Miasto

Myślenice: Parkingi piętrowe rozwiążą problem braku miejsc parkingowych w mieście?

Deficyt miejsc parkingowych to jeden z głównych problemów komunikacyjnych w ostatnich latach w mieście.

Wzrastająca liczba samochodów oraz nagromadzenie sklepów i instytucji w centrum sprawiają, że poruszanie się po Myślenicach samochodem, a zwłaszcza jego zaparkowanie jest coraz trudniejsze.

Burmistrz proponuje parkingi piętrowe – czy to rozwiąże problem?

Aktualnie pod wiaduktem prowadzącym Zakopiankę nad ul. Słowackiego powstaje parking park&ride mający pomieścić 85 samochodów. To miejsce znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie galerii handlowych, dworca autobusowego i sklepów usytuowanych wzdłuż ulicy Słonecznej, która generuje największy ruch w mieście. Każdego dnia tylko tą drogą przejeżdża ponad 5000 samochodów. Parking ma rozwiązać problem parkowania przy ulicach Słonecznej, Rzemieślniczej, Okulickiego i Armii Krajowej. 

Problem związany z deficytem miejsc parkingowych dotyczy również innych części miasta. Zmagają się z nim nie tylko osoby dojeżdżające do pracy, szkoły, sklepów i urzędów ulokowanych głównie w centrum. Coraz dotkliwiej odczuwają go mieszkańcy, którzy przed wjazdami do swoich posesji napotykają pozostawione tam samochody. Niedawno problem ten dotyczył wspomnianych ulic w sąsiedztwie Słonecznej, dzisiaj coraz częściej na takie zjawisko skarżą się mieszkańcy okolicy szpitala, a także ul. Traugutta i Kazimierza Wielkiego.

Jak piszecie do nas na redakcja@miasto-info.pl jeden z największych bezpłatnych parkingów usytuowany przy ul. Traugutta (w miejscu dawnego placu targowego) dzisiaj niemal w połowie zajmuje sprzęt budowlany wykorzystywany przy budowie nowej siedziby Muzeum Niepodległości. Sprawia to, że okoliczne uliczki każdego dnia od rana zapełniają się samochodami.

Jak wynika z przeprowadzonego przez nas sondażu - kierowcy poruszający się po Myślenicach w większości (87%) szukają wolnego, ale darmowego miejsca parkingowego. Tylko nieliczni (13%) decydują się na zostawianie samochodów w płatnych strefach.

Jeśli nie udaje im się go znaleźć - parkują gdzie popadnie. W ubiegłym roku zauważył to nowy komendant policji. - Będziemy reagować na wszelkie przejawy łamania prawa. W pierwszej kolejności mam zamiar zaktywizować policjantów w zakresie zwalczania wykroczeń związanych z nieprawidłowym parkowaniem w mieście – w ubiegłym roku zapowiadał podinsp. Michał Gamrat. Policja karała mieszkańców mandatami przez kilka tygodni.

Parkingi piętrowe rozwiążą problem?

- Musimy zaspokoić powstałą potrzebę zapewnienia miejsc parkingowych (…) Stosowny projekt rozbudowy parkingów w mieście przedłożę jeszcze w tym roku. Będą to parkingi piętrowe w różnych częściach Myślenic. W naszym mieście nie uda się już stworzyć parkingów poziomych, bo trudno jest znaleźć na nie miejsce, ale z powodzeniem możemy tworzyć parkingi piętrowe – na łamach Gazety Myślenickiej mówi burmistrz Maciej Ostrowski.

Nie precyzuje jednak gdzie i kiedy miałyby powstać takie obiekty, ani kiedy zaprezentuje koncepcje ich budowy, jednak odnosi się do związanych z korzystaniem z nich opłat. Jak mówi – miejsca parkingowe pod estakadą będą darmowe, natomiast parkingi piętrowe miałyby kosztować ok. 1 zł za dzień.

Czy budowa piętrowych parkingów na terenie Myślenic rozwiąże problem deficytu miejsc parkingowych?

 • TAK TAK 79%
 • NIE NIE 21%
 • Głosów: 1182

Czy waszym zdaniem budowa piętrowych parkingów na terenie Myślenic rozwiąże problem deficytu miejsc parkingowych?

