Miasto

Myślenice: Parkingi piętrowe rozwiążą problem braku miejsc parkingowych w mieście?

Myślenice: Parkingi piętrowe rozwiążą problem braku miejsc parkingowych w mieście?

Deficyt miejsc parkingowych to jeden z głównych problemów komunikacyjnych w ostatnich latach w mieście.

Wzrastająca liczba samochodów oraz nagromadzenie sklepów i instytucji w centrum sprawiają, że poruszanie się po Myślenicach samochodem, a zwłaszcza jego zaparkowanie jest coraz trudniejsze.

Burmistrz proponuje parkingi piętrowe – czy to rozwiąże problem?

Aktualnie pod wiaduktem prowadzącym Zakopiankę nad ul. Słowackiego powstaje parking park&ride mający pomieścić 85 samochodów. To miejsce znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie galerii handlowych, dworca autobusowego i sklepów usytuowanych wzdłuż ulicy Słonecznej, która generuje największy ruch w mieście. Każdego dnia tylko tą drogą przejeżdża ponad 5000 samochodów. Parking ma rozwiązać problem parkowania przy ulicach Słonecznej, Rzemieślniczej, Okulickiego i Armii Krajowej. 

Problem związany z deficytem miejsc parkingowych dotyczy również innych części miasta. Zmagają się z nim nie tylko osoby dojeżdżające do pracy, szkoły, sklepów i urzędów ulokowanych głównie w centrum. Coraz dotkliwiej odczuwają go mieszkańcy, którzy przed wjazdami do swoich posesji napotykają pozostawione tam samochody. Niedawno problem ten dotyczył wspomnianych ulic w sąsiedztwie Słonecznej, dzisiaj coraz częściej na takie zjawisko skarżą się mieszkańcy okolicy szpitala, a także ul. Traugutta i Kazimierza Wielkiego.

Jak piszecie do nas na redakcja@miasto-info.pl jeden z największych bezpłatnych parkingów usytuowany przy ul. Traugutta (w miejscu dawnego placu targowego) dzisiaj niemal w połowie zajmuje sprzęt budowlany wykorzystywany przy budowie nowej siedziby Muzeum Niepodległości. Sprawia to, że okoliczne uliczki każdego dnia od rana zapełniają się samochodami.

Jak wynika z przeprowadzonego przez nas sondażu - kierowcy poruszający się po Myślenicach w większości (87%) szukają wolnego, ale darmowego miejsca parkingowego. Tylko nieliczni (13%) decydują się na zostawianie samochodów w płatnych strefach.

Jeśli nie udaje im się go znaleźć - parkują gdzie popadnie. W ubiegłym roku zauważył to nowy komendant policji. - Będziemy reagować na wszelkie przejawy łamania prawa. W pierwszej kolejności mam zamiar zaktywizować policjantów w zakresie zwalczania wykroczeń związanych z nieprawidłowym parkowaniem w mieście – w ubiegłym roku zapowiadał podinsp. Michał Gamrat. Policja karała mieszkańców mandatami przez kilka tygodni.

Parkingi piętrowe rozwiążą problem?

- Musimy zaspokoić powstałą potrzebę zapewnienia miejsc parkingowych (…) Stosowny projekt rozbudowy parkingów w mieście przedłożę jeszcze w tym roku. Będą to parkingi piętrowe w różnych częściach Myślenic. W naszym mieście nie uda się już stworzyć parkingów poziomych, bo trudno jest znaleźć na nie miejsce, ale z powodzeniem możemy tworzyć parkingi piętrowe – na łamach Gazety Myślenickiej mówi burmistrz Maciej Ostrowski.

Nie precyzuje jednak gdzie i kiedy miałyby powstać takie obiekty, ani kiedy zaprezentuje koncepcje ich budowy, jednak odnosi się do związanych z korzystaniem z nich opłat. Jak mówi – miejsca parkingowe pod estakadą będą darmowe, natomiast parkingi piętrowe miałyby kosztować ok. 1 zł za dzień.

Czy budowa piętrowych parkingów na terenie Myślenic rozwiąże problem deficytu miejsc parkingowych?

 • TAK TAK 79%
 • NIE NIE 21%
 • Głosów: 1182

Czy waszym zdaniem budowa piętrowych parkingów na terenie Myślenic rozwiąże problem deficytu miejsc parkingowych?

Powiązane tematy

Komentarze (30)

 • mirek@ 24 sty 2018

  pomysł ciekawy, pytanie czy znowu rozbije sie wylacznie o koncepcje... mielismy juz koncepcje tuneli, koncepcje linii kolejowej, teraz parkingi... poslowie, radni, burmistrzowie, wojtowie w tym roku obiecaja nam wszystko - pytanie co z tego uda sie im zrealizowac z jakich srodkow i kiedy - bo parkowac nie da sie kazdego dnia - nie w odleglej przyszlosci

  48 5 Odpowiedz
 • Mariusz Marioosz 24 sty 2018

  Już to widzę...1 zł za dzień, hahaha :D

  39 1 Odpowiedz
 • Mariusz Marioosz 24 sty 2018

  Mógłby powstać np. na dawnym postoju busów naprzeciwko Carrefoura.

  41 9 Odpowiedz
 • profesor profesor 24 sty 2018

  Problem zaiste istnieje. Zadaniem gminy i starostwa powiatowego powinno być rozwiązanie tego kłopotu - uporządkowanie ruchu w centrum miasta poprzez dokładną analizę znaków, opisów, wyjątków zapisanych na tablicach pod znakami - kopert, miejsc parkingowych i ich braku. Dzisiaj w mieście nie sposób zaparkować w okolicach szpitala, rynku, galerii, urzedu skarbowego i wielu innych lokalizacji. Piętrowe parkingi mogą stanowić rozwiązanie, ale wyłącznie w połączeniu z uporządkowaniem ruchu na drogach

  31 2 Odpowiedz
 • Dariusz Skowronek 24 sty 2018

  Od dawien dawna w miejscu garażów na osiedlu powinien być piętrowy parking z wykupionymi miejscami dla mieszkańców.

  26 6 Odpowiedz

Zobacz więcej