Miasto

Marek Koźmiński: Rok temu była wizja, dzisiaj realne plany

Marek Koźmiński: Rok temu była wizja, dzisiaj realne plany
- Rok temu była wizja, dzisiaj realne plany dworca – mówił nowy właściciel działki ,na której, jak zapowiada, wybuduje nowy budynek dworca


Na spotkaniu z dziennikarzami Marek Koźmiński prezentował plany nowego dworca. Ma to być budynek parterowy o łącznej powierzchni 3500 m.kw. z ciągiem sklepów od ul. Słonecznej. Na część dworcową przeznaczona jest niewielka część obiektu. Plan zawiera sześć stanowisk dla autobusów i trzy dla busów, które w momencie wybudowania dworca zostaną przeniesione z placu przy ul. Słowackiego na nowy obiekt. Szacowany koszt inwestycji to 12 mln złotych.

Pozwolenie, o którym mówił Marek Koźmiński, jest na razie nieprawomocne. Uprawomocni się w momencie, gdy strony związane z tą inwestycją nie wniosą żadnych uwag. Wydaje się jednak, że nie dojdzie do tego prędko, ponieważ inwestycja nie podoba się najbliższym sąsiadom - kupcom z Kongregacji Kupieckiej, którzy zapowiadają wniesienie swoich uwag w tym temacie. - Podstawowy zarzut jest taki, że projekt budowlany jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - twierdzi Eugeniusz Trzciński, prezes spółki Galeria Myślenice w rozmowie z Dziennikiem Polskim.

Kupcy mają zamiar wybudować niemal trzy razy większy budynek od planowanego dworca, jednak trudno nie zauważyć, że zarówno Marek Koźmiński jak i Galeria Myślenice stawiają na budowę budynków handlowych. Plany dworca przedstawione przez Marka Koźmińskiego i spółkę MK4 Inwest przedstawiają budynek parterowy o łącznej powierzchni ok. 3500 m. kw., z których poniżej 2000 m. kw. zajmować będzie powierzchnia handlowa.

- Nie jest to broń Boże galeria. Nie ma tu jednego wejścia, każdy lokal jest osobny i do każdego z nich znajdują się wejścia z zewnątrz. To coś na wzór budynków, które kiedyś można było nazwać pawilonem. W każdym europejskim, cywilizowanym kraju budując przystanki autobusowe, łączy się je z funkcjami usługowymi. Takie przedsięwzięcie musi być rentowne – o inwestycji mówi Marek Koźmiński.

Budowa dworca, od momentu rozpoczęcia budowy, powinna zająć od 6 do 8 miesięcy. - Bardzo cenne byłoby dla nas, żeby spełnić wymogi osób korzystających z komunikacji zbiorowej, aby z dniem 1 września uruchomić część komunikacyjną obiektu, ponieważ ten fragment inwestycji jest najmniej pracochłonny – zapowiada Koźmiński.

Przypomnijmy, że podobny scenariusz z przedstawieniem planów na budowę dworca rozegrał się w lutym 2009 roku. Wówczas rzecznik prasowy MPK Łódź (ówczesnego właściciela działki) przedstawił plany budowy dworca i zapewniał, że powstanie on w przeciągu roku. W międzyczasie PKS Myślenice sprzedał działkę firmie Marka Koźmińskiego i na terenie, gdzie obecnie znajdują się wiaty przystankowe, nie powstało nic.

Powiązane tematy

ALARMUJECIE: Wzrastają ceny za przejazd busem
Miasto 88

ALARMUJECIE: Wzrastają ceny za przejazd busem

Po nowym roku prywatni przewoźnicy podnieśli ceny za przejazd na większości linii - alarmujecie w jednym z tematów na forum. To kolejna podwyżka w przeciągu ostatnich miesięcy

Komentarze

 • 6 lut 2010

  Zwróćcie uwagę na pierwszy z lewej sklep na wizualizacji. Przecież tam jest TESCO.
  :)

  Odpowiedz
 • 6 lut 2010

  Czy "wspaniali" kupcy myśleniccy dopuszczą wreszcie do realizacji jakiejkolwiek inwestycji w Myślenicach, czy dalej będą wszystko blokować, w rezultacie czego nigdy nie doczekamy się ani dworca ani żadnych obiektów handlowych ? :(

  Odpowiedz
 • 6 lut 2010

  Obiektów handlowych u nas nie brakuje, ale ten dworzec...sześć stanowisk, będziemy potęgą komunikacji...

