Myślenice

Strajk w szkołach zawieszony. Matury odbędą się bez przeszkód. Protest wznowią we wrześniu

Strajk w szkołach zawieszony. Matury odbędą się bez przeszkód. Protest wznowią we wrześniu

W sobotę 27 kwietnia, ZNP zawiesił ogólnopolski strajk. - Nie składamy broni (...) Zaczynamy prace nad drugim etapem, który odbędzie się we wrześniu - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Jak deklaruje, zawiesza, ale nie kończy

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiada, że w ten sposób zamyka pierwszy etap i podsumowuje 17 dni negocjacji z rządem. Zaznacza jednocześnie, że nie podpisuje porozumienia jakie zawarła Solidarność i stwierdza, że zdecydował się zawiesić strajk, ponieważ rząd nie byłby w stanie rozwiązać problemu, jaki wystąpiłby podczas matur.

- Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku - dodaje.

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: Na ten moment mamy 10 proc. podwyżki od września, skrócenie awansu zawodowego z 15 do 10 lat, uwolnienie dodatku stażowego (administracja i obsługa) – skutkuje wzrostem pensji, wprowadziliśmy do debaty publicznej sprawę zarobków nauczycieli i innych pracowników szkół i przedszkoli.

Jak jednak stwierdza, to jednak nadal nie rozwiązuje najpoważniejszych problemów, przekładających się na dobro uczniów: czasu dla nich, podstawy programowej, utrzymania w zawodzie najlepszych.

Dodaje również, że od razu rozpoczynają się prace w ramach drugiego etapu strategii i wymienia, że zorganizuje w czerwcu prawdziwy okrągły stół edukacji,
rozpocznie budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego. Wspomina także promocję programu „Szkoła na szóstkę”, która będzie elementem szerszego pakietu wrześniowego wypracowanego z partnerami ZNP.

Jak czytamy na stronie ZNP, program „Szkoła na szóstkę” to: wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB, odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister), kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej, zmniejszenie biurokracji w szkołach, zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli oraz wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: Jesteśmy bowiem w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała Solidarność, torpedując negocjacje z rządem. (..) Czekamy na konkretne rozwiązania. (...) Żądamy usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży. (...) My swoje przedstawiamy jako rozwiązanie całościowe. (...) Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo! Proszę być gotowym na wrzesień!

Dzień wcześniej, w piątek 26 kwietnia, odbył się "okrągły stół" dotyczący sytuacji w oświacie. Premier Mateusz Morawicki przyznał, że impulsem do organizacji "okrągłego stołu" były oczekiwania płacowe nauczycieli. Jak czytamy na stronie premiera, "odpowiedzialne państwo nie może dokładać do nie najlepiej funkcjonującego w całości systemu edukacji. Interesuje nas skok jakościowy, a nie tylko ilościowy" – zadeklarował.

Z informacji opublikowanych na stronie premiera wynika, że całą debatę ocenił jako bardzo merytoryczną i budującą.

Mateusz Morawiecki, premier Polski: Dostrzegam tutaj wiele wspólnych mianowników, które są dla mnie bardzo ważnym drogowskazem w kierunku zmiany systemu edukacji. To dobra decyzja, która na pierwszym miejscu stawia uczniów, szczególnie tych podchodzących do matur (odniósł się do planowanego zawieszenia strajku - red.).

Dodał, że zawieszenie strajku nie zawiesza starań o lepszą szkołę, lepsze perspektywy dla uczniów i dla nauczycieli. Jak czytamy, zapewnił również, że spotkania są otwarte dla wszystkich, którzy będą chcieli włączyć się w merytoryczną dyskusję.

Przypomnijmy, że w debacie "okrągłego stołu" nie pojawili się przedstawiciele ani ZNP ani FZZ. Jak czytamy na stronie ZNP, chcą oni rozmawiać o edukacji, ale nie w stadionowej formule, dlatego zaproponowali edukacyjny stół w czerwcu.

 

Nie wierzycie w skuteczność protestu

W jednym z naszych sondaży pytaliśmy Was, czy popieracie strajk nauczycieli. Co ciekawe w początkowych dniach większość z ankietowanych deklarowała wsparcie dla nauczycieli. Jednak z każdym kolejnym dniem, deklarowane poparcie malało. Dzisiaj 54% z Was nie popiera protestu w szkołach, 43% respondentów stoi murem za nauczycielami a 3% nie ma w tym temacie zdania.

Nie wierzycie również w powodzenie protestu i większość z was (66%) twierdzi, że strajkującym nie uda się wywalczyć podwyżek, w sukces ich działań wierzy co trzeci ankietowany (30%), natomiast zdania na ten temat nie posiada 4%.

Czy protestującym nauczycielom uda się wywalczyć podwyżki?

 • TAK TAK 25%
 • NIE NIE 70%
 • NIE MAM ZDANIA NIE MAM ZDANIA 5%
 • Głosów: 595

Od pierwszych dni, również tych poprzedzających rozpoczęcie strajku 8 kwietnia, informowaliśmy o wynikach referendum w szkołach myślenickiego powiatu. Wśród komentarzy popularnym przez was wątkiem były wątpliwpości związane z egzaminami zarówno w ostatnich klasach szkół podstawowych jak i w gimnazjach i tym czy uda się je przeprowadzić. wątkiem.

Na temat sytuacji nauczycieli dyskutujecie również na forum.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 28 kwi 2019

  ''protest wznowią we wrześniu'' a czemu nie w lipcu?

  72 22 Odpowiedz
  • mirek@ 28 kwi 2019

   pewnie dlatego ze w lipcu maja wolne, szkoda lata na kupowanie szkoly, dodatkowo uczniowie nie chodza na zajecia bo ich nie ma, wiec nikt tego protestu nawet nie zauwazy :) a na jesien wybory to beda szukac szansy i slusznie. ale ze zmiana plac powinna byc zmiana systemowa, zeby nauczyciel mianowany dalej musial sie rozwijac a nie osiadal na laurach i czekal do emerytury kasujac pensje

   52 9 Odpowiedz
 • 28 kwi 2019

  Oczywiście że na podwyżki dla nauczycieli nas nie stać. Ale na spie.rzenie korzystnego kontraktu to na to stać
  https://mobile.twitter.com/MON_GOV_PL/status/1122180143945015301

  Ludzie z tej partii potrzebują szkoły bardziej niż nasze dzieci! Głupota niestety potrafi kosztować.

  24 171 Odpowiedz
 • 28 kwi 2019

  I proszę bardzo, jaką petarda odpalona przez partyjnych sługusów, w ciągu kwadransa po publikacji posta było już 30 kilka minusów, na ten moment jest już z górą 90. Oczywiście wybory do PE to stawka niemała. A na tym forum, kolejny przyczynek do tego by zlikwidować manipulacje -/+. To bez sensu. Albo łatajcie dziury w zabezpieczeniach. Choć z drugiej strony, każdy ma swój własny rozsądek. Wspierać walczących w słusznej sprawie i nie godzić się na dziadostwo, bo to że pisowscy dali 500+ to z portfeli nas wszystkich idzie i łaski nie robią, ceny wszystkiego w górę (ziemniaki ponad 2.50 zł ostatnio). Stop dziadostwu i tyle.

