Myślenice

Łukasz Malinowski nowym dyrektorem Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Łukasz Malinowski nowym dyrektorem Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Przez najbliższy rok Łukasz Malinowski będzie pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Na tym stanowisku zastąpi zwolnionego niedawno Pawła Lemaniaka

Burmistrz Jarosław Szlachetka zaprezentował dzisiaj nowego dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Jarosław Szlachetka: Podjąłem decyzję, że pełnienie obowiązków dyrektora powierzę doktorowi Łukaszowi Malinowskiemu. Jako miasto i gmina chcielibyśmy dokończyć realizację tej inwestycji łącznie z wyposażeniem obecnego budynku.

To podstawowe zadanie jakie stawia się przed nowym dyrektorem. Mam nadzieję, że kadra, pracownicy muzeum wspomogą go w tych działaniach i codziennym funkcjonowaniu jednostki.

Jak poinformowano w trakcie konferencji nowy dyrektor jest z wykształcenia doktorem nauk humanistycznych UJ (historia). W latach 2007-2010 doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktualnie Wykładowca w Wyższej Szkole Europejskiej im. J. Tischnera. Współpracuje z magazynami Focus Historia, Wiedza i Życie, wSieci Historii oraz portalem historia.wp.pl. W latach 2011-2012 redaktor zewnętrzny w wydawnictwie Bezdroża. Współpracował też z Muzeum im. Książąt Czartoryskich w latach 2009 – 2010. Autor powieści, opowiadań, książek dla dzieci, książek i artykułów naukowych oraz publikacji popularnonaukowych.

Jako pisarz zadebiutował w roku 2013 powieścią fantastyczno-historyczną „Karmiciel kruków”, pierwszą z cyklu „Skald”.

Łukasz Malinowski: Chciałbym oprzeć działanie instytucji na dwóch filarach: edukacji i popularyzacji historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem kultury regionu. Przede wszystkim musimy dokończyć prace związane z wyposażeniem muzeum - mam tu na myśli nie tylko zawartość techniczną, ale intelektualną.

Chciałbym zdynamizować działalność muzeum, poszerzyć ofertę o atrakcje nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Już dzisiaj zapraszam na cykl prelekcji „Spotkania z historią” na których badacze kultury, historycy, naukowcy, pisarze poszerzą naszą wiedzą o kulturze i historii.

Chciałbym kontynuować lekcje muzealne, mocno poszerzyć tę ofertę. Mam nadzieję, że w niedługim czasie muzeum stanie się ważna instytucją naukową i kulturową w naszym regionie.

Obowiązki będzie pełnił do kwietnia 2020 roku. Jak zapowiada burmistrz Szlachetka, w tym czasie zostanie powołana komisja konkursowa do wyłonienia dyrektora muzeum.

Czy Łukasz Malinowski sprawdzi się w roli dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 15%
 • raczej tak raczej tak 9%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 29%
 • raczej nie raczej nie 15%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 32%
 • Głosów: 951

 

Kontynuacja działań poprzedniego dyrektora?

Zgodnie z zapowiedziami burmistrza i nowego dyrektora, zarówno gmina jak i placówka kontynuować będą działania związane z funkcjonowaniem placówki. Działania, które rozpoczął zwolniony z końcem marca Paweł Lemaniak. 

Przypomnijmy, że od września 2017 roku funkcję dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach pełnił Paweł Lemaniak, który zastąpił na tym stanowisku Jarosława Pietrzaka.

Od tego czasu nadzorował budowę placówki, która ruszyła trzy miesiące później oraz odpowiadał za przygotowanie ekspozycji. Swój wkład w jej powstanie mieli także myśleniczanie, którzy w ramach organizowanego przez dyrektora projektu „Nasze Muzeum - Nasza Niepodległość”  na ręce muzealników przekazali ponad 3600 eksponatów. Całe wnętrze natomiast zaprojektowali i zaaranżowali pracownicy placówki.

W dniu 27 marca Paweł Lemaniak został odwołany ze stanowiska dyrektora muzeum. Powodem miało być „naruszenie prawa oraz brak należytego wykonywania obowiązków”.

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zostało otwarte 10 listopada, w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jego budowa jest częścią większego programu rewitalizacyjnego myślenickiej starówki, na który samorząd otrzymał 24,9 mln zł unijnej dotacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z regionu.

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 15 kwi 2019

  Proszę o odpowiedź jaka jest różnica pomiędzy byłym a nowym dyrektorem? Chce kontynuować działania poprzedniego, nie wnosi nic przełomowego, a w dodatku przychodzi na gotowe...

  100 22 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  chyba nosi okulary i brode

  53 11 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 15 kwi 2019

  Witam,
  ja bym chciała aby spis zasobów muzeum tzw archiwalne dokumenty, był dostępny on-line. Tak jest w innych muzeach. To już XXI wiek kochani radni Myślenic.
  Proszę was kupcie program a pracownicy już sami poradzą sobie z cyfryzacją tych dokumentów.
  Wyprzedziło Was archiwum diecezjalne, spis mają w sieci.

