Sułkowice

Sułkowice: Fotoradar już działa. Stanął na jednej najbardziej niebezpiecznych dróg w powiecie

Sułkowice: Fotoradar już działa. Stanął na jednej najbardziej niebezpiecznych dróg w powiecie

Droga wojewódzka nr 956 biegnąca przez centrum Sułkowic należy do jednej z najbardziej niebezpiecznych w powiecie. Rok temu na pasach zginęła tu 5-letnia dziewczynka, a w ubiegłym tygodniu ponownie na przejściu pod koła wpadło kolejne dziecko

Fotoradar przy drodze wojewódzkiej nr 956 przy ul. 1 Maja w Sułkowicach został zamontowany w październiku przy przejściu dla pieszych, gdzie w listopadzie 2017 roku 23-letni kierowca z Myślenic śmiertelnie potrącił 5-latkę.

Ulica 1 Maja w Sułkowicach to droga wojewódzka (nr 956), która przebiega przez centrum miasta. Pomimo, że obowiązują tu miejscowe ograniczenia prędkości do 40 km/h, a o przejściach dla pieszych nie tylko informują znaki pionowe, ale i tzw. „spowalniacze” na jezdni – kierowcy rzadko jadą tędy z przepisową prędkością.

Do kolejnego wypadku z udziałem dziecka doszło 11 grudnia. Kiedy dziewczynka przebiegała przez pasy wjechał w nią rozpędzony samochód.

Radar kosztował ok. 155 tys. zł, z których 145 tys. zł na jego instalacje przeznaczyła lokalna fabryka narzędzi. Fotoradar znalazł się w newralgicznym miejscu, gdzie panuje duży ruch pieszy, który generuje bliskość Przedszkola Samorządowego nr 2; Spółdzielni Socjalnej Podkówka, Galerii Internat, szkoły muzycznej i przedsiębiorstwa produkcyjnego – mieszczących się w budynku byłego internatu, a także w pobliżu Sułkowickiego Ośrodka Kultury i fabryki, która ma swoje budynki po obu stronach drogi.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 21 gru 2018

  I jest sztywniutko

  10 4 Odpowiedz
 • 21 gru 2018

  Brawo będą żniwa,brakuje jeszcze ograniczenia tonażu samochodów do 3,5 max 12 t. bo tiry omijają "wiatole" i jadą na skróty z Chyżnego na Skawinę,Kraków.I zakaz dla wózków widłowych,kpina żeby z drogi krajowej robić alejkę zakładową.

  22 13 Odpowiedz
 • 21 gru 2018

  Poprzedni Burmistrz Sułkowic nie zrobił absolutnie nic dla polepszenia bezpieczeństwa pieszych - mimo pustych obiecnic nie zrobił absolutnie nic a był wielokrotnie przestrzegany przed tym , że takie tragedie będą miały miejsce - mam wielka nadzieję ,że obecny Pan Burmistrz okaże sie bardziej zatroskanym o bezpieczeństwo naszych dzieci w Sułkowicach - ta droga jest bardzo niebezpieczna , ale niezapominajmy ,że jest niestety niebezpieczna na całym odcinku Sułkowic....Malikówka - ma nieoświetlone przejście.. na przestrzeni lat było tam kilka potrąceń - dwa śmiertelne - (nie konkretnie na przejściu dla pieszych ale na malikówce) -Pan Burmistrz musi zadbać o to by zrobić ten chodnik po drugooej stronie ul.Partyzantów.. jest naprawdę źle .. przejść w zimie na druga strone nieraz ciężko.. a dojść do przejścia poboczem.. w ciemnościach aż strach.. w dodatku droga na przytanek przeciez a z drugiej strony do przedszkola.. dom koło domu i brak chodnika - poprzednie władze Sułkowic nic oprócz oobietnic nie zrobiłu.. mam nadzieje ,że te jednak.. dadza rade.. nie zawiodą wybiorców..bo tu chodzi o nasze życie.. naszych dzieci i naszych starszcyh rodziców - chodnik na ul Partyzantów , oświetlenie przejść dla pieszych - na zielonej , na malikówce oraz przejscie koło lewiatana(teraz sporo dzieci przechodzi tędy wracajac ze szkoły..)może progi w w rejonie rynku? i jakiś kolo malikówki? i koło kużni zielonej?rano z kierunku Suchej.. jeżdza jak wariaci.. poczawszy do malikówki.. wyprzedaja.. zwielka predkościa.. ..częstsze kontrole policji...życzę na Nowy Rok by nowe władze Sułkowic wzieły sie za to i z pełną parą zaczęły prace nad bezpieczeństwem pieszych w naszym miasteczku! wszak nie chcemy ...następnych tragediii :-( *******p.s taki fotoradar przydałby się też... koło przedszkola.. na partyzantów.. co tam się dzieje jeśli chodzi o prędkosći to...o zawrót głowy.. mandaty niesteyy by sie szybciutko sypały...

