Edukacja

Od września podwyżki dla nauczycieli. Ile będą zarabiać?

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Karty Nauczyciela. Od nowego roku szkolnego samorządy będą musiały przeznaczyć więcej pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli. Ile będą zarabiać?

Zmiany w ustawie to wynik strajku nauczycieli i porozumienia zawartego przez rząd z oświatową „Solidarnością”. W kwietniu nauczyciele w całym kraju, w tym w powiecie myślenickim powiedzieli „dosyć!”. W organizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i FZZ „Solidarność” strajku wzięła udział większość pedagogów z naszego regionu. Na budynkach szkół zawisły flagi państwowe, związkowe i czarne, a także plakaty informujące o proteście.

Termin strajku zbiegł się z egzaminami gimnazjalnym, ósmoklasisty a następnie z maturami. Po 17 dniach negocjacji z rządem prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział zawieszenie strajku i rozpoczęcie prac nad drugim jego etapem. Matury odbyły się bez przeszkód, a nauczyciele zapowiadali wznowienie protestów we wrześniu.

W nowy rok szkolny wejdą z podwyżkami

Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Karty Nauczyciela zamykając tym samym temat strajku. Jak będzie wyglądać sytuacja nauczycieli od września?

Nowe przepisy wprowadzają 9,6 proc. podwyżki wynagrodzeń, min. 300 zł dodatku za wychowawstwo, 1000 zł dodatku socjalnego „na start” dla stażystów i skracają ścieżkę awansu zawodowego.

Podwyżki mają być wypłacone do 30 września 2019 r., z wyrównaniem od 1 września 2019 r. Po podwyżce wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty ma wynosić 2782 zł brutto, kontraktowego – 2862 zł, mianowanego – 3250 zł, a dyplomowanego – 3817 zł. Takie kwoty podano w uzasadnieniu do projektu ustawy; rozporządzenie w tej sprawie musi jeszcze wydać minister edukacji. Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego będzie więc wynosiła od 244 zł do 334 zł.

Średnie wynagrodzenie w grupie nauczycieli stażystów będzie wynosić 3338 zł, kontraktowych – 3705 zł, mianowanych – 4806 zł, a dyplomowanych – 6141 zł.

Ze względu na te podwyżki publicznym niesamorządowym przedszkolom, innym formom wychowania przedszkolnego, szkołom i placówkom zagwarantowano zwiększenie dotacji wypłacanych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Te mają dokonać aktualizacji kwot dotacji do 31 października 2019 r. Dodatkowe środki mają zostać przekazane w ramach dotacji najpóźniej w listopadzie i grudniu 2019 r.

Nie wierzyliście w te podwyżki

Czy protestującym nauczycielom uda się wywalczyć podwyżki?

 • TAK TAK 25%
 • NIE NIE 70%
 • NIE MAM ZDANIA NIE MAM ZDANIA 5%
 • Głosów: 595

W trakcie prowadzonego przez nauczycieli strajku, w jednym z naszych sondaży pytaliśmy was czy protestującym uda się wywalczyć podwyżki. Zdecydowana większość (70%) ankietowanych nie wierzyła w powiedzenie protestu, co czwarty z ankietowanych (25%) twierdził, że protest przyniesienie zamierzony efekt.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 10 lip

  Czyli podwyżki dla wszystkich, dla tych beznadziejnych nierobów również

  48 19 Odpowiedz
  • 11 lip

   Oczywiście w innych zawodach nie ma nierobów i nieudaczników ?????
   Plujcie dalej na nauczycieli ... Ciekawe kto normalny pójdzie uczyć ???

