Myślenice

Łukasz Malinowski nowym dyrektorem Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Łukasz Malinowski nowym dyrektorem Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Przez najbliższy rok Łukasz Malinowski będzie pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Na tym stanowisku zastąpi zwolnionego niedawno Pawła Lemaniaka

Burmistrz Jarosław Szlachetka zaprezentował dzisiaj nowego dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Jarosław Szlachetka: Podjąłem decyzję, że pełnienie obowiązków dyrektora powierzę doktorowi Łukaszowi Malinowskiemu. Jako miasto i gmina chcielibyśmy dokończyć realizację tej inwestycji łącznie z wyposażeniem obecnego budynku.

To podstawowe zadanie jakie stawia się przed nowym dyrektorem. Mam nadzieję, że kadra, pracownicy muzeum wspomogą go w tych działaniach i codziennym funkcjonowaniu jednostki.

Jak poinformowano w trakcie konferencji nowy dyrektor jest z wykształcenia doktorem nauk humanistycznych UJ (historia). W latach 2007-2010 doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktualnie Wykładowca w Wyższej Szkole Europejskiej im. J. Tischnera. Współpracuje z magazynami Focus Historia, Wiedza i Życie, wSieci Historii oraz portalem historia.wp.pl. W latach 2011-2012 redaktor zewnętrzny w wydawnictwie Bezdroża. Współpracował też z Muzeum im. Książąt Czartoryskich w latach 2009 – 2010. Autor powieści, opowiadań, książek dla dzieci, książek i artykułów naukowych oraz publikacji popularnonaukowych.

Jako pisarz zadebiutował w roku 2013 powieścią fantastyczno-historyczną „Karmiciel kruków”, pierwszą z cyklu „Skald”.

Łukasz Malinowski: Chciałbym oprzeć działanie instytucji na dwóch filarach: edukacji i popularyzacji historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem kultury regionu. Przede wszystkim musimy dokończyć prace związane z wyposażeniem muzeum - mam tu na myśli nie tylko zawartość techniczną, ale intelektualną.

Chciałbym zdynamizować działalność muzeum, poszerzyć ofertę o atrakcje nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Już dzisiaj zapraszam na cykl prelekcji „Spotkania z historią” na których badacze kultury, historycy, naukowcy, pisarze poszerzą naszą wiedzą o kulturze i historii.

Chciałbym kontynuować lekcje muzealne, mocno poszerzyć tę ofertę. Mam nadzieję, że w niedługim czasie muzeum stanie się ważna instytucją naukową i kulturową w naszym regionie.

Obowiązki będzie pełnił do kwietnia 2020 roku. Jak zapowiada burmistrz Szlachetka, w tym czasie zostanie powołana komisja konkursowa do wyłonienia dyrektora muzeum.

Czy Łukasz Malinowski sprawdzi się w roli dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 15%
 • raczej tak raczej tak 9%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 29%
 • raczej nie raczej nie 15%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 32%
 • Głosów: 951

 

Kontynuacja działań poprzedniego dyrektora?

Zgodnie z zapowiedziami burmistrza i nowego dyrektora, zarówno gmina jak i placówka kontynuować będą działania związane z funkcjonowaniem placówki. Działania, które rozpoczął zwolniony z końcem marca Paweł Lemaniak. 

Przypomnijmy, że od września 2017 roku funkcję dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach pełnił Paweł Lemaniak, który zastąpił na tym stanowisku Jarosława Pietrzaka.

Od tego czasu nadzorował budowę placówki, która ruszyła trzy miesiące później oraz odpowiadał za przygotowanie ekspozycji. Swój wkład w jej powstanie mieli także myśleniczanie, którzy w ramach organizowanego przez dyrektora projektu „Nasze Muzeum - Nasza Niepodległość”  na ręce muzealników przekazali ponad 3600 eksponatów. Całe wnętrze natomiast zaprojektowali i zaaranżowali pracownicy placówki.

W dniu 27 marca Paweł Lemaniak został odwołany ze stanowiska dyrektora muzeum. Powodem miało być „naruszenie prawa oraz brak należytego wykonywania obowiązków”.

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zostało otwarte 10 listopada, w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jego budowa jest częścią większego programu rewitalizacyjnego myślenickiej starówki, na który samorząd otrzymał 24,9 mln zł unijnej dotacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z regionu.

Powiązane tematy

Komentarze (46)

 • mirek@ 15 kwi 2019

  Proszę o odpowiedź jaka jest różnica pomiędzy byłym a nowym dyrektorem? Chce kontynuować działania poprzedniego, nie wnosi nic przełomowego, a w dodatku przychodzi na gotowe...

  102 22 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 15 kwi 2019

  wymyślisz, wybudujesz, przekonasz ludzi do udziału w projekcie, a potem dostaniesz kopa, bo zmieni sie gospodarz powie ze wszystko zle i wszystko nie tak, a po tym jak cie odwola wstawi tam jakiegos fantaste i juz wszystko pieknie gra i mozna harcowac dalej. i muzuem dorodne, dumne, idzie w dobrym kierunku, mimo ze nowy dyrektor odcinac bedzie kupony od dzialalnosci poprzednika. WSTYD panie gospodarzu...

  88 31 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  Dramat, zwalniają porządnych ludzi byle by zatrudnić "swoich".
  Brawo Panie burmistrzu, śmiech na sali.

  54 11 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 15 kwi 2019

  Witam,
  ja bym chciała aby spis zasobów muzeum tzw archiwalne dokumenty, był dostępny on-line. Tak jest w innych muzeach. To już XXI wiek kochani radni Myślenic.
  Proszę was kupcie program a pracownicy już sami poradzą sobie z cyfryzacją tych dokumentów.
  Wyprzedziło Was archiwum diecezjalne, spis mają w sieci.

  49 3 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  chyba nosi okulary i brode

  53 11 Odpowiedz

Zobacz więcej