  14 11 Odpowiedz
  • 21 gru 2018

   Nowy burmistrz co najwyżej pójdzie się pomodlić za Ciebie .Naiwnie myślisz że coś zrobi dla Sułkowic.Jak to typowy aparatczyk pisowski.Wejdź na stronkę jego np tu http://arturgrabczyk.pl/galeria/
   Dla miasta to on kupi nowe kielichy do kościoła.

   21 17 Odpowiedz
   • 21 gru 2018

    nie jestem osobą wierzącą - ani nie jestem zwlennikiem PiS!a to czy jestem naiwna czas pokaze...facet jest mozę z 2 miesiace burmistrzem.. wiec spokojnie.. poprzedni był ile... *jak ktoś chce niech się modlić nawet i za mnie -to ok czemu nie?wkońcu ponoc modlitwy sa w dobrej wierze?mnie jako niewierzącej zwisa to ale i nie szkodzi - jego religijność wogóle mnie nie interesuje ani nie przeszkadza ok -jest gosć katolikiem(jak dla mnie moze byc i batiuszką i imamem... czym tam chce ważne by zaczał coś robic jak nie będę jechałą po nim równo jak po poprzednim burmisttrzu!) i nie oznacza to ,że nie zaanagażuje sie dla gminy(bedziemy go oceniać i bilansować działania na rzecz gminy za jakis rok - póki co nie ma co mówić)p.s- to Pan Pułka jeśli się nie mylę byl aparatczykiem pisowskim.. bliskim znajomym Beaty Szydło&company a życie społeczności katolickiej również się angazował -.. :-D póki co daje szanse A.Grabczykowi żeby w ciągu najbliższego roku czymś się wykazał dla gminy -

    5 10 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   28 gru 2018
   2 Odpowiedz
 • 21 gru 2018

  Hany83K:"może progi w w rejonie rynku? i jakiś kolo malikówki? i koło kużni zielonej?"progi zwalniające niezła myśl! dodatkowo na ul Kowalskiej,Wyzwolenia,Sportowej.Bo pseudo rajdowców cała masa.

  5 6 Odpowiedz
  • 21 gru 2018

   no niestety.. w Sułkowicach to właściwie wszędzie by się przydały.. ale co zrobić.. pierwsza do odstrzału droga głowna....

