Wielka woda 2020

Józef Tomal: Straty wyniosą kilkanaście milionów zł. Liczę na pomoc rządu

Józef Tomal: Straty wyniosą kilkanaście milionów zł. Liczę na pomoc rządu

„Obecnie trudno jest szacować straty ponieważ na noc zapowiadane są kolejne opady, jednak już wiadomo, że wyniosą one na pewno kilkanaście milionów złotych. Liczę w tej sprawie ma pomoc rządu”

– podczas wczorajszej wizyty prezydenta na terenie powiatu myślenickiego mówił starosta Józef Tomal

Wciąż trwa usuwanie skutków i szacowanie strat jakie w miejscowościach powiatu myślenickiego wyrządziła ulewa, która przeszła nad naszym regionem w nocy z soboty na niedzielę. Podczas wczorajszej wizyty prezydent zapowiadał m.in. pomoc dla poszkodowanych, a starosta Józef Tomal wyrażał nadzieję, że w usuwaniu skutków powodzi liczy na pomoc rządu.

Przez całą sobotę i niedzielę w Polsce występowały gwałtowne burze połączone z opadami deszczu i gradu. Najbardziej ucierpiała Małopolska w tym powiat bocheński i myślenicki. Wygląda na to, że największe straty woda spowodowała w gminach Wiśniowa, Pcim i Raciechowice.

Wczoraj wieczorem prezydent Andrzej Duda (PiS) odwiedził m.in. Węglówkę, Raciechowice i Pcim. Towarzyszył mu starosta Józef Tomal.

Józef Tomal, starosta: Obecnie trudno jest szacować straty ponieważ na noc zapowiadane są kolejne opady, jednak już wiadomo, że wyniosą one na pewno kilkanaście milionów złotych. Liczę w tej sprawie ma pomoc rządu.

Od niedzieli rano w powiecie myślenickim trwa stan alarmowy. Największe straty na drogach woda wyrządziła w gminach Pcim, Wiśniowa i Raciechowice.

W Pcimiu, w wyniku uszkodzenia mostu na Suszance, od świata odcięta jest Mała Sucha i 200 mieszkańców. Uszkodzona została również droga na Kudłacze oraz wystąpiły miejscowe podmycia i podtopienia dróg powiatowych.

W Węglówce w wyniku powodzi zamknięta została droga powiatowa, która uszkodzona jest na minimum czterech odcinkach. Najgorzej wygląda odcinek podmyty przez potok Niedźwiadek.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  22 cze 2020

  Trudna sytuacja, takie były i będą, zaś o pomoc rządu zabiegać trzeba ponad podziałami i że ta pomoc zostanie przyznana bez względu na czyjeś poglądy, bo gdyby według tego mieli przyznawać to Pcim powinien dostać wór pieniędzy... Na żywioł nie ma rady, można jego działanie minimalizować i trzeba mieć nadzieję, że z tym będzie lepiej.

  17 7 Odpowiedz
  • 22 cze 2020

   Co dopiero Starosta i samorządowcy z Trzaskowskim na czele mówili rządowi i prezydentowi #wara od samorządów, nie wtrącać się do samorządów*, a teraz pieją innym głosem *pomóż pan, liczę na pomoc rządu". Jak to się wszystko zmienia. Najpierw huzia na Józia, bojkot wyborów, kłody pod nogi rządowi dywersja, hołbienie sowy na rynku i Trzaskowskiego w starostwie, atakujących rząd, a teraz bardzo liczymy a pomoc. Czy to to jeszcze ma twarz?

   17 10 Odpowiedz
   • 23 cze 2020

    Ależ ty pieprzysz , to samo w każdym temacie. Trzaskowski ma im przywieźć pieniądze z warszawskie ?
    a może ten kandydat od piwa Jakubiak , ze swojego zakładu?
    Ni zmiłuj się!

    8 11 Odpowiedz
 • 22 cze 2020

  Trzeba mieć tupet. Najpierw zatrudnia hejtera Darusia który od lat pluje po rządzie, burmistrzu i radnych z Pisu, przymyka na to oko i udaje, że nic złego się nie dzieje, a teraz prosi ten rząd o pomoc :D :D :D Panie Starosto, trzymanie parasola nad prezydentem całkiem nieźle wychodzi, może czas na zmiany ? :) może powiat ruszy się do roboty i pomoże zalanym terenom ? gmina wszystkiego za was jak zwykle nie zrobi.