  Ps
  W 3 minuty jest już -14. Strach przed przegraną? Ile płaci Beata za jednego minusa? :-D
  Teraz nagle Kaczyński kocha Unię Europejską i wszystko jest pięknie. A Beata rusza z naszego regionu po 8000 Euro.

  25 85 Odpowiedz
  • 28 kwi 2019

   Ty tez należysz do koalicji ktorej bardzo bardzo plusy dodatnie nie przeszkadzają a plusy ujemne bardzo przeszkadzają? Dziwna korelacja ale daje do myślenia. Zacietrzewiony jesteś a powiedz mi jak to jest, że ja głosuję na PiS a 500+ nie biorę, krówkowego też nie będę miał ani jakiegoś tam Jarkowego czy trzynastej emerytury no i podwyżki płac mnie ominęły więc wytłumacz mi dlaczego ziemniak w skupie jest po 30groszy ? Czyli to PiS na każdym kilogramie zarabia 2,20zł ? Rozwala mnie ta logika. Jeszcze musisz pokrwawić na temat paliwa bo zalałem dzisiaj po 5,3zł za ON :-)

   mknp napisał/a:

   Prawdę mówiąc cieszy mnie ten strajk, ponieważ wg mnie jedyne co on spowoduje (pomijając jego oczywisty cel, czyli wybory do PE), to przyspieszenie rozwoju szkolnictwa prywatnego, a czym prędzej dogonimy w tej dziedzinie lepiej rozwinięte kraje, tym lepiej dla nas wszystkich.

   Zgadzam się i zawsze powtarzam, że każdy kryzys czyści rynek. Wielu się wtedy oburza, że jak to, że cieszę się recesją, że bawi mnie zapaść? Nie nie bawi mnie zapaść, jednak wszystko co jest zbudowane na rzetelnej i uczciwej pracy, na mocnych a nie domniemanych podstawach obroni się "samo" a to samo to rynek popytu i podaży. Bardzo prosty mechanizm rugujący na margines wszelkie udawane formy pracy.

   7 5 Odpowiedz
 • 28 kwi 2019

  Zwolnić wszystkich strajkujących jak im nie pasuje praca w Państwowej szkole utrzymywanej za Nasze pieniądze to niech idą wypasać barany .

  79 27 Odpowiedz
 • 28 kwi 2019

  Gdybym ja był w tych czasach nauczycielem, zwłaszcza takim niedawno po studiach, to naprawdę biorąc pod uwagę ilość ofert pracy rozglądałbym się. Szybka piłka: decyduje rynek, albo się godzisz na głodowe warunki (nauczyciel stażysta), albo mówisz minister edukacji: pass. 166 zł które z tego co czytam dali zaraz przed wrzeniem to śmieszna podwyżka, bo jeszcze podatek jak przypuszczam od tego (brutto). Rozglądajcie się ludzie w realiach rynku i nie trzymajcie się kurczowo szkoły. Powiem nawet: smerfuj się kto może. Niech się wtedy ministrowie martwią! A wgle to minister edukacji powinna być wysłana w misję powrotną księżyc
  zdjecie

  21 48 Odpowiedz
 • 28 kwi 2019

  Problem jest taki, że spotyka się "beton" partyjny z rządu z "betonem" związkowym.
  I nikomu, nie zależy na zmianach.
  I widzę, młodego nauczyciela który na pełnym etacie zarabia 2000 zł i starą ciotę, która dzięki milionom dodatków i mnożników ( i koneksją) dostaje 6000-7000 zł.
  Sami sobie odpowiedzcie, czy praca młodego nauczyciela faktycznie jest 4 raz mniej efektywna, niż takiego starego pryka z PRL.

  41 15 Odpowiedz
 • OKOKI 28 kwi 2019

  Kaczyński wydymał Broniarza bez wazeliny

  40 3 Odpowiedz
 • 28 kwi 2019

  ...obawiam się, że nie tylko Broniarza

  zdjecie

  A polska edukacja nic już dobrego nie wniesie...

  20 36 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  28 kwi 2019

  Nauczyciele społecznie przegrali ten protest, w momencie gdy zaczęli grozić, że nie dopuszczą do matur. O ile jeszcze pozostałe egzaminy nie mają takiej roli w społeczeństwie, o tyle matura dla większości ludzi jest swoistym przejściem z etapu dzieciństwa do dorosłości.

  I jakże trudno się nie zgodzić, że podwyżki są potrzebne, żeby ten zawód był atrakcyjny dla dobrych absolwentów, a nie przyciągał tylko miernoty, które w sektorze prywatnym by się nie utrzymały o tyle forma, sposób protestu i nieco uwikłania w ten protest polityki zabrały poparcie społeczne nauczycielom.

  Nie chciałbym być złym prorokiem, ale 6 lat temu w Danii, był podobny protest. Nauczyciele doprowadzili do takiego stanu, że rząd Dani przeorał ich system edukacji, podniósł im godziny pracy do 40 godzin tygodniowo, wakacje zrobił im jako odbiór nadgodzin z roku szkolnego i owszem zarabiają więcej, ale muszą pracować duuuużżzżżoooo więcej.

  https://www.gse.upenn.edu/news/danish-education-minister-discusses-school-reforms
  https://www.bbc.com/news/av/world-europe-22089337/danish-teachers-form-35km-line-in-protest-over-lockout
  https://www.bbc.com/news/world-europe-22014697
  https://www.thelocal.dk/20170928/danish-government-orchestrated-teacher-lockout-former-minister

  [cytat]Prior to the dispute, they taught a maximum of 25 hours per week and the rest of their 37-hour week was spent doing preparation or other duties. [/cytat]
  https://www.theguardian.com/commentisfree/2013/may/10/denmark-model-teaching-system
  https://www.dw.com/en/thousands-of-danish-teachers-protest-mass-school-closure/a-16738903

  43 2 Odpowiedz
 • 28 kwi 2019

  Nie od dziś wiadomo, że PiS walczy z inteligencją. Niedługo będzie jak w Ameryce. Szkoły państwowe będzie kończył motłoch, bo nikt za takie pieniądze nie będzie chciał tam uczyć, tych co będzie stać będą posyłać dzieci do szkół prywatnych, bo tam nauczyciele będą zarabiać kasę i będą dbać o poziom nauki. Dla tego rządu to idealna sytuacja im głupszy naród, im mniej inteligencji w narodzie tym lepiej - już dziś widać, że głupimi łatwiej manipulować.

  18 31 Odpowiedz
 • 28 kwi 2019

  Problem jest bardziej złożony niż sama kwestia zarobków. Tu kilka luźnych myśli, bynajmniej całej złożoności nie wyczerpujących.