   4 3 Odpowiedz
 • Paweł Latoń 21 gru 2018

  Co do wózków widłowych, to nie fabrykę wybudowano przy drodze krajowej, lecz drogę krajową przy fabryce. I to jest istotny element, chyba że tak już nazywali szosę w 19 wieku. A FN Kuźnia, zakład który przez dziesiątki lat dawał tysiącom ludzi pracę , (mimo że teraz zatrudnia tylko ileś set), który jest jedną z największych wizytówek Sułkowic, znany w Europie i na świecie, który przy obecnym prezesie rządzącym twardą ręką rozwija się dynamicznie jak zachodnie firmy, jest zwyczajnie upokarzany przez tiry, busy i całą sieć komunikacyjną, która już dawno powinna wykorzystywać obwodnicę Sułkowic. Plany takiej obwodnicy albo przynajmniej jakieś zapiski pewnie od 30 lat leżą w gdzieś tam po naszych urzędach. O ile są takie, ale pamiętam że już na początku lat dziewięćdziesiątych rozmawiali ludzie o możliwości istnienia obwodnicy biegnącej na zachód od Sułkowic. Każdy ma swoje zdanie i nic mi po narzucaniu mojego innym, ale moje jest takie że powinniśmy się czepiać tirów i całego tego zła które biegnie przez Sułkowice a nie wózków widłowych.
  Malikówka obecnie stała się zapomnianą Arizoną. Po podpaleniach stodół, leżący i zamarznięty granatowy trup przed chałupiną nie robi już na nas większego wrażenia. Tu trzeba mieć nerwy ze stali jak nasze dzieci chodzą do szkoły i jak my sami wychodzimy na ulicę. Obecny nasz burmistrz ma szanse zapisać się w kartach tego Sułkowickiego rejonu jeśli coś zmieni na lepsze, jeśli poprawi nasz los z którym jak na razie my mieszkańcy Malikówki zostawieni jesteśmy sami sobie. Wtedy wygra i zaskarbi sobie przychylność społeczeństwa. Jeśli zostawi nas z tą Syberią, to lud będzie szukać pomocy dalej. Co do wiary to, jak mocno wierzy obecny burmistrz jest jego sprawą i nic nam do tego. Jeśli będzie dobrze służył Sułkowicom to, to czy jest zagorzałym chrześcijaninem czy też nie, będzie mieć to drugorzędne znaczenie. Nic mi do szukania problemów w cudzej wierze, dopóki nikt nie będzie zaglądał do mojej. Ale to jest moje zdanie. Z Panem Grabczykiem już wstępnie rozmawiano na temat sprawy bezpieczeństwa na górze Sułkowic. Ale my szary człowiek, też musimy działać, bo samym narzekaniem będziemy dalej siedzieć w tej Arizonie.

  15 5 Odpowiedz
  • 22 gru 2018

   Jeszcze może powiesz, że to nie fabryka wybudowała się w środku miasta, a to miasto wybudowała się wokół fabryki i trzeba wyburzyć domy, aby nie przeszkadzały w rozbudowie i działaniu fabryki. Fabryka już dawno powinna wybudować nową siedzibę.

   8 8 Odpowiedz
 • OKOKI 22 gru 2018

  Tam nie radar trzeba zamontować tylko karabin maszynowy/

  10 4 Odpowiedz
  • 22 gru 2018

   ....i strzelać do wszystkich którzy wbiegają na jezdnię

   BTW. Gdzie edukacja dzieci jak mają zachować się przed wejściem na jezdnię?

   10 7 Odpowiedz
 • Paweł Latoń 22 gru 2018

  To nie fabryka jest agresorem dla drogi, lecz droga dla fabryki. Tak samo jak ta droga w tym miejscu, której nie powinno być w 21 wieku, jest agresorem dla przechodniów. Żaden wózek widłowy ani żaden wjeżdżający samochód na teren Kuźni, nigdy nie spowodował wypadku. Nigdy nie obwinię zakładu za to że tam jest , bo był tam już w 19 wieku, a w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku wykarmił ponad 2000 Sułkowiczan i mieszkańców sąsiednich miejscowości, którzy spłodzili współczesne pokolenie. To nie Kuźnia była winna tragedii z tamtego roku w której zginęło dziecko. To nie Kuźnia winna jest tego że wieśniaki rozpędzają tam swoje kolorowe ulepy czasami do ponad 100km na godzinę. To nie Kuźnia winna była dzisiejszej sytuacji gdzie kobieta jadąc do sklepu euro niemal nie spowodowała kolizji, a było to na moich oczach. Bo możliwe że ona podczas jazdy nie była myślami przy przejeżdżającym wózku widłowym bo dziś go tam nie było. Była myślami przy ladzie mięsnej w Euro. Bo wtedy nie ważne było jak dojechać tylko czy aby 5 kg kiełbasy wystarczy. Takie odniosłem wrażenie z dzisiejszej sytuacji która miała miejsce 200 metrów za Kuźnią, i w taki właśnie sposób, w tym roku tuż przed wszystkimi świętymi doszło do potrącenia dziecka przy cmentarzu. I było to na chodniku. Dlatego do tego dochodzi bo społeczeństwo nie myśli o bezpiecznej jeździe, tylko o czystych pomnikach pełnych stołach i innych rzeczach robionych na pokaz. Daj mi choć jeden argument w czym jest winna fabryka? Bo równie dobrze idąc tym tropem, mieszkańcy Sułkowic od Tablic po Zieloną powinni już dawno przenieść swoje siedziby gdzieś dalej bo przeszkadzają komunikacji. Myślisz że przy Kuźni jest mniej bezpiecznie niż na górze Sułkowic? To zapraszam na Malikówkę. Najlepiej już poniedziałek . Tak na dwie godziny w południe. Stań sobie przy drodze bez chodnika. Wtedy zobaczysz co to jest strach i co to jest niebezpieczne miejsce. Masz swoje zdanie, to dobrze bo masz do niego prawo, i nikt ci go nie odbierze. Wybacz ale ja też mam swoje, i moglibyśmy godzinami o tym pisać, ale nie ma sensu. Fabryka która jest Sułkowickim dziedzictwem kulturowym i etykietą w Europie wykarmiła Sułkowice a droga krajowa zabiła niewinne istoty. Polski kraj, województwa, powiaty i gminy roztrwoniły biliony złotych. A położenie geograficzne Sułkowic daje takie warunki aby na zachód w stronę Jastrzębi, nad szkołą podstawową biegła obwodnica i to ekspresowa. Aż do Suchej B. I takie jest moje zdanie. A dla ciebie może być błędne. Nie dbam o to.

