Wielka woda 2020

Zerwane drogi podtopione domy i zanieczyszczona woda. Wójt Wiśniowej: "Liczę na pomoc władz”

Zerwane drogi podtopione domy i zanieczyszczona woda. Wójt Wiśniowej: "Liczę na pomoc władz”

Wiśniowa, Lipnik, Węglówka, Wierzbanowa, Kobielnik, Poznachowice Dolne i Glichów to miejscowości gminy Wiśniowa, które najbardziej ucierpiały po nawałnicy jaka przeszła nad powiatem myślenickim w miniony weekend. Woda nie nadaje się do picia, gmina organizuje zastępcze pobory.

„Nie ukrywam, że liczę na pomoc władz samorządowych, wojewódzkich, rządowych” – mówi wójt Wiśniowej Bogumił Pawlak.

Gmina Wiśniowa znajduje się w czołówce obszarów w województwie Małopolskim, gdzie weekendowa nawałnica wyrządziła największe szkody. Woda podmyła drogi, częściowo zabrała jej fragmenty sprawiając, że na wielu odcinkach przestały być przejezdne, podmywała domy a nawet zanieczyściła ujęcie wody pitnej.

Koparki pracowały tu przez całą niedzielę. W pomoc sąsiadom włączyła się nie tylko gmina, ale prywatni przedsiębiorcy, którzy posiadali ciężki sprzęt. Wójt gminy Wiśniowa szkody wstępnie ocenia jako bardzo poważne – zarówno w infrastrukturze gminnej jak i powiatowej.

- Nastąpił zator pod mostem. Woda się nie zmieściła, poszła inną stroną i zerwała drogę powiatową - mówił podczas wczorajszej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. Dodał, że w nocy najmocniej padało od północy do godz. 3-4 nad ranem. - Te trzy, cztery godziny wystarczyły, żeby w całej gminie spowodować ogromne straty. Około 70 domów nie ma dostępu do cywilizacji. Stopniowo staramy się przywracać ten dostęp, ale przy tak wartkim nurcie jest to bardzo ciężkie - wyjaśniał Bogumił Pawlak.

"Nie ukrywam, że liczę na pomoc władz samorządowych, wojewódzkich, rządowych"

Tuż przed przyjazdem do jego gminy prezydenta, pytany był o to, czy ta wizyta zmobilizuje władze samorządowe, wojewódzkie i w końcu rządowe do pomocy w odbudowie zniszczonej infrastruktury. Wójt nie tylko wyrażał taką nadzieję, ale liczył również że zmobilizuje Wody Polskie do tego, aby zajęły się rzekami i strumieniami na terenie gminy.

Bogumił Pawlak, wójt gminy Wiśniowa: Na ten moment nie mogę podać na jaką kwotę są starty. Są ogromne, to pewne. Każda miejscowość ucierpiała. Powołałem komisję do szacowania strat, która rozpocznie pracę od poniedziałku. Musimy poczekać aż woda zejdzie. Dopiero kiedy jej poziom opadnie, ukaże ogrom szkód wyrządzonych przez wodę.

Nie ukrywam, że liczę na pomoc władz samorządowych, wojewódzkich, rządowych. Mówią, że powódź, która przyszła do nas teraz, była większa niż ta w 2014 roku. Na pewno nie poradzimy sobie sami.

Mam nadzieję, że wizyta prezydenta w tym pomoże, a przede wszystkim w pewien sposób zmobilizuje Wody Polskie do tego, aby zajęły się rzekami i strumieniami na terenie gminy. Tutaj jest ogromne pole do nadrobienia.

Uszkodzonych zostało też wiele dróg. W Węglówce urwana na całej szerokości została droga powiatowa łącząca wieś z Mszaną Dolną. Wójt podkreśla, że zniszczone zostały drogi, które w roku 2018 i 2019 były remontowane z funduszu powodziowego.

Woda niezdatna do picia

Urząd Gminy Wiśniowa informuje, że w związku z uszkodzeniem ujęć wody w Lipniku oraz w Kobielniku jakie wystąpiło po ostatnich obfitych opadach; woda nadaje się wyłącznie do celów gospodarczych.

Zastępcze punkty poboru wody pitnej zorganizowano na parkingu naprzeciwko kościoła w Lipniku, dla mieszkańców Wiśniowej (domy powyżej Rynku w stronę Kobielnika oraz Lipnika) punkt znajduje się na parkingu poniżej cmentarza, natomiast dla mieszkańców miejscowości Kobielnik na parkingu przed budynkiem OSP w Kobielniku.

 

Gdzie zgłaszać się po pomoc?

Mieszkańcy gminy Wiśniowa poszkodowani w związku z ulewnymi deszczami i podtopieniami mogą zgłaszać się po pomoc finansową do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiśniowej. Wnioski będą rozpatrywane przez GOPS na podstawie ogólnych zasad określonych w ustawie o pomocy społecznej.

Pomoc jest udzielana w formie zasiłku celowego i jest przeznaczona dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynek mieszkalny, podstawowe wyposażenie gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych w oparciu o posiadane środki własne.

Powiązane tematy

Komentarze (3)

 • Brak zdjęcia
  22 cze 2020

  Ostatni weekend kampanii z powodzią w tle.

  Emilewicz głosi homilię z ambony na Jasnej Górze, a Beata Szydło pojawia się jako reporter Wiadomości TVPiS.

  zdjecie
  (screen artykułu z portalu Interia)

  7 2 Odpowiedz
 • 22 cze 2020

  A te chłystki w przebraniu strażaka co tam robią????

  3 1 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   22 cze 2020

   Eee, tamci są z drugiego planu. A ja bym chętnie zobaczył co pani Szydło robi dla tych okolic po wyborach, bo przed nimi to nawet szkołę wymaluje

   6 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Można już pić wodę z kranu
Wielka woda 2020 0

Można już pić wodę z kranu

Po kilku tygodniach mieszkańcy w gminie Wiśniowa mogą już odkręcić kran i popłynie z nich zdatna do picia woda Po obfitych ulewach, które doprowadziły do pow...

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego
Pcim 0

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego

Na miejscu pracowały 22 zastępy straży, łącznie ponad 100 strażaków. Ogień strawił powierzchnię ok. 870 m kw. Pożar udało się opanować, nikt nie odniósł obraż...