Raciechowice

Były wójt zabiera głos w sprawie długów gminy. "Wynikają z powodzi w 2010 i 2014

Oświadczenie Marka Gabzdyla, byłego wójta Raciechowic, przeczytała na ostatniej sesji radna Jadwiga Dudzik. - I proszę bardzo więcej do tego tematu nie wracać - apelowała na koniec

O trudnej sytuacji Gminy Raciechowice i długu, który może doprowadzić do jej likwidacji, piszemy od marca. Aby gmina nie zniknęła z mapy, wójt Wacław Żarski (PiS) poprosił Regionalną Izbę Obrachunkową z Krakowa o możliwość wykonania programu naprawczego. Ta niedawno negatywnie zaopiniowała program naprawczy dla gminy Raciechowice, która stoi na skraju bankructwa.

Wójt Żarski nie składa broni i zapowiada, że ta decyzja nie oznacza dla gminy końca.  Ostatnio apelował też do włodarzy pozostałych gmin powiatu myślenickiego o pomoc finansową. W rozmowie z nami deklaruje, że "powoli wyprowadza gminę z zapaści".

 

Były wójt tłumaczy skąd się wzięły długi

Tymczasem podczas ostatniej sesji rady gminy oświadczenie Marka Gabzdyla, byłego wójta Raciechowic, przeczytała na ostatniej sesji radna Jadwiga Dudzik (wideo: 41 min 20 sec.). Możemy się z niego dowiedzieć m.in. o tym, że według byłego wójta problemy finansowe gminy wynikają z wydatków jakie poniesiono na usuwanie skutków powodzi z 2010 i 2014 roku. Wyjaśnia, dlaczego zdecydował się na inne rozwiązania finansowe, dozwolone prawem, a także przedstawia wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uznał zasadność jego decyzji.

 

Oświadczenie Marka Gabzdyla, byłego wójta gminy Raciechowice:

"W nawiązaniu do wystąpienia na sesji rady gminy Raciechowice pana prezesa RIO w Krakowie, Mirosława Legutko, który przekazał dramatyczne dane o stanie finansów gminy, pragnę poinformować, że od kilku lat pilotował rozwiązanie problemów finansowych, jako doradca RIO. W 2018 roku był on bezpośrednio opiekunem naszej gminy, znał dane o finansach i akceptował ostatni budżet gminy. Konsultowałem z nim i naszym opiekunem w latach poprzednich budżety gminy oraz założenia do programu naprawczego.

Wielokrotnie informowałem kierownictwo RIO, państwa radnych, że problemy finansowe gminy wynikają z wydatków poniesionych po klęskach dwóch powodzi: w 2010 i 2014 roku.

Dodatkowo kłopoty spotęgował brak reakcji poprzedniego prezesa RIO w Krakowie na przeprowadzenie konsolidacji naszego zadłużenia. Dwie powodzie doprowadziły do utraty majątku wartości 22 mln 756 tys. 800 złotych. Gmina z budżetu państwa otrzymała do końca 2018 roku 11 mln 183 tys. 641 złotych. Odremontowaliśmy drogi, mieszkania i domy, a przedszkole i szkoła w Czasławiu nabrały nowego wyglądu.

Odbudowa drogi wojewódzkiej 964 była wyjątkowym przedsięwzięciem, bo inwestorem była gmina. Nie czekaliśmy na właściciela, czyli samorząd województwa. Otrzymaliśmy dofinansowanie i realizowaliśmy tę inwestycję błyskawicznie, aby udostępnić dojazd od gminy i przejazd do innych miejscowości. Przypominam tylko okoliczności wykonania ważnych przedsięwzięć, koniecznych w obliczu klęski powodzi w 2010 i 2014 roku. Inne zadania znajdują się w dokumentach gminy.

Pogorszenie sytuacji finansowej pogłębiło się znacznie w momencie, kiedy prezes RIO w 2013 roku, mimo że uchwała rady gminy o konsolidacji została zaopiniowana pozytywnie przez kolegium RIO, nie wydał opinii co uniemożliwiło rozstrzygnięcie przetargu.