  • wbrew temu co niektórzy wspominają: nauczyciele są jedną z najlepiej wykształconych grup społecznych, chcąc czy nie chcąc; w moim odczuciu pewna część tej grupy, zapewne bardziej zaradna lub młodsza stażem, podejmie w ciągu kilku najbliższych miesięcy decyzję o przekwalifikowaniu zawodowym i w mojej ocenie będzie to w obecnych realiach decyzja słuszna

  • jeśli mamy dokonywać selekcji nauczycieli, to dlaczego tylko wśród tej grupy z tzw. budżetowki, dlaczego nie wziąć przede wszystkim na kopyto tych którzy zarabiają najwięcej czyli polityków; tutaj powinny obowiązywać najwyższe standardy selekcji, a nie że na najwyższe stanowiska państwowe dopuszcza się ludzi delikatnie rzecz mówiąc jakby z innej bajki i nie ma co rzucać konkretów bo trzeba by wstawić tu pół PiSu

  • gdy ktoś zakłada, że to jest koniec strajku i klęska nauczycieli a sukces rządu, śmiem twierdzić że może być w błędzie; już wrzesień może pokazać determinację nauczycieli i nawet namieszać w wyborach; nie tylko nauczyciele tracą, PiS może stracić więcej niż się spodziewają; przede wszystkim jednak tracimy my wszyscy, po raz kolejny; każda reforma edukacji to potężne koszty; płacimy za kolejną reformę i za inne "+"; ziemniaki grubo powyżej 2 zł, chleb powyżej 3 zł, paliwo znów ponad 5 zł... Widać jakiś koniec podwyżek?

  • zapłaciliśmy za reformę Buźka, która w mojej ocenie działała przyzwoicie; teraz tamte pieniądze w błoto i następne miliony albo i miliardy; cóż dobrego zrobił Kaczyński ze swoimi znachorami? Po co to? Po co znowu koszty? Reforma pochłonie wiele kosztów również po części dlatego, bo jest pisana na kolanie, do takich bubli ta ekipa nas już przyzwyczaiła choćby w sądownictwie

  • strajk w oświacie przeciągnąć się może na wiele miesięcy i być jednym z widocznych objawów ruiny polskiego systemu oświaty; my stracimy pieniądze w czarnej dziurze, dzieci stracą szansę na normalny rozwój; tak jak ktoś już kiedyś napisał - jedyną alternatywą stanie się kształcenie prywatne.

  • piątka Kaczyńskiego - zbliżają się wybory, kolejne obietnice dawane nam po to, by Kaczyński wraz ze swoim układem utrzymali się przez kolejnych parę lat przy publicznym pieniądzu; jakim kosztem to będzie dla nas, przecież obiecują że znowu dadzą? Trudno mi sobie wyobrazić ceny za parę lat... Najbardziej skrzywdzone zostaną znów dzieci. My zapłacimy, a czego nie zapłacimy my, będą musiały z odsetkami spłacać one, bo rodzice za 500+ plus wybrali do rządzenia matołków.

  14 30 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  28 kwi 2019

  [cytat]• gdy ktoś zakłada, że to jest koniec strajku i klęska nauczycieli a sukces rządu, śmiem twierdzić że może być w błędzie; już wrzesień może pokazać determinację nauczycieli i nawet namieszać w wyborach; nie tylko nauczyciele tracą, PiS może stracić więcej niż się spodziewają; przede wszystkim jednak tracimy my wszyscy, po raz kolejny; każda reforma edukacji to potężne koszty; płacimy za kolejną reformę i za inne "+"; ziemniaki grubo powyżej 2 zł, chleb powyżej 3 zł, paliwo znów ponad 5 zł... Widać jakiś koniec podwyżek? [/cytat]

  Skoro każda reforma edukacji to koszta, to czemu każdy rząd musi coś zmieniać i grzebać w edukacji. Permanentny stan chaosu na pewno nie pomaga ani uczniom, ani nauczycielom.
  Nauczyciele przegrali poparcie społeczne, a nie przegrali z rządem. Ale bez poparcia społecznego śmiem wątpić czy daleko "zajadą",

  [cytat]• zapłaciliśmy za reformę Buźka, która w mojej ocenie działała przyzwoicie; teraz tamte pieniądze w błoto i następne miliony albo i miliardy; cóż dobrego zrobił Kaczyński ze swoimi znachorami? Po co to? Po co znowu koszty? Reforma pochłonie wiele kosztów również po części dlatego, bo jest pisana na kolanie, do takich bubli ta ekipa nas już przyzwyczaiła choćby w sądownictwie[/cytat]

  Pominąłeś po drodze reformę pani Hall, która ze szkoły średniej zrobiła kurs przygotowawczy do studiów i obcięła wiele godzin nauczania ogólnego, plus po raz kolejny zmieniła podstawę programową i lektury. Była to reforma mniej inwazyjna niż PiSu, ale była.

  Co do reszty punktów zgoda.

  14 2 Odpowiedz
 • 28 kwi 2019

  Jest tylko jeden sposób żeby nauczyciele mogli lepiej zarabiać i żeby młodzież była dobrze kształcona. Wystarczy sprywatyzować szkolnictwo. Gdyby szkolnictwo rządziło się prawami rynku to sytuacja wyglądałaby całkiem inaczej. Niestety ani PiS, ani PO, ani lewica tego nie zrobią. ZNP też się na to nie zgodzi bo oznaczałoby to koniec przywilejów dla nauczycieli. Niektórzy pewnie powiedzą, że nie wszystkich będzie stać na to, żeby płacić za naukę swoich latorośli, ale na to też jest sposób. Mówił o tym ostatnio pewien polityk.

  11 3 Odpowiedz
 • 13oddział 28 kwi 2019

  Ja nie wiem co tak niektórych ludzi boli że ktoś walczy o podwyżkę a nie skomli, ucieka od razu do innej roboty, wieje za granicę czy korzysta z porady typu "zusz firmę" . Co do strajku- według mnie ZNP fatalnie przygotowało się do strajku (a mieli na to ponad pół roku !). Przede wszystkim kasa- nie zaczyna się strajku okupacyjnego jak nie ma się zaplecza finansowego przynajmniej na wypłaty przez dwa miesiące (kupa kasy ale no cóż), ulotki, pikiety, okupacje ministerstw, wsparcie innych związków itp. a nie tylko media bo to nie jasny przekaz, czytelna taktyka (np. idziemy za dwa dni na l4, wypisujemy oceny itd ) gdzie przeciwnik (rząd) mógł spokojnie się przygotować na odparcie ataku, brak przejęcia nauczycieli z łamistrajkowej "Solisdarności". Jak ZNP (głównie) wyciągnie z tego starcia wnioski i faktycznie przygotuje się na wrzesień to będzie prze ciekawie.