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 24 sty 2018

  pomysł ciekawy, pytanie czy znowu rozbije sie wylacznie o koncepcje... mielismy juz koncepcje tuneli, koncepcje linii kolejowej, teraz parkingi... poslowie, radni, burmistrzowie, wojtowie w tym roku obiecaja nam wszystko - pytanie co z tego uda sie im zrealizowac z jakich srodkow i kiedy - bo parkowac nie da sie kazdego dnia - nie w odleglej przyszlosci

  48 5 Odpowiedz
 • profesor profesor 24 sty 2018

  Problem zaiste istnieje. Zadaniem gminy i starostwa powiatowego powinno być rozwiązanie tego kłopotu - uporządkowanie ruchu w centrum miasta poprzez dokładną analizę znaków, opisów, wyjątków zapisanych na tablicach pod znakami - kopert, miejsc parkingowych i ich braku. Dzisiaj w mieście nie sposób zaparkować w okolicach szpitala, rynku, galerii, urzedu skarbowego i wielu innych lokalizacji. Piętrowe parkingi mogą stanowić rozwiązanie, ale wyłącznie w połączeniu z uporządkowaniem ruchu na drogach

  31 2 Odpowiedz
 • Mariusz 24 sty 2018

  Już to widzę...1 zł za dzień, hahaha :D

  39 1 Odpowiedz
 • 24 sty 2018

  Ciekawe tylko czy kierowcy mający parawo jazdy za serki i jajka będą umieli się po nich poruszać... :)

  25 11 Odpowiedz
 • 24 sty 2018

  Pomysł ciekawy i myślę że godny realizacji o ile ten parking będzie darmowy. I ciekawe gdzie niby taki parking miałby powstać, w Myślenicach nie ma miejsca... jest pozajmowany przez pierdoły.

  20 3 Odpowiedz
 • Mariusz 24 sty 2018

  Mógłby powstać np. na dawnym postoju busów naprzeciwko Carrefoura.

  41 9 Odpowiedz
 • 24 sty 2018

  bajka

  11 5 Odpowiedz
 • 24 sty 2018

  Najlepszy były 2 piętra w dół poziom 0 i 2 w górę.

  10 7 Odpowiedz
 • 24 sty 2018

  czy beda tam windy ?? bo bez wind to ciezko bedzie zajsc na 10 pietro takiego parkinga i czy wjazdy beda od poludnia czy tez od zachodu, oraz znaki informujace czy to wjazd czy wyjazd WIOCHMENI nauczeni sa jazdy pod prund.

  10 29 Odpowiedz
 • 24 sty 2018

  W Myślenicach brak jest alternatyw dla samochodów. Nie ma ani komunikacji, ani ścieżek rowerowych. Okoliczne miejscowości też są różnie (często kiepsko) połączone z centrum powiatu. Budowa parkingów to wprowadzenie kolejnych samochodów do miasta.

  21 6 Odpowiedz
 • 24 sty 2018

  Darmowy parking, i to kilkupoziomowy? Nie można mieć wszystkiego za darmo, ludzie, inwestycja też się musi zwrócić. Najlepiej iść na kompromis i zaproponować niską stawkę godzinową, ale jednak stawkę.

  11 6 Odpowiedz
 • 24 sty 2018

  Jak zwykle sondaż dla samego sondażu a dalej będzie jak jest...

  20 2 Odpowiedz
 • 24 sty 2018

  Było świetne miejsce vis-a-vis Biedronki to ktoś wydał pozwolenie na budowę kolejnego marketu z kapitałem zagranicznym .... Pomysł rewelacyjny i już dawno powinien był być wdrożony w życie...
  Jednak za taki parking na obrzeżach miasta to dziękujemy....

  17 8 Odpowiedz
 • Dariusz Skowronek 24 sty 2018

  Od dawien dawna w miejscu garażów na osiedlu powinien być piętrowy parking z wykupionymi miejscami dla mieszkańców.

  26 6 Odpowiedz
 • 24 sty 2018

  Pomysł rewelacyjny. Podpatrując rozwiązania w innych krajach europejskich pomysł winien zaistnieć i zostać zrealizowany już 10 lat temu. Trzy miejsca w których powinny stanąć co najmniej 3 piętrowe garażowce i to w projekcie bioracym pod uwagę modułowość i możliwość nadbudowy. Takie trzy miejsca to osiedle w miejscu blaszakowych slamsów, były plac targowy przy Traugutta i alternatywnie koło carrefura.