Z tego powodu, znając potrzeby bieżące i inwestycje gminy, zdecydowałem się, aby sięgnąć po inne rozwiązania finansowe, dozwolone prawem. Były one zdecydowanie tańsze niż płacenie zaległych odsetek od innych wymagalnych zobowiązań, to jest opóźnienie spłaty podatku, ZUS-u, należności za energię i innych pochodnych należności od osób zatrudnionych w jednostkach gminy i naszych obiektach. Słuszność decyzji potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który jednoznacznie w wyroku z dnia 27 października 2017 roku, uchylił orzeczenie Regionalnej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy RIO Kraków i Głównej Komisji Orzekającej. Główna Komisja Orzekająca i Wojewódzka Komisja Orzekająca nie odwołały się od tego wyroku, co oznacza, że uznano zasadność moich decyzji.

Dlaczego wcześniej nie został wprowadzony plan naprawczy? To ważne pytanie, które mnie jako włodarza gminy nurtowało. W 2015 roku przygotowaliśmy plan naprawczy, ale RIO negatywnie go zaopiniowało, stawiając uzasadnione zarzuty. Od tej decyzji nie odwołaliśmy się zgodnie z przysługującą procedurą, ponieważ zatwierdzony wtedy przez RIO budżet był korzystny dla gminy.

Drugi plan naprawczy został przygotowany w 2017 roku przez specjalistę wskazanego przez prezesa RIO. Informowałem radę, że jego wprowadzenie nastąpi po rozpoczęciu inwestycji wodociągu, niezwykle ważnego przedsięwzięcia dla mieszkańców gminy i sąsiednich gmin. Uzgodniłem niniejsze kwestie z opiekunem gminy RIO.

Pragnę oświadczyć, że zarzuty skierowane pod moim adresem, dotyczące gospodarki finansowej gminy, dokładnie wyjaśniłem w kampanii wyborczej. Informacje przekazane mieszkańcom znalazły się ponadto w materiałach wyborczych. Wskazałem na konieczność wprowadzenia w 2019 roku programu naprawczego.

Nie obiecywałem gminie przekazania teczek pełnych pieniędzy, lecz mając świadomość sytuacji finansowej gminy, mówiłem o realiach, które nas czekają.

Wystartowałem w wyborach, aby wygrać i odpowiedzialnie rozwiązać problemy, pozyskiwać fundusze zewnętrzne, realizować inwestycje i służyć społeczeństwu.

Z przykrością informuję, że obecne władze gminy odrzuciły propozycję zaangażowania, aby te fundusze pozyskać, mimo moich propozycji pomocy oferowanych w ostatnich dniach mojej pracy w gminie.

Kilka cyfr z ostatnich 8 lat:
*Remont dróg i mostów: 14 mln 757 tys. 951 złotych - 39 km dróg plus most
*Inwestycje na obiektach, place zabaw, boiska, kapliczki, szkoły, przedszkola itp.: 8 mln 631 tys. 145 złotych.
*Ośrodki wsparcia, świetlice: 2 mln 283 tys. 300 złotych
* Dopłata do oświaty: 11 mln 547 tys. 664 złote

I mamy tutaj inwestycji wykonanych za 25 mln 672 tys. 33 złotych i do tego do oświaty dopłacone 11 mln 547 tys. 664 złote co daje w sumie 37 mln 219 tys. 700 złotych".

Czy wójtowi Wacławowi Żarskiemu uda się oddłużyć gminę Raciechowice?

 • TAK TAK 27%
 • NIE NIE 73%
 • Głosów: 224

Powiązane tematy

Kolejne podwyżki cen śmieci. Tym razem w Wiśniowej i Tokarni
Okolice 10

Kolejne podwyżki cen śmieci. Tym razem w Wiśniowej i Tokarni

W Tokarni o ponad 100 proc., a w Wiśniowej o blisko 90 proc. więcej zapłacą mieszkańcy za odbiór śmieci. Mogą liczyć na upust, jeśli będą kompostować na nieruchomości odpady zielone W Wiśniowej w ramach przetargu na odbiór odpadów wpłynęła tylko jedna oferta. - Firma z Raciechowic zaproponowała roczną cenę o ok. 450 tys. złotych wyższą, niż było t...

ŚMIECI DROŻEJĄ. Burmistrz tłumaczy dlaczego, a opozycja przypomina mu obietnice wyborcze
Myślenice 62

ŚMIECI DROŻEJĄ. Burmistrz tłumaczy dlaczego, a opozycja przypomina mu obietnice wyborcze

Od nowego roku mieszkańcy miasta i gminy Myślenice, którzy segregują śmieci - za ich odbiór zapłacą 14,90 zł (dzisiaj 9,90 zł), natomiast niesegregujący 29,80 (dzisiaj 19,80 zł). Radni podjęli uchwałę wprowadzającą podwyżkę 13 głosami "za" - 3 "przeciw" i 5 "wstrzymującymi się". Burmistrz wyjaśnia skąd się wzięła, mimo że zapowiadał starania o nie...

