Miasto

Radni dyskutują o Muzeum Niepodległości: „Złe ustalenie priorytetów” - kontra „Duma z inwestycji”

Podczas VII Sesji Rady Miejskiej rozgorzała dyskusja na temat Muzeum Niepodległości. W mediach wiceburmistrz nazywa je "przykładem złego ustalania priorytetów", natomiast radny Józef Błachut podkreśla dumę z jego funkcjonowania

Podczas VII Sesji Rady Miejskiej przewodniczący Jan Podmokły (KWW MO) w punkcie komunikaty poinformował o tym, że radni otrzymali informacje dotyczące danych frekwencyjnych Muzeum Niepodległości za okres od listopada 2018 do 31 stycznia 2019. Następnie w wolnych wnioskach radny Józef Błachut (KWW Macieja Ostrowskiego) podjął temat muzeum o którym w mediach wypowiadał się wiceburmistrz.

Józef Błachut (KWW MO): W jednej z lokalnych gazet przeczytałem wywiad z włodarzem gminy, gdzie natknąłem się na stwierdzenie, że Muzeum Niepodległości działa niewłaściwie. Dotarłem do tej prasy i jest wprost napisane tak: "Co gorsze niektórzy radni z klubu Macieja Ostrowskiego bronią tej inwestycji. (…) Nawet próbują krytykom zamknąć usta i krzyczą, że są dumni z muzeum, że to wotum myśleniczan na 100-lecie odzyskania niepodległości”
- mówił.

Radny powołał się na wywiad, jakiego wiceburmistrz Mateusz Suder udzielił Gazecie Myślenickiej. Zastępca burmistrza mówi w nim m.in., że: (…) Muzeum jest najlepszym przykładem złego ustalania priorytetów. (…) Dzisiaj Muzeum nie jest ukończone i nie może funkcjonować tak jak planowano. Źle przygotowano przetargi na jego wyposażenie, nie zabezpieczono wystarczających środków, w związku z tym harmonogram prac nie został zrealizowany. (…) nie była to rzecz priorytetowa dla naszej gminy, a nowe muzeum dzisiaj nie funkcjonuje tak jak powinno.

Radny Józef Błachut odniósł się do uwag dotyczących muzeum i zaproponował zaproszenie na kolejne posiedzenie rady – dyrektora placówki.

- Oświadczam, że w Internecie również napisałem, że jestem dumny z tego muzeum. Stąd też poczułem się niejako wywołany i to potwierdzam. W związku z tym, skoro jest sporo krytycznych uwag, co do funkcjonowania i powstania tego muzeum, a przypominam, że byłem orędownikiem jego budowy – proponuję, aby spotkać się z dyrektorem placówki na sesji rady, aby powiedział - co jest robione, jakie widzi perspektywy i trudności – proponował.

Odpowiedzi najpierw głos zabrał wiceburmistrz:

Wiceburmistrz Mateusz Suder (PiS): W najbliższym czasie będziemy przedstawiać informacje na temat tej inwestycji związanej z budową, z powstaniem i działalnością Muzeum Niepodległości. Szczególnie będą tam przedstawione informacje pokontrolne Urzędu Marszałkowskiego związane z nieprawidłowościami, przede wszystkim przy przetargach na budowę tej jednostki. Będą też bilanse związane z inwestycją, z wydatkami i liczę na to, że Pan radny będzie chętnie odnosił się do faktów, które przedstawimy opinii publicznej i liczę na Pana aktywność.

 

Kiedy muzeum zostanie wyposażone?

Głos w tej sprawie zabrał również burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS), który odniósł się do wypowiedzi jaka ukazała się na naszych łamach, po wykładzie dotyczącym "Zamczyska". Dyrektor mówiąc o mającej powstać w Muzeum Niepodległości ekspozycji poświęconej „Zamczysku”, wspomniał o brakujących multimediach, które nie zostały zakupione „ze względu na cofnięcie funduszy przez Urząd Miasta i Gminy Myślenice”.