  18 2 Odpowiedz
  • 25 sty 2018

   Budowa parkingu przy osiedlu, to temat dla spółdzielni, a nie miasta.
   Przed powiększeniem parkingu koło carrefura konieczna jest zmiana organizacji ruchu w tej okolicy, bo skrzyżowania są tu już mocno obciążone. Czy to miejsce jest dobre? Niby w centrum, lecz koło niczego.

   Masz rację, że pomysł powinien być już dawno zrealizowany. Dokładnie przy budowie dworca autobusowego. Potencjał tego miejsca został zmarnowany.

   8 2 Odpowiedz
 • OKOKI 24 sty 2018

  Lubie czytać te fantasmagorie snute przez Magistrat. Kolej do krakowa ,piętrowe parkingi itp.

  24 5 Odpowiedz
  • 24 sty 2018

   I "tanie śmieci". Infrastrukturę planuje się przed a nie "PO". Niestety "urbanizacja" naszego miasteczka postępuje dokładnie jak jego prokreacja - najpierw zrobić a później się martwić. Wybory tuż, tuż a utwór Maryli Rodowicz nadal dumnie brzmi na zapleczu "Bo to co nas podnieca, to sie nazywa kasa..."

   12 5 Odpowiedz
  • 24 sty 2018

   Czyli zaczął się rok wyborczy. Rzucona pierwsza kiełbasa. Czekamy na następne...

   20 4 Odpowiedz
   • jeden język a dwoje uszu 25 sty 2018

    A faktycznie! Masz rację! nie pomyślałem o tym. Zmiana jest bardzo potrzebna, choć nie za wszelką cenę. Już nawet lepszy trochę gorszy burmistrz, byle coś się ruszyło ze stołkami. Tylko kto? Szlachetka i Kurowski pewnie nie będą chcieli, a kto inny mi do głowy nie przychodzi

    10 6 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 25 sty 2018

  Sam to zauważyłem ostatnio na osiedlu, że jest tak ciasno, że aż się zdziwiłem. Do tego byłem się przejechać nowo wybudowaną drogą nad basenem i.... już z drogi zrobił się parking.

  Po pierwsze wyegzekwować aby na każde nowo budowane mieszkanie były co najmniej półtorej miesjsca parkingowego itd.......

  Po drugie wybudować tanie parkingi przy zakopiance dla osób przesiadających sie do komunikacji zbiorowej tak, aby nie opłacało się im wjeżdżać do miasta.

  Po trzecie zarezerwować miejsce pod parkingi, aby było je gdzie wybudować gdy będzie już na to kasa

  Po czwarte spłacić przynajmniej połowę długu miasta i gminy

  Po piąte zmniejszyć stawki opłat za śmieci, wodę i kanalizację do porównywalnych z Dobczycami

  Uf jak to się zrobi to dopiero można zacząć myśleć o projektach nowych parkingów. Wcześniej to szkoda czasu, klawiatury i pieniędzy.

  A jak kiedyś przyjdzie czas na generalny remont płyty rynku i instalacji, to pod nią zrobić parking podziemny

  18 3 Odpowiedz
 • kasia 25 sty 2018

  tylko jak ktoś zrobi duże zakupy to będzie miał troszkę daleko

  2 4 Odpowiedz
 • 25 sty 2018

  No cóż, kilka aut na dom zaczyna być normą. Ciekawe byłoby zestawienie dostępnej przestrzeni parkingowej w latach 70tych lub 80tych ze stanem aktualnym.

  Co do sprawy burmistrzowania: oczywiście że są plany zapełnienia samorządowych stołków pisowskimi aparatczykami. Pomysł może się podobać lub nie, mnie nie bo zbyt blisko skojarzeń z PZPR. Uważam że samorządy jak sama nazwa mówi powinny być pozostawione mieszkańcom, nie upartyjniane tylko wolne od polityki.

  Z parkingiem pomysł dobry, ale czy to wystarczy. Poza tym tencja do zawężania strefy parkingów za friko może się stać poeta achillesowa. Potrzebujemy strefy bezpłatnej. Jesli ktoś ma ochotę zaparkować w rejonie rynku, owszem niech zapłaci. Ale w jakimś promieniu od rynku - miejsca wolne od opłat.

  6 11 Odpowiedz
 • 25 sty 2018

  Jest ponad setka prostych rozwiązań dotyczących parkowania w mieście. Połowa z nich dotyczy wyłącznie osób przyjezdnych, dodatkowo obciążających już uciążliwy ruch w mieście. Jest też rozwiązanie dla mieszkańców, zarówno centrum jak i przedmieści.
  Nie zakazy i nakazy okraszone opłatami parkingowymi a przywileje z ograniczeniami.
  To że się mieszka w mieście czy poza miastem nie powinno skutkować jakąkolwiek karą za nieudolności infrastrukturalne Urzędu Miasta. Ciekawe czy podobała by sie magistratowi opłata parkingowa za parking z tyłu urzędu?