   25 25 Odpowiedz
   • 11 lip

    W innym, nie Państwowym a tym bardziej w nie nauczycielskim zawodzie jak jesteś nierobem albo nieudacznikiem to mają innych lepszych na Twoje miejsce ;)

    19 5 Odpowiedz
   • 11 lip

    Niech nie robią. Rynek nie lubi pustki, zaczną powstawać prywatne szkoły, w sumie nie wiem czemu jeszcze w Myślenicach ich nie ma.
    Jeśli mam wysłać na korepetycje dziecko np z matematyki, angielskiego i chemii (kto ma starsze dzieci dobrze wie jaką plaga są korepetycje) i zapłacić średnio za jedna w tygodniu po 50 zł, to w miesiącu zapłacę 600 zł, wolę więc wysłać dziecko do prywatnej placówki. Wymagam od dziecka, żeby się uczyło (nie mam bąbelków leżących brzuchami do góry całymi dniami), a od nauczycieli wymagam odpowiedniego podejścia do ich obowiązków, to co jest teraz w szkole to często kpina z uczniów i rodziców.

    15 6 Odpowiedz
    • 13oddział 11 lip

     Jest w Myślenicach prywatna szkoła. Dlaczego nie ma więcej ?- pewnie ten rynek co nie znosi pustki jest za drogi na zwykła kieszeń uczciwie pracującego rodzica. Szkolnictwo już dawno jest fikcją. Ot takie fabryki gdzie nauczyciel przychodzi robi program , idzie do domu. Uczeń - przychodzi, kuje na pamięć , kombinuje, zdaje i kończy szkołę. Nauczyciele (ogólnie szkoła) powinni mieć większa autonomię co do programu. Teraz jest tak że zmienia się minister i cyk nowe podręczniki , nowy program albo i kolejna reforma.
     p.s. Szkoły prywatne też sa podporządkowane rządowym programom.

     9 2 Odpowiedz
     • 11 lip

      W Myślenicach nie ma prywatnej zwykłej szkoły podstawowej, jest tylko Montessori, a filozofia tej szkoły znacznie odbiega od tradycyjnej i mnie ona nie odpowiada. W Montessori o ile mi wiadomo są trzy oddziały przedszkolne i coraz więcej dzieci w podstawówce mimo wysokiego czesnego i pozostałych opłat.
      Program aktualny w szkołach czy jest lepszy czy gorszy to sprawa dyskusyjna, według mnie jest słaby. Ale bezdyskusyjne jest to, że ma on być realizowany, a podejście nauczycieli, że nic po strajku nie robią i robić nie będą jest karygodny i dawanie wszystkim jak leci podwyżek jest niepoważne.

      8 2 Odpowiedz
      • 13oddział 13 lip

       Czyli jest ale jednak nie ma (widocznie nikomu jest nie potrzebna skoro magiczny "rynek " jej nie stworzył). W ogóle wmawianie ludziom że "nie ma alternatywy" albo złe publiczne , albo dobre prywatne jest słabe. Chory jest system który z nauczyciela robi pracownika z fabryki- ma realizować normy i tyle. A że przeważnie normy są napięte własnej "wiedzy" już nie starcza przekazać. Decentralizacja moim zdaniem to dobry krok - To nauczyciel powinien wybierać czy np. "Pan Tadeusz " będzie lekturą czy "1984" Orwella. Nauczyciel w moim mniemaniu to nie człowiek który wbija niepotrzebną wiedzę (nie mam tu na myśli podstaw - czytanie pisanie, liczenie itd) ale ktoś kto nie odpowiada na pytania ale zadaje takie pytania że dzieciaki same poszukują odpowiedzi. Sztywnym programem czy to prywatnym czy publicznym tego nie osiągniemy. Co do podwyżek - dane mi było chodzić do szkoły i gdy w jednej klasie na 30 dzieciaków trafiło by mi się z trzech takich jak ja to nie chciałbym wykonywać tego zawodu nawet za pensję posła (ok. 10 tys na rękę - bez wliczenia dodatków, premii i przywileji)

       3 6 Odpowiedz
 • 10 lip

  Kto w końcu zacznie rozliczać tych nierobów z ich pracy? Na Dzienniku Polskim Myślenice jest podsumowanie wyników matur w powiecie, są szkoły gdzie zdawalność jest poniżej 50%.
  Podwyżki, przywileje ale gdy mówimy o efektywności ich pracy to święte oburzenie, nawet zapytać nie wolno, bo są tak przemęczeni...
  Są nauczyciele w naszym mieście, którzy otwarcie twierdzą, że po strajku nic nie robili i dalej nie zamierzają i tak naprawdę nie ma nad tym żadnego nadzoru, stracą jak zwykle dzieci.