  9 5 Odpowiedz
 • 25 gru 2018

  Fabryka jesy agresorem w Sułkowicach bo przez wieki jej tu nie było i powstała obok istniejących domostw - to tok Twojego myślenia. Fabryka dziedzictwem kulturowym? No odważna myśl. Fakt, tyle gorzoły, ile tam się przelało, musiało wpłynąć na kulturę społeczności.

  4 4 Odpowiedz
 • Paweł Latoń 25 gru 2018

  Polecam najpierw douczyć się historii, a potem próbować ciągnąć dyskusje. Bo widać ze nie masz zielonego pojęcia na temat Sułkowickiej ponad wiekowej fabryki i jej wpływu na istnienie miasta. A propos gorzoły, pili tak jak cała Polska piła i pije nadal. Wesołych świąt.

  3 2 Odpowiedz
 • 25 gru 2018

  Fabryka przed wiekiem, jeśli sięgniesz do przywołanej przez ciebie historii wybudowana została przy drodze prowadzącej do Suchej Beskidzkiej i Krakowa. To droga była pierwsza. Co ma do dyskusji wpływ fabryki na istnienie miasta, skoro dyskusja jest o drodze, która według ciebie przeszkadza w funkcjonowaniu fabryki. Teraz na siłę doszukujesz się ideologii do istnienia fabryki, a temat dyskusji, którego obronić nie możesz zszedł na boczny tor. Skoro przestudiowałaś podręczniki historii, to teraz wróć do podręczników ortografii, gdzie wyłożone są ponadwiekowe zasady Pisowni polskiej.

  2 2 Odpowiedz
 • Paweł Latoń 25 gru 2018

  Nie dbam o ortografię dyć piszę z telefonu. Skoro uważasz ze twoja racja jest twojsza niż mojsza to niech tak zostanie.

  5 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  28 gru 2018

  Może jeszcze kościół na partyzantów . Macie chodnik a i tak widzicie ulicą

  3 2 Odpowiedz
 • 1 sty 2019

  Hahahaha uwielbiam wojnę polsko-polską i te sprzeczki co było pierwsze kura czy jajo powołując się na wątpliwe przesłanki historyczne ku uciesze gawiedzi ;) ale mniejsza z tym . Twierdzenie że wózki zakładu Kużnia powinny jeżdzić po drodze krajowej w poprzek przy takim natężeniu współczesnego ruchu w Sułkowicach zakrawa mi na farsę PRL albo co najmniej komedie Barei a żeby było śmieszniej to ten zakład jest podzielony na kilka małych zakładów i nie jest to już ta sama fabryka , ale mniejsza o to. Zabawne i absurdalne są też pasy na drodze expresowej w Mogilanach czy Gaju .Moim skromnym zdaniem trzeba uciekać od myślenia że jestem np.z Sułkowic i wszystko co z stąd jest ok ,to tworzy kompleksy i egocentryzm a to szkodliwe by racjonalnie oceniać sytuacje ;-)

  Odpowiedz
 • Paweł Latoń 1 sty 2019

  Jak kto woli.

  Odpowiedz

Zobacz więcej