  9 14 Odpowiedz
  • 28 kwi 2019

   Może to, że jeśli dadzą im podwyżki to wszystkim nam te pieniądze zabiorą?

   12 4 Odpowiedz
   • 13oddział 29 kwi 2019

    Wole dać nauczycielom niż na premię politykom. Za uczciwą pracę każdemu z nas należą się godziwe pieniądze. A do prywatnego nauczania, mój syn nie dostał się się do publicznego przedszkola i płacimy teraz 1000 zł miesięcznie., nie chce wiedzieć ile by kosztowała prywatna szkoła. I niech mi nikt nie mówi ze jakby szkolnictwo był prywatne to państwo by nas nie łupało podatkami.

    7 9 Odpowiedz
 • 28 kwi 2019

  Czytam w kilku komentarzach, że nauczyciele to najlepiej wykształcona grupa zawodowa, że są wykorzystywani itd. To dlaczego sami nie zajmiecie się swoim rynkiem pracy, tylko wzorem tych najbardziej społecznie nieporadnych grup społecznych wyciągacie ręce i krzyczycie DAJ!?

  Nauczyciele którzy poważnie śledzą rozwój szkolnictwa w Polsce, na pewno widzą jak zmienia się ten rynek, powstaje coraz więcej szkól prywatnych, które oferują znacznie rozszerzony program nauki, lepsze wyposażenie, bogate życie pozalekcyjne. Wynika to z prostych zasad rynku, gdyż szkoła prywatna zarabia tym lepiej im wyższy poziom reprezentuje, a przy tym placówki prywatne są zwykle znacznie lepiej zarządzane niż państwowe (ale to akurat widać nie tylko w szkolnictwie). Przez to szkoły prywatne mogą (i zwykle nawet muszą) zaoferować również znacznie lepsze wynagrodzenie dla dobrych nauczycieli, co jednocześnie jest złą wiadomością dla tych słabych, którzy nie znajdą zatrudnienia, albo będą zwyczajnie mniej zarabiać.

  Ja kończyłem szkoły państwowe, ponieważ miałem zawsze złe zdanie o prywatnych, jednak jakiś czas temu miałem przyjemność prowadzić przez pewien czas zajęcia dodatkowe w szkole prywatnej i byłem pod wrażeniem nie tylko wiedzy uczniów (szczególnie wrażenie zrobił na mnie ich poziom posługiwania się językiem angielskim), ale również tego, jak chętnie przychodzą na zajęcia. Ja pamiętam, że do szkoły chodziłem, bo musiałem, na nudne zajęcia, szczególnie źle wspominam pewną szkołę średnią w Myślenicach, która obrzydziła mi moją pasję - fizykę, polubiłem ją ponownie dopiero na studiach, dzięki pewnemu profesorowi z pasją podobną do mojej sprzed szkoły.

  Minusem dla nauczycieli, którzy przejdą do szkół prywatnych jest to, że będą musieli się przykładać do pracy, ponieważ nie będą mieli takiej gwarancji jak mają w państwowych, ale czy godziwe wynagrodzenie nie jest tego warte? Tym bardziej, że nauczyciele z pajsą (a wiem że tacy istnieją bo kilku takich poznałem) nie odczują nawet tego obowiązku.

  Prawdę mówiąc cieszy mnie ten strajk, ponieważ wg mnie jedyne co on spowoduje (pomijając jego oczywisty cel, czyli wybory do PE), to przyspieszenie rozwoju szkolnictwa prywatnego, a czym prędzej dogonimy w tej dziedzinie lepiej rozwinięte kraje, tym lepiej dla nas wszystkich.

  25 2 Odpowiedz
 • 28 kwi 2019

  Inflacja jest całościowa, podane zostały przykłady kilku wybranych towarów. Siła nabywcza pieniądza spada, ceny rosną, wypłaty nie rosną już tak chętnie. Jeśli nie dostrzegasz korelacji wzrostu cen transportu ze wzrostem cen towarów czy brak równowagi pieniądz vs. towar na rynku, to już kolego nie moja sprawa. Wszak ci Twoi pisowscy spec idole potrafią wszystko. Niech jeszcze takiego Andruszkiewicza wystrzelą do np. do ministerstwa finansów to będziemy mieli wszyscy jeszcze więcej wrażeń.

  Jeśli Zalewska z PiSem roz.eprzy skutecznie polskie szkolnictwo, to liczę, że o tyle mniej będą ode mnie doić (znikną wydatki edukacyjne centralne i samorządowe), wtedy mogę zaoszczędzone w ten sposób pieniądze łożyć na edukację prywatną.

  5 13 Odpowiedz
 • 29 kwi 2019

  Proste, jak konstrukcja cepa, o którym raczył powiedzieć kiedyś Szanowny Premier. Gorzej wykształconym narodem jest łatwiej rządzić, wiem, że Ameryki tu nie odkryłam Najlepiej takim, który oślepiony + nie widzi systematycznie wzrastających cen. Nie liczy, albo nie umie liczyć. Oświata jest tak rozwalona, że nie mam siły o tym pisać. Nie jestem zawodowo związana z tym środowiskiem, ale strajk całkowicie popieram. Oceniając z boku sytuację: toto państwo było w stanie użyć nawet Wojsk Obrony Terytorialnej do przeprowadzenia egzaminów. Dlatego przerwanie strajku było rozsądne.Myślę Państwo Nauczyciele, że w czasie wrześniowej kontynuacji strajku moglibyście prowadzić w tym czasie lekcje wychowania obywatelskiego z analizą każdego artykułu Konstytucji i innych, podstawowych praw.PiS ma na to uczulenie. I nie pomogą mu wtedy żadne farmy trolli. Zresztą, jak wszystkie + ,pasione za nasze pieniądze.

  3 9 Odpowiedz
 • 29 kwi 2019

  No tak, ale do fanatycznych to nie dociera. To ciekawa rozgrywka będzie jak wraz z nauczycielami uderzą we wrześniu jeszcze oni https://fakty.interia.pl/autor/lukasz-szpyrka/news-pracownicy-socjalni-groza-strajkiem-i-odpowiadaja-minister-t,nId,2963907
  A pod powierzchnią rosnąca chyba ciągle temperatura wśród rolników.

  I co do tego doprowadziło? Na pierwszym miejscu chciwość, na drugim głupota; suma sumarum choroba
  zdjecie
  zdjecie

  4 31 Odpowiedz
 • 29 kwi 2019

  Przyjacielu Prywatnie, czymże naraziłeś się jaśnie panującym? Na Twoim miejscu poprosiłabym o ochronę Policji. A co? Nie można ? Ale:"Nie zwracaj uwagi na krasnoludki, które kopią Cię po kostkach.Wyżej nie są w stanie dosięgnąć" (St.J.Lec). Ich bronią są minusiki, które tutaj stawiają. I tylko tyle.Mimo wszystko, pozdrawiam was trolle. Ja, gdybym miała na to wpływ, dałabym wam po worku i kazała śmieci zbierać. Pogadalibyście z ludźmi, wyleźli zza ekranów. Wyszłoby wam to na zdrowie. Ja zbierałabym z wami te śmieci. W tym durnym kraju byłoby chociaż czysto. A co? Pomarzyć sobie nie wolno ? O ile wiem, to Jarosław jeszcze tego nie zabronił. Chociaż...Wystarczą dwie i pół godziny, aby w naszym potłuczonym kraju zmienić prawo. Szczęść Boże!