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2010

  A gdzie tam widzicie dworzec,to tylko przystanek jak przy większości hipermarketów.Będzie to samo co chciał rzekomo zrobić PKS Kraków tylko dłużej trwało.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2010

  jak juz cos Greta J. to tam pisze TESO:):)

  Odpowiedz
 • 6 lut 2010

  "Przecież tam jest TESCO" - napisałam.
  A autor wizualizacji "pisze" TESO bo na tyle mu perspektywa pozwala.:)

  Kupcy chyba gotują bo nie ma miejsca dla tylu dużych obiektów handlowych w mieście. Stara Cegielnia, Carrefofour, Biedronka...
  Gdzieś jest kres możliwości nabywczych mieszkańców gminy.
  :)

  Odpowiedz
 • 6 lut 2010

  A jak przedstawiałem plany na cztery autobusy, to była wielka obraza. No to teraz Koźmiński zrobi na sześć. Wkońcu my nie Londyn czy nawet Kraków. Międzyzdrojom Małopolski wystarczy sześć stanowisk dla autobusów. Ale za to będziemy mieć dwie galerie, cztery supermarkety i osiemdziesiąt dziewieć sklepów. Nie zapominając o europejskim centrum sportu na Zarabiu. Żyć nie umierać. Podatki za nieruchomości znów pójdą w górę tego roku...

  Odpowiedz
 • Łukasz Dragosz 6 lut 2010

  na dobrą sprawę ilość kursów przelotowych przez Myślenice została i tak odcięta przy budowie estakady. No bo przecież po co? Autobusy mogą wręcz śmignąć obok Myślenic dalej w drodze na południe. Brak dworca tym bardziej ugruntował tą kolej rzeczy.

  Wydaje mi się że wybudowanie nowoczesnego, dużego dworca raczej i tak nie spowodowałoby powrotu do stanu sprzed estakady i wyburzenia dw chodź jakaś tam szanse pewnie są. Zatem z punktu widzenia prywatnego inwestora duży dworzec jest nierentowny.

  Zgodnie z zasadą "lepszy rydz niż nic" jako mieszkaniec Myślenic chciałbym jak najszybszego wybudowania nawet i takiego "dworca". Pytanie tylko co na to Kongregacja Kupiecka...

  Odpowiedz
 • 6 lut 2010

  Wydaje mi się, że 6 stanowisk w zupełności wystarczy. Ile tak naprawdę było wykorzystywanych na starym dworcu ? Były tylko posegregowane miejscami przeznaczenia, ale na kilku tylko był większy ruch jeśli to tak można nazwać :D

  Dość gadania, brać się do roboty z tym dworcem, bo wstyd że jeszcze go nie ma :P

  A kupcy. Napalili się na galerię, a o ile mi wiadomo coś tam nie do końca im powychodziło, więc pewnie teraz będą "konkurencji" kłaść kłody pod nogi, bo jak oni nie mają to inni też nie muszą mieć.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2010

  Piknie!! Cudnie!! Tylk kiedy??