  7 4 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 25 sty 2018

  Z tyłu urzędu to tam czasem gościa w kamizelce widziałem

  3 3 Odpowiedz
 • 25 sty 2018

  Z tą kiełbaską to dobre było :-D
  Gdzie w Myślenicach taka inwestycja? Głupi nie uwierzy, nie takie miasta tego nie mają.

  7 3 Odpowiedz
 • Tolo 26 sty 2018

  Szanowni Państwo,
  już od teraz możemy Wam wszystko obiecać,
  złote góry,szybką kolej,piętrowe parkingi,bezpieczne powroty,
  i co tylko sobie życzycie.
  Nadejszła bowiem wiekopomna chwila,wyborczy nastał czas.
  Tylko zagłosujcie na nas,a potem to się zobaczy kto kogo wy..... :)
  a nie zapomnijcie o tym że wkrótce po wyborach i tak przegłosujemy Wam podwyżki wszelakich opłat.
  To mówiłem ja Jarząbek,łubu dubu niech nam żyje prezes naszego klubu :)

  12 3 Odpowiedz
 • 27 sty 2018

  To, że samochodów jest coraz więcej to fakt, ale trzeba też zauważyć, że ludzie są coraz bardziej wygodni. Najchętniej zaparkowaliby pod samymi drzwiami sklepu, banku, urzędu. Ludzie parkują w najbardziej debilnych miejscach nawet jeśli 100m dalej można zaparkować przepisowo np. w bocznej uliczce. Taka mentalność mieszkańców.

  12 3 Odpowiedz
 • 30 sty 2018

  Ponoc w miejscu wysypiska wiadomo gdzie ma byc krajobraozowy pork borzeka sity z cieplymi gazami geotermalnymi i rekuperacyjom takze nie ma to tamto

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM
Kościół 0

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM

Poranna msza rozpoczęła tydzień jubileuszowy uświetnijący prawie dwuletnie przygotowania do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kar...

Powstaje nowy budynek Starostwa Powiatowego w Myślenicach
Myślenice 0

Powstaje nowy budynek Starostwa Powiatowego w Myślenicach

Starosta Myślenicki Józef Tomal i Wicestarosta Rafał Kudas podpisali umowę na wykonanie I etapu budowy nowego budynku starostwa. Znajdą się w nim wydziały, które obsługują największą liczbę klientów, m.in.: wydział komunikacji, architektury oraz geodezji Starosta Józef Tomal: Nowy budynek to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Chcemy, by byli o...

Uszkodzony plac zabaw na Zarabiu. Rodzice wezwali straż
Myślenice 4

Uszkodzony plac zabaw na Zarabiu. Rodzice wezwali straż

Zaniepokojeni rodzice dzieci bawiących się na placu zabaw przy ul. Parkowej na Zarabiu wezwali strażaków po tym jak odkryli dziurę w jednym z elementów Po otrzymaniu zgłoszenia o uszkodzonym domku na placu zabaw w Myślenicach ul. Parkowa Dyżurny Operacyjny PSP zadysponował na miejsce zastęp strażaków. - Zaraz po przybyciu funkcjonariusze rozpoz...

Terenówka kontra betonowa ściana. Dwie osoby ranne
Drogi 1

Terenówka kontra betonowa ściana. Dwie osoby ranne

Dwie osoby zostało ranne w tym pięcioletnie dziecko po tym jak kierowca uderzył w betonową ścianę przy Zakopiance w Myślenicach W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby w tym pięcioletnie dziecko. Pomocy medycznej rannym na miejscu udzieliła załoga Zespołu Ratownictwa Medycznego, a następnie przewiozła poszkodowanych do szpitala w Myślen...

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”
Myślenice 29

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”

Przez kilka dni pod internetową petycją o ocalenie drzew przed wycinką planowaną w ramach rewitalizacji centrum podpisało się ponad 700 mieszkańców, a kolejna grupa zdecydowała się nagłośnić sprawę, organizując pikietę pn. „Stop wycince drzew na rynku w Myślenicach” Przypomnijmy; we wrześniu mają ruszyć prace związane z rewitalizacją myślenickiego...