  9 81 Odpowiedz
 • 29 kwi 2019

  Dziękuje trolle, idę łeb w łeb z Prywatnie. Widać jest równouprawnienie.

  8 80 Odpowiedz
 • 29 kwi 2019

  Trolle, pozdrawiam. Wiem, że sama pójdę zbierać te śmieci. Aby to zrozumieć trzeba mieć rozum i jaja. Gnijcie przed ekranami. Mnie wasze trollowanie nie rusza.

  7 80 Odpowiedz
 • 29 kwi 2019

  Przyjacielu Prywatnie ! Ratuj! Po tylu minusach mogę tak oberwać jak ten Judasz w Pruchniku!

  7 78 Odpowiedz
 • 29 kwi 2019

  Panie Prywatnie, po wczorajszym wpisie z 10.18 ma Pan 160 minusów. Czas się zbroić. Mój rekord, to 65 minusów.Czy Pan czuje zagrożenie ? Ja cepy już mam. Drugie w zapasie.

  5 81 Odpowiedz
 • 29 kwi 2019

  Lula skarbie,dlaczego się tak tymi minusami przejmujesz ? Czy one coś znaczą w Twym życiu ?

  9 1 Odpowiedz
 • 29 kwi 2019

  Kochanie, nie, po prostu śmieszą mnie. A jest to bezcenne przy tak deszczowej pogodzie. Chciałam siać i sadzić warzywa i na razie nic z tego nie wyszło. Mam za dużo czasu. No to bawię się.

  3 5 Odpowiedz
 • 29 kwi 2019

  Lula, na razie to te trolle wykupiły pakiety minusów ale już niedługo pojawi się jakaś nowa krówka, bagietka czy coś tam jeszcze i będzie pianie z zachwytu nad "wielkością" oberprezesa

  3 4 Odpowiedz
 • 29 kwi 2019

  No i uciekł nam temat nauczycieli. Zejdźmy a ziemię. Państwo nauczyciele, trzymajcie się! Nadchodzą dla Was jeszcze trudniejsze czasy. Myślę o wrześniu. Ale reforma edukacji podobno udała się wspaniale! Dlaczego mądrzy ludzie nie wykorzystają wiedzy o fińskim systemie oświaty, najlepszym w Europie ? Wiem, że żywcem nie można go do nas przenieść, ale chociażby jego części ? Tych, co chcieliby to zrobić, nawet nikt nie słucha. Każda ekipa rządowa majstruje przy programach. Żadna nie jest bez winy. Jednak takiego chaosu, jaki teraz mamy, nigdy nie było. Co w tym chaosie mają zrobić uczniowie, nauczyciele, rodzice ? Ale cóż, w dwie i pół godziny przechodzi w sejmie ustawa, że każdy może sklasyfikować absolwenta średniej szkoły. Za chwilę ten sejm uchwali, że osioł jest koniem. Nie chcę obrażać tych zwierząt. Szanuję je sto razy więcej niż naszą tzw. klasę polityczną. Bez względu na opcję.

  4 7 Odpowiedz
  • 29 kwi 2019

   Nieee nooo coś Ty przecież nie był polityczny i nie jest i wpisy też nie są......a wybory niebawem, stąd poruszenie utajnionych zazwyczaj :-) ......ale polityczny nie był :-) jednak proponuje np strajk włoski

   8 5 Odpowiedz
 • 29 kwi 2019

  Zawsze około wyborów liczba sztucznie nabijanych minusów na tym forum rośnie, nic nowego, a teraz dla pani Beaty specjalnie więcej, w górę pisowskie serca.

  Sama pani Beata wie, że Euro jest praktyczne. To co poseł dostaje na rękę to w najwyższym nominale około 13-15 papierków. Gdyby to próbować wypłacić w złotówkach mielibyśmy w najwyższym dostępnym nominale około 60 papierków.

  A tu kolejna po nauczycielach "próba obalenia legalnie wybranego rządu", czyli #bananaselfie. No, to że banany są zdrowe i jeść warto, to wiemy wszyscy :)
  zdjecie

  5 5 Odpowiedz
 • 29 kwi 2019

  Vivaldi, przecież tak naprawdę wszystkie tematy społeczne związane są z polityką. Ale można zająć się modą, gotowaniem, sportem...

  1 2 Odpowiedz
 • 29 kwi 2019

  Lula poczułem zażenowanie czytając Twoje wpisy. Przez to płakanie o minusy nie pamiętam nawet co chciałaś przekazać.
  Lula i prywatnie - strasznie zaniżyliście poziom rozmowy, aż nie chce się tutaj odpowiadać, a jedynie pokręcić głową i wyjść. Nie potraficie argumentować swoich wypowiedzi? Jedyne co potraficie to obrażanie innych?
  Rozumiem, że nie popieracie polityki jaką realizuje POPiS, sam jestem im przeciwny, ale wygrali wybory legalnie i legalnie rządzą naszym państwem.

  PiS i PO dzięki dobrze opracowanej współpracy skutecznie przejęli zdecydowaną większość wyborców, żeby ugrać jeszcze więcej stworzyli sobie jeszcze Nowoczesną, Razem i przypuszczam że również maczali palce w ugrupowaniu Kukiz'15. Przecz co mamy 4 partie walczące ze sobą na pokaz (dziel i rządź) o jednym programie, tylko różnych liderach, oraz 1 ugrupowanie które nie ma konkretnego programu, a przynajmniej ja go nie widzę w ich działaniach.
  Nie jest to dla nas korzystna polityka, ale działają legalnie, więc zamiast przezywać i obrażać innych zróbcie coś aby to zmienić. Bo dzisiaj ludzie zwyczajnie wybierają mniejsze zło, nie wiedząc nawet o istnieniu innych partii.