  49 3 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 15 kwi 2019

  wymyślisz, wybudujesz, przekonasz ludzi do udziału w projekcie, a potem dostaniesz kopa, bo zmieni sie gospodarz powie ze wszystko zle i wszystko nie tak, a po tym jak cie odwola wstawi tam jakiegos fantaste i juz wszystko pieknie gra i mozna harcowac dalej. i muzuem dorodne, dumne, idzie w dobrym kierunku, mimo ze nowy dyrektor odcinac bedzie kupony od dzialalnosci poprzednika. WSTYD panie gospodarzu...

  86 31 Odpowiedz
  • 15 kwi 2019

   To jak z proboszczem, który buduje kościół i po wybudowaniu przenoszą go na inną parafię.
   Poprzedniemu dyrektorowi, parafii nowej nie przydzielili.

   29 17 Odpowiedz
   • 17 kwi 2019

    Tylko, że w przypadku parafii kadencja proboszcza to minimum 4 lata - wystarczająco dużo, aby nie tylko wybudować kościół ale pozwolić proboszczowi popracować na rzecz parafii. W tym wypadku jest to typowo pisowska zagrywka - niech ktoś wybuduje a ja po jego grzbiecie wejdę na szczyt.

    10 11 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  A tu życzenia dla wszystkich mężczyzn od nowego dyrektora:
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2143087485782039&id=548110505279753
  Oglądajcie bo zaraz znikną (^^)

  26 3 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   15 kwi 2019

   Co to ma niby znaczyć? (Link nie działa)

   13 3 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  Od rozpoczęcia budowy nie minęło jeszcze dwa lata a muzeum ma już trzeciego dyrektora. Fatum jakieś ciąży nad nimi czy coś?

  41 2 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  Komu to muzeum potrzebne , lepiej zrobić z niego przedszkole , bo w obecnych brakuje miejsc .

  54 23 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 15 kwi 2019

   albo od razu kryty parking, albo zabke i juz hehe ale smieszna ta historyjka tak to bylo zle prowadzone to muzuem a nagle "dokonczymy" normalnie cudotworca z tego nowego dyrektora :)

   29 19 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  To znaczy ten pan jest wykładowcą u pana Gowina czy dyrektorem naszego muzeum?

  44 8 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  Hehehe byłem pewny, że w końcu pójdzie po rozum do głowy xd
  https://ibb.co/D8jnNs5
  https://ibb.co/cbbDnQM
  https://ibb.co/t2ZytHd
  Taki uczony i mądry, a jednym wpisem udowodnił, że zwykły szowinista i seksista w jednym i to jeszcze z rubensowskim "zacięciem" :-D ale tu pełen looz - kto co lubi!

  20 9 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  Gdybym miał córkę od razu dałbym ją w ręce tego Pana.Przyszłość gwarantowana.

  24 9 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  Dla naszych leniuszków kochanych:
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1941418776109862&id=100007252750852
  autor: Nina Paley - może pan dyrektor zaprosi do muzeum i porozmawia o niepodległości?! :-D

  6 7 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  ricardo, aż strach pomyśleć co będzie, gdy takie trolle jak Ty dorwą się do powieści pisanych przez nowego dyrektora, eh...

  9 13 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  No za przystojny to on nie jest. Bleee

  21 12 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 kwi 2019

  Pisowski powstań ludu ziemi. Powstańcie których dręczy głód!
  Myśl nowa blaski promiennemi. Dziś wiedzie nas na bój, na trud.

  29 16 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  Dramat, zwalniają porządnych ludzi byle by zatrudnić "swoich".
  Brawo Panie burmistrzu, śmiech na sali.

  52 11 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  Znaleźli kasę, znaleźli kasę na tzw. piątkę Kaczyńskiego! Żeby kupić nasze poparcie, zabiorą nam 15% z pieniędzy odkładanych na naszą emeryturę. No więc, moi drodzy, jeśli chcecie dorabiać sobie po 70tce, głosujecie na osłów Kaczyńskiego!

  Jarosław! Jarosław! Jarosław! Dutki dutki zakopałem. Już ich więcy nie ujrzałem. I ona nie chce być już mom królowom nocy...

  34 14 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  Dajcie facetowi popracować.
  Nic mnie tak nie denerwuje jak ocena człowieka zanim jeszcze cokolwiek zrobil...

  Ja tego pana nie znam, ale skoro dostał kredyt zaufania od włodarza miasta, to widać jakiś plan dalszego działania tego obiektu, w tym być musi.

  Z drugiej strony... jest ktoś lepszy na to stanowisko? Tylko z sensem. Bo pisać, że poprzednik był lepszy to trochę za mało. A z tego, co tutaj napisano to obecnemu (już) dyrektorowi raczej kompetencji w dziedzinie historii nie brakuje. Zobaczymy czy w finansach też będzie biegły, bo to podstawa działania. Ale być może przedstawiony plan rozwoju spowoduje wzrost wpływów do kasy muzeum? Czas pokaże....