Pytanie o powód takiej decyzji wysłaliśmy do myślenickiego magistratu dociekając, czy fundusze zostały cofnięte, pytając o powód takiej decyzji o to, czy sytuacja ma charakter stały, czy może przejściowy oraz o to czy ekspozycja zostanie dokończona.

- Informujemy, iż wypowiedź dyrektora Muzeum Niepodległości Pana Pawła Lemaniaka jest niezgodna z prawdą. Nic takiego jak cofnięcie funduszy nie miało miejsca. Zakup wyposażenia muzeum realizowany jest bezpośrednio przez Urząd Miasta i Gminy Myślenice, stąd nie mogło zaistnieć żadne "cofnięcie" funduszy przez UMIG Myślenice - w nadesłanym przez magistrat komunikacie informuje Marek Pajka.

Dyskusję na temat sytuacji w Muzeum Niepodległości podczas sesji kontynuował burmistrz Jarosław Szlachetka:

Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS): Sprawa jest naprawdę poważna. Z otrzymanego pisma w zeszłym tygodniu, grozi nam dość poważna korekta w przyznanej dotacji na to przedsięwzięcie. Z analizy dokumentacji przetargowej możemy domniemywać, że przekroczono pewne uprawnienia, złamano ustawę Prawo Zamówień Publicznych, co może wiązać się z dalej idącymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi dla naszej gminy, ale o tym na razie nie chciałbym mówić. Mecenasi i radcy prawni oraz osoby zajmujące się zamówieniami publicznymi analizują i przygotowują odpowiedź do Urzędu Marszałkowskiego, a Państwo radni w niedługim czasie zostaniecie z tymi informacjami zaznajomieni – mówił.

Dyskusję kontynuowała radna Grażyna Ambroży (KW Bez Układów).

Grażyna Ambroży (KW Bez Układów): Może by tak każdy z radnych przespacerował się do muzeum i na własne oczy zobaczył, co tam się znajduje i czym się ono zajmuje. Dzięki temu może uda się każdemu wyrobić własne zdanie na ten temat. 

A następnie Wojciech Malinowski, który apelował o to, aby zamiast skupiać się na przeszłości, myśleć o przyszłości. 

Wojciech Malinowski (KW Bez Układów): Chciałbym zaapelować do wszystkich, abyśmy się za bardzo nie skupiali na rozliczeniu tej inwestycji. Mamy muzeum i zróbmy wszystko, żeby jak najlepiej funkcjonowało dla dobra społeczności lokalnej - mówił. 

W odpowiedzi burmistrz przypomniał o tym, że budowa muzeum może się odbić na sytuacji finansowej gminy. - Mówimy tu o poważnych kwestiach dotyczących budżetu, finansów gminy i przestrzegania prawa, które muszą być wyjaśnione.

Następnie głos w imieniu KWW Macieja Ostrowskiego zabrał Tomasz Wójtowicz:

Tomasz Wójtowicz (KWW MO): Jesteśmy za tym, aby wyjaśnić jakiekolwiek nieprawidłowości zaistniałe przy powstawaniu muzeum. Jeśli były działania niezgodne z prawem, to prosimy, aby takie sytuacje zgłosić do odpowiednich służb. Wyjaśnijmy to, co było i idźmy do przodu.

Dyskusje na temat sytuacji w muzeum zakończył radny Mirosław Fita (PiS):

Mirosław Fita (PiS): Ja Panu Malinowskiemu wytłumaczę to na chłopski rozum. Jak Pan po kilkunastu latach przejmuje jakiś interes, to trzeba jeszcze zrobić inwentaryzację i remanent. Muzeum jest i będzie, ale pewne sprawy trzeba wyprostować. Wszyscy patrzymy w przyszłość, ale wstecz też trzeba patrzeć. Tu nie chodzi o 200-300 tys. zł, tu są grubsze pieniążki.

 

W planie kolejnej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 25 marca o godz. 15 nie znalazło się wystąpienie dyrektora Muzeum Niepodległości o którym mówił radny Józef Błachut.

 

Muzeum Niepodległości działa od 10 listopada 2018 roku

Jak w listopadzie 2018 roku informowała Gmina Myślenice: Budowa Muzeum Niepodległości jest częścią większego programu rewitalizacyjnego myślenickiej starówki, na który samorząd otrzymał 24,9 mln zł unijnej dotacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z regionu.