  5 2 Odpowiedz
 • 30 kwi 2019

  mknp, całkowicie podpisuję się pod Twoją opinią. Plusy i minusy są zabawą. Sprawa oświaty jest tak poważną, że zapewne tak skromna internautka jak ja nie stara się nawet spróbować jej rozwiązać.Co innego z minister Zalewską. Ona wie wszystko. Prawdę mówiąc, marzę o systemie oświaty stabilnym, z dobrym, dostosowanym do rzeczywistych potrzeb programem nauczania, gdzie dzieci będą się uczyć historii, a nie tej podrasowanej historii przez ... Szkoły, gdzie dzieci oprócz wiedzy z literatury i innych przedmiotów dowiedzą się o podstawowych prawach obywatelskich, elementarnych wiadomościach z prawa cywilnego, karnego. Tego, jakie mają prawa w urzędach. Gdzie dowiedzą się, że jedzenie hamburgerów i innych świństw temu podobnych nie jest za dobre, że ślęczenie przed komputerem godzinami nie zastąpi im relacji z kolegami z sąsiedztwa. Tego, że pobyt w wirtualnym świecie może się dla nich skończyć różnie. Marzę o szkole, gdzie będzie podstawowa opieka medyczna: lekarz dentysta, pielęgniarka, psycholog, pedagog, logopeda. Takiej, gdzie gender nie będzie współczesnym zamiennikiem diabła, takiej która nauczy, że w wieku 12 lat można zajść w niechcianą ciążę. Marzę o szkole, gdzie nauczyciel będzie dobrze wynagradzany. Funkcjonujący obecnie system służy skłóceniu środowiska. Kto jest nauczycielem, ten wie o czym mówię. Początkujący tym bardziej wiedzą. Otrzymanie stałego etatu graniczy z cudem. Znam nauczycielki które , aby uciułać etat pracują w trzech szkołach. Są to osoby, często po kilku trudnych kierunkach.Tak w rzeczywistości, początkujący, traktujący ten zawód poważnie nauczyciel skazany jest na pomoc rodziny, z najniższą krajową (bywa, że i tego nie ma) nie jest w stanie uzyskać kredytu, kupić mieszkania ( nawet z perspektywą trzydziestoletniej pętli na szyi). Jeżeli ktoś mówi o 18 godzinnym pensum, niech spróbuje tego chleba. Niektóre media zrobiły z nauczycieli, to co zrobiły. A może najlepiej byłoby wrócić do szkółek z przeszłości, gdzie absolwent potrafił się jedynie podpisać i wiedzieć tyle, że ciężko pracując będzie wiernie służyć swojemu panu ? Czy znajdzie się ktoś, kto ten bałagan jest w stanie ogarnąć ? Dla dobra nas wszystkich.

  5 11 Odpowiedz
 • 30 kwi 2019

  Lula dziękuję za konkrety, co prawda musiałaś pojechać po jakimś polityku, ale to już pominę ;)

  Historię piszą zwycięzcy, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie krzyczał, że historia jest zakłamana. W końcu ktoś musi te wydarzenia historyczne zebrać, zinterpretować i spisać.

  Jedzenie hamburgerów i siedzenie przy komputerze, to są tematy, o które powinni zadbać rodzice, a nie szkoła.

  Uruchomienie w szkole placówki medycznej nie jest dobrym pomysłem, widzę tutaj całą masę problemów, są to całkiem różne branże, pedagog nie jest w stanie zarządzać placówką medyczną, a lekarz, nie jest w stanie zarządzać szkołą.

  Co do gender, wydaje mi się, że odkryłem Twoje poglądy na ten temat i nie spodoba Ci się co nauka mówi o gender i homoseksualizmie, a szkoła nie powinna zajmować się innymi tematami niż naukowe. Jestem przeciwny jakiejkolwiek propagandzie w szkołach.

  W szkole uczy się o rozmnażaniu, wiec nie wiem co masz na myśli pisząc "nauczy, że w wieku 12 lat można zajść w niechcianą ciążę" jeśli chodzi Ci o jakąś propagandę, to jestem przeciwny. Pamiętaj, że od wychowywania są rodzice, nie nauczyciele.

  Ile według Ciebie powinien trwać okres kształcenia? Bo jeśli chcesz, żeby szkoła wychowała i nauczyła dziecka wszystkiego i do tego jeszcze leczyła, to musiałabyś oddać dziecko prawie od razu po urodzeniu. To co proponujesz wygląda mi na tresurę a nie naukę.
  Dzisiaj, chociaż system szkolnictwa działa źle, to jednak każdy ma jakiś wybór, szkoła nie mówi jakie kto ma mieć poglądy na np wymienione przez Ciebie gender, wolę już to co jest niż tresowanie ludzi.

  Mam jeszcze pytanie, kto ma płacić za szkołę Twoich dzieci? Ty, czy wszyscy inni? Ponieważ sprawdzonym i działającym systemem szkolnictwa, jest uwolnienie branży i pozwolenie przedsiębiorcom zapewnić nam to, czego oczekujemy. Wtedy powstaną zarówno szkoły nastawione na naukę, jak i szkoły typu gender studies, Ty będziesz mogła zdecydować gdzie wysłać Twoje dziecko, a rynek będzie decydował, która szkoła jest więcej warta. To jest najprostszy, najbardziej sprawiedliwy i sprawdzony oraz działający system szkolnictwa.

  7 Odpowiedz
 • 30 kwi 2019

  Protest od września żeby móc skorzystać z 2 miesiecznych wakacji ;) "nauczyciele".
  Żeby nie skończyć studiów nauczycielskich to się trzeba postarać - wiem bo sam kończyłem. Ale żeby móc pracować w szkole to wystarczą same znajomości (bo tych bez to nigdzie nie przyjmą).
  Śmieszna organizacja

  11 4 Odpowiedz
 • 30 kwi 2019

  I w ten sposób fachoffcy od rządzenia chcą rozwiązać sprowokowane samemu kłopoty w edukacji?

  Zlikwidować szkolnictwo państwowe a pieniędzmi się podzielić?

  O kurde, to ja zapraszam na #bananaselfie

  1 11 Odpowiedz
 • Def Ibrylator 30 kwi 2019

  W Polsce jest około 600 000 nauczycieli. Z programu 500+ korzysta ok. 2 400 000 rodzin (co daje jakieś plus/minus 6 000 000 osób "pod wpływem 500+" nie wliczając dziadków, którzy zagłosują na PIS bo Jarek "dał na wnuka"). Już wiecie, dlaczego pieniądze poszły na 500+ a nie na nauczycieli (niepełnosprawnych, pracowników służby zdrowia, etc) ? 500+ rząd wykupił sobie prawie pewne zwycięstwo w przyszłych wyborach za jednym ruchem. A urodzeń coraz mniej. Brawo Jarek.

  8 6 Odpowiedz
 • 30 kwi 2019

  Za to złomu z Zachodu przybywa...
  zdjecie

  2 12 Odpowiedz
 • 30 kwi 2019

  Ja bym wolał jakby strajkowali w lipcu, nie ma chętnych czy jak ?

  3 10 Odpowiedz
 • 30 kwi 2019

  jeto, niezmiernie cieszę się, że nie jesteś nauczycielem. Ja się cieszę z tego najbardziej.Jak widać,nie pasujesz do tego towarzystwa. Czyli nie masz nawet znajomości .....

