Miasto

Radni dyskutują o Muzeum Niepodległości: „Złe ustalenie priorytetów” - kontra „Duma z inwestycji”

Radni dyskutują o Muzeum Niepodległości: „Złe ustalenie priorytetów” - kontra „Duma z inwestycji”

Podczas VII Sesji Rady Miejskiej rozgorzała dyskusja na temat Muzeum Niepodległości. W mediach wiceburmistrz nazywa je "przykładem złego ustalania priorytetów", natomiast radny Józef Błachut podkreśla dumę z jego funkcjonowania

Podczas VII Sesji Rady Miejskiej przewodniczący Jan Podmokły (KWW MO) w punkcie komunikaty poinformował o tym, że radni otrzymali informacje dotyczące danych frekwencyjnych Muzeum Niepodległości za okres od listopada 2018 do 31 stycznia 2019. Następnie w wolnych wnioskach radny Józef Błachut (KWW Macieja Ostrowskiego) podjął temat muzeum o którym w mediach wypowiadał się wiceburmistrz.

Józef Błachut (KWW MO): W jednej z lokalnych gazet przeczytałem wywiad z włodarzem gminy, gdzie natknąłem się na stwierdzenie, że Muzeum Niepodległości działa niewłaściwie. Dotarłem do tej prasy i jest wprost napisane tak: "Co gorsze niektórzy radni z klubu Macieja Ostrowskiego bronią tej inwestycji. (…) Nawet próbują krytykom zamknąć usta i krzyczą, że są dumni z muzeum, że to wotum myśleniczan na 100-lecie odzyskania niepodległości”
- mówił.

Radny powołał się na wywiad, jakiego wiceburmistrz Mateusz Suder udzielił Gazecie Myślenickiej. Zastępca burmistrza mówi w nim m.in., że: (…) Muzeum jest najlepszym przykładem złego ustalania priorytetów. (…) Dzisiaj Muzeum nie jest ukończone i nie może funkcjonować tak jak planowano. Źle przygotowano przetargi na jego wyposażenie, nie zabezpieczono wystarczających środków, w związku z tym harmonogram prac nie został zrealizowany. (…) nie była to rzecz priorytetowa dla naszej gminy, a nowe muzeum dzisiaj nie funkcjonuje tak jak powinno.

Radny Józef Błachut odniósł się do uwag dotyczących muzeum i zaproponował zaproszenie na kolejne posiedzenie rady – dyrektora placówki.

- Oświadczam, że w Internecie również napisałem, że jestem dumny z tego muzeum. Stąd też poczułem się niejako wywołany i to potwierdzam. W związku z tym, skoro jest sporo krytycznych uwag, co do funkcjonowania i powstania tego muzeum, a przypominam, że byłem orędownikiem jego budowy – proponuję, aby spotkać się z dyrektorem placówki na sesji rady, aby powiedział - co jest robione, jakie widzi perspektywy i trudności – proponował.

Odpowiedzi najpierw głos zabrał wiceburmistrz:

Wiceburmistrz Mateusz Suder (PiS): W najbliższym czasie będziemy przedstawiać informacje na temat tej inwestycji związanej z budową, z powstaniem i działalnością Muzeum Niepodległości. Szczególnie będą tam przedstawione informacje pokontrolne Urzędu Marszałkowskiego związane z nieprawidłowościami, przede wszystkim przy przetargach na budowę tej jednostki. Będą też bilanse związane z inwestycją, z wydatkami i liczę na to, że Pan radny będzie chętnie odnosił się do faktów, które przedstawimy opinii publicznej i liczę na Pana aktywność.

 

Kiedy muzeum zostanie wyposażone?

Głos w tej sprawie zabrał również burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS), który odniósł się do wypowiedzi jaka ukazała się na naszych łamach, po wykładzie dotyczącym "Zamczyska". Dyrektor mówiąc o mającej powstać w Muzeum Niepodległości ekspozycji poświęconej „Zamczysku”, wspomniał o brakujących multimediach, które nie zostały zakupione „ze względu na cofnięcie funduszy przez Urząd Miasta i Gminy Myślenice”.

Pytanie o powód takiej decyzji wysłaliśmy do myślenickiego magistratu dociekając, czy fundusze zostały cofnięte, pytając o powód takiej decyzji o to, czy sytuacja ma charakter stały, czy może przejściowy oraz o to czy ekspozycja zostanie dokończona.

- Informujemy, iż wypowiedź dyrektora Muzeum Niepodległości Pana Pawła Lemaniaka jest niezgodna z prawdą. Nic takiego jak cofnięcie funduszy nie miało miejsca. Zakup wyposażenia muzeum realizowany jest bezpośrednio przez Urząd Miasta i Gminy Myślenice, stąd nie mogło zaistnieć żadne "cofnięcie" funduszy przez UMIG Myślenice - w nadesłanym przez magistrat komunikacie informuje Marek Pajka.