  Na spokojnie. Poczekajmy. A nóż okaże się, że wybór był lepszy niż nam się zdawało?

  24 25 Odpowiedz
 • 16 kwi 2019

  Szczególnie interesują mnie książki dla dzieci. Proszę o tytuły. Chętnie kupię i ocenię.

  10 4 Odpowiedz
 • 16 kwi 2019

  Pan wygląda na sympatycznego. Mam jednak uwagę. Doktorat z UJ-tu nie gwarantuje mądrości. Wypowiedzieli się o tym promotorzy prezydenta Dudy.Nie mojego, na szczęście.

  30 13 Odpowiedz
 • 16 kwi 2019

  Sądzę, że chwalił będzie Wyklętych. Tych, którzy mojej Babci przestrzelili ucho, bo nie chciała ich do swojej chałupy wpuścić wtedy,kiedy chcieli zabrać to, co rodzina miała do jedzenia.

  27 8 Odpowiedz
 • 16 kwi 2019

  Bandy grasujące po terenie, zastraszające ratujące swoich, nie wyklęci. Mój dziadek musiał się przed nimi ukrywać, bo coś sąsiadowi trzymającemu z nimi nie było na rękę.

  Dzisiaj takie patryjoty chciałyby za wszelką cenę utrzymać się przy skarbcu z publicznym pieniądzem. Gotowi są poświęcić stabilność państwa...

  28 13 Odpowiedz
 • 16 kwi 2019

  Dzięki Żołnierzom Wyklętym mówisz dzisiaj po Polsku , a nie po rusku , i nie pluj na nich bo ci się gęba wykrzywi .

  14 36 Odpowiedz
 • 16 kwi 2019

  Tomny Gościu chyba nie wiesz o czym mówisz. Rosyjski jest pięknym językiem. Jeżeli tego nie cenisz, to masz problem. Wolę mieć wykrzywioną gębę od ruskiego niż być pisowskim bezmózgowcem.

  25 16 Odpowiedz
 • 16 kwi 2019

  Chcialbym chcialbym chcialbym ???? tyle umie ???? znajomosci i uklady ????

  16 5 Odpowiedz
 • 16 kwi 2019

  Rany, ten chłop od Muzeum ma coś nierówno pod sufitem. No cóż, pisiorów nie stać na lepszych.Tak twierdzę po obejrzeniu wyczynów tego pana.

  21 7 Odpowiedz
 • 16 kwi 2019

  Sądzę, że UJ zszedł na psy.

  14 10 Odpowiedz
 • 17 kwi 2019

  Wyciąganie takich "pierdół" tylko świadczy o poziomie osób piszących posty. Byle co, byle się dopierdzielić.
  Dla mnie humorystyczny filmik.
  Jeśli ktoś czuje się obrażony, że kobieta ma inne kształty niż mężczyzna, to szkoda czasu na polemikę (niestety ludzie się różnią :) ). Byli już w historii tacy co rzeźbom obcinali to i owo, gdyż w oczy nie mogły znieść tego zgorszenia :)

  PS.
  Zwolnienie Pana Lemaniaka to sprawa czysty polityczna.

  12 9 Odpowiedz
 • 18 kwi 2019

  ricardo, po to tyle pytajnikow? Chłopie, ogarnij się.Nie szkoda Ci prądu?

  4 2 Odpowiedz
 • 18 kwi 2019

  Niechże ten Pan Doktor realizuje się gdzie indziej.Ja jestem za głupi, aby pojąć jego filozofię.

  9 4 Odpowiedz
 • 18 kwi 2019

  W piątek po świętach będzie Okrągły Stół na stadionie w Warszawie. Państwo nauczyciele, wiecie gdzie ma Was rząd?

  5 6 Odpowiedz
 • 18 kwi 2019

  Wszystko będzie z czasem widoczne. Nie znam człowieka, więc poczekam i poobserwuję. Zawsze mógł wybrać gorzej np. kogoś z rodziny czy typowego pisowskiego misiewicza.

  Co faktycznie rzuca się w oczy wraz z nominacją, to że wystarczy zmienić dyrektora i wszystko odwraca się o 180°, a więc będziemy kończyć dzieło które teraz jest już dobre, no i pieniążki na wszystko też są. Po co cały ten wcześniejszy cyrk z negowaniem potrzeby muzeum, tego nie rozumiem. Gdzie logika? Nie trzymanie się procedur i etykiety to też pisowska specjalność i to w jaki sposób "podziękowano" dotychczasowemu dyrektorowi do chlubnych posunięć zdaje się nie należy.

  A teraz po zmianach na stołkach czekam na obiecane dobre zmiany, zwłaszcza obniżkę ceny wody.

  9 2 Odpowiedz
 • 19 kwi 2019

  Państwo Nauczyciele, macie przechlapane!

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej