Myślenice

Łukasz Malinowski nowym dyrektorem Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Przez najbliższy rok Łukasz Malinowski będzie pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Na tym stanowisku zastąpi zwolnionego niedawno Pawła Lemaniaka

Burmistrz Jarosław Szlachetka zaprezentował dzisiaj nowego dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Jarosław Szlachetka: Podjąłem decyzję, że pełnienie obowiązków dyrektora powierzę doktorowi Łukaszowi Malinowskiemu. Jako miasto i gmina chcielibyśmy dokończyć realizację tej inwestycji łącznie z wyposażeniem obecnego budynku.

To podstawowe zadanie jakie stawia się przed nowym dyrektorem. Mam nadzieję, że kadra, pracownicy muzeum wspomogą go w tych działaniach i codziennym funkcjonowaniu jednostki.

Jak poinformowano w trakcie konferencji nowy dyrektor jest z wykształcenia doktorem nauk humanistycznych UJ (historia). W latach 2007-2010 doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktualnie Wykładowca w Wyższej Szkole Europejskiej im. J. Tischnera. Współpracuje z magazynami Focus Historia, Wiedza i Życie, wSieci Historii oraz portalem historia.wp.pl. W latach 2011-2012 redaktor zewnętrzny w wydawnictwie Bezdroża. Współpracował też z Muzeum im. Książąt Czartoryskich w latach 2009 – 2010. Autor powieści, opowiadań, książek dla dzieci, książek i artykułów naukowych oraz publikacji popularnonaukowych.

Jako pisarz zadebiutował w roku 2013 powieścią fantastyczno-historyczną „Karmiciel kruków”, pierwszą z cyklu „Skald”.

Łukasz Malinowski: Chciałbym oprzeć działanie instytucji na dwóch filarach: edukacji i popularyzacji historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem kultury regionu. Przede wszystkim musimy dokończyć prace związane z wyposażeniem muzeum - mam tu na myśli nie tylko zawartość techniczną, ale intelektualną.

Chciałbym zdynamizować działalność muzeum, poszerzyć ofertę o atrakcje nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Już dzisiaj zapraszam na cykl prelekcji „Spotkania z historią” na których badacze kultury, historycy, naukowcy, pisarze poszerzą naszą wiedzą o kulturze i historii.

Chciałbym kontynuować lekcje muzealne, mocno poszerzyć tę ofertę. Mam nadzieję, że w niedługim czasie muzeum stanie się ważna instytucją naukową i kulturową w naszym regionie.

Obowiązki będzie pełnił do kwietnia 2020 roku. Jak zapowiada burmistrz Szlachetka, w tym czasie zostanie powołana komisja konkursowa do wyłonienia dyrektora muzeum.

Czy Łukasz Malinowski sprawdzi się w roli dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 15%
 • raczej tak raczej tak 9%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 29%
 • raczej nie raczej nie 15%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 32%
 • Głosów: 951

 

Kontynuacja działań poprzedniego dyrektora?

Zgodnie z zapowiedziami burmistrza i nowego dyrektora, zarówno gmina jak i placówka kontynuować będą działania związane z funkcjonowaniem placówki. Działania, które rozpoczął zwolniony z końcem marca Paweł Lemaniak. 

Przypomnijmy, że od września 2017 roku funkcję dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach pełnił Paweł Lemaniak, który zastąpił na tym stanowisku Jarosława Pietrzaka.

Od tego czasu nadzorował budowę placówki, która ruszyła trzy miesiące później oraz odpowiadał za przygotowanie ekspozycji. Swój wkład w jej powstanie mieli także myśleniczanie, którzy w ramach organizowanego przez dyrektora projektu „Nasze Muzeum - Nasza Niepodległość”  na ręce muzealników przekazali ponad 3600 eksponatów. Całe wnętrze natomiast zaprojektowali i zaaranżowali pracownicy placówki.

W dniu 27 marca Paweł Lemaniak został odwołany ze stanowiska dyrektora muzeum. Powodem miało być „naruszenie prawa oraz brak należytego wykonywania obowiązków”.

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zostało otwarte 10 listopada, w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jego budowa jest częścią większego programu rewitalizacyjnego myślenickiej starówki, na który samorząd otrzymał 24,9 mln zł unijnej dotacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z regionu.

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 15 kwi

  Proszę o odpowiedź jaka jest różnica pomiędzy byłym a nowym dyrektorem? Chce kontynuować działania poprzedniego, nie wnosi nic przełomowego, a w dodatku przychodzi na gotowe...