  42 38 Odpowiedz
  • 22 cze 2020

   Czyli pomoc z funduszu ratunkowego, czy jakkolwiek się on zwie mogą otrzymać jedynie wyborcy PiSu ? Nie wiem czy się śmiać czy płakać ale widać że TVPis za bardzo do Ciebie dociera

   36 15 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   22 cze 2020

   Sameś wóju stał i o pomoc prosił, więc za chwile się okaże ile oczami waszej partyjnej centrali wart jest Pcim, gdyż na razie to pojawiają si tu tylko dla kampanii; jedyną osobą która pojawiła się w tej dziedzinie poza kampanią był "zdrajca" Tusk w 2010 r. Zastanawiające?

   21 8 Odpowiedz
  • 22 cze 2020

   Dorzecza rzek to nie odpowiedzialność Wód Polskich ?

   11 2 Odpowiedz
   • 23 cze 2020

    Tak, to jest ta instytucja utworzona i obsadzona swoimi. Prawymi i sprawiedliwymi.

    5 3 Odpowiedz
  • 23 cze 2020

   Ale trzymał w lewej ręce, nad sobą, prezydentowi lało na łeb.
   Dobry starosta powinien strzelić focha i nie pojawiać się w Pcimiu przed prezydentem z Polski ( jednej partii)?

   6 1 Odpowiedz
   • 23 cze 2020

    Tak o godz.18.18 - trzymał parasol, ale się nie cieszył, cytując klasyka. Jednak nie żartujmy, to jest tragedia dla wielu mieszkańców. Mam nadzieję, że wielu włodarzy chciałoby tym ludziom pomóc, bez względu na opcje polityczne. Jednak kilka dni temu pan prezydent ewidentnie wykorzystał swój pobyt do własnych celów - swojej kampanii wyborczej. Jeżeli dotrzyma obietnic, chwałą mu. Ale to i tak o tym zadecyduje rząd. I proszę nie zapominać o tym, że rząd nie ma żadnych swoich ani dudowych pieniędzy. On ma tylko możliwość dysponowania naszymi pieniędzmi. Zresztą nie zawsze robi to mądrze.

    4 3 Odpowiedz
 • 22 cze 2020

  Człowieku za rzeki to Wody Polskie odpowiadają 😉

  15 3 Odpowiedz
 • 22 cze 2020

  Najlepiej zrobiliby rząd/powiat/gmina, gdyby wykupili ziemie w tych newralgicznych punktach, gdzie woda cyklicznie wylewa i zostawili te tereny rzece. Raz a skutecznie pozbylibyśmy się problemu. A tak co kilka lat trzeba naprawiać, odbudowywać, płacić odszkodowania itp. Ani to ekonomiczne ani logiczne.

  12 4 Odpowiedz
  • 22 cze 2020

   Taaa... już widzę jak Janusza je sprzedają ... cena za ar x 10 niż wartość rzeczywista ... w miejscach gdzie domy wysiedlenia niemożliwe bo prawo nie działa wstecz...dobry pomysł ale 50 lat temu...

   6 Odpowiedz
 • 22 cze 2020

  Głupota ludzka w tej dziedzinie nadal ma się bardzo dobrze.Po dziesiątkach lat doświadczeń z powodziami,dali wydawane są zezwolenia na zabudowe potencjalnych miejsc zalewowych ,odbierając rzekom,potokom i ćiurkom ich naturalne tereny rozlewiskowe służące do wyhamowywania wody,albo tworzy kanały obudowujące brzegi,przekierowując w ten sposób impet wody do sąsiada,Place zabaw na starym jazie ile razy będą odbudowywać ?

  21 2 Odpowiedz
 • 24 cze 2020

  ale przytula w kieszeń 😂😂

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Można już pić wodę z kranu
Wielka woda 2020 0

Można już pić wodę z kranu

Po kilku tygodniach mieszkańcy w gminie Wiśniowa mogą już odkręcić kran i popłynie z nich zdatna do picia woda Po obfitych ulewach, które doprowadziły do pow...