  1 10 Odpowiedz
 • 30 kwi 2019

  A niech odpoczną nauczyciele, i przykładem prezesa majtki na balkon
  zdjecie

  zdjecie

  2 17 Odpowiedz
 • 30 kwi 2019

  prywatnie - Ty jesteś fanatykiem, masz jakąś chorą obsesję na punkcie Kaczyńskiego. Nie możesz usnąć bez myślenia o Kaczyńskim i przeglądania jego zdjęć?
  Nie wiem czy jest to bardziej śmieszne, czy raczej przerażające, bo w przecież cierpisz na jakieś zaburzenie, a z takich rzeczy raczej nie powinno się śmiać.

  17 2 Odpowiedz
 • 30 kwi 2019

  Prywatnie,wiesz że znam Cie prywatnie.Może wreszcie zdecydujesz się pokazać zdjęcia swych czerwonych rajstop w których paradujesz se po sypialni przed zaśnięciem.

  16 1 Odpowiedz
 • 30 kwi 2019

  Ps skłonny byłbym pomyśleć, że tak zacny prezes to ma reformy, i to nie jedne... Nie wiem, może zbiórka narodowa?

  20 Odpowiedz
 • 30 kwi 2019

  mknp oczywiście, poniosła mnie fantazja. Pozwolę sobie na uwagi;

  1.Niech rządzi nami ten kto wygra, byle robił to mądrze. Jeżeli blisko 50 % suwerena nie ruszy się do wyborów z domu, to jaka to jest reprezentacja narodu ?

  2. Nie chodziło mi o pomieszanie branż a o higienistki i dentystów.Także psychologów i pedagogów,logopedów. Jestem pewna, że jesteś rozgarniętym człowiekiem. Dlatego wiesz, że wczesne zdiagnozowanie dysfunkcji jest połową sukcesu.Myślę,że resztą zajęliby się specjaliści. Logistycy. Wiem też, że jest to" marzenie ściętej głowy.."

  3." Historię piszą zwyciężcy." O rany, historię pisze się,czy ona jest ? Albo raczej była. Nie życzę sobie piszących historię na zamówienie. To jest co najmniej obrzydliwe. Jeżeli wtłacza się do głów alternatywną historię młodym, to jest to podwójnie obrzydliwe.

  4. "Jestem przeciwny jakiejkolwiek propagandzie w szkołach". Też tak sądzę. A co powiesz o lekcjach religii? Obruszasz się na gender. O tym później. Znam rodziców dziesięciolatków sterroryzowanych posyłaniem dzieci na wszystkie obowiązkowe spotkania przed komunijne
  w kościele. Moja sąsiadka ma nawet taką książeczkę, w krórej musi odnotować uczestnictwo z dzieckiem w tych obrządkach. Kobieta pracuje w Krakowie, jej mąż pracuje w systemie 12 godzinnym. To,co ci ludzie przeżywają, aby to jakoś pogodzić, to oni tyko wiedzą. Zastanawiam się, co musi narozrabiać dziesięciolatek, aby mieć się z czego spowiadać... Sądzę,że dopiero czternastolatek jest w stanie zrozumieć pojęcie grzechu. Uważam, że położenie łapy Kościoła na bogu ducha winnych dziesięciolatkach jest celowe. Starsi mogliby się zbuntować.

  5. Zapewniam Cię, że są rodzice objadający się hamburgerami i uważający to za normę, również dla swoich dzieci.Także są trzynastolatki rodzące dzieci. Ostatnio na Suwalszczyźnie.

  6. Jeżeli wierzysz w prywatne szkoły i przedszkola, to jesteś szczęśliwym człowiekiem. To jeszcze nie ten czas. Zapytaj pani nauczycielki, co ma z tego, że płacisz np. 1 tys, czesnego? Ona dostaje najmniejszą krajową, albo i mniej. A Wy rodzice, kupujecie sobie złudzenia. Zarabia właściciel placówki. Płacimy podatki. Weźmy się za pożal się boże klasę polityczną. Przecież głosujemy na nich. Niestety,klasa polityczna istnieje sama dla siebie. My potrzebni jesteśmy tylko im po to, aby oddać na nich głos. Ja zastanowię się,czy warto, zresztą zawsze to robię. A jest, jak jest. Głową muru nie przebiję.

  4 16 Odpowiedz
 • 30 kwi 2019

  Lula widzę że w ciągu 10 minut dostałaś pierwszego minusa, a przecież teraz nie piszesz głupot, tylko wyrażasz swoje zdanie z którym w takiej formie częściowo w kilku punktach mogę się zgodzić.

  1. Wybory to strasznie obszerny temat, nie uda nam się o tym porozmawiać poprzez komentarze.

  2. Psychologowie, pedagodzy, logopedzi, higienistki tak, z tym się zgadzam, jednak w szkołach państwowych w to nie wierzę, a w wielu prywatnych to standard i w regulaminach niejednokrotnie jest podana konkretna liczba godzin sesji z logopedami czy psychologami.

  3. "Historię piszą zwycięzcy" to Winston Churchill no i ktoś faktycznie musi tworzyć historię, w tym cytacie chodzi właśnie o to, że zwycięzcy ją tworzą.

  4. Nie jestem praktykującym katolikiem, powtórzę jeszcze raz, chcę w szkole jedynie nauki, a nauka nie porusza kwestii Boga, nauka nie zajmuje się zagadnieniami, które nie są rozwiązywalne.

  5. Dzieci powinny należeć do rodziców, nie do urzędników.
  Nastolatki rodzące dzieci to patologia, ona będzie zawsze, ponieważ świat idealny nie jest realny, jednak warto do tej idealności dążyć - lecz nie za wszelką cenę.
  Nie podoba mi się posługiwanie się patologią w celu promocji jakiś poglądów w szkołach, bo szkoły nie od tego są. Nauka o rozmnażaniu od strony biologicznej - ok, ale jest wiele ugrupowań namawiających wręcz do pornografii w szkołach dla małych dzieci, a to według mnie jest dla tych dzieci szkodliwe. Cieszę się, że ja nie miałem lekcji seksu w szkole, przecież to zabiłoby w mojej głowie cały erotyzm stosunku seksualnego, cieszę się, że sam go odkrywałem. Pomijam już tutaj wpływ takich lekcji na ogólną psychikę dzieci, ponieważ nie jestem psychologiem, ale z jakiegoś powodu, prawie na całym świecie seks i pornografia są dozwolone od pewnego wieku.

  6. To wynika z nieuczciwej konkurencji szkół państwowych, co psuje rynek nauczycielom. Przedsiębiorca podejmuje ryzyko w celu zarobkowym, zatrudniając pracowników, negocjuje cenę tak, aby uzyskać optymalny zysk z pracownika. Wypłata nie może być za niska, bo wydajność również będzie niska, nie może być również za wysoka, bo wydajność nie rośnie w nieskończoność. Ostatecznie cena zależy od rynku, który jest psuty przez szkoły państwowe.