Jarosław Szlachetka: Pierwszy rok? Mogę być z siebie zadowolony
Rozmowa miesiąca 45

Jarosław Szlachetka: Pierwszy rok? Mogę być z siebie zadowolony

Ocenę przede wszystkim wystawią mi mieszkańcy, ale dla mnie w roli burmistrza był to bardzo intensywny i pracowity rok. Uważam, że dużo udało się zrobić i mogę być z siebie zadowolony. Ten rok był dobry również dla miasta i gminy Myślenice oraz jej społeczności — po dwunastu miesiącach sprawowania urzędu burmistrza miasta i gminy Myślenice w rozmo...

Komentarze

 • 24 cze

  Nadal nasuwa mi się jedno pytanie, czy jest finansowy sens utrzymywać całą organizację wraz z urzędnikami, budynkami i obsługą dla gminy liczącej 6000 osób ?
  Może to smutne ale chyba warto by to było scalić z inną gminą tak żeby tego typu koszta się rozbiły.

  48 Odpowiedz
 • 24 cze

  Bardzo sprytne ze strony bylego Wójta gminy Raciechowice unikanie wyjaśnienia sytuacji korzystania z instrumentów finansowych, które wołają o pomstę do nieba. Włodarze innych gmin otwierają oczy jak rozmowa schodzi na temat parabanków i pożyczek z nich zaciąganych.
  Argument o powodziach został już przytoczony na jednej z sesji rady gminy i wręcz wyśmiany przez P.Leguto, bo brzmi on tak jakby powodzie nawiedzaly tylko naszą gminę, a dług nie wynikał z nepotyzmu w urzedzie, idiotyźmie zarządzania i robienia wałów w PUK.
  Panie Marku, bujać to nie nas.
  A p.Radna powinna się wstydzić swoich słów "żeby do tego nie wracać " bo oczywiscie wedlug niej nie ma problemu.
  A kto bezmyślnie głosował za uchwałami? Kto głosował za sprzedaniem obligacji gminy by na kolejnym posiedzeniu głosować za ich odkupieniem (oczywiście ze stratą dla gminy) ale kto by do tego wracał.

  31 4 Odpowiedz
 • 24 cze

  mi sie wydaje ze długi powstaja bo włodarze za duzo kombinuja i za szerokie kieszenie maja!!!!

  17 1 Odpowiedz
 • 24 cze

  A czy były Pan wójt mógłby wyjaśnić wątek Magellana w Raciechowicach?

  Vivaldi napisał/a:

  A tu dość ciekawe powiazanie i ciekawe odwiedziny https://static.igryfino.pl/data/wysiwig/files/Wyjazdy_do_Raciechowic.pdf
  zwracam uwagę na wyjazd w lipcu 6 do 9 2017r ze szkoleniem nt.pozyskiwania środków. Ciekawe szkolenie, warte sprawdzenia. Kto i jak je prowadził?

  Ciekawe powiązanie. W tekście występuje firma Magellan, polecam też komentarze pod tekstem
  https://limanowa.in/aktualnosci/gmine-sprawdzala-rio-znow-sprzedali-quot-nie-na-zawsze-quot/34781

  i w Raciechowicach występuje Magellan
  https://dziennikpolski24.pl/gmina-ma-dlugi-w-parabanku/ar/9358238

  ciekawe kto organizował szkolenie w dniach 6do9 lipca 2017, nie zdziwiłbym się jakby to był .....Magellan :-)
  Wychodzi powoi na to, że handelek nieruchomościami w wydlużonym okresie i kto to ma od Magellana odkupić?

  6 4 Odpowiedz
 • 24 cze

  TonieMY w długach, jakby to napisał Powodzianin. Ale to wszystko wina wody - panta rhei. Kasa wpływa a potem wypływa - i jej "nima". Ale to nie "naszo wina". Hej!

  10 4 Odpowiedz
 • OKOKI 24 cze

  Jak się wam powodzi? Nie przelewa się.