  100 22 Odpowiedz
 • 15 kwi

  chyba nosi okulary i brode

  53 11 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 15 kwi

  Witam,
  ja bym chciała aby spis zasobów muzeum tzw archiwalne dokumenty, był dostępny on-line. Tak jest w innych muzeach. To już XXI wiek kochani radni Myślenic.
  Proszę was kupcie program a pracownicy już sami poradzą sobie z cyfryzacją tych dokumentów.
  Wyprzedziło Was archiwum diecezjalne, spis mają w sieci.

  49 3 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 15 kwi

  wymyślisz, wybudujesz, przekonasz ludzi do udziału w projekcie, a potem dostaniesz kopa, bo zmieni sie gospodarz powie ze wszystko zle i wszystko nie tak, a po tym jak cie odwola wstawi tam jakiegos fantaste i juz wszystko pieknie gra i mozna harcowac dalej. i muzuem dorodne, dumne, idzie w dobrym kierunku, mimo ze nowy dyrektor odcinac bedzie kupony od dzialalnosci poprzednika. WSTYD panie gospodarzu...

  86 31 Odpowiedz
  • 15 kwi

   To jak z proboszczem, który buduje kościół i po wybudowaniu przenoszą go na inną parafię.
   Poprzedniemu dyrektorowi, parafii nowej nie przydzielili.

   29 17 Odpowiedz
   • 17 kwi

    Tylko, że w przypadku parafii kadencja proboszcza to minimum 4 lata - wystarczająco dużo, aby nie tylko wybudować kościół ale pozwolić proboszczowi popracować na rzecz parafii. W tym wypadku jest to typowo pisowska zagrywka - niech ktoś wybuduje a ja po jego grzbiecie wejdę na szczyt.

    10 11 Odpowiedz
 • 15 kwi

  A tu życzenia dla wszystkich mężczyzn od nowego dyrektora:
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2143087485782039&id=548110505279753
  Oglądajcie bo zaraz znikną (^^)

  26 3 Odpowiedz
 • 15 kwi

  Od rozpoczęcia budowy nie minęło jeszcze dwa lata a muzeum ma już trzeciego dyrektora. Fatum jakieś ciąży nad nimi czy coś?

  41 2 Odpowiedz
 • 15 kwi

  Komu to muzeum potrzebne , lepiej zrobić z niego przedszkole , bo w obecnych brakuje miejsc .

  54 23 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 15 kwi

   albo od razu kryty parking, albo zabke i juz hehe ale smieszna ta historyjka tak to bylo zle prowadzone to muzuem a nagle "dokonczymy" normalnie cudotworca z tego nowego dyrektora :)

   29 19 Odpowiedz
 • 15 kwi

  To znaczy ten pan jest wykładowcą u pana Gowina czy dyrektorem naszego muzeum?

  44 8 Odpowiedz
 • 15 kwi

  Hehehe byłem pewny, że w końcu pójdzie po rozum do głowy xd
  https://ibb.co/D8jnNs5
  https://ibb.co/cbbDnQM
  https://ibb.co/t2ZytHd
  Taki uczony i mądry, a jednym wpisem udowodnił, że zwykły szowinista i seksista w jednym i to jeszcze z rubensowskim "zacięciem" :-D ale tu pełen looz - kto co lubi!

  20 9 Odpowiedz
 • 15 kwi

  Gdybym miał córkę od razu dałbym ją w ręce tego Pana.Przyszłość gwarantowana.

  24 9 Odpowiedz
 • 15 kwi

  Dla naszych leniuszków kochanych:
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1941418776109862&id=100007252750852
  autor: Nina Paley - może pan dyrektor zaprosi do muzeum i porozmawia o niepodległości?! :-D

  6 7 Odpowiedz
 • 15 kwi

  ricardo, aż strach pomyśleć co będzie, gdy takie trolle jak Ty dorwą się do powieści pisanych przez nowego dyrektora, eh...

  9 13 Odpowiedz
 • 15 kwi

  No za przystojny to on nie jest. Bleee

  21 12 Odpowiedz
 • 15 kwi

  Pisowski powstań ludu ziemi. Powstańcie których dręczy głód!
  Myśl nowa blaski promiennemi. Dziś wiedzie nas na bój, na trud.

  29 16 Odpowiedz
 • 15 kwi

  Dramat, zwalniają porządnych ludzi byle by zatrudnić "swoich".
  Brawo Panie burmistrzu, śmiech na sali.