  2 15 Odpowiedz
 • 1 maj 2019

  Taki łorkaraund
  zdjecie

  2 21 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   1 maj 2019

   Masz jakiś tik nerwowy z tymi wstawkami nic nie wnoszącymi do treści artykułu?
   Jeszcze jedną tego typu wiadomość można przełknąć, ale podobnie jak Lula (aka obserwatorium i obserwator 3, bo to jedna i ta sama osoba), cierpisz na jakąś formę nerwicy natręctw. Wrzucasz te wysrywy, nie mające nic wspólnego z tematem i tylko niepotrzebnie generujesz powiadomienia ludziom, którzy obserwują dany artykuł.

   Weź się ogarnij, bo nie różnisz się w tym momencie niczym od pisowskich trolli nabijających plusy i minusy.

   17 4 Odpowiedz
 • 1 maj 2019

  Jeśli ktoś mnie zapyta komu żyje się dziś dobrze. Nauczycielom? Górnikom? Niepełnosprawnym? Tego nie wiem. Jedno wiem na pewno, Beata chyba nie narzeka, wszak znów "się należało".
  https://gazetakrakowska.pl/asfalt-na-prywatnym-terenie-premier-szydlo-wylano-za-pieniadze-gminy-zdjecia-wideo/ar/10608068
  Beata to aktywna osobą na polu strajku nauczycieli.

  2 14 Odpowiedz
  • 2 maj 2019

   Trochę za późno się zorientowałeś. Artykuł jest z 9 września 2016r., a nagranie wideo z marca 2016.

   7 Odpowiedz
 • 2 maj 2019

  Do mknp
  Zgadzam się z większością Twoich poglądów. Ad.5 zgadzam się, że dzieci powinny należeć do rodziców. Ale widać, że żyjesz w szczęśliwym świecie. Czasami interwencja państwa jest niezbędna. Edukacja seksualna nie gwarantuje tego, że trzynastolatki nie będą rodzić dzieci. I tu też masz rację. Tak tylko zastanawiam się, jak zrozumieć Maryję Zawsze Dziewicę i ciążę?

  8 Odpowiedz
 • 2 maj 2019

  taki_gościu
  Niech do polityki idą ludzie, którzy coś w życiu osiągnęli. Własnymi łapami, albo rozumem. Funkcja posła, senatora (jestem za zlikwidowaniem Izby Dumania) powinna być dla ludzi, którzy dzięki własnej pracy cokolwiek mają.Poseł zawodowy? Jestem za tym, aby posłowie nie mieli diet. Niech państwo opłaca im przejazdy na sesje, hotele, wyżywienie, nawet fryzjerów i dietetyków. Mielibyśmy posłów z prawdziwego zdarzenia.

  7 Odpowiedz
 • 2 maj 2019

  Strozaninku
  Czym są " wysrywy"? Język jakim raczysz się posługiwać świadczy o tym ,że korzystasz z pomocy terapeutów, którzy zatrzymali się na Freudzie.

  9 Odpowiedz
 • 2 maj 2019

  Strozaninku ;Nie jetem trollem i nawet nie zmierzam tego udowadniać. Rany Boskie, biedaku, nadepnęłam Ci na odcisk. Boli? Jejku, przyjadę, podmucham i będzie dobrze Tylko,proszę nie płacz...

  13 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   2 maj 2019

   Spoko, nie placze. Naucz sie poprawnie funkcjonowac w internecie, uzywaj funkcji cytuj, pisz jeden komentarz, zamiast kilku, przemysl wypowiedz nim ja opublikujesz i nie zaczepiaj bez sensu ludzi - bedziesz funkcjonowac symbiotycznie na forum.

   Do redakcji - jak mi kolejny raz skasujecie tego posta to wrzuce go ponownie - demaskowanie ludzi manipulujacych forum powinno byc waszym obowiazkiem. Pozdrawiam.

   9 Odpowiedz
 • 2 maj 2019

  Strozninku, cieszę się, że Ci przeszło. Nie jestem mistrzem w posługiwaniu się internetem. Ty też nie jesteś mistrzem w posługiwaniu się językiem polskim, co nieśmiało śmiem zauważyć.Pozdrawiam.

  10 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   2 maj 2019

   Czyli faktycznie jestes obserwatorem 3, poniewaz on w tym temacie 18 kwietnia zwrocil mi w ten sam sposob uwage, poniewaz tak jak tutaj, wtedy pisalem bez polskich znakow diakrytycznych.

   http://forum.miasto-info.pl/spoleczenstwo/5457,katolicyzm-w-zyciu-codziennym,3.html#c181246

   Dla Twojej informacji - to nie jest blad. Po prostu klawiatura komputera z ktorego pisze, nie obsluguje polskich znakow. Wiesz, pracownicy MOPSu tak maja w angielskich korpo, ze ich komputery sa ulomne :)

   Jak nie mozna sie do czegos doczepic, to trzeba do jezyka. A i jestes kupa hipokrytki :) - przeciez wczoraj zapisalas moj nick z bledem ortograficznym (przez u otwarte). Jak nie potrafisz obslugiwac internetu - to zapisz sie na zajecia z uniwersytetu trzeciego wieku, a nie spamuj tutaj. Z wykluczeniem cyfrowym sie walczy.

   6 1 Odpowiedz
 • 2 maj 2019

  Nick masz, jaki masz. Strozaninku, przez ten nick wpisałeś się do europejskiej wspólnoty. Ja swój wzięłam od mojej kotki, wabi się Lula. Jest fantastyczna. Biało-czarna. Jako miłośniczka zwierząt ubolewam nad myszami. Po nich nie ma śladu. Wolę być wykluczoną cyfrowo niż umysłowo. Pozdrawiam.

  10 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   2 maj 2019

   Spokojnie, oba wykluczenia Ciebie dotycza. Pisanie kilku komentarzy po sobie o tym swiadczy najepiej.

   8 Odpowiedz
 • 2 maj 2019

  Strozaninku,koniec. Wygrałeś. Albo- tak możesz myśleć. Temat dotyczył nauczycieli. Jeżeli mnie znasz, to spuść mi łomot telefonicznie. Państwo nauczyciele wybaczcie. Trzymam kciuki za Wami. Temat wróci we wrześniu.

  1 10 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   2 maj 2019

   Nie znam i nie chce znac. Masz racje, temat dotyczyl nauczycieli - po co mnie wiec zaczepiales/ zaczepialas? Nie wiem, w kazdym razie na drugi raz jak chcesz potrollowac - wysil sie bardziej intelektualnie.

   8 2 Odpowiedz
 • 2 maj 2019

  Temat się wyczerpuje, myślę że warto na koniec przywołać 2 puentujące memy
  zdjecie

  zdjecie

  10 Odpowiedz
 • 2 maj 2019

  Nie wiem, jak wy. Ale w tym tygodniu z tzw. długim weekendem, czuję się nauczyciel.
  Przepracowałem 24h.
  Naprawdę fajny luz.

  11 Odpowiedz

Zobacz więcej