  Odpowiedz
 • Łukasz Dragosz 6 lut 2010

  [quote]podrozny napisał: [br]Piknie!! Cudnie!! Tylko quwa kiedy??[/quote]dobre! :D

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2010

  Kupcom nie powychodziło, bo się porwali z siekierka na słońce. Na ich stronie mozna wyczytać, że maja kapitału 3 mln zł. a to za mało na taka inwestycję. Mozna też wywnioskować, że liczyli na współnwestorów w zamian za miejsce handlowe, ale chyba nie złapali żadnego naiwnego.
  A teraz będą protesty i blokady budowy dworca z galerią i tka w kólko. Jak pies ogrodnika.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2010

  Wystarczy policzyć ilość autobusów korzystających aktualnie z dworca plus busy z prowizorycznego dworca busów i na pewno zmieszczą się na sześciu stanowiskach?????Przecież ta Perła Małopolski ma się rozwijać więc będzie przybywało podróżnych .Tu naprawdę od samego początku nie chodzi o dworzec.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lut 2010

  Ludzie powiem wam ze dzisiaj od 7.30 czekałem na autobus do Nowego Targu ktory miał nadjechac na dworzec o godz 7.35 i nastepny o 7.38 to czekałem az do 8 poniewaz zaden z nich nie nadjechał i w dodatku troche zmarzłem.Ostatecznie pojechałem 3 z kolei autobusem ktory naszczęście łaskawie przyjechał.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lut 2010

  kup se auto nie będziesz czekał

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lut 2010

  aaa nie kupisz sobie bo na szczęście razem piszesz....

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lut 2010

  A gdzie parkingi, bo nie widzę ich jakoś na planach, albo postój dla TAXI ?

  Odpowiedz
 • Zdzichó Kowal PJN 7 lut 2010

  Cóż za wspaniałości, kiedy dzięki Panu Burmiszczowi i Panu piłkarzowi Kośmińskiemu Myślenice wkraczają w dwudziesty czeci wiek komunikacji! Teraz tylko głowy do posypania i zaniemówienie u opozycji. Któren podejrzewał rze w takim tempie ten stary dworzec wybudowany przerz Panów Komunistuw zamieni się w nowoczesne centrum komunikacyjne na miarę Europy, gdzie na pewno jeżdrzące schody, szkło i alóminióm. W Myślenicach dotąd małe sklepiki pełne niewygodności i bez towaru, teraz dzieki dokonaniu Pana Burmiszcza nowa wizytówka miasta i nowa epoka. A gdzie teraz nabijanie się Pana Cyrk i Panienki Greta? A ile sie muwiło o nieuczciwości gdzie Panowie Prokóratoży wszystko w umorzenie bo całkowita zgodność z prawem? Pacząc teraz w lustra Ci Panowie z opozycji i Panowie kierowcy na PKS pewnie myślą tylko te słowa: Przepraszamy Panie Burmiszczu!
  pozdrawiam
  Zdzichó

  Odpowiedz
 • Łukasz Dragosz 8 lut 2010

  Zdzichó abstrachując od sensu Twoich wypowiedzi ich kształt jest fenomenalny! :D

  no i tysh się ciesze że dworzec będzie :) pytanie za 100 punktów - kiedy !?

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 lut 2010

  ZDZICHÓ NA BURMISTRZA!!!!!!

  Odpowiedz
 • 8 lut 2010

  Już widzę jak "nasi" kupcy przykuwają się łańcuchami do koparek na placu budowy, pikiety, głodówki.
  Szukują się nie małe atrakcje.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 lut 2010

  wielki prezes kongregacji kupieckiej Myslenice nic wielkiego nie zdzialal w swoim zywocie jako inwestor gdyz wszystko co ma odziedziczyl po rodzicach a robi wielkie jajo tzn jakies marne pikiety czy protesty czy tez odwolania . skoro wielki kupiec to czemu sam nie handluje tylko wynajmuje i utrudnia zycie innym .dworzec mnie osobiscie sie bardzo podoba niech juz tak zostanie i niech budowa juz rusza a kupcow niech kupi kozminski

