ubezpieczając dom już parę lat z kolei zawsze o to pytam i każdy agent mówi co innego . Ostatnia wersja z Warty była tylko o przeglądzie ( jednym w roku ) wykonanym przez mistrza kominiarskiego z uprawnieniami ( nie zwykłego kominiarza ) - udokumentowanym . Czyszczenia 4 razy w roku ale nie wymagane potwierdzeniami - czyli można czyścić samemu .

  3 2 Odpowiedz
 • 21 gru 2016

  jo pale benzyna w piecu

  5 18 Odpowiedz
 • 23 gru 2016

  To nie kwestia czym palimy a jak palimy, większość kotłów węglowych to kotły z tzw regulacją temperatury polegającą na zwykłym duszeniu kotła poprzez zamykanie dopływu powietrza. Nie trudno sobie wyobrazić co dzieje się jeśli stan taki trwa przez kilka godzin i nagle sterownik daje sygnał że tmp spadła załącza się wentylator który rozdmu***** tlące się paliwo, efekty tego w postaci kłębów czarnego dymy widzimy na własne oczy gdziekolwiek spojrzymy.
  Ten zimny dym w połączeniu z zimnym kominem powoduje osadzanie się grubej warstwy czarnej mazi wewnątrz komina której nie ima się żadna szczotka kominiarska.
  Znam przypadek gdzie komin palił się kilka dni po wizycie kominiarzy.
  Z racji oszczędności preferujemy niskotemperaturowe spalanie a niestety jego efektem jest zasyfiony komin. Czy ktoś 30 lat temu słyszał o pożarach kominów, był koks, był porządny wysokokaloryczny węgiel, piece i kominy były wygrzane a sadze które się tam gromadziły starczyło ruszyć szczotka i wszystko odpadało do samej cegły.

  8 Odpowiedz
 • Ewcia 25 gru 2016

  bo śmieci, mokre drzewo, przepalony olej i cały tam syf w ogóle nie mają wpływu na stan komina nic a nic.
  Zgadzam się z tym co pan pisze ale uważam że problem jest bardziej złożony. poza tym 30 lat temu tez były pożary kominów tyle że miały się sadze wypalić i po problemie.

  Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 28 gru 2016

  A jezeli alarm smogowy dopnie swego, to temperatura spalin bedzie jeszcze nizsza. Ludzie w praktyce z piecow powy.......... to co utrudnia obsluge pieca, a ma za zadanie jedynie zmniejszyc emisje pylow i co wtedy? Pozary beda częstsze czy nie?

  Odpowiedz
 • 31 gru 2016

  Dodam tylko że jesteśmy jedynym krajem w europie który nie ma norm na węgiel sprzedawany indywidualnym odbiorcom i tylko w zeszłym roku kupiliśmy 860tyś ton miału węglowego który powinien być spalany w przemysłowych kotłowaniach posiadających specjalne filtry.
  Popytajcie znajomych którzy maja kotły na tzw eko groszek jakie mają problemy z piecami bo ten niby eko groszek który jest dostępny w handlu po prostu nie che się palić.
  Ponoć te kotły są zaliczane do ekologicznych i mają być refundowane przez urząd.

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Zmarł sierż. szt. Łukasz Płachta. To dla niego mieszkańcy zbierali krew
Myślenice 4

Zmarł sierż. szt. Łukasz Płachta. To dla niego mieszkańcy zbierali krew

W pomoc choremu na białaczkę policjantowi z Myślenic w ostatnich dniach włączyły się setki mieszkańców, którzy oddawali dla niego krew. Nie udało się go uratować, a walkę z postępującą chorobą sierż. szt. Łukasz Płachta zakończył dzisiaj Jak informują policjanci Łukasz Płachta przegrał walkę z błyskawicznie postępującą chorobą, mimo ofiarnej pomoc...

Zebrali 18 litrów krwi. Ciągle można pomóc Łukaszowi Płachcie
Myślenice 1

Zebrali 18 litrów krwi. Ciągle można pomóc Łukaszowi Płachcie

W czasie trwania niedzielnych imprez sportowych na Zarabiu zorganizowana została kolejna zbiórka krwi na rzecz sierż. szt. Łukasza Płachty, policjanta Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, który zmaga się z ostrą białaczką Kilka dni temu pisaliśmy o policjancie z Myślenic, który o chorobie dowiedział się nagle i potrzebuje krwi. Na nasz apel o...

ALARMUJECIE! "Kładka wisząca nad Rabą wymaga interwencji"
Alarmujecie 5

ALARMUJECIE! "Kładka wisząca nad Rabą wymaga interwencji"

W weekend otrzymaliśmy od kilku z naszych czytelników zgłoszenia dotyczące uszkodzonej kładki nad Rabą. Dzisiaj ubytki zostały uzupełnione, ale jak sugerujecie "kładka wymaga interwencji" Dla jednych "wiszący most", dla innych "kładka", ale większość wiadomości jakie w ostatnim czasie przesyłacie na redakcja@miasto-info.pl dotyczy jej stanu. W min...

Zablokowana Zakopianka. Trzy rozbite samochody. Jedna osoba ranna 
Drogi 0

Zablokowana Zakopianka. Trzy rozbite samochody. Jedna osoba ranna 

Przez kilkadziesiąt minut przed godz. 8 zamknięta była Zakopianka po tym jak przed wiaduktem w Myślenicach zderzyły się trzy samochody. Jedna osoba trafiła do szpitala Do wypadku doszło o godz. 7.55 na drodze krajowej nr 7 przy wiadukcie nad ul. Piłsudskiego. Kiedy strażacy z JRG Myślenice dotarli na miejsce, zastali trzy rozbite samochody i jedną...

Zaczęło się! Ruszyła rewitalizacja Rynku. Drogowcy zdzierają asfalt z otaczających go ulic
Myślenice 28

Zaczęło się! Ruszyła rewitalizacja Rynku. Drogowcy zdzierają asfalt z otaczających go ulic

W pierwszej kolejności drogowcy zajęli się ulicami Gałczyńskiego i Bema, z których zdzierany jest asfalt. Odcinek od skrzyżowania z ul. Jordana i Reja jest wyłączony z ruchu. Piesi mogą przechodzić wzdłuż bloku na ul. Gałczyńskiego oraz budynków przy ul. Bema To na ul. Gałczyńskiego i Bema, które jako pierwsze przechodzą remont, utrudnienia potrwa...