  3 3 Odpowiedz
 • 24 cze

  No to wreszcie pisowski wójt będzie miał okazję udowodnić swoją "gospodarność" i pokazać że 'un nie biere'. Ile ta przyjemność wylewania wody za burtę będzie kosztować, i czy aby tego nie da się aby na ten momeny zakwalifikować jako pogłębiania marazmu na koszt podatnika? - Bo jasna sprawa to już być powinna, czy warto lub nie warto. Rozejść się i do uczciwej roboty panowie.

  7 4 Odpowiedz
 • 25 cze

  Rozdzielić między Dobczyce I Wiśniową,
  a połydniowo ziomiO mioydzy, LimanowO albło MszanO :=))

  15 3 Odpowiedz
 • 30 cze

  Panie były wójcie Gabzdyl dlaczego nie pojawił się pan osobiście na sesji aby wyjaśnić okoliczności zadłużenia i odpowiedzieć na pytania radnych w tym temacie, a pytań pewnie byłoby wiele, tylko chowa się za plecami radnej, gdzie pana odwaga?

  2 1 Odpowiedz
 • 1 lip

  Jak się nic nie zmieni, to samo będzie czekać nie dalekiej przyszłości sąsiednie 2 gminy... Jodłownik i jak mnie pamięć nie myli Łapanów też ma jakieś problemy...

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Wacław Żarski zaskoczony odcięciem się od niego przez PiS. Punktuje zarzuty partii. Już nie są jedną drużyną?
Raciechowice 13

Wacław Żarski zaskoczony odcięciem się od niego przez PiS. Punktuje zarzuty partii. Już nie są jedną drużyną?

Wójt Raciechowic nie kryje zaskoczenia w związku z odcięciem się od jego osoby zarządu powiatowego PiS, z którego ramienia startował w wyborach samorządowych 2018. W swoim oświadczeniu wytyka lokalnemu zarządowi partii nieprawdziwe zarzuty Tydzień temu Zarząd Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym informuje o tym, że odci...

PiS odcina się od wójta Raciechowic. "Wacław Żarski nie spełnia pokładanych w nim nadziei"
Raciechowice 18

PiS odcina się od wójta Raciechowic. "Wacław Żarski nie spełnia pokładanych w nim nadziei"

Zarząd Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym informuje o tym, że odcina się od Wacława Żarskiego - wójta, który z ramienia tego ugrupowania startował w wyborach samorządowych. „Ostatnie miesiące pokazały, że nie spełnia pokładanych w nim nadziei” Oświadczenie o odcięciu się PiS od Wacława Żarskiego zostało zamieszczone w...

Prezydium rady w komplecie. Radni wybrali wiceprzewodniczącego
Raciechowice 1

Prezydium rady w komplecie. Radni wybrali wiceprzewodniczącego

Przy drugim podejściu udało się uzupełnić skład prezydium rady gminy w Raciechowicach. Obok Roberta Żurka, przewodniczącego rady, zasiądzie Kazimierz Chmielek, jako jego zastępca Podczas dzisiejszych obrad padła tylko jedna kandydatura radnego do pełnienia tej funkcji. Jeszcze przed podaniem tego nazwiska, radna Danuta Grzesik (PiS) powiedziała, ż...

Mają jedyne takie obserwatorium w kraju, ale nie kupią do niego teleskopu
Wiśniowa 4

Mają jedyne takie obserwatorium w kraju, ale nie kupią do niego teleskopu

Burzliwa dyskusja ze słownymi przepychankami poprzedziła głosowanie zmian w budżecie gminy, w którym wójt Pawlak zaproponował przeznaczenie 30 tys. złotych na zakup teleskopu "Pan jest tylko władzą wykonawczą - musi pan wiedzieć. (...) jesteśmy tu dłużej od pana. Pan przychodzi, rok czasu urzęduje i już wie lepiej od rady, jakie są zadania i potrz...

Kontrolerzy idą sprawdzić czym palicie w Dobczycach
Dobczyce 3

Kontrolerzy idą sprawdzić czym palicie w Dobczycach

Między godziną 6 a 22 mieszkańcy dobczyckiej gminy mogą się spodziewać kontroli domowych pieców. "Będą przeprowadzane rutynowo, na podstawie analiz i obserwacji pracowników urzędu lub 'na zgłoszenie'   - Przeprowadzane są rutynowo, na podstawie analiz i obserwacji pracowników urzędu lub „na zgłoszenie”, również anonimowe. Oznacza to, że niezależni...