Myślenice

Strajk w szkołach zawieszony. Matury odbędą się bez przeszkód. Protest wznowią we wrześniu

Strajk w szkołach zawieszony. Matury odbędą się bez przeszkód. Protest wznowią we wrześniu

W sobotę 27 kwietnia, ZNP zawiesił ogólnopolski strajk. - Nie składamy broni (...) Zaczynamy prace nad drugim etapem, który odbędzie się we wrześniu - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Jak deklaruje, zawiesza, ale nie kończy

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiada, że w ten sposób zamyka pierwszy etap i podsumowuje 17 dni negocjacji z rządem. Zaznacza jednocześnie, że nie podpisuje porozumienia jakie zawarła Solidarność i stwierdza, że zdecydował się zawiesić strajk, ponieważ rząd nie byłby w stanie rozwiązać problemu, jaki wystąpiłby podczas matur.

- Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku - dodaje.

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: Na ten moment mamy 10 proc. podwyżki od września, skrócenie awansu zawodowego z 15 do 10 lat, uwolnienie dodatku stażowego (administracja i obsługa) – skutkuje wzrostem pensji, wprowadziliśmy do debaty publicznej sprawę zarobków nauczycieli i innych pracowników szkół i przedszkoli.

Jak jednak stwierdza, to jednak nadal nie rozwiązuje najpoważniejszych problemów, przekładających się na dobro uczniów: czasu dla nich, podstawy programowej, utrzymania w zawodzie najlepszych.

Dodaje również, że od razu rozpoczynają się prace w ramach drugiego etapu strategii i wymienia, że zorganizuje w czerwcu prawdziwy okrągły stół edukacji,
rozpocznie budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego. Wspomina także promocję programu „Szkoła na szóstkę”, która będzie elementem szerszego pakietu wrześniowego wypracowanego z partnerami ZNP.

Jak czytamy na stronie ZNP, program „Szkoła na szóstkę” to: wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB, odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister), kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej, zmniejszenie biurokracji w szkołach, zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli oraz wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: Jesteśmy bowiem w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała Solidarność, torpedując negocjacje z rządem. (..) Czekamy na konkretne rozwiązania. (...) Żądamy usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży. (...) My swoje przedstawiamy jako rozwiązanie całościowe. (...) Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo! Proszę być gotowym na wrzesień!

Dzień wcześniej, w piątek 26 kwietnia, odbył się "okrągły stół" dotyczący sytuacji w oświacie. Premier Mateusz Morawicki przyznał, że impulsem do organizacji "okrągłego stołu" były oczekiwania płacowe nauczycieli. Jak czytamy na stronie premiera, "odpowiedzialne państwo nie może dokładać do nie najlepiej funkcjonującego w całości systemu edukacji. Interesuje nas skok jakościowy, a nie tylko ilościowy" – zadeklarował.

Z informacji opublikowanych na stronie premiera wynika, że całą debatę ocenił jako bardzo merytoryczną i budującą.

Mateusz Morawiecki, premier Polski: Dostrzegam tutaj wiele wspólnych mianowników, które są dla mnie bardzo ważnym drogowskazem w kierunku zmiany systemu edukacji. To dobra decyzja, która na pierwszym miejscu stawia uczniów, szczególnie tych podchodzących do matur (odniósł się do planowanego zawieszenia strajku - red.).

Dodał, że zawieszenie strajku nie zawiesza starań o lepszą szkołę, lepsze perspektywy dla uczniów i dla nauczycieli. Jak czytamy, zapewnił również, że spotkania są otwarte dla wszystkich, którzy będą chcieli włączyć się w merytoryczną dyskusję.

Przypomnijmy, że w debacie "okrągłego stołu" nie pojawili się przedstawiciele ani ZNP ani FZZ. Jak czytamy na stronie ZNP, chcą oni rozmawiać o edukacji, ale nie w stadionowej formule, dlatego zaproponowali edukacyjny stół w czerwcu.

 

Nie wierzycie w skuteczność protestu

W jednym z naszych sondaży pytaliśmy Was, czy popieracie strajk nauczycieli. Co ciekawe w początkowych dniach większość z ankietowanych deklarowała wsparcie dla nauczycieli. Jednak z każdym kolejnym dniem, deklarowane poparcie malało. Dzisiaj 54% z Was nie popiera protestu w szkołach, 43% respondentów stoi murem za nauczycielami a 3% nie ma w tym temacie zdania.

Nie wierzycie również w powodzenie protestu i większość z was (66%) twierdzi, że strajkującym nie uda się wywalczyć podwyżek, w sukces ich działań wierzy co trzeci ankietowany (30%), natomiast zdania na ten temat nie posiada 4%.

Czy protestującym nauczycielom uda się wywalczyć podwyżki?

  • TAK TAK 25%
  • NIE NIE 70%
  • NIE MAM ZDANIA NIE MAM ZDANIA 5%
  • Głosów: 595

Od pierwszych dni, również tych poprzedzających rozpoczęcie strajku 8 kwietnia, informowaliśmy o wynikach referendum w szkołach myślenickiego powiatu. Wśród komentarzy popularnym przez was wątkiem były wątpliwpości związane z egzaminami zarówno w ostatnich klasach szkół podstawowych jak i w gimnazjach i tym czy uda się je przeprowadzić. wątkiem.

Na temat sytuacji nauczycieli dyskutujecie również na forum.

Powiązane tematy

Komentarze (70)

Zobacz więcej