  Odpowiedz
 • wiktor kielan 8 lut 2010

  Oby dworzec w Myślenicach powstał jak najprędzej!
  Nie wiem czy kilka stanowisk dla autobusów uporządkuje sytuację "jakby" komunikacyjną naszego miasta. W projekcie nie bardzo widzę miejsce dla busów. Nie wiem, czy przedstawiony projekt spełnia aspiracje myśleniczan.
  Na tym nie kończą się moje wątpliwości.
  Czemu przedstawiony budynek jest parterowy. Zastanawiam się dlaczego na działce, która mogłaby startować w konkursie – „najdroższa działka na trasie od Warszawy do Zakopanego – zimowej stolicy Polski” zaprojektowano jednokondygnacyjny obiekt. Staranne wizualizacje robią dobre wrażenie ale nie mogę pozbyć się skojarzeń z kultowym, nieistniejącym już „Barem Smok” obok dawnego dworca PKS w Krakowie. Nikt z forumowiczów pewnie go nie pamięta, no może poza Ad-em.
  Nie da się ukryć, że z estakady na zakopiance będzie widać zamiast wizytówki Myślenic papę na lepiku na pawilonowym, parterowym budynku piłkarza „Kośmińskiego”.
  Pamiętam, że projekt galerii handlowej kupców z kongregacji jest trzykondygnacyjny, bardziej trafny architektonicznie w tym miejscu.

  Patrząc na sprawę PKS-u w Myślenicach szerzej, mam wrażenie że w tym meczu wszyscy zakiwali się na śmierć, nikt nie wie kto z kim gra, do której bramki strzela gole, a sędziami okazali się agenci CBA.
  Żal tylko pracowników, oszukanych udziałowców PKS-u.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 lut 2010

  Prezes kongregacji po prostu podbija cenę,chce wyrwać za działkę jak najwięcej i myślę że zarobią 100% bo taka jest realna wartość.Jak zauważył Pan Kielan jest to najbardziej atrakcyjna działka przy trasie do Zakopanego i łakomy kąsek dla którejś z sieci.Turyści z pełnymi portfelami jadący do Zakopanego aż od Śląska nie mają po drodze dużego hipermarketu i dlatego ta działka jest atrakcyjna.To właśnie było przyczyną niepowodzenia restrukturyzacji PKS,wszyscy mówili PKS a myśleli o działce.Tu naprawdę chodziło i chodzi o duże pieniądze.Tam naprawdę nie powstanie żaden dworzec a wszystkie wizualizacje robione są jako zasłona dymna.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 lut 2010

  Bar smok to wszyscy pamiętają Wiktorze. Ja nawet ze dwa razy na nim jadłem fasolkę w czasach licealnych. Niestety mieli tam nie najlepszych kucharzy i tak po niej utyłem, ze do dziś nie mogę pozbyć się nadwagi. Liczę, że w barze, który Pan "Kośmiński" wybuduje na swoim skrawku tej przeklętej działki będę mógł wszystko szybciutko zrzucić i odzyskać dawną linię.
  Oby tylko nie przeszkodzili w tym byli, wywłaszczeni właściele gruntów.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 lut 2010

  Jak pisze Pan Kielan projekt dworca ma pewne wady. I uwagi są bardzo trafne.

  Kiedyś były robione przeliczenia ile potrzeba stanowisk odjazdowych aby obsłużyć kursy PKS-u i busów. Po analizie odjazdów wyszło, że potrzeba 19 stanowisk. W przedostatnim projekcie jak pamiętam było proponowane 16 stanowisk a teraz 6. W szczytowych godzinach odjazdu np. ok. godz 14.00 może być ok. 15-20 odjazdów, jak to się ma do proponowanych 6 stanowisk. Ten projekt to powiększony przelotowy przystanek a nie dworzec. Podobne wątpliwości powyżej wyraził Pesymista. Na stary forum zastanawiałem się gdzie będą oczekiwały autobusy, busy na odjazdy bo na tym dworcu brak miejsca. A może Galeria zrobi stanowiska odjazdowe na swoim terenie.

  Z prasy łódzkiej ,,… Jeśli Łódź nie da więcej pieniędzy na Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, to przewoźnikowi może zabraknąć na paliwo. Tak twierdzi wiceprezes MPK.”