Muzeum Niepodległości przejęło zbiory i archiwalia z dotychczasowej siedziby muzeum w Domu Greckim. Swój wkład w tworzenie ekspozycji mieli także myśleniczanie. W ramach projektu „Nasze Muzeum - Nasza Niepodległość” przekazali ponad 3600 pozycji. Całe wnętrze natomiast zaprojektowali i zaaranżowali sami muzealnicy.

Podpisanie umowy na budowę nowej siedziby myślenickiego Muzeum Niepodległości nastąpiło 11 grudnia 2017 r. Podawany wówczas przez UMiG koszt inwestycji to 8 867 000 zł.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 19 mar

  Niestety po raz kolejny zawiodłem się na Panu Błachucie :)

  7 14 Odpowiedz
  • mirek@ 20 mar

   Bardzo dobrze ze zareagował, mówi do rzeczy - podoba mi sie ten pomysł aby zaprosić dyrektora na sesje. Oglądałem wykład o zamczysku i wydaje sie rozsądnym człowiekiem, powinien zabrać głos w tej całej sytuacji. Dlaczego nie ma takiego spotkania w programie sesji?

   11 9 Odpowiedz
 • 20 mar

  To muzeum powinno być rozebrane a każda cegła ponumerowana
  i zinwentaryzowana, bo to muzeum jest złe.

  Następnie należy te cegły poukładać wg. inwentaryzacji od nowa
  w muzeum, opisać w prasie budowę muzeum, zrobić odbiór przez obecnego burmistrza i to będzie muzeum -dobre i bardziej patriotyczne.

  Ps. taki kawał mi się przypomina: na stacji w Czechach zatrzymał się pociąg. Wysiedli podróżni i konduktor zawołał:

  - chotowe
  na to kierownik pociągu:
  - gówno hotowe, ja sem od techo - chotowe!

  Po ostatnich wyborach zaczyna się robić czeski film.

  11 9 Odpowiedz
 • 20 mar

  My jesteśmy z PiSu blablablablabla, zrobimy tu trochę hałasu , pokażemy wam w dość czasu, jak się w klocki gra, blablablablabla

  "W PiSie same Misie, może dałoby sie drzew wyciąć więcej tu"
  Drzewa te wytniemy, muzeum wam zbudujemy
  Bo my jesteśmy z PiSu
  "Żeby nie było bandyctwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego"

  8 9 Odpowiedz
 • 21 mar

  Nie sądziłem, że kiedyś przyznam rację Szlachetce, czy komuś z PiS. Tym razem jednak muszę to zrobić. Muzeum to wielka pomyłka i olbrzymie obciążenie finansowe dla miasta. Takie rzeczy tworzy się, gdy nie ma co z pieniędzmi robić.

  15 5 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 21 mar

   a na co wydalbys te pieniadze?

   uwazam ze muzuem niepodleglosci doskonale wpisuje sie w swiatopolgad PiS - jest narodowosc, duma, patriotyzm, historia, lokalny charakter, buduje tozsamosc, pelni funkcje spoleczne i edukacyjne budikac poczucie jednosci mieszkancow tego regionu. ma tylko jedna wade - nie stworzyl go obecny burmistrz, a dyrektorem nie jest historyk sympatyzujacy z nowa wladza...

   7 8 Odpowiedz
   • 21 mar

    A widziałeś zbiory?
    To wszystko mogłoby pomieścić się w kamienicy Obońskich, która jest własnością Gminy. Należało ją tylko wyremontować.

    10 6 Odpowiedz
    • mysleniczaninzdziada 21 mar

     tak widzialem, bylem tez na otwarciu gdzie dyrektor wyjasnial gdzie i jaki eksponat sie znajdzie oraz jaka funkcje beda pelnic poszczegolne pomieszczenia... mowil tez ze pieniadze na ten cel zostaly zabepieczone przez poprzednia rade w jakims programie na lata ale nie pamietam nazwy. a teraz czytam jak nowy burmistrz i jego zastepca mowia ze muzuem jest zle bo jest zle oraz ze brakuje pieniedzy na dokonczenie ekspozycji... skoro nie jest dokonczona to dlaczego oceniasz jej wartosc?