  52 11 Odpowiedz
 • 15 kwi

  Znaleźli kasę, znaleźli kasę na tzw. piątkę Kaczyńskiego! Żeby kupić nasze poparcie, zabiorą nam 15% z pieniędzy odkładanych na naszą emeryturę. No więc, moi drodzy, jeśli chcecie dorabiać sobie po 70tce, głosujecie na osłów Kaczyńskiego!

  Jarosław! Jarosław! Jarosław! Dutki dutki zakopałem. Już ich więcy nie ujrzałem. I ona nie chce być już mom królowom nocy...

  34 14 Odpowiedz
 • 15 kwi

  Dajcie facetowi popracować.
  Nic mnie tak nie denerwuje jak ocena człowieka zanim jeszcze cokolwiek zrobil...

  Ja tego pana nie znam, ale skoro dostał kredyt zaufania od włodarza miasta, to widać jakiś plan dalszego działania tego obiektu, w tym być musi.

  Z drugiej strony... jest ktoś lepszy na to stanowisko? Tylko z sensem. Bo pisać, że poprzednik był lepszy to trochę za mało. A z tego, co tutaj napisano to obecnemu (już) dyrektorowi raczej kompetencji w dziedzinie historii nie brakuje. Zobaczymy czy w finansach też będzie biegły, bo to podstawa działania. Ale być może przedstawiony plan rozwoju spowoduje wzrost wpływów do kasy muzeum? Czas pokaże....

  Na spokojnie. Poczekajmy. A nóż okaże się, że wybór był lepszy niż nam się zdawało?

  24 25 Odpowiedz
 • 16 kwi

  Szczególnie interesują mnie książki dla dzieci. Proszę o tytuły. Chętnie kupię i ocenię.

  10 4 Odpowiedz
 • 16 kwi

  Pan wygląda na sympatycznego. Mam jednak uwagę. Doktorat z UJ-tu nie gwarantuje mądrości. Wypowiedzieli się o tym promotorzy prezydenta Dudy.Nie mojego, na szczęście.

  30 13 Odpowiedz
 • 16 kwi

  Sądzę, że chwalił będzie Wyklętych. Tych, którzy mojej Babci przestrzelili ucho, bo nie chciała ich do swojej chałupy wpuścić wtedy,kiedy chcieli zabrać to, co rodzina miała do jedzenia.

  27 8 Odpowiedz
 • 16 kwi

  Bandy grasujące po terenie, zastraszające ratujące swoich, nie wyklęci. Mój dziadek musiał się przed nimi ukrywać, bo coś sąsiadowi trzymającemu z nimi nie było na rękę.

  Dzisiaj takie patryjoty chciałyby za wszelką cenę utrzymać się przy skarbcu z publicznym pieniądzem. Gotowi są poświęcić stabilność państwa...

  28 13 Odpowiedz
 • 16 kwi

  Dzięki Żołnierzom Wyklętym mówisz dzisiaj po Polsku , a nie po rusku , i nie pluj na nich bo ci się gęba wykrzywi .

  14 36 Odpowiedz
 • 16 kwi

  Tomny Gościu chyba nie wiesz o czym mówisz. Rosyjski jest pięknym językiem. Jeżeli tego nie cenisz, to masz problem. Wolę mieć wykrzywioną gębę od ruskiego niż być pisowskim bezmózgowcem.

  25 16 Odpowiedz
 • 16 kwi

  Chcialbym chcialbym chcialbym ???? tyle umie ???? znajomosci i uklady ????

  16 5 Odpowiedz
 • 16 kwi

  Rany, ten chłop od Muzeum ma coś nierówno pod sufitem. No cóż, pisiorów nie stać na lepszych.Tak twierdzę po obejrzeniu wyczynów tego pana.

  21 7 Odpowiedz
 • 16 kwi

  Sądzę, że UJ zszedł na psy.

  14 10 Odpowiedz
 • 17 kwi

  Wyciąganie takich "pierdół" tylko świadczy o poziomie osób piszących posty. Byle co, byle się dopierdzielić.
  Dla mnie humorystyczny filmik.
  Jeśli ktoś czuje się obrażony, że kobieta ma inne kształty niż mężczyzna, to szkoda czasu na polemikę (niestety ludzie się różnią :) ). Byli już w historii tacy co rzeźbom obcinali to i owo, gdyż w oczy nie mogły znieść tego zgorszenia :)

  PS.
  Zwolnienie Pana Lemaniaka to sprawa czysty polityczna.

  12 9 Odpowiedz
 • 18 kwi

  ricardo, po to tyle pytajnikow? Chłopie, ogarnij się.Nie szkoda Ci prądu?

  4 2 Odpowiedz
 • 18 kwi

  Niechże ten Pan Doktor realizuje się gdzie indziej.Ja jestem za głupi, aby pojąć jego filozofię.