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 lut 2010

  Wiadomo ile kosztuje metr powierzchni handlowej w dobrym miejscu i nikt nie jest" filantropem" żeby tracić powierzchnię na jakieś tam stanowiska.W ciągu roku przetestowano cierpliwość mieszkańców i nic takiego się nie stało bez dworca"świat się nie zawalił"więc teraz w roku wyborów będą pokazywać makiety,plany i spokojnie dążyć do celu jakim jest budowa hipermarketu.Dziwię się tylko że ludzie którzy dobrze znają "sprawę PKS"mają jeszcze jakieś złudzenia.Panie Marku,Cyrku ,Greto i inni czy wy w to wszystko jeszcze wierzycie gdy tyle razy zostaliśmy okłamani?

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  14 lut 2010

  Pan Koźmiński to niech się weźmie za pisanie bajek bo to wychodzi mu najlepiej.

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Rafał Trzaskowski odwiedził Myślenice. „Im więcej problemów nam robią rządzący, tym większa jest mobilizacja wśród ludzi”
Wybory Prezydenckie 2020 58

Rafał Trzaskowski odwiedził Myślenice. „Im więcej problemów nam robią rządzący, tym większa jest mobilizacja wśród ludzi”

„Im więcej problemów nam robią rządzący, tym większa jest mobilizacja wśród ludzi. Myślę, że ta próba robienia problemów ze zbieraniem podpisów, z tym aby się zarejestrować wyjdzie im bokiem. Dzisiaj ludzie po prostu chcą zmiany, dziękuje wam bardzo” – podczas spotkania z mieszkańcami Myślenic mówił Rafał Trzaskowski   Dzisiaj w godzinach popołu...

„Kto to projektował?”. Jedną trzecią ścieżki rowerowej zajmują samochody
Alarmujecie 40

„Kto to projektował?”. Jedną trzecią ścieżki rowerowej zajmują samochody

 „Kto weźmie odpowiedzialność za dziecko, które wjedzie w samochód? Kto będzie pokrywał szkody naprawy samochodu?” – pyta jeden z naszych czytelników pisząc w sprawie ścieżki rowerowej i nowego odcinka drogi Solidarności powstałych na Osiedlu Tysiąclecia   Prace nad budową półkilometrowego odcinka ul. Solidarności na Osiedlu Tysiąclecia rozpoczę...

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska
Myślenice 49

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska

W sobotę 23 maja na Plebańskiej Górze odbyła się msza, podczas której poświęcono kapliczkę ku czci Matki Bożej. Okazała się nią drewniana konstrukcja, o którą pytaliście w ubiegłym roku. „Zawierzamy się Chrystusowi przez Ciebie Niepokalana Matko. Chroń nas i miasto Myślenice przed wszelkimi niebezpieczeństwami i zarazą” – czytamy na inskrypcji zna...

Wybiegł z domu z zamiarem targnięcia się na życie. Na czas znaleźli go dzielnicowi
Myślenice 7

Wybiegł z domu z zamiarem targnięcia się na życie. Na czas znaleźli go dzielnicowi

Myśleniccy dzielnicowi odebrali zgłoszenie o mężczyźnie, który po zażyciu dużej ilości leków wybiegł z domu z zamiarem targnięcia się na swoje życie. Na czas dotarli do niego dzielnicowi Dyżurny policji z Myślenic otrzymał informację, że 64–latek po zażyciu dużej ilości leków, stanowiących zagrożenie dla jego życia wyszedł z domu oznajmiając, że c...

Strata w gminnej spółce przekracza 971 tys. zł. Radni dyskutowali o jej kondycji
Myślenice 4

Strata w gminnej spółce przekracza 971 tys. zł. Radni dyskutowali o jej kondycji

Podczas dyskusji na temat kondycji finansowej Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Mirosław Fita (PiS) pytał o wysokość straty jaką odnotowała spółka. W odpowiedzi od skarbnik usłyszał, że na koniec roku obrotowego strata wynosiła 971 471 zł. - Część to transakcje z kilkoma podmiotami naszym zdaniem nieuzasadnione – mówiła Anita Kurdziel Dy...