Dyskusję na temat sytuacji w Muzeum Niepodległości podczas sesji kontynuował burmistrz Jarosław Szlachetka:

Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS): Sprawa jest naprawdę poważna. Z otrzymanego pisma w zeszłym tygodniu, grozi nam dość poważna korekta w przyznanej dotacji na to przedsięwzięcie. Z analizy dokumentacji przetargowej możemy domniemywać, że przekroczono pewne uprawnienia, złamano ustawę Prawo Zamówień Publicznych, co może wiązać się z dalej idącymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi dla naszej gminy, ale o tym na razie nie chciałbym mówić. Mecenasi i radcy prawni oraz osoby zajmujące się zamówieniami publicznymi analizują i przygotowują odpowiedź do Urzędu Marszałkowskiego, a Państwo radni w niedługim czasie zostaniecie z tymi informacjami zaznajomieni – mówił.

Dyskusję kontynuowała radna Grażyna Ambroży (KW Bez Układów).

Grażyna Ambroży (KW Bez Układów): Może by tak każdy z radnych przespacerował się do muzeum i na własne oczy zobaczył, co tam się znajduje i czym się ono zajmuje. Dzięki temu może uda się każdemu wyrobić własne zdanie na ten temat. 

A następnie Wojciech Malinowski, który apelował o to, aby zamiast skupiać się na przeszłości, myśleć o przyszłości. 

Wojciech Malinowski (KW Bez Układów): Chciałbym zaapelować do wszystkich, abyśmy się za bardzo nie skupiali na rozliczeniu tej inwestycji. Mamy muzeum i zróbmy wszystko, żeby jak najlepiej funkcjonowało dla dobra społeczności lokalnej - mówił. 

W odpowiedzi burmistrz przypomniał o tym, że budowa muzeum może się odbić na sytuacji finansowej gminy. - Mówimy tu o poważnych kwestiach dotyczących budżetu, finansów gminy i przestrzegania prawa, które muszą być wyjaśnione.

Następnie głos w imieniu KWW Macieja Ostrowskiego zabrał Tomasz Wójtowicz:

Tomasz Wójtowicz (KWW MO): Jesteśmy za tym, aby wyjaśnić jakiekolwiek nieprawidłowości zaistniałe przy powstawaniu muzeum. Jeśli były działania niezgodne z prawem, to prosimy, aby takie sytuacje zgłosić do odpowiednich służb. Wyjaśnijmy to, co było i idźmy do przodu.

Dyskusje na temat sytuacji w muzeum zakończył radny Mirosław Fita (PiS):

Mirosław Fita (PiS): Ja Panu Malinowskiemu wytłumaczę to na chłopski rozum. Jak Pan po kilkunastu latach przejmuje jakiś interes, to trzeba jeszcze zrobić inwentaryzację i remanent. Muzeum jest i będzie, ale pewne sprawy trzeba wyprostować. Wszyscy patrzymy w przyszłość, ale wstecz też trzeba patrzeć. Tu nie chodzi o 200-300 tys. zł, tu są grubsze pieniążki.

 

W planie kolejnej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 25 marca o godz. 15 nie znalazło się wystąpienie dyrektora Muzeum Niepodległości o którym mówił radny Józef Błachut.

 

Muzeum Niepodległości działa od 10 listopada 2018 roku

Jak w listopadzie 2018 roku informowała Gmina Myślenice: Budowa Muzeum Niepodległości jest częścią większego programu rewitalizacyjnego myślenickiej starówki, na który samorząd otrzymał 24,9 mln zł unijnej dotacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z regionu.

Muzeum Niepodległości przejęło zbiory i archiwalia z dotychczasowej siedziby muzeum w Domu Greckim. Swój wkład w tworzenie ekspozycji mieli także myśleniczanie. W ramach projektu „Nasze Muzeum - Nasza Niepodległość” przekazali ponad 3600 pozycji. Całe wnętrze natomiast zaprojektowali i zaaranżowali sami muzealnicy.

Podpisanie umowy na budowę nowej siedziby myślenickiego Muzeum Niepodległości nastąpiło 11 grudnia 2017 r. Podawany wówczas przez UMiG koszt inwestycji to 8 867 000 zł.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 19 mar 2019

  Niestety po raz kolejny zawiodłem się na Panu Błachucie :)

  7 14 Odpowiedz
  • mirek@ 20 mar 2019

   Bardzo dobrze ze zareagował, mówi do rzeczy - podoba mi sie ten pomysł aby zaprosić dyrektora na sesje. Oglądałem wykład o zamczysku i wydaje sie rozsądnym człowiekiem, powinien zabrać głos w tej całej sytuacji. Dlaczego nie ma takiego spotkania w programie sesji?

   11 9 Odpowiedz
 • 20 mar 2019

  To muzeum powinno być rozebrane a każda cegła ponumerowana
  i zinwentaryzowana, bo to muzeum jest złe.