     4 4 Odpowiedz
     • 21 mar

      Tu na razie jest ściernisko, ale będzie......

      W ubiegłym tygodniu byłem w muzeum, poraża pustka. Ani zwiedzających, ani eksponatów.
      Ale tablica jest.

      mysleniczaninzdziada napisał/a:

      teraz czytam jak nowy burmistrz i jego zastepca mowia ze muzuem jest zle bo jest zle

      Nie tylko nowy burmistrz i jego zastępca tak mówią. Wielu ludzi tak mówiło jeszcze w fazie pomysłu, ale poprzedni Włodarz nie słuchał tych głosów.

      mysleniczaninzdziada napisał/a:

      skoro nie jest dokonczona to dlaczego oceniasz jej wartosc?

      Skoro nie jest dokończona to dlaczego było otwarcie?

      7 5 Odpowiedz
      • mysleniczaninzdziada 22 mar

       Odpowiadanie pytaniem na pytanie, to nie odpowiedz a brak kultury lub zwykle unikanie odpowiedzi. Zamiast kontynuować temat piszesz o jakiejś tablicy, która Cie uwiera. To nie jest dyskusja na temat muzeum tylko politykowanie omijające temat rozmowy. Dziękuje za taka dysputę ale nie będę jej kontynuował.

       4 1 Odpowiedz
       • 24 mar

        Bo czasami wydaje mi się, że wmurowanie tablicy było jednym celem wybudowania muzeum przez poprzedniego włodarza.

        4 2 Odpowiedz
 • kar war 21 mar

  Bo jak by to muzeum było poświęcone partii rządzącej i jego założycielowi to kasa by się znalazła z samej Warszawy. Więc nie ma się co dziwić że kasy nie będzie.

  4 7 Odpowiedz
 • Włodek 22 mar

  Pieniądze tak były zagospodarowane na lata, jak w Raciechowicach.
  To muzeum to jest jedna wielka pomyłka.

  7 2 Odpowiedz
 • 24 mar

  Zle i jeszcze raz zle posunięcie gminy dotyczące budowy muzeum !!!

  1 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 5

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery
Myślenice 13

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery

Na rondzie przy OSP Śródmieście dwóch mężczyzn siekierami zaatakowało grupę przechodniów Na redakcja@miasto-info.pl nasi czytelnicy informują, że w czwartek 15 sierpnia pomiędzy godz. 22:30 a 23 na rondzie Śródmieście w Myślenicach miało dojść do napadu z użyciem siekier. Informacje potwierdza Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji...

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu
Myślenice 0

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu

Ponad 1200 zł warte były zakupy, za które trójka złodziei nie miała zamiaru zapłacić. Kiedy opuszczali sklep ze skradzionym towarem, zostali zatrzymani przez policjanta, który w wolnym czasie był na zakupach To, że policjantem jest się również po służbie pokazał kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach....

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję
Myślenice 1

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję

Wczoraj Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach opublikowała nagranie, na którym widać, jak młody mężczyzna niszczy szlaban przy ul. Mickiewicza. Kiedy sprawca zobaczył film, sam zgłosił się na policję Film zamieszczony przez policję na facebooku szybko obiegł również lokalne media, a jego odsłony rosły w imponującym tempie. Na filmie widać było j...

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu
Myślenice 10

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu

Kiedy ponad 20-letnia kobieta wracała w nocy do domu, została zaatakowana przez nieznajomego mężczyznę. Policji udało się go namierzyć. Postawiono mu zarzut gwałtu. Grozi mu od 2 do 12 lat więzienia Była noc z soboty na niedzielę (27/28 lipca), kiedy ponad 20-letnia kobieta szła przez Myślenice w kierunku domu. Jak relacjonuje policja, została nap...

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM
Kościół 0

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM

Poranna msza rozpoczęła tydzień jubileuszowy uświetnijący prawie dwuletnie przygotowania do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kar...