  57 20 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   10 lip

   Masz sporo racji, jednak jak rozliczyć nauczycieli i "karać" za słabą zdawalność matur, jeżeli dostają miernych uczniów?

   Spójrz na dane z obecnej rekrutacji

   https://malopolska-pogim.edu.com.pl/kandydat/app/admitted_statistics.html

   O ile do Kościuszki i na Zarabie rekrutacja jest przyzwoita i trzeba było mieć całkiem sporo punktów o tyle jak sobie wyfiltrujesz Sułkowice czy Średniawskiego to zobaczysz, że:

   1Tg [O] Technik żywienia i usług gastronomicznych (ang-niem)
   Limit punktów kwalif. do przyjęcia - 59,00 - to oznacza, że do klasy dostał się kandydat, który na ok 200 punktów możliwych do zdobycia miał ich 59.

   1TR Technik reklamy
   Limit punktów kwalif. do przyjęcia 93,20

   I w tych klasach WCIĄŻ są miejsca, więc finalnie na pewno wylądują tam osoby z niższymi wynikami.

   Jeśli ktoś przez 8/9 lat osiąga tak mierne wyniki, to będzie mu trudno zdać maturę i dobrze - ten egzamin nie powinien być dla każdego.

   Jakbyś uzależnił więc wypłaty od wyników bezpośrednio nauczanie w takich szkołach uczyniłbyś kompletnie nieopłacalnym, albo dla miernot totalnych i co wtedy? Błędne koło.

   Dzieci są też poniekąd same sobie winne takiej sytuacji - "bombelki" się nie uczą, bawią się a potem płacz i zgrzytanie zębów. Jak chodziłem do szkoły to koledzy i koleżanki pytali się "po co się tyle uczysz?" a "na co ci to?" "zapal se!". Jak dziecko nie będzie samo chciało się uczyć, to się nie nauczy i nie pomoże tu najlepszy belfer. Wtedy szkoła kończąca się maturą nie jest dla niego. Można dobrze zarabiać i mieć fajne życie bez matury. Rodzice powinni skończyć wmawiać "bombelkom", że matura jest im koniecznie potrzebna.

   39 3 Odpowiedz
   • 10 lip

    Wyniki matur to tylko jeden z przykładów.
    Czy jest w polskim szkolnictwie obojętnie jaki sposób rozliczania nauczycieli? Według mnie nie ma.
    Parę lat temu w Gazecie Myślenickiej był wywiad z dyrektorami gimnazjum po zakończeniu egzaminów i jeden stwierdził po bardzo słabym wyniku jego szkoły, że on wie, że matematyka u nich leży, ale w przyszłym roku matematyk idzie na emeryturę, więc znajdzie innego lepszego i wyniki się poprawią. I tak jest wszędzie dyrektorzy rozkładają ręce gdy jest problem z nauczycielem, bo nic nie mogą, naganę ewentualnie napisać.

    16 6 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     10 lip

     To jest efekt karty nauczyciela i tego, że nie można zwolnić nauczycieli, którzy się do tego ewidentnie nie nadają.

     36 4 Odpowiedz
 • 10 lip

  Średnio roczne, wynagrodzenie nauczyciela w Gliwicach to 6450 zł (brutto).
  To jest pensja podstawowa + wszystkie dodatki + 13 + wysługa lat .
  Wiec taki mianowany pierdzi stołek z 20 letnią wysługa lat, to pewnie po podwyżkach koło 10 tys. teraz zgarnie na 21 godzin pracy w tygodniu. :)

  22 17 Odpowiedz
 • 12 lip

  W dupach się im przewraca, to co dopiero teraz będzie!!?

  6 8 Odpowiedz
  • Andrzej 12 lip

   Jak co będzie? Wojna światowa będzie bo kolej z Krakowa do Myślenic budują...