  9 4 Odpowiedz
 • 18 kwi

  W piątek po świętach będzie Okrągły Stół na stadionie w Warszawie. Państwo nauczyciele, wiecie gdzie ma Was rząd?

  5 6 Odpowiedz
 • 18 kwi

  Wszystko będzie z czasem widoczne. Nie znam człowieka, więc poczekam i poobserwuję. Zawsze mógł wybrać gorzej np. kogoś z rodziny czy typowego pisowskiego misiewicza.

  Co faktycznie rzuca się w oczy wraz z nominacją, to że wystarczy zmienić dyrektora i wszystko odwraca się o 180°, a więc będziemy kończyć dzieło które teraz jest już dobre, no i pieniążki na wszystko też są. Po co cały ten wcześniejszy cyrk z negowaniem potrzeby muzeum, tego nie rozumiem. Gdzie logika? Nie trzymanie się procedur i etykiety to też pisowska specjalność i to w jaki sposób "podziękowano" dotychczasowemu dyrektorowi do chlubnych posunięć zdaje się nie należy.

  A teraz po zmianach na stołkach czekam na obiecane dobre zmiany, zwłaszcza obniżkę ceny wody.

  9 2 Odpowiedz
 • 19 kwi

  Państwo Nauczyciele, macie przechlapane!

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Na ul. Piłsudskiego 91-latek potrącił na pasach przechodnia
Myślenice 4

Na ul. Piłsudskiego 91-latek potrącił na pasach przechodnia

Mający 91 lat mieszkaniec Krakowa na ul. Piłsudskiego potrącił na przejściu pieszego. Mężczyzna w stanie zagrażającym życiu trafił do szpitala Do potrącenia doszło w czwartek 17 października na ul. Piłsudskiego, gdzie 91-letni mieszkaniec Krakowa jadący toyotą od ul. Słowackiego w kierunku Zarabia nie zauważył wchodzącego na pasy 46-letniego miesz...

Stacja Opieki Caritas pod nowym adresem
Myślenice 1

Stacja Opieki Caritas pod nowym adresem

Dobiegła końca budowy Stacji Opieki Caritas, która swoją nową siedzibę od września ma przy ul. Średniawskiego 35 Stacja stanęła na terenie byłego placu opałowego i w miejscu, gdzie w ostatnich latach znajdowały się mieszkania socjalne. Na mającej 20 arów działce, którą Caritas kupił od Gminy Myślenice niespełna 6 lat temu za 1 procent wartości, od...

Były prezes MARG trafi przed sąd
Myślenice 15

Były prezes MARG trafi przed sąd

Były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego odpowie na oskarżenia o działania na szkodę spółki Daniel P. został odwołany ze stanowiska prezesa spółki przez radę nadzorczą w styczniu tego roku. W marcu podczas konferencji prasowej, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) zaprezentował wyniki „audytu otwarcia”  przeprowadzonego w urzędzie mia...

XXI Dożynki Powiatu Myślenickiego
Powiat myślenicki 0

XXI Dożynki Powiatu Myślenickiego

Tegoroczne święto plonów powiatu myślenickiego obchodziliśmy 1 września w Tenczynie. Dożynki to podziękowanie dla wszystkich rolników za codzienny trud, który wkładają w pracę na roli Grupy z wieńcami zebrały się w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynie, aby wspólnie podziękować za tegoroczne zbiory. Po mszy, dożynkowy ko...

Orkiestra Węglówka koncertuje w Pradze!
Kultura 1

Orkiestra Węglówka koncertuje w Pradze!

Orkiestra Węglówka wzięła udział w „International Folklore Dance and Music Festival – Dancing in Prague” w Czachach Folkowe forum zebrało ponad 200 artystów z Turcji, Polski, Chorwacji i Rumunii. Festiwal Orgnizawany przez EAFF (European Association of Folklore Festivals) odbył się w Pradze po raz pierwszy. Zaproszone zespoły miały możliwość zapre...

Ziemia Myślenicka: Zapisy dla dorosłych
Myślenice 0

Ziemia Myślenicka: Zapisy dla dorosłych

Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka ogłasza zapisy do grupy wokalno-tanecznej dla kobiet i mężczyzn od 30 roku życia. Jeśli chcesz przeżyć przygodę swojego życia, poznać wspaniałą polską kulturę i nie tylko, a przede wszystkim odnaleźć i rozwijać w sobie artystyczne umiejętności, zapisz się do Ziemi Myślenickiej. - Wszystkiego...