Prezydent podpisał postanowienie. Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października
- 7 sierpnia 2019
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie sprawie wyborów parlamentarnych 2019. Posłów i senatorów wybierać będziemy 13 października
Taką informację na konferencji prasowej przekazał rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. - Zgodnie z obietnicą, którą złożył w ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda, odnośnie tego, że chciałby wyznaczyć możliwie jak najszybciej termin wyborów - powiedział Błażej Spychalski.
Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: Nie będę ukrywać, że chciałbym, żeby kampania była jak najkrótsza. Myślę, że Polacy, wyborcy – wszyscy oczekują, żeby było jak najwięcej spokoju. Kampania wyborcza nigdy nie jest okresem spokoju, zawsze jest okresem pewnego starcia politycznego, co jest jej naturą. Myślę, że Polacy chcą, żeby tego starcia było jak najmniej. W związku z czym termin możliwie jak najszybszy i rzeczywiście wskazałem, zaproponowałem w tym, co przedstawiłem do Państwowej Komisji Wyborczej, 13 października – mówił w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.
Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej po pięciu dniach od tego zarządzenia - formalnie ruszy kampania wyborcza. Państwowa Komisja Wyborcza nie zgłosiła zastrzeżeń dotyczących kalendarza wyborczego.
Państwowa Komisja Wyborcza, w związku z przedłożonym przy piśmie z dnia 31 lipca 2019 r. projektem postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej wraz z kalendarzem wyborczym dla wyborów w dniu 13 października 2019 r., stosownie do art. 194 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684) uprzejmie informuje, że nie zgłasza uwag do projektu kalendarza wyborczego.
Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji odbyło się 12 listopada 2015 roku.
O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Słowem, latamy dalej z marsiałkiem...
Prezes kazał marionetka podpisała.
Tylko po co się powtarza skoro zrobił to już premier Morawiecki. Widać że tańczy jak mu zagrają.
Podpisał bo wszystko podpisuje, to już taka tradycja.
Każdy lepszy od tej marionetki prezesa. Byleby nie z pisu ani z po. Takiego miernego prezydenta Polska nie miala nigdy