  Następnie należy te cegły poukładać wg. inwentaryzacji od nowa
  w muzeum, opisać w prasie budowę muzeum, zrobić odbiór przez obecnego burmistrza i to będzie muzeum -dobre i bardziej patriotyczne.

  Ps. taki kawał mi się przypomina: na stacji w Czechach zatrzymał się pociąg. Wysiedli podróżni i konduktor zawołał:

  - chotowe
  na to kierownik pociągu:
  - gówno hotowe, ja sem od techo - chotowe!

  Po ostatnich wyborach zaczyna się robić czeski film.

  11 9 Odpowiedz
 • 20 mar 2019

  My jesteśmy z PiSu blablablablabla, zrobimy tu trochę hałasu , pokażemy wam w dość czasu, jak się w klocki gra, blablablablabla

  "W PiSie same Misie, może dałoby sie drzew wyciąć więcej tu"
  Drzewa te wytniemy, muzeum wam zbudujemy
  Bo my jesteśmy z PiSu
  "Żeby nie było bandyctwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego"

  8 9 Odpowiedz
 • 21 mar 2019

  Nie sądziłem, że kiedyś przyznam rację Szlachetce, czy komuś z PiS. Tym razem jednak muszę to zrobić. Muzeum to wielka pomyłka i olbrzymie obciążenie finansowe dla miasta. Takie rzeczy tworzy się, gdy nie ma co z pieniędzmi robić.

  15 5 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 21 mar 2019

   a na co wydalbys te pieniadze?

   uwazam ze muzuem niepodleglosci doskonale wpisuje sie w swiatopolgad PiS - jest narodowosc, duma, patriotyzm, historia, lokalny charakter, buduje tozsamosc, pelni funkcje spoleczne i edukacyjne budikac poczucie jednosci mieszkancow tego regionu. ma tylko jedna wade - nie stworzyl go obecny burmistrz, a dyrektorem nie jest historyk sympatyzujacy z nowa wladza...

   7 8 Odpowiedz
   • 21 mar 2019

    A widziałeś zbiory?
    To wszystko mogłoby pomieścić się w kamienicy Obońskich, która jest własnością Gminy. Należało ją tylko wyremontować.

    10 6 Odpowiedz
    • mysleniczaninzdziada 21 mar 2019

     tak widzialem, bylem tez na otwarciu gdzie dyrektor wyjasnial gdzie i jaki eksponat sie znajdzie oraz jaka funkcje beda pelnic poszczegolne pomieszczenia... mowil tez ze pieniadze na ten cel zostaly zabepieczone przez poprzednia rade w jakims programie na lata ale nie pamietam nazwy. a teraz czytam jak nowy burmistrz i jego zastepca mowia ze muzuem jest zle bo jest zle oraz ze brakuje pieniedzy na dokonczenie ekspozycji... skoro nie jest dokonczona to dlaczego oceniasz jej wartosc?

     4 4 Odpowiedz
     • 21 mar 2019

      Tu na razie jest ściernisko, ale będzie......

      W ubiegłym tygodniu byłem w muzeum, poraża pustka. Ani zwiedzających, ani eksponatów.
      Ale tablica jest.

      mysleniczaninzdziada napisał/a:

      teraz czytam jak nowy burmistrz i jego zastepca mowia ze muzuem jest zle bo jest zle

      Nie tylko nowy burmistrz i jego zastępca tak mówią. Wielu ludzi tak mówiło jeszcze w fazie pomysłu, ale poprzedni Włodarz nie słuchał tych głosów.

      mysleniczaninzdziada napisał/a:

      skoro nie jest dokonczona to dlaczego oceniasz jej wartosc?

      Skoro nie jest dokończona to dlaczego było otwarcie?

      7 5 Odpowiedz
      • mysleniczaninzdziada 22 mar 2019

       Odpowiadanie pytaniem na pytanie, to nie odpowiedz a brak kultury lub zwykle unikanie odpowiedzi. Zamiast kontynuować temat piszesz o jakiejś tablicy, która Cie uwiera. To nie jest dyskusja na temat muzeum tylko politykowanie omijające temat rozmowy. Dziękuje za taka dysputę ale nie będę jej kontynuował.

       4 1 Odpowiedz
       • 24 mar 2019

        Bo czasami wydaje mi się, że wmurowanie tablicy było jednym celem wybudowania muzeum przez poprzedniego włodarza.

        4 2 Odpowiedz
 • kar war 21 mar 2019

  Bo jak by to muzeum było poświęcone partii rządzącej i jego założycielowi to kasa by się znalazła z samej Warszawy. Więc nie ma się co dziwić że kasy nie będzie.

  4 7 Odpowiedz
 • Włodek 22 mar 2019

  Pieniądze tak były zagospodarowane na lata, jak w Raciechowicach.
  To muzeum to jest jedna wielka pomyłka.

  7 2 Odpowiedz
 • 24 mar 2019

  Zle i jeszcze raz zle posunięcie gminy dotyczące budowy muzeum !!!

  1 3 Odpowiedz

Zobacz więcej