   5 6 Odpowiedz
 • 13 lip

  Gdybym był dyrektorem zatrudniłbym samych nauczycieli stażystów a pozbył się innych , gdyż są tańsi i będąc zadłużeni w bankach będą jak niewolnicy.

  4 5 Odpowiedz
 • 24 lip

  Komentujący (oprócz mnie ;)) to nie dało i nieudacznicy zazdroszczący nauczycielom ich wiedzy i lat jej pogłebiania zdobywania ...

  2 Odpowiedz
 • 28 lip

  Ten kraj schodzi na psy, nie ma młodych osób , które mogłyby rozsławić imię Polski na szerokim świecie. To jednak nie wina nauczycieli lecz może skutek aborcji, której rządy nie zabraniały. Mogło się tak zdarzyć ,że niedoszli Kopernicy , Mickiewicze, Skłodowskie , Wojtyły ,............ zostali po prostu wyskrobani

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Prymusi 2019 nagrodzeni. Statuetki powędrowały do najzdolniejszych uczniów
Edukacja 0

Prymusi 2019 nagrodzeni. Statuetki powędrowały do najzdolniejszych uczniów

Starosta Józef Tomal wraz z wicestarostą Rafałem Kudasem oraz z Jackiem Pasiowcem wręczyli statuetki Prymusa oraz wyróżnienia dla najlepszych uczniów szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Myślenicki Statuetki Prymusa są szczególne, ponieważ otrzymują je uczniowie, którzy nie tylko mają na swoim koncie wybitne osiągnięcia naukowe, ale r...

Sprawdzili, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci idące do szkoły
Edukacja 0

Sprawdzili, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci idące do szkoły

Policjanci z Myślenic i Dobczyc przez pierwszy tydzień szkoły pilnowali bezpieczeństwa uczniów w większości placówek na terenie powiatu. Nie tylko pilnowali bezpieczeństwa, ale także szukali zagrożeń jakie mogą spotkać uczniów Funkcjonariusze z Myślenic i Dobczyc na czas działań objęli nadzorem ponad 90% wszystkich szkół w powiecie. W dniach od 2...

Od dzisiaj MiastoInfo to nie tylko portal. Szukajcie papierowego wydania naszego Magazynu
Społeczeństwo 8

Od dzisiaj MiastoInfo to nie tylko portal. Szukajcie papierowego wydania naszego Magazynu

Przez lata z Waszym udziałem udało nam się stworzyć największy i najbardziej rozpoznawalny serwis internetowy w powiecie myślenickim. Od dzisiaj możecie nas czytać w wersji papierowej, którą przekazujemy w Wasze ręce zupełnie za darmo Od rana pierwsze egzemplarze, bezpłatnego, papierowego wydania magazynu MiastoInfo trafiają bezpośrednio do Waszyc...

Na ul. Piłsudskiego 91-latek potrącił na pasach przechodnia
Myślenice 15

Na ul. Piłsudskiego 91-latek potrącił na pasach przechodnia

Mający 91 lat mieszkaniec Krakowa na ul. Piłsudskiego potrącił na przejściu pieszego. Mężczyzna w stanie zagrażającym życiu trafił do szpitala Do potrącenia doszło w czwartek 17 października na ul. Piłsudskiego, gdzie 91-letni mieszkaniec Krakowa jadący toyotą od ul. Słowackiego w kierunku Zarabia nie zauważył wchodzącego na pasy 46-letniego miesz...

W #STYLOOK wiedzą jak sprawić, aby kobiety czuły się piękne
MODA 0

W #STYLOOK wiedzą jak sprawić, aby kobiety czuły się piękne

Naszym głównym zadaniem jest sprawić, aby odwiedzające nas kobiety niezależnie od wieku, czy rozmiaru – mogły poczuć się piękne i korzystając z fachowej pomocy znaleźć swój styl – mówi Karolina Obajtek, założycielka nowego butiku #STYLOOK #Stylook to nowy i zaskakujący podejściem butik, w którym najbardziej wymagające klientki znajdą coś dla siebi...